škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bugün aracınız için ne yaptınız?

miyop · 477 · 130967

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Araçlarımızın, tarafımızdan kurcalanma aksiyonları, diğer kullanıcılar için eğitici ve motive edici olabiliyorlar.

Bir başka araç forumunda açılmış olan başlıkta, eğlenerek izlediğim konuyu, buraya da taşıma temennisi ile, bu başlığı açtım.

Buna benzer bir konunun bu forumda olduğunun da farkındayım. Ancak, buradaki mesajların ekseriyeti, yeni aksesuar bulunması/alınması üzerine seyretmekteler. Araç temizliği, bakımı, tamiri gibi, tüm işlemleri kapsayan ve biraz daha Yeti ye yönelik bir başlık mevcut değil, görebildiğim kadarıyla..

Konu başlığındaki “bugün”, lafın gelişi bir tanımlamadır.. amma velakin, aracını hergün kurcalayıp, yaptıklarını da günü gününe paylaşmak isteyenlere, kimsenin itirazı olmaz sanıyorum.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün (dün) aracımın polen filtresini temizledim.

Yedi ay kadar önce, senelik bakım servisinde değişmiş olan filtrenin durumunu merak etmekteydim.

eğitim videoları başlığındaki videoda gösterilen işlemleri uygulayarak, filtreyi çıkardım.

El süpürgem ile üzerinde biriken materyali aldıktan sonra, yerine takarak, işlemi tamamladım.

Filtreden dökülen, yarım kahve fincanı kadar, toz-toprak-börtü-böcek ölüsünü görünce, komple değiştirmediğime pişman oldum.

İnternette çeşitli marka ve fiyatta filtre ürünleri bulmak mümkün. Çoğu, orjinal diye satılıyorlar. Fiyatlar, 40 TL civarında.. Benim klimadan çıkan orjinal ise, Fransız menşeili, Valeo markasını taşıyor.

[/QUOTE]

Bu işlemi yapmayı düşünecekler için son bir not:
Temizleme yaparken ortam hijyenine dikkat edin. Mümkünse, eskisine komple veda edip, filtreyi yenisiyle değiştirin. Kendim, polen filtresini temizledikten sonra, süpürgemin filtresini de temizlemeye kalkıştım. Birgün sonrasında ise, alerjik marazlarım baş gösterdi.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün (geçen hafta) aracıma, Sony HDR AS300 aksiyon kamerası aldım.

Birkaç ay önce, ilk kaşıntılar başladığında, 100 USD civarında bir bütçe ile yola çıkmıştım.

- Üzerinde dahili bataryası olan,
- kolayca sökülüp başka amaçlar için kullanılabilen,
- ve montaj için minimum düzeyde kablolama ihtiyacı bulunan, bir cihaz almak amacındaydım.

Önce, bu kriterlerin tümünü karşılayan, Sony nin f/p ürünü, HDR AS50 karşıma çıktı.

Bu kamerayı incelerken, Sony aksiyon kameralarının  kablosuz (ve ekranlı) uzaktan kumanda modülü ile karşılaştım. Cihazın kullanışlılığını çok etkileyen bu parçayı da listeme dahil edince, bu ünite ile birlikte kit olarak satılan AS300 modeline meyletmek zorunda kaldım. Böylece, sağlam bir bütçe aşımını da sineye çekmiş oldum tabi..

Kamera sabitleyici olarak ne tür bir aparatın daha işlevsel olabileceğini kestiremediğimden, biribirine alternatif iki adet, ucuz fiyatlı, vantuzlu tutucuyu önceden temin etmiştim.  

Bunlardan, aşağıdaki ilk resmin solunda görülen, pda tutucu olarak imal edildiğinden, kamera montaj cıvatasını sıcak silikon ile kendim yerleştirdim.

Montaj ve kullanım testlerine, ilk fotoğrafta görüldüğü  şekilde, konsol dolabının kapağında başladım. Kısa süre içinde, buranın pek isabetli bir yer olmadığı ortaya çıktı. Vantuzlar, kapak üzerinde uzun süre sabit kalamadılar. Bunun üzerine, montajı cama yaptım.

Yukarıda ikinci resimdeki aparatın, hareket kabiliyeti daha az olmasına rağmen, daha az titreşim yaptığı ortaya çıktı.

Netice olarak, isteğe bağlı takılıp çıkartılabilinen bir araç içi kamera sistemini, aşağıdaki fotograflarda gösterilen detaylarla, edinmiş oldum.

Yaptığım ilk test çekimlerinden birini, aşağıdaki adresten izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/3b8wRJ2_9j0

Kameranın en beğendiğim özelliği, görüntü sabitleme fonksiyonunun etkili çalışması. Hem optik, hem de dijital sabitleme ile, sarsıntılı ortamlarda akıcı görüntüler kaydedebiliyor.

Fotografların büyük boylarını izlemek için:
https://photos.app.goo.gl/do9mhTyrWViTMVhu1

Çevrimdışı fiberay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fiberay;631160
Tekerlekleri parlattım hocam bu sayılır mı. :)

Herşey dahil :)

Neyle ve nasıl olduğunu da paylaşırsanız, okuyan herkes faydalanabilir.

Çevrimdışı fiberay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;631165
Herşey dahil :)

Neyle ve nasıl olduğunu da paylaşırsanız, okuyan herkes faydalanabilir.

Fırça, bez, kova, su ve biraz sıvı sabun yardımıyla güzel bir görünüm yakaladım. :p

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
emege saygimiz var tabii.. eline saglik.
 [MENTION=16566]fiberay[/MENTION]

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Belki çoğu kişi biliyordur ama kapı kilitleme ile ilgili bir şey paylaşayım dedim. Sürücü kapısı kapalı diğer kapılar açıkken kilitlemek için kapıyı kapatmak için beklemeye gerek yok, anahtardan kilitleyin kapıyı kapatınca kumandaya dokunmadan otomatik olarak tamamen kilitliyor bu durum araçtan inen kişileri beklememek için çok kullanışlı.

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Havada yağmur olsada günü boş geçirmeyelim dedik. İlk önce iç aksam çalıştık biraz. Adams Total İnteriorla plastik ve vinil yüzeyleri temizledikten sonra Gtechniq C6 uyguladım koruma için. verdiği mat final görünüş çok başarılı bana göre. Meguiars Supreme Shine bezlerini kullandım uygulama için.

Final Fotoları,

Sonra çamura ve uzun yola doymuş jant/lastiklerin detaylı temizliğine giriştik, fotolar için en çizik jantlardan birini seçmişim, idare edin [emoji2]
1-Jantın kirli hali,

2-Kullandığım Ürünler

3- Önce Valet Pro Prewash sıkıp kirlerin kabasını aldık, jant kolları arasındaki katmanlı kirler gitti biraz.  Prewash ürünlerin etkisi sprey şişeyle uygulandığında çok etkili olmasada ön yıkama niteliğinde uyguladım,

4- Sonra Auto Finesse Iron Out ve Chemical Guys jant fırçası kullanarak demir tozu temizliği yaptık,

5- Ardından 1:2 sulandırılmış Auto Finesse Verso APC sıkıp kalan yerleri temizledim, lastikleri temizlemek için 1 milyoncu fırçalarından kullandım. Versoyu 1 kat sıkıp duruladıktan sonra 1 kat daha sıkıp bu sefer jantları Soft 99 jant eldiveniyle temizledim,

AF Verso ile temizlik bitip duruladıktan sonra

6- Son olarak kısa süreli koruma için Autobrite Supersheen uyguladım. İlk önce jant/lastiğe sıkıp bekledim, sonrasında 1 kat da süngere sıkıp uyguladım. Adından da anlaşılacağı üzere parlak bir finalı var ama güzel ve abartısız bir parlaklık, benim hoşuma gitti.

Sabrınız için teşekkürler...
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2018, 15:59:00 Gönderen: mcb951 »

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=11764]mcb951[/MENTION]
elinize saglik.. hem temizlik, hem de paylasiminiz icin ☺

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Akü kapasitesini ve voltajı ölçen aparatın montajını nereye yapmam gerekir konusunda kararsız kaldım, aklıma yatan tek yer sigorta panosunun kapağına yapmak hem kapıyı açınca her seferinde istersen gözle kontrol etmiş olursun.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8414]mşah[/MENTION]

kullanışlı bir cihaza benziyor. tak çıkar şeklinde kullanma imkanı varsa, nereden ve kaça edindiğinizi sormak isterdim.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;631252
[MENTION=8414]mşah[/MENTION]

kullanışlı bir cihaza benziyor. tak çıkar şeklinde kullanma imkanı varsa, nereden ve kaça edindiğinizi sormak isterdim.

Şimdilik çakmaklık soketi bağlayarak tak çıkar şeklinde kullanabiliyorum ama sabit olursa daha iyi olur. Aracın aküsü şu an %60 kadar düşmüş şimdi şarja bağladım bakalım sabaha kadar sonuç ne olacak, aracı genelde hep kısa mesafe kullanıyorum o yüzden akü çabuk zayıflıyor gözümün önünde olursa gerektiğinde hemen şarj ederim bari. AliExpress'ten aldım 15 tl civarı.

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
60.000 Km bakımı için gerekli filtreleri ve yağı aldım. Filtreler Mann Yağ Mobil.
 Uzun farların ampullerini değiştireceğim çok memnun değilim aydınlatmasından. Philips Racing vision aldım.

ayrıca Würth'ten bakım için birkaç sprey aldım.

birkaç güne gelir hepsi, başlarız yavaş yavaş çalışmaya.

Çevrimdışı Biyologmali

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yağ hava ve polen filtresi aldım. Hepsi orjinal bosch. Bi ara değiştirecem hepsini

][/URL]
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2018, 19:16:58 Gönderen: Biyologmali »