škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb III Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
son kmlerde ki sürüş tarzınıza göre ki tüketimi ön görüp yol bilgisayarı kalan menzili verir tahmini. daha önce ikame olarak verilen bir araçta menzil 0 yazdıktan sonra yaklaşık 30 km daha gidildiğini biliyorum (aracı veren arkadaşa söylediğimde abi yaklaşık 25km yapıldı demişti). Ancak ne olur ne olmaz diye kendi aracımda hiçbir zaman böyle birşey yapmam.

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Özgür Şahin;654803
son kmlerde ki sürüş tarzınıza göre ki tüketimi ön görüp yol bilgisayarı kalan menzili verir tahmini. daha önce ikame olarak verilen bir araçta menzil 0 yazdıktan sonra yaklaşık 30 km daha gidildiğini biliyorum (aracı veren arkadaşa söylediğimde abi yaklaşık 25km yapıldı demişti). Ancak ne olur ne olmaz diye kendi aracımda hiçbir zaman böyle birşey yapmam.

Özellikle dizel araçlarda ışık yandıktan sonra hemen mazot almalısınız. Yoksa yakıt pompasına zarar verebilirsiniz. Bu da maliyeti yüksek sorunlara yol açar.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Blackadder59;654804
Özellikle dizel araçlarda ışık yandıktan sonra hemen mazot almalısınız. Yoksa yakıt pompasına zarar verebilirsiniz. Bu da maliyeti yüksek sorunlara yol açar.

Dizel araçlarla ilgili söylediğiniz şeyde haklısınız 2012 den beri dizel aracim var ışık yanmadan çok zorunda kaldiysam da biraz daha azalınca mutlaka yakıt almış olurum. Hep aynı yerlerden alırım.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüm araçların yakıt pompası deponun içindedir ve kontağı açtığınız anda maksimum güçle çalışır, sizin gaza basma oranınızla araç yakıt kullanır, kullanılmayan yakıt tekrar depoya döner. Pompa sürekli ısınır ve depo içindeki yakıt pompayi soğutur. Işık yandıktan sonra genellikle pompa depodaki yakıt seviyesinin üzerinde kalır, fazla ısınmaya başlar fakat yakıt pompası yanacak kadar uzun süre yol alacak yakıtınız yoktur. Işık yandıktan sonra düşük hızda çok uzun süre kesintisiz araç kullanırsanız pompa zarar görebilir veya araç LPG li ise pompa sürekli çalışır ve siz LPG ile aracı günlerce kullanırsanız pompa yanar. Bu durumlar haricinde pompaya zarar veremezsiniz. Çünkü normal bir kullanımda pompanın zarar görecegi kadar uzun suruse imkan veren yakıtınız yoktur.
Yıllardır tüm araçlarımda menzil 10-20 km kaldığında veya tamamen sifirlandiginda yakıt alırım hiç sorun yaşamadım.

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yaklaşık 600 km lik Çorlu- Kartepe- Çorlu güzergah tüketimi. 2 saat kadar İstanbul sıkışık trafiği ve 1 saatte 2 km kadar adım adım dağ yolu tırmanışı var içerisinde. Bagaj ful, 4 kişi, hava 0 derece. 6,2 lt. 1500 kg bir araca göre gayet başarılı bir tüketim değeri.

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
t-can Bende 1.6 dizel superb var şimdi baktığımda benzer hız ortalamasında tüketim aynı çıkmış. Gayet güzel değerler görmüşsünüz. Benzinli motorlar bence gayet başarılı.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2020, 14:42:49 Gönderen: Rifle44 »

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: t-can;654992
2016 TSI 150hp, ACT motor.
Genelde şehir içi-şehir dışı karma kullanımdır.

Bende 1.6 dizel superb var şimdi baktığımda benzer hız ortalamasında tüketim aynı çıkmış. Gayet güzel değerler görmüşsünüz. Benzinli motorlar bence gayet başarılı.

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ortalama hızdan anlaşılacağı gibi neredeyse 300 km si hariç hepsi şehir içi bahsettiğim 300 km de 15 km lik anayolu gide gele yapılan bir güzergah Bozyazı-Anamur ilçeleri arası yani düz bir yol değil virajlı inişli çıkışlı. Motoru devirsiz kullanmanın motoru zatıflatacağına inanan birisiyim bu ortalama içinde birçok kez DSG yi S modunda ve manuel modda devir çevirerek keyifli sürüşler yaparakta kullandım nasıl 92 puan aldığımı anlamıyorum :) Özetle TDI DSG 19 jant bir aracın bu kalıbına kilosuna göre yüzde 90 ı şehir içi ağırlıklı bir sürüşe göre tüketiminden çok çok memnunum aracın S modda ve manuel de devir çevirerek sürünce de gidişi beni gayet tatmin ediyor 105 TDI bir Leon dan aşağı gitmediği kesin gayet yeterli kasaya göre motor bence yakıtta maşallah gerçekten çok mutlu ediyor iyi ki Superb :))

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Akın55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Harika değerler. Böyle uzun süreli paylaşımlar daha iyi fikir veriyor.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
40 gündür evden çalışıyorum yakıt değerlerim muhteşem oldu haliyle :))

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Özgür Şahin;655916
40 gündür evden çalışıyorum yakıt değerlerim muhteşem oldu haliyle :))

Her zaman derim, en az yakan hatta yakmayan araba yatan arabadır diye.;)

Çevrimdışı MHAcar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2016 süperb prestije dizel otomatik dsg
kış şartlarında şehir içi ortalama 6,7 lt
yazın 6,2 lt.
şehir içi mesafeler kısa yaklaşık 5km.
konya-istanbul arası hız bölünmüş yolda 120 km, otobanda 130 km olarak ortalama 5,5 lt.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Bu oranlar bende daha düşük,aracım manuel.İstanbul şehiriçi 6,2 ,uzun yol 5,2.Bende ayrıca yeni otomatik rıfter var,1,500 motor 130 bg 8 tam otomatik,superb bundan bile az yakıyor.Konfor yakıt güvenlik 10 numara

Çevrimdışı MHAcar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arabam süperb prestije 1,6 otomatik
dün konya-ereğli arası 100-110 km km sabit hızla gidip geldim , ortlama tüketim 4,6 lt

Çevrimdışı *AGA*

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar, otomobilim 2020 Superb 1.5 TSI DSG

Şehirdışı; 100-120km arası sürat ile 5.0 lt ortalama

Şehiriçi; Yoğun trafik sürekli dur kalk klima açık 9-10 lt
Şehiriçi; Karma (dur kalk, serbest sürüş, çevreyolu) klima açık 7-8 lt

Not: Yakıt olarak gayet tatminkar, aracın cüssesi ve İzmir gibi sıcak bir memleketi düşündüğümüzde güzel değerler. Araç 500 km olmadı daha :)