škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bugün aracınız için ne yaptınız?

miyop · 477 · 131265

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Bugün (geçen hafta), aracım için küçük, kendim için büyük bir değişiklik yaptım,  tablet/telefon tutucu bir aparat aldım.

Aracım için küçük yazdım, çünkü, benzerleri bolca olan bir ürün..

Kendim için büyük yazmamın sebebi ise, android oto kullanmak için, aracımdaki medya sistemini (swing ünite ve bt modülü) güncelleme ihtiyacını ortadan kaldırması.. tabletimin tüm fonksiyonlarını, araçtaki ses sistemiyle birlikte, rahatça kullanabilir oldum.

Resimdeki aparatın bacaklarının bükülebilir olması dışında bir özelliği bulunmuyor. Her türlü pozisyona girebildiğinden, farklı cihaz ve ortamlarda, tutucu olarak görev yapabiliyor.

Bu aparatı, aşağıdaki ilk resimdeki gibi monte edince,  oldukça kullanışlı bir hale geldi. Yolun eğiminden ve aracın hızından etkilenmeden tableti taşıyabiliyor.

Tablet ile:

Telefon ile:

Artıları:

- Erişimi/kullanımı rahat,
- 8" ekranlı tableti rahatça taşıyor
- Hem tablet, hem de telefon için kulllanılıyor
- Mevcut medya sistemi (swing+bt) devre dışı kalmıyor. Tablet fonksiyonları (Navigasyon ve medya oynatıcı) mevcut sistemle birlikte kullanılıyor.

Eksileri:

- Android Auto için, Bolero yada muadili bir ekipmanla güncelleme ihtiyacını ortadan kaldırıyor :)

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yeti 55.000 km şuan dün filtreleri yağı değiştirdik, ayrıca uzun farların ampullerini değiştirdim. (filtrelerin hepsi Mann, Yağ Mobil Esp 5lt)
 Üzerindekiler fabrikadan gelenler pek iyi aydınlatmıyorlardı bende Philips Racing Vision ile değiştirdim dün deneme şansım oldu şuan için gayet başarılı gözle görülür aydınlatma farkı var.

havaların biraz daha toparlamasını bekliyorum Würth silikon spreyler hazır lastik, plastik aksamlara ve sunroof'a uygulama yapacağım

Çevrimdışı devrimyalcin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracım Yeti değil ama Konu mühim :) o yüzden direk başlığı paylaşmak daha doğru

Alıntı
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=40172
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2018, 13:20:40 Gönderen: devrimyalcin »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bakım işini kendim halletim serviste 2 - 3 saat süren iş yarım saat sürdü, son resimdeki pet şişenin içindeki yağ normalde serviste yapılan bakımda içinde kalan boşaltılamayan yağ ben aracı sağ tarafından kaldırıp o kalan yağı da boşaltmış oldum.

« Son Düzenleme: 02 Şubat 2018, 15:00:14 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8414]mşah[/MENTION]  [MENTION=15038]Erkki[/MENTION]

elinize sağlık.

hava ve yağ filtreleri dışında, değişen yok sanırım.

referans olması için, fiyat bilgilerini de paylaşır mısınız?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION]  Teşekkürler

Yağ      :  120 tl
Yağ Filt :  30 tl
Hava Filt: 40 tl
Kendime de 50 tl işçilik yazdım :). Polen filtresini yeni temizlediğim için onu değiştirmeye gerek duymadım yaza doğru belki değiştiririm.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün (geçen hafta) stepne tadilatı yaptım.

Bagajdaki 195/60/16 ebatlı orjinal istepne ve orjinal strafor bölmeler gitti, 115/70/16 ebatlı mini istepne ve ev yapımı polistiren bölmeler geldi.

Aracı ilk aldığımdan beri aklımda olan bu değişikliği yapmaktaki amacım, bagaja hacim kazandırmaktan çok, derinliğini arttırıp, (2 adet) katlanır bisikletlerimizi daha rahat taşıyabilmekti.

Sonuç olarak, bagaj tabanını 8 cm kadar aşağıya indirip, yaklaşık, 60 litre kadar hacim elde ettim (330 litre civarındaki orjinal istepneli hacım, mini istepne ile, 390 litreye ulaştı). Stepne değişimiyle, 10kg kadar yük azalması da oldu.

Şimdi, geleyim detaylara..

Aracın resimdeki gibi olan orjinal istepne ve taklavatı, bagaj yüksekliğinden 16 cm kadar çalmaktaydı (Stepne 19.5 cm iken, bölmelerin 16 cm olması ile ilgili detaylar, şu resimden daha iyi anlaşılabilir. ).

Öncelikle, internette değişik sitelerde satılan, AJS ürünü mini istepneyi, Artvin Ticaret firmasının Mecidiyeköy mağazasından satın aldım. Firmanın internet üzerinden de satışı var, ancak, gidip, danışıp, konuşarak alayım dedim.

Sonrasında, ilk denememde, bagaj tabanını tümüyle sıfırlayıp, yeni aldığım mini istepneyi halı tabanın üstünde taşımaya çalıştım. (Eski) Strafor bölmelerde mevcut eşyalarım ve yeni istepne, bagajda ciddi bir görüntü kalabalığı yaratınca, bundan vazgeçtim.

Briskoda.net sitesinde yer alan esaslı bölme düzeneğininin bir benzerini, ahşap malzeme kullanarak yapma lüksüm yoktu, zira zamanım yoktu.  

Bu nedenle, kendi çözümüm için seçtiğim malzeme, orjinallere benzer, yüksek yoğunluklu strafor/polistiren oldu.

Bu malzemeleri nereden alayım diye düşünürken, ofis bahçesinin bir köşesinde bulduğum çıkma malzemeler, güzel bir sürprizle işe koyulmamı sağladılar.

Briskoda.net örneğindekine benzer komple bir kafes/iskelet kurmak yerine, üretmesi/ayarlaması/kurcalaması daha kolay olan, minimal bir taşıma sistemi oluşturmaya çalıştım.

Halı kaplı sunta tabanın, dört parça polistiren mesnet ile taşınabileceğini düşündüm. Bunlardan ikisini U şeklinde yaparak, hem taşıma güçlerini, hem de eşya yerleştirme işlevlerini arttırmaya çalıştım (Bkz. aşağıdaki resimler). Kullanım testinde, tekerlek jantının göbeğinde boşluk ortaya çıkınca, oraya da yuvarlak bir parça ile beşinci mesnedi koydum.

Parça birleştirme işlerini, sıcak silikon ile yaptım (fazla sıcak olmaması lazım, köpük malzemeyi eritebiliyor).

İlk denememde, taşıyıcı mesnet parçaları bagaja çift taraflı bant ile tutturdum. Verim alamayınca, yapıştırma hamurunu denedim, sonuç güzel oldu.

Sonrasında, kullanmaya başladığımda, iki tesbitim oldu.

Bunlardan birincisi, giden orjinal strafor bölmeler ile birlikte, arka akstan gelen yol sesindeki artıştı.

İkincisi ise, kırmızı bagaj zemini üzerindeki mavi polistirenlerin yarattığı görsel ambiyans zenginliğinin yarattığı ızdıraptı.

Birinci konu için, elimde mevcut olan bir yoga matını keserek, kırmızı alanları kapladım. Yol sesini azaltma ve üzerlerindeki eşyaların sabit durması konularında biraz faydası oldu.

İkincisi için de, polistiren taşıyıcıları, siyah renkli tamir bantı ile kapladım. Hem sağlamlıkları arttı, hem de görsel ızdırabım bir tık azaldı.

Sistemin geçici kabulden, kesin kabule geçmiş halini, aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

Halı zeminin seviyesini de aşağıdaki resimden görebilirsiniz. Orjinal seviyeye göre olan azalmayı, sağ taraftaki tekerlek kulesine, düşey yapıştırdığım 8 cm boyundaki tamir bantı ile göstermeye çalıştım.

Buraya kadar sabırla okuyan herkese selam ederim :)

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;632637
@mşah @Erkki

elinize sağlık.

hava ve yağ filtreleri dışında, değişen yok sanırım.

referans olması için, fiyat bilgilerini de paylaşır mısınız?

4+1 LT Mobil yağ 192 TL
 Hava Filtresi-Yağ Filtresi-Mazot Filtresi-Polen Filtresi toplam 197TL

bu arada bagaj uygulaması harika olmuş çok ciddi yer kazancı var :)

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION] ellerinize sağlık güzel olmuş, yerden kazanmışsınız. Bende ciddi anlamda bagaj ihtiyacı duyduğum için aynı greenline'larda olduğu gibi stepneyi komple kaldırdım, yanındaki köpüklerin tamamını söktüm ve bagajı en alt seviyeye indirdim. 330lt'den 415'e çıktı hacim. Epey yer kazandım.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15038]Erkki[/MENTION] [MENTION=16667]Batistuta[/MENTION] teşekkür ederim.

İlk düşüncem, bagaj döşemesini en alt seviyeye indirip, stepne bölmesindeki eşyaları, mini stepne ile birlikte, döşeme üstünde taşımaktı.

Ancak bagajdaki eşya ve edevatın tahminimden öte yer kapladığını görünce, vazgeçtim.

Gezer çıfıt çarşımın şimdiki hali, bu konuda belki bir fikir verebilir :)

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;632815
@Erkki @Batistuta teşekkür ederim.

İlk düşüncem, bagaj döşemesini en alt seviyeye indirip, stepne bölmesindeki eşyaları, mini stepne ile birlikte, döşeme üstünde taşımaktı.

Ancak bagajdaki eşya ve edevatın tahminimden öte yer kapladığını görünce, vazgeçtim.

Gezer çıfıt çarşımın şimdiki hali, bu konuda belki bir fikir verebilir :)

tam  Yeti'ye yakışır bir bagaj :) herşey var maşallah

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION] sizde çok ekipman varmış yaptığınız iş mantıklı olmuş, bende bebek arabası yeri geliyor çocuk koltuğu olduğu için 1cm bile önemli o yüzden zemini sıfırladım, stepnesiz gezmek risk ama stepne evde duracak en azından bizim ufaklık biraz daha büyüyene kadar. Ben lastik parlatıcı bez ve benzer şeyler için ön yolcu koltuğunun altına bir çanta ayarladım oraya sıkıştırıp sığdırdım şimdilik.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15038]Erkki[/MENTION]

Bir başka forumda, "aracınızda bulunan şeyler" minvalinde bir başlık vardı. Okuması zevkli bir konu olduğunu hatırlıyorum. Belki burada da açmak lazım böyle bir konuyu.. herkes eteğindeki (bagajındaki) taşları döker :)
[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION]

Sürücü koltuğunun altı, gerçekten değerlendirilmesi gereken bir yer. Stepne tadili ile uğraşırken, kabinde bulunan fazlalıklarla ilgili, orası için de bir çalışma yapma şansım oldu biraz tesadüf yardımıyla.. Fırsat bulunca, yazacağım.

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION] Kerem bey o el süpürgesi iş görüyor mu? Nereden aldınız? Memnunumusunuz? Kaça aldınız? tavsiye edermisiniz? Bu kadar soruyu cevaplarmısınız? :)

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13523]Sultan.Baybars[/MENTION]

Seyrani Bey, el süpürgesini, araştırarak aldım. Muadilleri arasında, emiş gücü en yüksek olanlardan birisidir diyebilirim. Ama, yine de, 220V ile çalışan süpürgelerin performansını beklemeyin. Gündelik temizlikler için iş görüyor.

Güzel bir tarafı da, sökülebilir bir Li ion bataryasının olması ve bu bataryanın Bosh un “LI” ibaresi taşıyan tüm aletlerinde kullanılabilir olması. Yani, bataryadan ihtiyacınız kadar temin edip, harici olarak şarj edebiliyorsunuz. Tek batarya, 15 dakika kadar kesintisiz kullanım sağlıyor. Li ion olduğu için, beklerken şarjı erimiyor.  

Özellikleri için, aşağıya adresini yazdım. Ancak, Bosch un kendi sitesindeki güncel fiyat, biraz yüksek. Halen, neredeyse yarı fiyatına çeşitli internet sitelerinde satılıyor.

Orjinal ürünün içeriğinde, hortum maalesef yok. Fleks hortum ve adaptör parçaları kendim uydurdum.

https://www.bosch-do-it.com/tr/tr/amatoerkullan%C4%B1c%C4%B1lar/aletler/pas-18-l%C4%B1-3165140821858-199876.jsp