škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2019 model aracın balans tutmaması

Rache · 18 · 5671

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 8 bin km deki aracın balansını yaptırıyoruz. Değerleri en iyi şekilde oluyor fakat 140 km hızdan sonra yine titreme yapiyor. Oto pratikte farklı balans uyhuladık sorun yime çözülmedi. Lastiklerde yırtık deforme jantlarda eğrilik felan vs bişey yok.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik markası nedir? Lastik rotasyon yapıldı mı? Hep aynı firmada (usta) mi işlem yapıldı? Farklı bir firmaya götürdünüz mü ayar için? Disklerde sorun olma ihitmali de var.

Bazı lasitklerde zamanla benzer sorunlar olabiliyor. İmkan varsa farklı iki ön lastik ile deneyiniz, tabii rot balans disk v.s. diğer unsurların doğru yapıldığına eminseniz.

Çevrimdışı hsmdgn08

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rache;658420
Arkadaşlar 8 bin km deki aracın balansını yaptırıyoruz. Değerleri en iyi şekilde oluyor fakat 140 km hızdan sonra yine titreme yapiyor. Oto pratikte farklı balans uyhuladık sorun yime çözülmedi. Lastiklerde yırtık deforme jantlarda eğrilik felan vs bişey yok.
Aynı sorun benim 2019 aracımda da var. İlk aldığım dakikadan beri mevcut. Direksiyonda yüksek hızlarda hafif derecede titreme oluyor. 5-6 defa balans yapıldı. Rotasyonlar yapıldı. Geçen gün servise bakımda söyledim yine yapıldı. Sonuç değişmiyor aynen devam ediyor. Sebebi konusunda tahminim pirelli cinturato denilen lanet lastik gibi geliyor bana ama hala çözümü bulamadım. Sizin lastik markanız nedir

POCO F2 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastiğe dışarıdan bakınca anlayamayacağınız kusuru olabilir. Jantta kolay kolay hata olmaz. Siz en iyisi, sağlam olduğu düşünülen 4 jant ve lastik bulup bir turlayın. Eğer olmuyorsa, lastikleri teker teker deneyin. Hangisinde olduğu anlaşılır.

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Buyuk ihtimal lastiklerdendir. Benimde eski lastijlerimde ön arka degistirdikten sonra olmustu. Tekrar yerine alinca gecmisti.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Rot ayarlarına bakıldı mı?

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fren Diskleri ve balatalar sorunlu olabilir
Aks kolları sorunlu olabilir
Aks rulmanlar sorunlu olabilir

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Sorun lastiklerde,aracın üzerinde falken Marka lastikler vardı bu lastiği araştırdım internet ortamın balsns tutmadığı sık sık yaptırmak gerektiği yazıyordu denemek istedim malesef yazılanlar doğruymuş ay geçmeden balans yaptırmaya başladım olacak gibi değil michelıne geçiş yaptım sorun çözüldü

Çevrimdışı salcek

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben de de bir ara balans tutmadı. yetkili servise götürdüm yetkili servis balansı yapıldı bana söyledikleri şuydu arabanın üzerinden çıkardığımız kurşunla bizim taktığımız kurşunun arasında yaklaşık 40 gram fark var dendi bu 40 gram bir şekilde balansı bozuyormuş daha doğrusu şöyle söyleyeyim her balansçıya gittiğimde yeni bir kurşun takıp balansı yapıyorlardı aslında balans jantdaki bütün kurşunların sökülüp en baştan sıfırdan yapılması gerekiyor üstüste Kurşunlar eklendikçe bir şekilde balans tutmuş gibi gözükse de süratte balans bozuluyor buna dikkat edin

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: salcek;658447
Ben de de bir ara balans tutmadı. yetkili servise götürdüm yetkili servis balansı yapıldı bana söyledikleri şuydu arabanın üzerinden çıkardığımız kurşunla bizim taktığımız kurşunun arasında yaklaşık 40 gram fark var dendi bu 40 gram bir şekilde balansı bozuyormuş daha doğrusu şöyle söyleyeyim her balansçıya gittiğimde yeni bir kurşun takıp balansı yapıyorlardı aslında balans jantdaki bütün kurşunların sökülüp en baştan sıfırdan yapılması gerekiyor üstüste Kurşunlar eklendikçe bir şekilde balans tutmuş gibi gözükse de süratte balans bozuluyor buna dikkat edin

Mevcuttaki kurşunu sökmeden mi makinaya bağlıyorlardı? Neresiyse orası kafalar pırıl pırılmış. :D Ben bugüne kadar böyle bir uygulama görmedim. Zaten bu kalibrasyon yapmanın doğasın aykırı.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Dün yazlık lastiklerden  kışlığa geçiş yaptım,lastik takıldıktan sonra balans ayarları için üzerindeki tüm kurşunları sökerek balans yapıldı 4 tekerede..Kısmet olursa 2021 Nisan ayına( yazlıklara geçiş ) kadar balans problemi yaşamam.Yazlık lastiklerim Mıchelın,kışlıklar ise Lassa..

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynı sorun 4 senedir bende de mevcut.sebebi pirelli cinturato. malesef bu lastikler balans tutmuyor.nedeni ise “z” yönünde salınım yapması. direk tasarım/üretim hatası ama kimseye anlatamadım derdimi. eğer 80-100 arasında direksiyonda titreme oluyorsa ön lastiklere, 130 ve üzeri süratte oluyorsa arka lastiklere üzerinde balans yaptırıyorum her sene.bu şekilde %95 çözüyorum. kışlıklarım michelin, onlarda bu sorun hiç olmuyor.

Çevrimdışı Geronimo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Hız artıkça yapması lastik ya da janttan kaynaklı olduğunu gösterir.Jant biraz düşük bir ihtimal.Lastikler yaşlandıkça ortaya çıkabilen bir problem başıma geldi oradan biliyorum.Bu kadar yeni iken nasıl balans sorunu olur anlamadım.Daha önce sıfır araba aldığımızda Beylikdüzü fiat bayisinin bize 4 yıllık lastikleri kakaladığını şans eseri farketmiştik.Bir sorun yaşamadık ama herkesin kulağına küpe olsun.

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benzer sorunu ben de bir süredir yaşıyorum. 110-120 ve sonrasında gaz pedalında, koltukta, direksiyonda, arka koltuklarda kısacası bütün arabada titreşim hissediliyor. Lastikler fabrika çıkışı Pirelli.  

Alıntı yapılan: kolgezer;658480
aynı sorun 4 senedir bende de mevcut.sebebi pirelli cinturato. malesef bu lastikler balans tutmuyor.nedeni ise “z” yönünde salınım yapması. direk tasarım/üretim hatası ama kimseye anlatamadım derdimi. eğer 80-100 arasında direksiyonda titreme oluyorsa ön lastiklere, 130 ve üzeri süratte oluyorsa arka lastiklere üzerinde balans yaptırıyorum her sene.bu şekilde %95 çözüyorum. kışlıklarım michelin, onlarda bu sorun hiç olmuyor.

Bu çözümü ben de deneyeceğim ilk fırsatta.

Çevrimdışı *AGA*

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar ortalık biraz daha karışsın. 2020 var bende de Üzerinde Continental geliyor. Bayiden çıktığım ilk anda fark etmiştim 100-110 arası direksiyonda titreme vardı. Bayi ile görüşmemden sonra araçlar fabrikadan çıkarken test aşamasında 80 km ye kadar hızda test edilip gonderiliyormuş. Servisteki usta ilk 1000 km den sonra balans yaptırın dedi. Ama balans makinası normal lastikcilerdekinden farklı idi. Lazerli çok hassas. Yapıldı. Sorunum şükür ortadan kalktı. Şimdi kışlıklara geçeceğim Falken aldım. 215/55/17 ölçülerde. Bilginiz olsun. Herkese iyi akşamlar.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi