škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

AVANS Sesi

mşah · 58 · 28744

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;560884
...3000 ne kadar yapıyor ondan sonra kesiyor...
Bir baktırmak gerek bence zira 3000d/d ciddi bir devir.
Ben de yarın servise gideceğim zira ara ara rölantide kesiklik gibi bir şeyler yapıyor. Bakımda normal dediler bakalım yarın ne diyecekler.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;560886
Bir baktırmak gerek bence zira 3000d/d ciddi bir devir.
Ben de yarın servise gideceğim zira ara ara rölantide kesiklik gibi bir şeyler yapıyor. Bakımda normal dediler bakalım yarın ne diyecekler.

Bende yarın servisi aramayı düşünüyordum belki yazılımsal bir şeydir veya güncelleme yaparlar yada yeniden kalibrasyon yapılır. Bakalım ne olacak.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün aradım benzin kaynaklıdır dedi usta ama istersen getir bakalım dedi, önce benzini değiştirip boş vaktim olursa servise giderim artık

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dün yine Total'den benzin aldım ama sonuç değişmedi yine avans vuruyor, sonra oktan arttırıcı katkı ekledim ve öncekine nazaran bayağı azaldı belli belirsiz, kullandığımız benzinin kalitesi bu kadar düşük olabilir mi katkı bile kurtarmıyor, 95 oktan diye aldığımız benzin 90 mı 93 mü ne olduğu belli değil. Eskiden 98 vardı karışım yapıyorduk şimdi oda yok.

Çevrimdışı Poseidoneptune

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
shell de hala 98 oktan benzin var diye biliyorum.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Poseidoneptune;561286

Yok hocam; fuel save ve v-power nitro olarak iki seçenek var. İlki 95 oktan, sonraki ise katkılı 95 oktan diye geçer...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Poseidoneptune;561286

Alıntı yapılan: enoktakenokta;561295
Yok hocam; fuel save ve v-power nitro olarak iki seçenek var. İlki 95 oktan, sonraki ise katkılı 95 oktan diye geçer...

Bende artık 98 kalmadığını biliyorum, shell nitro'yu denemeyi düşünüyorum bakalım onda sonuç ne olacak ama önce depoyu bitirmek lazım.

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;561298
Bende artık 98 kalmadığını biliyorum, shell nitro'yu denemeyi düşünüyorum bakalım onda sonuç ne olacak ama önce depoyu bitirmek lazım.

Mehmet abi shell nitroyu tavsiye atmem, ilk çıktığı zaman çok güzeldi, sonradan ne olduysa bozuldu.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mehmet benim İbiza 1.2TSI DSG 55km/s' de 7. viteste gitmeye çalışıyor avans vurmuyor; firmada da 90.000km boyunca Jetta 1.4TSI DSG kullandık ki ben de sık sık kullanıyordum aracı hiç avans sesi duymadım. Servis ne diyor ki bu işe?

Ben geçen rölantide her 5-7 saniye arası teklemevarî sıkıntı için Doğuş Maslak' a gittim. Direkt ustayla muhatap oldum. "Hepsi böyle karışımı çok anlık olarak ayarlayamıyor sistem" diye yaptı açıklamayı. Daha önce İrfan Hoca' nın aracında benzer bir sıkıntı olmuş ve enjektörün birisi değişmişti. Bunu da hatırlattım. "Öyle olsa her zaman yapar ki arıza diye bu durum nedeniyle çok araç geldi" dedi. Sağolsun cins olduğumu anladığı için aracı servise çekip cihaza bağladı ve ekrandaki kriterleri bana da gösterdi. Hiç bir problem görünmüyordu.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smyomekatronik;561302
Mehmet abi shell nitroyu tavsiye atmem, ilk çıktığı zaman çok güzeldi, sonradan ne olduysa bozuldu.

Metin bense tüm ümidimi ona bağlamıştım desene yine arayış içine gireceğiz ama yinede bir kere denemek lazım.

Alıntı yapılan: Uğur Akar;561310
Mehmet benim İbiza 1.2TSI DSG 55km/s' de 7. viteste gitmeye çalışıyor avans vurmuyor; firmada da 90.000km boyunca Jetta 1.4TSI DSG kullandık ki ben de sık sık kullanıyordum aracı hiç avans sesi duymadım. Servis ne diyor ki bu işe?

Ben geçen rölantide her 5-7 saniye arası teklemevarî sıkıntı için Doğuş Maslak' a gittim. Direkt ustayla muhatap oldum. "Hepsi böyle karışımı çok anlık olarak ayarlayamıyor sistem" diye yaptı açıklamayı. Daha önce İrfan Hoca' nın aracında benzer bir sıkıntı olmuş ve enjektörün birisi değişmişti. Bunu da hatırlattım. "Öyle olsa her zaman yapar ki arıza diye bu durum nedeniyle çok araç geldi" dedi. Sağolsun cins olduğumu anladığı için aracı servise çekip cihaza bağladı ve ekrandaki kriterleri bana da gösterdi. Hiç bir problem görünmüyordu.

Bende biraz cinsim her şeyi duyar yada görürüm ama arkadaşlara'da duyurmayı başardım ilk başta bir şey yok dediler ama sonra duyurdum. İkinci viteste hızlanmaya başlayınca 4-5 kadar o çıkır çıkır ses duyuluyor. Servis benzin kaynaklıdır dedi ama yinede kontrol ederiz demişlerdi, şimdilik gitme fırsatım olmadı. Bence de  fazla kısa mesafe kullandığım için bu tarz sorun yaşıyorum diye düşünüyorum. Enjektör temizleyici katkı aldım bakalım onuda deniycem eğer kurumlanma varsa belki temizler yada Crabon Clean  mı yaptırsam.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar supap vurmasını anlarım da, avans vurması nedir bilmiyorum!:(

Benzinde oktan ve dizelde setan olayına gelirsek; silindir içerisindeki yakıt hava karışımının sıkıştırmada kontrolsüz patlamasını/yanmasını önlemek içindir. Düşük oktanlı bir benzin daha yanıcıdır ve piston tam üst noktaya maksimum sıkıştırmaya erişmeden, sıkışarak iyice ısınan benzin hava karışımının kendi kendine (motorin gibi) anlık heterojen (gelişigüzel bölgelerde) bir şekilde tutuşmasına sebep olur. Benzine ilave edilen oktan bujinin çakmadan bu şekilde kontrolsüz yanmasını engelleyip hem verimi artıracak, hem de motordaki vuruntuyu önleyecektir. TSI motorlarda atmosferik motorlara göre turbodan dolayı ekstra yüksek basınç olduğundan kararlılık açısından daha yüksek oktan yakıt önerilseydi yadırgamazdım. Fakat üretici ne önermişse onun kullanılması gerekir. Ha bu arada Avrupa'dan gelen araçların TR deki mazottan sık sık arıza yapması gibi benzinin de pompada yazan evsafta olduğunun garantisi yok tabi ki! Önerilen 95 Kurşunsuz benzindir. Mecburiyet durumunda 91 oktan da perfomans kaybını göze alarak kullanılabilirmiş.

Aynı şekilde setan da yeterli sıkıştırılmadan motorinin patlamasını önlemek içindir.

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
TSi ve FSi motor için üreticinin istemiş olduğu oktan değerlerine elsawin programından baktım. TSi 95 oktan çalışacak şekilde üretilmiş, yüksek ihtimal mehmet abinin aldığı istasyonlarda bir sıkıntı olabilir. Benim FSi de durum dahada vahim.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smyomekatronik;561476
TSi ve FSi motor için üreticinin istemiş olduğu oktan değerlerine elsawin programından baktım. TSi 95 oktan çalışacak şekilde üretilmiş, yüksek ihtimal mehmet abinin aldığı istasyonlarda bir sıkıntı olabilir. Benim FSi de durum dahada vahim.

Metin kardeşim biz 95 oktanı bulamazken sen 98 i nasıl kullanacaksın dediğin gibi senin işin daha vahim.
Bugün hava fazla sıcak olmadığından ses yok ama 25 ve üstü dereceleri görünce bakalım ne olacak.
Yazılımsal bir problem olmadığı kesin diye düşünüyorum tek çare çevremdeki istasyonları tek tek denemek yada oktan arttırıcı katkı eklemek.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motor yağı ile ilgili bir sorun olabilir mi? Yağ-yağ pompası,  lifter arızası kaynaklı lifter sesi de benzer ses yapabilir. Rölantide yağ kapağını açıp kontrol edilebilir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;561550
Motor yağı ile ilgili bir sorun olabilir mi? Yağ-yağ pompası,  lifter arızası kaynaklı lifter sesi de benzer ses yapabilir. Rölantide yağ kapağını açıp kontrol edilebilir.

Yağ ile ilgili olmadığına eminim avans sesi olduğunada eminim. Subap sesi olsa sıcak soğuk fark etmez hep  ses yapar ama avans genelde sıcak havada kendini daha çok belli eder zamansiz ateşlemeden dolayı.