škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid Yakıt Değerleri Paylaşımı-Ana Konu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı weneorn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia II;631702
Nasıl tespit ettiniz bende kısa mesafe yol yapıyorum ev iş arası 3 km.
Ne kadar fark etti S modu acaba? :)

Ev ile iş arasında günlük trafiği genelde birbirine çok yakın olan bir yolum var. Bende anlık tüketim değeri hep açıktır(biraz da hastalık oldu :) ). Değerler hep yüksek geliyordu bana gidip gelirken. Ayrıca kısa süreli tüketime de bakmaya başladım bu yüzden. Birçok deneme sonrası gidiş 4.5 (bayır aşağı çünkü genelde), dönüş ise 9.5 civarı falandı. Sonra biraz da S kullanayım nasıl diye baktım(çünkü hep çok yakar mantığı ile dokunmuyordum ama eski 1.2 tsi manuel aracımdan alışkın olduğum ve deneyerek belirlediğim devir değerlerine göre çok devirsiz kullanıyordu araç kendini D de). Sonuç ise eğer gaza yüklenmezsem neredeyse benim gibi vites değiştiriyordu S, sadece özellikle rampalarda 2. vites gereksiz uzun kullanıyor ama çok takılmıyorum ona). Sonuç olarak değerlerim gidiş 3.6 ya dönüş ise 8.5 lere düştü. Göstergeler biraz normalden az gösterir deseniz bile sonuçta tüm değerler aynı göstergeden, yani fark aynı kalacaktır. Ayrıca bir depo ile 650 700 km yaparken şimdi 750+ yapıyorum. D o kadar devirsiz kullanıyor ki zaten kendiniz sesten ve titreşimden hissediyorsunuz aracın kısmen boğulduğunu. S de biraz fazla devirli ama ayak alışınca sorun kalmıyor..

Edit: Yol 9 km yaklaşık..

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hamitokutan;631089
1.2 motorların gerçek ortalama değerleri nedir kullanan var mıdır forumdan. 1.2 motorlar 90 beygir 1 motorlar 95 beygir, belki fark varsa burdan kaynaklanıyordur. ben 1 motor aracın daha az yakmasını bekliyordum açıkçası. 7 ortalama çok değil mi. bilmiyorum belki ben kötü kullanıyor olabilirim ya da araç yeni olduğu içindir.

1.0 tsi dsg spaceback aracım trafıksız yolda 100-120 cıvarı 6-7 yi görüyor onun harici trafikte 8 - 9 arac suan 4000 km gelmek üzere

Fark olacagını sanmıyorum hatta 1.0 tsi daha az yakacagı kanısındayım

Burada ki resımler sizi aldatmasın onlar trafıksız uzun yolda yapılan ölçüler trafıkte dur kalk ölçüyü kimse atmıyor [emoji4]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı orestia

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.0 DSG Rapid 5000 Km oldu.
Edirne Ankara
Gidiş iki kişi yük fazla yoktu. hız sabitleme 110/120 arası değiştirdim. İstanbulda yoğun trafik vardı. Toplamda 700 km - ortalama hız 95km/h - tüketim 5,3lt/100km
Dönüş 4 kişi bagaj ağzına kadar doldu. 675 km. hız sabitleme yine 110/120 arası. İstanbulu sıkıntısız geçtik. Ortalama hız 105 km/h. Tüketim 5.2lt/100km oldu.
Ben ağırlıkla ilgili olarak dönüşün daha fazla olacağını düşündüm fakat ortalama tüketim daha azdı göstergede. hatta sapancaya yaklaşırken 4.9lt idi ortalama. Edirneye 100 km kala 5.2lt ye çıktı. İlk kez uzun yol yaptım arabayla. Benim için gayet memnun edici sonuç:) tabi ben böyle kasarken yine zam geldi benzine

Çevrimdışı cihadir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Malatya Elazığ arası 110 km lik mesafede 1.0 dynmic aracım ile normal kullanımda max 120 hız, 91 km ort hız ile 6,1 lt, aynı yolda ertesi gün deneme amaçlı hoyrat kullanım ile trafik el verdiği ölçüde rampa yukarı bile 140-160 km hızlarla 98 km ort hız ile 6,9 lt tüketim

Bu yüz on km lik yolun sakin kullanım ile hoyrat kullanım arasında ki zaman farkı sadece 4 dk, yakıt tüketim farkida 5 TL oldu, yani buradan cikarimim hız yapmaya hiç gerek yok, ama yapmak istenirse de 1.0 araçlarda maliyete ekstra bir yük getirmiyor,
Şunu da belirteyim ilk kullanımda da az yaksin diye bir çabam olmadi, ama bir gün de 100 km hızı geçmeden elde ettiğim verileri yazarim

Çevrimdışı cihadir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı yolda hız 90-100 km arasında sabit bir şekilde yakıt 4,9 ortalama hız 69 km/h değerleri elde ettim, dönüş yolunda ise 2000 devirli gecmemeye dikkat ederek 4,3 lt tüketim, ve 73 km/h ortalama hız değerlerine ulaştım ama her iki kullanımda oldukça sıkıcı gecti, 1.0 da olsa gerçekten güçlü bir motor var ve ekonomik kullanmak için özel çaba sarf etmek gerekiyor cruze kontrol olması bence şart

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16652]cihadir[/MENTION] Dizelle benzinlinin uzun yoldaki farkı; benzinli ile 73 km/h ortalamada 4.3 lt iken dizelde 95 km/h ortalama 4.7 lt. oluyor. Dizelde 73 km/h ortalamada 3.7 lt ye düşüyor. Uzun yolda 95 km/h ortalaması ile Ankara/Antalya güzergahında 55 lt mazot ile 1150 km yol alabildim. Saygılar. Karşılaştırma maksadıyla yazılmıştır.

Çevrimdışı cihadir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İşte oda benzinli ile dizel araç arasındaki 13-15 bin TL lik fark :) benzinli araç ile dikkatli kullanarak elde edilen değerleri dizel araç doğası gereği daha performanslı bir şekilde sağlıyor

Çevrimdışı tsirga

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İyi günler. Ben de bir skoda rapid sedan 1.4 dsg kullanıcısı olarak fikirlerimi belirterek en azından araç almayı düşünenler varsa yardımcı olmak istedim. Bu başlık altında en merak edilen yakıt tüketimine yönelik olarak da 24000 km devirmiş biri olarak son zamanda çektiğim tüketim resmini sizler için ekledim.

Araç genel olarak bence güzel bir araç. Ankara içerisinde aracımı genel olarak kullanmakla beraber, şehir dışına da çıkmaktayım. Şehir içinde dur kalk trafikte çok kalmazsanız, kırmızı ışıkların bol olduğu bir güzergahınız yoksa ve sakin kullanmayı seviyorsanız araç bence otomatik vites olmasına rağmen yakıt tüketimi açısından sizleri üzmeyecektir, en azından beni şu ana kadar üzmedi. Ani ivlemelenme istediğinizde sizlere cevabı bence bu aracın beklentileriniz çok aşırı fazla değilse gayet makul düzeyde. Uzun yolda kullanımı rahat, tüketim seviyesi de ben Ankara-Zonguldak Ereğli arası hız limitlerini aşmadan 3.5 gördüm. Tabi bu verilere ortalama kendimiz depo tam doldurup ölçtüğümüzde yüzde 10-15 yanılma olduğunu söylemeliyim.

Uzun lafın kısası ben araçtan ve tüketiminden memnun biri olarak tavsiye ederim. Bu arada araç dizel.

http://www.imgim.com/img_20180322_143854.jpg

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Rapid spaceback 1.0 dsg

Çevrimdışı weneorn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erensaat;635498
Rapid spaceback 1.0 dsg

Benzin aldıktan sokrai tüketiminiz nedir acaba? Ana ekran fotosu paylaşır mısınız?

Çevrimdışı Bekir AKKOYUN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhabalar, foruma yeni üyeyim, doğru yerde mi yazıyorum bilmiyorum, ben iki ay kadar önce 1.6 TDİ DSG Rapid aldım, genel olarak memnunum fakat yakıt tam bir hayal kırıklığı oldu, Şehir içi sakin kullanım, 100Km/ 8-9 L, şehirlerarası 100km/5 - 5,5 L civarında bunun sebebi ne olabilir bilgisi olan varmı, bulunduğum yerde Skoda servisi yok götüremedim.

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bekir AKKOYUN;637767
Arkadaşlar Merhabalar, foruma yeni üyeyim, doğru yerde mi yazıyorum bilmiyorum, ben iki ay kadar önce 1.6 TDİ DSG Rapid aldım, genel olarak memnunum fakat yakıt tam bir hayal kırıklığı oldu, Şehir içi sakin kullanım, 100Km/ 8-9 L, şehirlerarası 100km/5 - 5,5 L civarında bunun sebebi ne olabilir bilgisi olan varmı, bulunduğum yerde Skoda servisi yok götüremedim.

Merhaba hoşgeldiniz

Araç sıfır sanırım dizel araç hakkında çok bilgim olmamakla bırlıkte kullandıkça dusucektir

Çevrimdışı cafkar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,  
Herkesin çokça sorduğu ve kıyaslama yapmaya çalıştığı bir konu Yakıt Tüketimi.  
Hemen herkes başkasıyla aynı model, motor gücüne sahip araçla kıyaslama yapıp, az tüketme amacında.
Tüketimlere bakarak araçla ilgili bir sorun olup olmadığı yargısına gitmeye çalışıyor ve diğer faktörleri dikkate almadan yakıt tüketiminin düşmesi ve en az olmasını bekliyor.

Ama Yakıt tüketimini etkileyen çok faktör var, birkaçını bildiğim kadar paylaşmak istedim. Daha deneyim ve bilgi sahibi arkadaşlarımız eklemelerde bulunabilirler, yanlış bildiklerim olursa da ben de doğrusunu öğrenmiş olurum.

Amaç düşük tüketimse bunları göz önüne alarak değerlendirmede bulunup değiştirebileceğimiz var ise değiştirmiş oluruz.,

Yük: Ektra yük tüketimi arttırır bağaj yolcu alet edevat vb..
Lastik basıncı / Lastik Jant:   Düşük basınç tüketimi arttırır ayda bir yolcu ve yük durumuna göre kontrol edilmeli uzun yol öncesi kontrol edilip ayar gerekiyorsa yapılmalı. Araç için önerilen ebatlar dışında kullanılan lastik ve jantlar tüketimi arttırır.
Mesafe   Kısa mesafeler 5 kmye kadarki mesafelerdeki kısa kullanımlar tüketimi arttırır.
Yol Durumu   Yokuşlu inişli çıkışlı yollar, eğim ve yokuş sayısı mesafesi arttıkça tüketim artar. Stabilize Toprak ve Asfalt kalitesi yine sürtünme tutunmayı etkileyerek arttırabilir
Trafik Yoğunluğu / Trafik Işıkları   Trafik yoğunluğu dur kalk ve sürekli düşük viteslerde kullanım
Kullanım Tarzı /   Viteslerin değişim durumu uygun aralıklardan uzaklaşıp daha yüksek devirlerde olduğunda tüketim artar. Gaz ve fren pedalına sürekli arttırıp düşürmeler  Ani hızlamalar yol trafik durumunu öngörmeden yapılan hızlanma ve frenlemeler tüketimi arttırır.
Klima kullanımı   Klima çalışması ve derecesi yine tüketimi arttırır.
Hız   İdeal hızlar 80-110 performans aralığının dışında tüketim artar. Düşük hız ve yüksek hızlarda tüketim artar.
Fiziksel faktörler   Rüzgar, ısı , yağmur, Araç üzerindeki uygun olmayan modifikasyonlar
Bakımsızlık   Araç yağ hava filtresi  fren vb... Periyodik olarak bakım aralıklarının tavsiye edilen sürelerden geç yapılması.
Yakıt   Kullanılan yakıt kalitesi
Hava Şartları: Mevsimsel ve günlük etkiler hem trafik durumunu hem dolaylı yollardan tüketimi etkiler
Rodaj: Aracın ilk 500/1.000/5.000 kmdeki kullanımlarının zamanında aracın fazla zorlanmadan yapılıp yapılmadığı.
Şanzıman: DSG , manuel vitesli araçların kullanımı sport mod kullanımı vb...

Not: Ayrıca bu tür yakıt tüketim değerleri hesaplamalarında aynı metriklerle kıyaslama yapmak daha doğru. Çoğu zaman aynı konu içinde depo, kuruş , tutar gibi rakamlarla ne kadar çok / az tüketim olduğunu görmeye çalışıyoruz ama biri depo hesabı biri kuruş hesabı yapınca kıyaslama şaşıyor. KM/LT depo hesabında da yine aynı km/lt şeklindeki hesaplamalar daha doğru sonuçlara götürecektir. Tutar olarak verilen değerler bir süre sonra okunduğunda hiç bir anlam ifade etmemekte. Çünkü yakıt fiyatları sürekli değişmekte.
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2018, 01:02:30 Gönderen: cafkar »

Çevrimdışı Bekir AKKOYUN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım 2013 model 1.6. TDİ DSG 92000 km de, iki aydır kullanıyorum, yukarıda belirttiğim yakıt miktarı bana çok geldi.

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bekir AKKOYUN;637804
Aracım 2013 model 1.6. TDİ DSG 92000 km de, iki aydır kullanıyorum, yukarıda belirttiğim yakıt miktarı bana çok geldi.

Benım attığım ekran resmi boş yolda 90 km hızda idi
Trafıkte bende 9 lt yi görüyorum düşük tüketim için çok sakin kullanım ve boş yol istiyor [emoji4]

Dediğim gibi dizel hakkında çok fikrim yok ama dizel kullanan arkadaşlar bilgilendirecektir