škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb III Genel Soru ve Cevap

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ayhan5348

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.6tdi 2020 superb n75 valf vinlama sesiyle karsilasan varmi. Bu sorunu nasil cosebiliriz

Çevrimdışı hansebahattin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;657192
Aracı kapattığınızda ve açtığınızda el freni çalışmıyor mu? Normalde kontakt kapanırsa el freni otomatik çekili pozisyona gelir. Açtığınızda, gaza basınca kendi salar veya siz indirine kadar beklemesi gerekir. Çalıştırdığınız anda bırakıyorsa, el freni çekili değildir. Yokuşta sadece P konumunda da park yapılmamalı. Yarım tur dönmesi bile baya fazla. Ben mi olayı anlamadım?

Otomatik olarak el frenini çekiyor ama işte kontağı açıp vitesi D konumuna alıp hafif gaz verdiğimde ilk anda geri kaçıyor. Rampa derken hafif eğimli yollarda.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hansebahattin;657198
Otomatik olarak el frenini çekiyor ama işte kontağı açıp vitesi D konumuna alıp hafif gaz verdiğimde ilk anda geri kaçıyor. Rampa derken hafif eğimli yollarda.

Araç kaç km'de? Geri kaçırma, hill holder veya auto hold'un yazılımsal sıkıntısından olabilir. Yeteri kadar gaz verilmediğinde, yarım debriyaj nedeniyle yükü karşılayamayan araç geri kayabilir. En kötü ihtimal kavrama problemidir ama km düşükse sanmıyorum.

Çevrimdışı serdal38

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkdaşlar bu matrix farlar sonradan takılabiliyor mu? prestige de opsiyon olarak sunuluyor fakat premiumlarda opsiyon olarak sunulmuyor.Sebebi ne olabilir dısardan siparişle taktırsak ne gibi uyuşmazlıklar olabilir ki?

Çevrimdışı hsmdgn08

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. 2019 superb aracım var. Henüz 9000 km'de ve kafama takılan bazı şeyler var. Bu konularda sizden fikir alırsam çok sevineceğim
1) araç 3. Viteste gazdan ayağımı çektiğimde iyice yavaşlayınca önce sanki boşa almış gibi bi his veriyor sonra 2ye inmesi gerektiğinde 2. Vitese çekiyor. Aynı şeyi 2. Viteste yavaşlarken de yapıyor. Bu boşa almış gibi yapması normal bi durum mudur?

2) vites düşürürken çok sessiz ve dar sokaklarda ya da mesela otoparkta 3den 2ye ve 2den 1e alırken metal sesi geliyor. Yani vites değişiminin sesini duyuyorum bu normal midir?

3) son olarak da normalde vites geçişlerini pek hissettirmiyor araç. Fakat yokuş çıkarken vites geçişlerini çok hissediyorum. Mesela 5le çıkıyorum. 4e çektiğinde bariz hissettiriyor. Bu normal midir

Bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. İlk kez DSG kullanıyorum ve şikayetlerden söylentilerden dolayı çok ön yargılı ve kuruntulu da olabilirim

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: hsmdgn08;657265
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. 2019 superb aracım var. Henüz 9000 km'de ve kafama takılan bazı şeyler var. Bu konularda sizden fikir alırsam çok sevineceğim
1) araç 3. Viteste gazdan ayağımı çektiğimde iyice yavaşlayınca önce sanki boşa almış gibi bi his veriyor sonra 2ye inmesi gerektiğinde 2. Vitese çekiyor. Aynı şeyi 2. Viteste yavaşlarken de yapıyor. Bu boşa almış gibi yapması normal bi durum mudur?

2) vites düşürürken çok sessiz ve dar sokaklarda ya da mesela otoparkta 3den 2ye ve 2den 1e alırken metal sesi geliyor. Yani vites değişiminin sesini duyuyorum bu normal midir?

3) son olarak da normalde vites geçişlerini pek hissettirmiyor araç. Fakat yokuş çıkarken vites geçişlerini çok hissediyorum. Mesela 5le çıkıyorum. 4e çektiğinde bariz hissettiriyor. Bu normal midir

Bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. İlk kez DSG kullanıyorum ve şikayetlerden söylentilerden dolayı çok ön yargılı ve kuruntulu da olabilirim

2) Sesler normal, K1 K2 denen kavramaya ait dişli sesidir o metalik ses.

Diğerleri de normal geldi bana

Çevrimdışı hsmdgn08

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;657271
2) Sesler normal, K1 K2 denen kavramaya ait dişli sesidir o metalik ses.

Diğerleri de normal geldi bana

Bir de öksürerek çalışma olayı var. Sanki akü zayıf da zor çalışıyor gibi oluyor. Nadir olan bir durum. Yaz kış farketmiyor. Ya da kızdırma bujilerini bekleme vs. Ara sıra yapıyor. 2018i olan arkadaşta da oluyordu bu durum. Sizin de başınıza geliyor mu? Bu da mı normaldir kronik bir şey midir

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hsmdgn08;657285
Bir de öksürerek çalışma olayı var. Sanki akü zayıf da zor çalışıyor gibi oluyor. Nadir olan bir durum. Yaz kış farketmiyor. Ya da kızdırma bujilerini bekleme vs. Ara sıra yapıyor. 2018i olan arkadaşta da oluyordu bu durum. Sizin de başınıza geliyor mu? Bu da mı normaldir kronik bir şey midir

Bazı zamanlar öksürerek çalışma oluyor servisin dediğine göre normalmiş rakım farkı hava değişimi gibi sebeplerden ileri gelirmiş. Bende vites geçişlerinde metal sesi gibi bir ses gelmiyor sizdeki durum normalmi bilemiyorum. İlk kez dsg kullanıyorsanız dikkat edilecek hususlara forumdan ve internetten bakmanızı tavsiye ederim. Bu hususlar aracınızın ve mekanik parçaların sağlıklı çalışması için oldukça önemli.

Çevrimdışı hansebahattin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hsmdgn08;657285

Hangi ilde yaşadığınızı sorabilir miyim? Bu öksürerek çalışma olayı bende de arayla oluyor. Dediğiniz gibi yaz kış farketmiyor. Bende akü ile alakalıdır diye düşünüyordum

Çevrimdışı hsmdgn08

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hansebahattin;657442
Hangi ilde yaşadığınızı sorabilir miyim? Bu öksürerek çalışma olayı bende de arayla oluyor. Dediğiniz gibi yaz kış farketmiyor. Bende akü ile alakalıdır diye düşünüyordum

Bitlis'te yaşıyorum hocam. Arkadaşta da var aynı araçtan onda da öksürerek çalışma ara sıra oluyor

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serdal38;657226
Arkdaşlar bu matrix farlar sonradan takılabiliyor mu? prestige de opsiyon olarak sunuluyor fakat premiumlarda opsiyon olarak sunulmuyor.Sebebi ne olabilir dısardan siparişle taktırsak ne gibi uyuşmazlıklar olabilir ki?

Matrix farın özelliklerini incelerseniz, far otomatik olarak uzundan kısaya, kısadan uzuna ve karşıdan gelen aracın konumuna göre farın ne açıda ne kadar yanacağına karar veriyor. Sadece farı takarak, tüm özellikler kullanılamayacak. Ön cama bu özellikleri destekleyecek sensörler de takılması lazım. Dışarıdan taktırmak için sanırım ön camınız da değişmesi gerekebilir.

Alıntı yapılan: hsmdgn08;657265

1) Boşa atmıyor, vites halen yerinde (göstergeden kontrol edin) ancak; hızınıza ve pedala basma oranınıza göre hazırda bekliyor. Yumuşak basınca kaldığı 3.vitesten, sert basarsanız 2. vitese düşüp devam ediyor. Boşa atmış gibi hissetirmesi normal, çünkü kavrama ayrılmış durumda. Sanki manuelde debriyaja basarak aracı boşa atmış ve ışığa yavaşça süzülüyormuş gibi düşünün. Bende 4. viteste bile bunu yaptığı oldu. Mekatronik değiştikten sonra hiç yapmadı. Sadece 2 ve 3. viteslerde gaz pedalına basılmadığında, birazdan duracağımızı varsayarak kavramayı ayırıyor. Bana normal gibi geldi. Bir sorun olduğunu sanmıyorum.

2) K1-K2 clutch yani çift kavramayı hareket ettiren parçalardan geliyor. Link veremiyorum ama youtube'ta "7 ileri dsg ses problemi" Nevzat Kanbur'un videosunu izleyin. 1:00'da nedenini açıklıyor. Normal değil ama çok sık yaşanan bir sorun. En çok bozuk yollarda veya kasislerde duyulduğunu söylüyorlar.

3)Aslında vites geçiş problemi değil bu, hafif konforsuzluk yaşatıyor, motorun gücünü tekerlere bir üst vitesten daha çok iletmesinden dolayı bu hissi yaşıyoruz. Yani ivmeniz artıyor. Örneğin 7. viteste yokuş yukarı çıktığınızı farz edelim. Bir süre sonra aracın hızını koruması zorlaşacak, alt vitese düşmek zorunda kalacak. Çünkü pedalın sonuna kadar bassanız da 7. viteste yukarıya doğru hızlanamaz. 5 veya 6. vitesin hem devir sayısını hem de torku 7'den daha iyi çevireceği için siz bir anda güç değişimi yaşıyorsunuz. 7'de 150 tork'la giderken, 6. viteste 200 torka geçiyorsunuz (dizel alt devirlerde yüksek tork veriyor o nedenle rakamları devir saatinden bağımsız salladım). Mesela 140 ile gidiyorum, dimdik rampaya girdim. Hızım 120'ye kadar düştü. 140'a gerçi çıkabilmek için vites 7'den 6'ya seri şekilde geçerken, aracı resmen öne atarcasına ivme veriyor. Olay bundan ibaret.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
2020 yılı eylül ayına kadar Türkiyede otomobil satışlarında skoda ilk ona girememiş.ilk onda
Fıat-Ford-Vw-Renault-Toyota-Hundy-Audıe-Nıssan-Bmw-mercedes-

Çevrimdışı kudycan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba aracı yeni aldık 2800km de

Benzinli 1,5

Her aracı çalıştırdığımda devir 1in üzerinde motor sesli çalışıyor

Beş dakika içinde devir ve ses azalıyor

Normal mi abiler:)

Çevrimdışı *AGA*

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kudycan;657693
Merhaba aracı yeni aldık 2800km de

Benzinli 1,5

Her aracı çalıştırdığımda devir 1in üzerinde motor sesli çalışıyor

Beş dakika içinde devir ve ses azalıyor

Normal mi abiler:)
Hayırlı olsun, tabii ki normal motor ısınma yağlanma vs. kendine geliyor, güzel günlerde binin.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı kudycan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Allah razı olsun abi daha güzelleri sizlerin olsun inşallah