škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb III Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kolgezer;650795
Ben bu hafta bunu tekrar denedim Ender bey. depoyu fulleyip şehirdışı 600km yol yaptım. sonra tekrar fulledim. malesef yol bilgisayarı %4,5 eksik gösterdi. bunu daha önce de yapmıştım sonuç yine bu civardaydı.

Paylaşımınız için teşekkürler. Bendeki sapma daha fazla. Kesin kanaat için 100 km. testini bekliyorum.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
Yakıt aldıktan sonra, uzun süreli ve başlangıçtan itibaren değerleri gerçek değerlerle eş değer bence sapma varsa da çok azdır yani. En son geçen yıl depo bitimine 20km kala yakıt almıştım 400 liraydı sanırım tekrar fullediğimde ödediğim tutar \ yaptığım km \ yol bilgisayarı değerleri tutuyordu.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;650796
Paylaşımınız için teşekkürler. Bendeki sapma daha fazla. Kesin kanaat için 100 km. testini bekliyorum.

Sapmadan şüpheleniliyorsa vcds deki 16-Instruments altındaki tüketim düzeltmese (display correction of consuptions and operating rate) parametresi doğru mu, girip bakmak lazım.
https://minkara.carview.co.jp/userid/2588305/car/2157519/4713078/1/note.aspx#title

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;650986
Sapmadan şüpheleniliyorsa vcds deki 16-Instruments altındaki tüketim düzeltmese (display correction of consuptions and operating rate) parametresi doğru mu, girip bakmak lazım.
https://minkara.carview.co.jp/userid/2588305/car/2157519/4713078/1/note.aspx#title

Şu sıralar kablom yok; kabloya erişimim olduğunda kontrol edeyim. Teşekkürler.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı glos7777

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba,

daha önce superb 2014 vardı bende satıp izmirden 2018 aldım ikinci el olarak.

ilk depoyu 71 lt fulledim shellden izmirden istanbula geldik. toplam da 1050 km yaptık bi depoyla.

sonra şehir içi beylikdüzü başakşehir arası işe git gel ile 67 litre doldurdum shellden 930 km gidebildim.

sora opetten 440 tl lik aldım 890 km gidebildim.

daha sonrada 200 tl lik aldım shelden 450km gidebildim.

bu değerler normalmidir? bakıyorum da arkadaşların resimlerine mesela bir full depoyla kaç km gidebiliyorsunuz? benim eski 2014 süperb ve 2018 superb de de ortalama aldığım paranın 2.3 2.4 katı kadar km gidebiliyorum. yani 300 tl aldıysam 700km gidiyrum 100 tl aldıysam 230km anlamında.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yusuf kardeşim öncelikle araban hayırlı olsun, kazasız, cezasız, belasız, gönlünce binersin inşallah. Bahsettiğin sarfiyatları lt/100km şeklinde verseydin daha anlaşılır ve yorumlanabilir olurdu.;)

Çevrimdışı glos7777

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;651042
Yusuf kardeşim öncelikle araban hayırlı olsun, kazasız, cezasız, belasız, gönlünce binersin inşallah. Bahsettiğin sarfiyatları lt/100km şeklinde verseydin daha anlaşılır ve yorumlanabilir olurdu.;)

Teşekkürler hocam.

fakat o bahsettiğiniz lt/km oranı hep değişken misal depo 1050 km yol yapıp depo bittiğinde 6.3 lerde idi. şimdi 200 tl lik aldım geçen hafta , menzil 450 görünüyordu, 290 gittim kalan menzil 160 görünüyor ve 7.1 lerde şehir içinde kullanıyorum. yani bir depo ile 1100 -1300 arası felan gidenler varmı şehir içinde dur kalkı olarak ?

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim deneyimlerime gore, eger uzun yolda 90-100 km hizla giderseniz, full depo ile 1200-1300 km'ye kadar yolunuz var... Tabii ki, genelde uzun yolda ve ozellikle otobanda bu hizlari asiyoruz...
Ortalama 120km ile 1100 km yaptigim oldu... Depoyu sifirlamamak adina uzerine de 80-90 km artti... 150'lerde kullanim ile 5.2 degere ulasiliyor...
Sehir ici kullanim, trafik yogunlugu, isiklar, dur-kalk derken cok degisken ve farkli tuketim degerleri veriyor... Benim sehir ici degerlerim ortalama 7.0-9.0 arasinda cikiyor... Uzun yol, bu tur degerleri kontrol icin daha uygun...
Zaten, verilen ortalama degerlerin tesbiti, uluslararasi kurumlar tarafindan standart olarak ongorulen deneme pistinde ortalama 90 km sabit hizda elde edilen degerlerdir. Ancak, sehir ici kullanim degerleri icin ongorulen standartlar hakkinda bilgim yok... Bilgisi olan paylasirsa sevinirim.
Sevgilerimle
Engin Tunçay

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motor1.com'dan Onur Koray bir yazı paylaşmış onu alıntılayayım:

Alıntı
Örnek vermek gerekirse şehir dışı sürüş parkuru bir laboratuvarda   simüle ediliyor ve yaklaşık 25 derece sıcaklıkta, otomobilin elektrik   sistemine yük getirecek klima, cam ve koltuk ısıtmalar gibi sistemler   kapalıyken teste başlanıyor. Bu testte araç 20 saniye çalıştıktan sonra   41 saniyede 70 km/s sürate çıkıyor, 50 saniye bu süratte seyredildikten   sonra 8 saniyede 50 km/s sürate iniliyor ve bu süratte 69 saniye yol   alınmasının ardından 13 saniyede tekrar 70 km/s sürate çıkılıyor.

Bu noktadan sonra süratini 50 saniye boyunca sabit olarak koruyan   otomobil 35 saniyede 100 km/s sürate hızlanıyor ve bu sürati de 30   saniye koruyor. Ardından 120 km/s sürate çıkması için 20 saniye verilen   otomobil bu süratte 10 saniye yol aldıktan sonra 34 saniyede duruyor ve   20 saniye boyunca motor kapatılmıyor.

Toplamda 400 saniye süren parkur 62.6 km/s ortalama süratle geçilen   yaklaşık 7 km'yi simüle ediyor ve tahmin edebileceğiniz gibi aracın   rölanti devri çevirmesi gereken anlarda Start/Stop sistemlerinin devreye   girmesi serbest bırakılıyor.
Kaynak: https://tr.motor1.com/news/132118/bilmemiz-gerekenler-yakit-tuketimi-verilerindeki-farkliliklar/

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
1.5 motor 130 bg hdı motorla  ,120 bg Tdi motor yakıt değerleri aynı oranda.Tdi motor sürat ve ekonomi anlamında rakiplerine kafa tutuyor.Fabrika verileri
130 bg Hdi motor : 208 km
120 bg Tdi motor : 206 km
Her iki motor bende olduğundan test etme imkanım her zaman oluyor..Hem uzun yol,hemde İstanbul şehiriçinde...Superbden çok memnunum.Araçlarımızın kıymetini bilelim.Tdi superbler 200 bin aşağı değil artık..

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı selcukakyol

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Cagri33;651349
:)))

ASUS_X00QD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sürtünmesiz ortamda mı yolculuk ettiniz :)

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Gidebildiğim kadar sabit 80-85 gittim, arada ışıklara ve trafiğe takıldım. Karagöl-Ankara merkez arası. Ters istikamette de 5.8 yaktı ama son kısmında biraz basmıştım.

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Haluk Çakmakcı

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Beyler merhaba, Geçen hafta 1.4TSI 2.el superb aldım, G.Antep çıkışında şheel den 300TL lik benzin aldım (kırmızı ışık çoktan yanmıştı), ort. 110-120 arası bir hızla 750km Yapıp ankara'ya kadar geldim ve tekrar kırmızı ışık yandı, araç bilgi ekranı 5,2LT/100Km yazıyordu ama ben ortalama hesabı yaptım 3,5LT/100km ile gelmişim yani 0,25TL/KM bana hiç mantıklı gelmiyor bu durum sizce normal mi?