škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

DSG-Mekatronik-iyi niyet

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı drshowtime

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, 120.000 km (5 yıl 4 aylık) de aracım için mekatroniğin mekanik kısmı sorun çıkardı ve artık 5 yılın üstünde iyi niyet garantisi uygulanmayacakmış o yüzden boşuna iyi niyet olur umudu ile bakımlarda servise gitmenin anlamı yok.
8000 lira isteniyor.
Aynı zamanda beş yıldan sonraki her DSG li araç saatli bomba gibi ve arkasında duran da olmayacak anlamı çıkıyor.
Beş yıl sonrası DSG arızalarını iyi niyet kapsamına aldırabilen var mı?

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Geçmiş olsun.

Araç 100 bin km yi geçtiği için merak ettim, 5 yıl içerisinde şanzımanda hiç yağı değişti mi?

(mekatronik ve aktarma bölümlerinin kendi ayrı yağları var)

Çevrimdışı drshowtime

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hep servise gitmişti, normalde ne zaman değişiyor yağ ?

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
normal olarak pek değişmiyor.
kuru kavramalı olanlarda, üretici tarafından önerilen periyodik bir yağ değişimi yok.
bence asıl sorun burada başlıyor.
araç kullanılıyorsa/eskiyorsa, tüm sıvılarının belirli periotlarda değiştirilmesi gerekir,
ancak, bu konuda, üreticiden gelen bir aksiyon talebi yok. "aracınızı bozulunca getirin" diyor gibiler..

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben geçen servise sordum dsg 5yıl dedi, tabiki bakımları yapıldıysa. Bir bakım eksik dedim, iki bakım üst üste yaptırırsanız tekrar iyi niyete girer dedi.

Çevrimdışı hebelup

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu haberler her yerde her forumda her konuda dsg den bir rahatsızlık mevcut. bir arızanın kronik olarak tanımlanması ve bunun kullanıcıyla alakalı olmadığının anlaşılması için daha kaç aracın daha bu arızayı vermesi gerekiyor anlaşılır gibi değil. Üstelik yurtdışında dsg ye verilen garantisi 10 yılı bulanlar varken burad neden 5 yıl. o da hasbel kader adamların iki dudağı arasında olan bir inisiyatifle.

Forumun amacı dahilinde kullanılması için bence kollektif bir çaba ile herkesin ticaret bakanlığına bireysel olarak başvurması lazım. sonra bu çabayı çoklayıp tek dosya altında imza kampanyası başlatmak lazım.
Bu arızayı veren bu kadar araç varken devletin kendi vatandaşına gözünün bu kadar kapalı olmasını da aklım almıyor. ancak bunun tek nedeni bizim ses çıkartmıyor olmamız.

Çevrimdışı e.atakan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İyiniyet zorlaması kadar saçma bir şey görmedim yani kronik bir arızası olan dsg nin 2 senelik genel garanti bitimi sonrasında polen filtresi dışarda değişti diye garanti dışında tutmak tam bir türk icadı buluştur. Kraldan cok kralcılıktır. Adam malına 10 sene garanti vermiş sen burda 2 yıldan sonra bana gelmezsen sorumluluk kabul etmem de . Oh ne güzel memleket .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı makmuh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
DGS ile ilgili başlığı görünce yeni konu açmadım. Benimde bir sorunum var. 2 hafta önce yazılım güncellemesi için servise gittim yazılım güncellenmesi yaptılar. Dün dgs arızası sembolu yanıp sonmeye başladı. Araç 2 vitesten direk 4 attı 3 vitese geçmedi. Araçı durdurdum. Bi 5 dakka sonra tekrar çalıştırdım haretket ettirdim hiç bir problem yok 3. vetesede geçiyor arıza göstergeside yok.
Bugün servise götürdüm yazılım güncellemesinden kaynaklı olabileceğini düşünüyorum dedim. yazılımla alakası yok dgs de problem var dgs ye yazılım atmadık zaten dediler. çok ikna olmadım ama bilgisayarda gösteren arıza kodlarını istedim.
hata kodları:
P074B: 3. vites senkronizasyonu başarısız ara sıra
p1227: şanzıman sürüş yönü uyumsuz arasıra

Mekatronik arıza dediler bana 12.000 tl civarına çıkar dediler. Hata kodlarını silmişler.
Tekrar olursa gel dediler. Su an arıza göstermedi daha 100 km yol gittim yaklaşık.

Ne yapacağımı bir türlü bilemedim. Yazılım sonrası bir problem oldumu bilmiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz.

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=18396]makmuh[/MENTION] bence eski yazılımı geri yüklemişlerdir. Mekanik ciddi problem olsa parça değişimi olmadan olmaz derlerdi diye düşünüyorum.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=18396]makmuh[/MENTION]

Akü eksi kutup başını söküp 5-10 dk bekleyin, bu şekilde DSG kendini sıfırlasın, motora atılan yazılım ile çalışma karakteri değişti için DSG karakteri değişmiş ve uyum sağlayamamış olabilir.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kutup başı sökülmek istenmediği durumlarda kaput altı sigorta kutusundaki DSG sigortası sökülebilir.

Çevrimdışı makmuh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkez aynı fikirde bi dsg yeni den başlatma yapmak gerekiyor denemekte fayda var en azından birşey kaybetmeyiz
Kutup başlığını sökünce radyo problem cikartirmi diye düşündüm. Kaput altında dsg nın sigortasini bulmaya calisayim. Bide formlarda araştırıken bir yerde denk geldi dsg resetleme diye

1- Kontağı aç.

2- Gaz pedalına 10 saniyeden daha fazla bir süre sonuna kadar bas

3- Kontağı kapat

4- Gaz pedalını bırak

5- Anahtarı kontaktan çıkart

6- Gaza 10 saniyeden daha fazla bir süre sonuna kadar bas

7- Gaz pedalını bırak

8- Motoru çalıştır
Işe yararsa bu daha basit bi deneyeyim sonucu yazarım.
Şu an zaten arıza göstergesi hala yanmadı servisten çıktıktan sonra 400 km kadar yol yaptım. Inş ta yanmaz bir daha

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

DSG resetleme olayını ben ara sıra yapıyorum, işe yarıyor.

Çevrimdışı makmuh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;650583

DSG resetleme olayını ben ara sıra yapıyorum, işe yarıyor.

[MENTION=8414]mşah[/MENTION] resetleme işini kutup başlığını sökerek mi yapıyorsun sen.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: makmuh;650622
[MENTION=8414]mşah[/MENTION] resetleme işini kutup başlığını sökerek mi yapıyorsun sen.

Pedaldan yapıyorum.