škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bugün aracınız için ne yaptınız?

miyop · 477 · 131575

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;635377
Aslında ikisinden de almak istiyorum.:) Çindekinde çoklu Led kullanılması hoşuma gitti. Daha parlak duracak gibi gösteriyor. Fakat orjinalin de yeri başka tabi.:)
Son karar olarak orjinalini almak yönünde olacak sanırım. :gut:
Arıza ışığını da vag kablom olduğu için sorun değil. Daha önce led ampül denemiştim. vcds ile arıza ışığı yukarıda anlattığım gibi çok kolay kapatılabiliyor. Geri vites olayını da halledebilseydim çok iyi olacaktı. :confused:
Bilgi için tekrar Teşekkürler...

o zaman kampanya bitmeden orjinalini alın, ellerinde yoksa o zaman çinden alırsınız. Geri vites konusunda bir bilgim yok malesef.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yukarıda dediğim gibi plakalığın içindeki sigorta tipli ampülü led yapmak en kolay çözüm, ben öyle yaptım gayet şık durdu, hemi de orijinal kaldı.

[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION] Bugün dediğim gibi led arka sinyallerin (doğrusu 2 takım 4 adet almıştım önlere bir türlü ulaşamayınca onları daha değiştiremedim) birini söküp eski flamalı ampülü yerine takıp emaneten monte ettim ve dörtlüleri yaktığımda flamalı ampülün ısınma-soğuma gecikmesinden dolayı en parlak hali daha kısa sürüyor ve belli olacak kadar daha soluk. Led olanda ise zaten süper parlaklıktan dolayı en parlak halde daha fazla durduğundan arkada çok yakındakilere rahatsızlık verebilir. Koyu sarı renkte, ampülü de ısıtmayacak şekilde şeffaf filmle sarmam işe yarar sanırım.

Bu arada arka parklara cob led (led yüzeyi geniş olan) T10 almıştım. Onların eksi artısı varken diğer çipli led olan başka bir takımdaki T10 ampüller nasıl takarsan tak yanıyor.;)

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12462]rsimsek[/MENTION] videolarda yada referans fotoğraflarda fotoğrafın pozlamasindan dolayı parlaklığı kestiremiyoruz. En iyi ciplak gözle yapan birinden görüp referans almak. İmkanım olsaydi yaptıklarınızı görmek isterdim.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çekim yapmak aklıma gelmedi doğrusu. Dediğiniz gibi en iyi çıplak gözle görmek. Mesela flamalıda sinyal camındaki ışığı dağıtan reflektör karecikler kolayca belli olurken, led olanda fazla ışıktan belirsiz halde görünüyor.

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Birkaç hafta önce taktığım ama ancak paylasabildiğim metal pedal setim. AliExpressten 52 liraya alındı. Kalitesi gayet iyi ve şık.

https://tr.aliexpress.com/item/Auto-gas-accelerator-pedal-footrest-and-brake-pedal-for-VW-Tiguan-Touran-Golf-5-Jetta-MK5/32744304114.html

« Son Düzenleme: 28 Mart 2018, 08:27:45 Gönderen: Batistuta »

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Son iki haftadır ufak ufak yaptıklarım:

* ELM327 ODB cihazı taktım.

ODB2,  2.1 versiyon, ELM327 cihazını n11 sitesinden edindim. BT Bağlantı sorunsuz gerçekleşti. Üzerinde açma-kapama düğmesi mevcut. Bu sayede, sürekli aracın üzerinde ve kullanıma hazır olarak taşıyabiliyorum. Genel eğilimi izleyerek, Torq yazılımının Lite versiyonu ile kullanmaya başladım. Bu konudaki tavsiye ve önerilere açığım.

* Cam cilası yaptım.

Arada yaptığım cam cilalama işlemi, Kış mevsimi sonrasında ilk kez uygulandı. Cam tavan ve tüm pencerelere, Sonax Cam cilası uyguladım (Farlara sürem yetmedi, ilk fırsatta yapılacaklar).

* Dış plastiklere bakım yaptım.

Yıkama ve havai etkiler, dış plastik parçaları solgunlaştırıyor. Zaman içinde buralara eklenen ufak tefek çizikler, solgunlaşma ile birlikte, giderek belirginleşiyor.
Plastik temizleyici/koruyucu/besleyici muhtelif ürünleri daha önce denedim. Kalıcılık, temel sorun. Güneş ve yıkama etkisi ile, bir süre sonra parçalar eski görünümlerine geri dönüyorlar.  
Genelde üç-dört ayda bir uyguladığım bakımı bu sefer Sonx Xtreme Nano dış plastik koruyucu ile yaptım. Yıkama sonrası, koyu gri plastik marşpiye ve tampon yüzeylerine uyguladığım ürün ile, plastik renklerindeki doygunlaşma dikkat çekici oldu. Ayrıca, parçaların üzerinde cilamsı bir etki ortaya çıktı, kir ve su tutma özellikleri azaldı. Ne kadar dayanıklı olabildiğini ise, izleyip, göreceğiz.

* Hasarlı Cant göbeğini değiştirdim.

Sol ön jant göbeğinin nikelajında, uzun zaman önce fark ettiğim, çıkmayan bir takım lekeler mevcut idi.
Daha önce değiştirmek istediğimde, böylesi uyduruk bir parçanın Türkiyedeki internet satıcılarında, 40 TL civarında fiyatlarda olabildiğini görüp, ertelemiştim.
Forum üyelerinden [MENTION=6539]hebelup[/MENTION] un, elinde atıl olan parçaları makul fiyat ile satmakta olduğunu görünce, ondan tedarik etme yoluna gittim. Sonuç olarak, "Made in Germany" mühürlü eski göbeklerden biri gitti, yerine “China” yazılısı geldi.
[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION]

Elinize sağlık.
Led operasyonu, hiç girmek istemediğim bir alandı, şimdi artık kafamı kurcalıyor :)
Pedal setinin fiyatı uygun görünüyor. Sadece ayak dayama kısmı için dahi, o kadar para verilir gibi geldi bana. Gaz pedalına kaplama olarak yerleşiyor, sökme yapılmıyor, değil mi?

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION] led operasyonuna indirimden orjinal olduğu için girdim ama en azından yakın zamanda pw24w ön gündüz farlarını yapmadan bırakmam :) Şık kaliteli tonunda ışığında abartıya kaçmayan birşey olduktan sonra neden olmasın. Serseri işi olanları bende sevmiyorum :)

Bu işleri hep tek başıma yaptığım ve ellerim kirli olduğu için düzgün çekemeden bitiriyorum ama en azından tarifle anlatmış olayım.  
Ayak dayama kısmını takmak zor kaputun açma kolunun altındaki gizli vidayı söküp oradaki döşemeyi esnetip eski ayak dayamanın yan döşeme altında kalan sabitleme vidasını çıkartıp takıyorsunuz.

Gaz pedalı kaplama olarak takılıyor ama oynamaması için çok iyi ve sıkı oturtmak şart.

Odb cihazı bendede var eski aracımda bir heves kullandım sonra yetiye hiç takmadım, sonrasında iphone kullanınca zaten yalan oldu :) (iphone bluetooth ile obd desteklemiyor wifi ile çalışan obd cihazı gerekiyor.)

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Ayak dayama bölümünde döşemeden tecrit edilmiş, aşınmaya dirençli ve kolay temizlenir bir parça kullanmak istiyorum. Kromajlı malzeme bu işe uyguna benziyor.

Şu ana değin o bölümde, kendi kestiğim kauçuk bir paspas parçasını kullanmaktayım.  Kullandığım parçanın yer paspasına temas eden alt bölümünde olukumsu bir çıkıntısı mevcut. Toz toplama açısından kullanışlı oluyor. Kromajlı parçaya geçersem, ona da benzer bir modifikasyon uydurmak gerekecek.

Açma kolunun arkasında gizli olan vidayı gördüm, T10 sanırım?

Yukarıda fotografına yer verdiğim ODB cihazı, hem BT, hem de WIFI destekliyor, yani, IOS ile kullanmak mümkün.

Arıza kontrolünden, akü voltajına kadar, geniş bir yelpazede veri aktarabildiği için, herşekilde işe yarayacağını düşünerek aldım.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:o@miyop

OBD cihazını bende Aliexpress'ten aldım, bazı verileri takip etmek için bence de faydalı, cihazı yerinden hiç çıkarmıyorum umarım aküye bir etkisi olmaz.

Bu da kendi tasarladığım Yeti, ben çok beğendim keşke gerçeğine yapabilsem :o .

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8414]mşah[/MENTION]

ODB cihazları, bekleme konumunda bir miktar güç harcıyorlar. Cihazı sürekli araçta takılı tutmayı düşünerek, anahtarlı olan bir model seçtim. Bendeki cihazın tüketim değeri, 2-5 W aralığında olarak belirtilmiş. Düşük olan değer, bekleme moduna ait olabilir.

Yeti, karakteristik çizgileri olan bir araç (vag grubunun güncel c suv larında, bu artık olmayan bir özellik). Şu ana dek olan tecrübelerim, görselliğine yapılan modifikasyonlara, genellikle, olumlu cevap verdiği yönünde. Sizinki de güzel olmuş.. üstelik, kaportadaki renk işlemleri, folyolarla yapılmaz da değil :)

Kendi aracımda da, tavanın siyah renkli olmasından hareketle, B sütununu ve aynaları siyaha çevirme arzusundayım.. denk getirebilir miyim, bilinmez.

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;635423

Ayak dayama bölümünde döşemeden tecrit edilmiş, aşınmaya dirençli ve kolay temizlenir bir parça kullanmak istiyorum. Kromajlı malzeme bu işe uyguna benziyor.

Şu ana değin o bölümde, kendi kestiğim kauçuk bir paspas parçasını kullanmaktayım.  Kullandığım parçanın yer paspasına temas eden alt bölümünde olukumsu bir çıkıntısı mevcut. Toz toplama açısından kullanışlı oluyor. Kromajlı parçaya geçersem, ona da benzer bir modifikasyon uydurmak gerekecek.

Açma kolunun arkasında gizli olan vidayı gördüm, T10 sanırım?

Yukarıda fotografına yer verdiğim ODB cihazı, hem BT, hem de WIFI destekliyor, yani, IOS ile kullanmak mümkün.

Arıza kontrolünden, akü voltajına kadar, geniş bir yelpazede veri aktarabildiği için, herşekilde işe yarayacağını düşünerek aldım.

Tam hatırlamıyorum ama T10 olabilir dediğiniz gibi.
Benim cihazım bluetooth destekliyor wifi olan pahalı diye almamıştım şimdi ios kullanınca atıl kaldı.

İşe yarayan güzel bir alet ama açıkçası bir süre sonra sürekli bu değerleri kontrol etmenin benim için cazibesi kalmadığı yada hevesim azaldığı için ekstra durumlarda kullanmak üzere kenara kaldırdım. Lazım olunca kardeşimin android telefonunla bağlar kullanırım.

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8414]mşah[/MENTION] iddialı bir tasarım olmuş ama tüm outdoor detaylarının kırmızı olması bütünlük sağlamış.

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Batistuta;635393
Birkaç hafta önce taktığım ama ancak paylasabildiğim metal pedal setim. AliExpressten 52 liraya alındı. Kalitesi gayet iyi ve şık.

https://tr.aliexpress.com/item/Auto-gas-accelerator-pedal-footrest-and-brake-pedal-for-VW-Tiguan-Touran-Golf-5-Jetta-MK5/32744304114.html

Çok şık duruyor.Güle güle kullanın.:gut:

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bi aksilik olmaz ise bu hafta motor yıkama yaptıracağım.Kaput altı felaket. E artık bahar geldi.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araçlarına koruma yapacak arkadaşlara gtecniq in nano ürünlerini tavsiye ederim diğerlerine göre bir tık pahalıdır ama performansı bunu hak ediyor.