škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid Yakıt Değerleri Paylaşımı-Ana Konu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Stigmata;630152
Araç 10000 km'den sonra yakıt tüketimi bir miktar düşüyor. Bunu gerçekten gözlemledim. Ayrıca araç üzerindeki yakıt ortalaması direk gerçeği yansıtmıyor. Benim gözlemlerime göre 0,6 lt az ölçüyor hatta.
Aracım şu an 10600 km civarında. 1,4 dizel DSG rapid sedan;
356 km tamamiyle şehir içi 6,9lt./100km. yakıt yaktı. (Sakarya gibi bir trafikte hep dur kalk ile)
441 km tamamiyle şehir dışı 5,75lt./100km. yakıt yaktı. (Ki bu ortalamayı araç 5,2 gibi gösteriyordu.
Sizce nasıl tüketim?

Uzun  yolda 5lt ve üstü değerler yüksek rakamlar, haa ama şu şartla 100-120 km hızları geçmemek kaydıyla yani sakin kullanım şartıyla maximum 4.5lt yakar, eğer 120-160km gibi hizlarda kullanırsanız 4.8-5.2lt gibi rakamlar olur, hatta kendimden örnek vereyim 300km git gel uzun yolda sabit ortalama 90km hizda 3.9lt ortalama yakaladım

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Raci;630256
Aracının kilometresi cok düşük, ve bu düzende devam ederseniz 5000km bile olsa düşmez yakıt, sürekli şehir  içi ve kisa mesafe kullanılan araçlarda yakit ortalaması yüksek kalır, en iyi yöntem şu, hafta sonları aracınızı en az 100km lik uzun ve trafiksiz gezilere çıkarın ve cikmadan önce hem 1. Hem 2. ortalamaları sıfırlayın

Raci bey

Güzergahı ve gidiş geliş saatlerimi degıstırmem ımkansız

Ayrıca o geziye cıkardıktan sonra pazartesi gunu işe giderken yıne aynı ortalamayı verecek
 [MENTION=13523]Sultan.Baybars[/MENTION]ın önerisiyle manuel e alıp düşük devir vites atmaya başladım suan 7.1 ortalamaya kadar düştü

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı orestia

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erensaat;630142
Ben 10/100 km altına düşemiyorum.

Hergün rami Nişantaşı besıktas gıdıp geliyoruz güzargahta besıktas nısantası arasını esım kullanıyor

Sabah ve akşam araca bındıgimızde 1-2 dk calıştırıp bekletıyoruz aracı yol cogunluk trafık ama genelde 10 lt ile 13 lt arası degısıyor

Aracı alalı 2 ay oldu 2500 km gecti

Nasıl düşer yakıt ortalamam ?

selamlar. benim aracım sedan 1.0 dsg. kilometre aynı. bu hız ve bu verilerle 10 un altına düşürmeniz biraz zor. 177 km yolu 11:44 saatte yapmışsınız ve ortalama 15 km/h. Çok fazla dur kalk var. Ben de aynı şartlarda kullandığımda 10 küsürleri görüyorum. herkesin söylediği zamanla yakıtın düşeceği yönünde. bekleyip görücez.

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: orestia;630268
selamlar. benim aracım sedan 1.0 dsg. kilometre aynı. bu hız ve bu verilerle 10 un altına düşürmeniz biraz zor. 177 km yolu 11:44 saatte yapmışsınız ve ortalama 15 km/h. Çok fazla dur kalk var. Ben de aynı şartlarda kullandığımda 10 küsürleri görüyorum. herkesin söylediği zamanla yakıtın düşeceği yönünde. bekleyip görücez.

Sabah ve akşam trafiğin içindeyım hep

O lafı bende cok duyuyorum insallah duser ama bır sure manuel kullanıp kısa ara vıtes atın 7 lt leri goruyor tavsiye ederim

Çevrimdışı Stigmata

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Raci;630265
Uzun  yolda 5lt ve üstü değerler yüksek rakamlar, haa ama şu şartla 100-120 km hızları geçmemek kaydıyla yani sakin kullanım şartıyla maximum 4.5lt yakar, eğer 120-160km gibi hizlarda kullanırsanız 4.8-5.2lt gibi rakamlar olur, hatta kendimden örnek vereyim 300km git gel uzun yolda sabit ortalama 90km hizda 3.9lt ortalama yakaladım

Merhaba, O sizin söylediğiniz değerler araç üzerindeki değerler olabilir mi? Araç üzerindeki değerler 0,6lt. ile 1 ilt. arasında az ölçerek gösteriyor. Özellikle dikkat ederek baktım. Az ölçüyor.
Benim hesabım önce full doldurarak sonra da tekrar full doldurarak şeklindedir.
Ayrıca söylemiş olduğunuz gibi 120 nin altına inmeyerek benim söylediğim rakamlar.

Çevrimdışı weneorn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erensaat;630278
Sabah ve akşam trafiğin içindeyım hep

O lafı bende cok duyuyorum insallah duser ama bır sure manuel kullanıp kısa ara vıtes atın 7 lt leri goruyor tavsiye ederim

Benim Ankara trafiğindeki gözlemime göre S modda 1.0 aracım D ye göre daha az yakıyor ama sakin kullanmak şartıyla. Yani her iki modu da sakin kullanınca sport mod daha iyi bende. Aracım D de aşırı devirsiz kullanıyor kendini. Tek sorum olacak, sürekli S mod kullanımı araca zarar verir mi, çünkü düzenli olarak devirli kullanmış oluyorum?

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: weneorn;630905
Benim Ankara trafiğindeki gözlemime göre S modda 1.0 aracım D ye göre daha az yakıyor ama sakin kullanmak şartıyla. Yani her iki modu da sakin kullanınca sport mod daha iyi bende. Aracım D de aşırı devirsiz kullanıyor kendini. Tek sorum olacak, sürekli S mod kullanımı araca zarar verir mi, çünkü düzenli olarak devirli kullanmış oluyorum?

S mode hep daha fazla yakıt tüketimi sağlar diye düşünüyorum

Zarar verir mi herhangi bir bilgim yok

Çevrimdışı hamitokutan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aracı alalı 1 ay olmak üzere 2000 km devirdim. ataşehir gebze arasında genellikle tem i kullanıyorum. içerenköyden çamlıca gişelere kadar genellikle dur kalk şeklinde gidiyorum sonrası açık oluyor. genel ortalamam 7. S modda hem daha seri kullanıyorum hem de daha az yakıyor gibi. Geçen gün trafiksiz 100 km hıza sabitleyip denediğimde rekor değerime ulaştım(5.3). daha düşer mi bilemiyorum. aracım 1 motor tsi.

Çevrimdışı josephanzel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hamitokutan;630997
aracı alalı 1 ay olmak üzere 2000 km devirdim. ataşehir gebze arasında genellikle tem i kullanıyorum. içerenköyden çamlıca gişelere kadar genellikle dur kalk şeklinde gidiyorum sonrası açık oluyor. genel ortalamam 7. S modda hem daha seri kullanıyorum hem de daha az yakıyor gibi. Geçen gün trafiksiz 100 km hıza sabitleyip denediğimde rekor değerime ulaştım(5.3). daha düşer mi bilemiyorum. aracım 1 motor tsi.

Hocam sanki 1.2 TSI lar 1.0 TSI lardan daha az yakıyor gibi.

Çevrimdışı hamitokutan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: josephanzel;631051
Hocam sanki 1.2 TSI lar 1.0 TSI lardan daha az yakıyor gibi.

1.2 motorların gerçek ortalama değerleri nedir kullanan var mıdır forumdan. 1.2 motorlar 90 beygir 1 motorlar 95 beygir, belki fark varsa burdan kaynaklanıyordur. ben 1 motor aracın daha az yakmasını bekliyordum açıkçası. 7 ortalama çok değil mi. bilmiyorum belki ben kötü kullanıyor olabilirim ya da araç yeni olduğu içindir.

Çevrimdışı barnesdefyil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.0 aracım 2000 kmde ve ortalama 6.4 gösteriyor tüketimi . 200 kmsi şehirlerarası geri kalanı şehir içi (yeni kapı-taksim, Bakırköy-Ümraniye genellikle kullandığım güzergah.)

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 TDİ DSG 2016 Sedan 15000 Km de

Ankara şehir içi yoğun trafikte 7.5,  şehir içi normal trafikte 6.7, şehir dışında 4.7 yakıt değerleri mevcut. Fabrika verileri tamamen yalanda ibaret, skoda rapid dizel almayı düşünenler aracın yakıt değerleri üstte yazdığım gibidir.

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: weneorn;630905

Bu konuyla ilgili aşağıdaki linki incelemenizi öneririm. :)

D-S Konumu Yakıt Karşılaştırma ve Kullanımı

Çevrimdışı weneorn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia II;631700
Bu konuyla ilgili aşağıdaki linki incelemenizi öneririm. :)

D-S Konumu Yakıt Karşılaştırma ve Kullanımı

Valla şu an için S konumu yakıt olarak bende çok daha iyi dikkatli kullanımda. Birisi orada devirli kullanım ısınmaya neden olabiliyor denmiş ama bence de vites daha az kullanıldığı için sanki daha az ısınır gibi. Isınan şey motorun kendisi olur devirli kullanımdan dolayı sanırım. Bende o yüzden özellikle ilk çalıştırdığımda fazla yüklenmiyorum zarar görmesin motor diye. Sonrasında zaten akıp gidiyor araç..
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2018, 16:14:16 Gönderen: weneorn »

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: weneorn;631701
Valla şu an için S konumu yakıt olarak bende çok daha iyi dikkatli kullanımda. Birisi orada devirli kullanım ısınmaya neden olabiliyor denmiş ama bence de vites daha az kullanıldığı için sanki daha az ısınır gibi. Isınan şey motorun kendisi olur devirli kullanımdan dolayı sanırım. Bende o yüzden özellikle ilk çalıştırdığımda fazla yüklenmiyorum zarar görmesin motor diye. Sonrasında zaten akıp gidiyor araç..

Nasıl tespit ettiniz bende kısa mesafe yol yapıyorum ev iş arası 3 km.
Ne kadar fark etti S modu acaba? :)