škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia III Yakıt Değerleri Paylaşımı-Ana Konu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Bu da şehirlerarası, duble yollarda 118, otobanda 130 sabit hızla giderek elde ettiğim değerler

Klasik tork konvertörlü bir şanzımana göre başarılı buluyorum tüketimleri

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Araba nedir? Fabiadan az yakıyor bu araba..Üstelik tork konvertorlu klasik şanzıman..:clap:

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: ruzgar;583304
Araba nedir? Fabiadan az yakıyor bu araba..Üstelik tork konvertorlu klasik şanzıman..:clap:

Astra k 1.4 150 hp

Fabia illaki avantajlıdır tüketim konusunda hem şanzıman hem ağırlık gibi etkenlerden dolayı. Ama sahip olduğum aracın motor şanzıman ağırlık kombinasyonlarını düşünüp bir öngörüde bulunduğumda tahminimden daha iyi sonuçlar elde ettim. 9'a kadar gözden çıkarmıştım ama 7-8 arası dolanıyorum şimdilik

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı bekomach

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ruzgar;582823
Depo ölçümünü şiddetle tavsiye ederim.Ekranda göründüğü gibi çıkmıyor..Ekran daha az gösteriyor..Araç aslında daha fazla yakıyor..Asla ve katiyen daha az yaktığını görmedim.Bu sahtekar araba firmalarına çok ağır cezalar verilmeli..

Depo ölçümünün doğru sonuç verdiğini nereden garanti ediyorsunuz?

Araca koyduğunuz benzin miktarını daha sonra yaptığınız km'ye bölüyorsanız bu da hatalı olur. Siz sadece aracın yaptığı işi el ile hesaplamış olursunuz.

Bir de arabanın aldığı yolu doğru hesapladığını nerden biliyoruz? Ya da bize verilen benzin miktarının %100 doğruluğunu nasıl saptayabiliyoruz? İşin içinde hep makineler cihazlar var.

Mühendis arkadaşlar daha iyi bilir, her ölçüm hesabında bir "hata payı" vardır. Pi sayısı gibi, işlemlerin hassasiyetine göre kimi zaman 3,14, kimi zaman 3,1416 bazen de 3,1415926536 ya da incelik kriterinize göre gereken değeri kullanabilirsiniz. Sonucunuz da seçilen rakamların hassasiyetine göre ortaya çıkacaktır.

Araç yol bilgisayar verileri (alınan km dahil) ne kadar incedir, nasıl yapılır, eksikler nedir bunları araştırmak lazım. Ondan sonra burada daha iyi yöntemler için eleştiriler yapabiliriz.

Bence olaya gereğinden fazla takılmayın, ben benzin hesabını da yaptım, araç bilgisayar verilerini de çarptım böldüm, neredeyse birebir aynı sonuçlara ulaştım, çok ufak hata payları mevcut ama bunlar doğal bahsettiğim gibi.

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende Kendime göre baya detaylı bir ölçüm yaptım araba 24 kuruş yakıyor gösterirken hesaplarda 30 kuruş yaktı. Zaten şüpheliydim hissettirdiği için yaptm. Sonuçta emisyon yoluyla herkesi aldatan bir firmadan bahsediyoruz. Güvenmiyorum açıkçası. 7 yaşında 2.0 Tdı passatta birebir gösteriyor mesela. Sanki bu yenilerde bir sıkıntı var
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2016, 20:26:33 Gönderen: FabiaYarışMavisi »

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bekomach;583329
...Bir de arabanın aldığı yolu doğru hesapladığını nerden biliyoruz?...
Ayı yol aynı güzergâh aynı trafik durumuyla gittiğim yolu Fieasta 90km, Clio IV 80km, Ibiza da 89km olarak ölçtü. Ben de güvenmiyorum arabaların ölçümlerine pek.

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı deukampus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bayram dönüşü Uşak-izmir arası tüketim fabrika verileri şükür yakalanmıştır. 2 kişi ile full bagaj dolu. Katettiğim mesafe 290 km.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2016, 22:50:27 Gönderen: deukampus »

Çevrimdışı erdoganonur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bekomach;583329
Depo ölçümünün doğru sonuç verdiğini nereden garanti ediyorsunuz?

Araca koyduğunuz benzin miktarını daha sonra yaptığınız km'ye bölüyorsanız bu da hatalı olur. Siz sadece aracın yaptığı işi el ile hesaplamış olursunuz.

Bir de arabanın aldığı yolu doğru hesapladığını nerden biliyoruz? Ya da bize verilen benzin miktarının %100 doğruluğunu nasıl saptayabiliyoruz? İşin içinde hep makineler cihazlar var.

Mühendis arkadaşlar daha iyi bilir, her ölçüm hesabında bir "hata payı" vardır. Pi sayısı gibi, işlemlerin hassasiyetine göre kimi zaman 3,14, kimi zaman 3,1416 bazen de 3,1415926536 ya da incelik kriterinize göre gereken değeri kullanabilirsiniz. Sonucunuz da seçilen rakamların hassasiyetine göre ortaya çıkacaktır.

Araç yol bilgisayar verileri (alınan km dahil) ne kadar incedir, nasıl yapılır, eksikler nedir bunları araştırmak lazım. Ondan sonra burada daha iyi yöntemler için eleştiriler yapabiliriz.

Bence olaya gereğinden fazla takılmayın, ben benzin hesabını da yaptım, araç bilgisayar verilerini de çarptım böldüm, neredeyse birebir aynı sonuçlara ulaştım, çok ufak hata payları mevcut ama bunlar doğal bahsettiğim gibi.

GPS ile yaptığım ölçümlerde (Birden fazla cihaz kullandım) 100 km/h üzeri hızlarda düz yolda farkın  7 km/h civarı olduğunu gördüm. Burada çok fazla etken olduğu açık. Bence %5 gibi bir hata payı önemsenmeycek kadar küçük değil yakıtın dışında radar vs gibi durumlarda %10 aşım sınırını da hesaba katarak yol alıyorsanız ceza bile yiyebilirsiniz. (Benim için tam tersi şuanda gerçekten daha fazla gösterdiği için )

Standart lastik ebatları ve standart lastik basıncında hatanın daha düşük olamasını beklerdim doğrusu. Lastik basıncı ölçümlerinde hata vardır dedim ancak, en son servisde de lastik basınçlarını ayarlamalarına rağmen hiç bir değişme olmadı. Her 10.000 km de 500km fazladan yazıyor demek şuanda :)

Birde lastik / jant ebadı değiştirsek ne olacak acaba :D

Bildiğim kadarıyla ODB portundan kalibrasyon yapılabiliyor. Biraz incelemek lazım :D

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: deukampus;583360
Bayram dönüşü Uşak-izmir arası tüketim fabrika verileri şükür yakalanmıştır. 2 kişi ile full bagaj dolu. Katettiğim mesafe 290 km.
Ortalama hızınız neydi acaba en fazla kaç km hız yaptınız?

Çevrimdışı deukampus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;583421
Ortalama hızınız neydi acaba en fazla kaç km hız yaptınız?

Ortalama hız 74 idi. Yolu bilen bilir düz bir yol değildir.160 a çıktığımda oldu anlık ama tabi sakin bir kullanımdı çoğu zaman

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Peki son bir soru:) Aracınız otomatik mi manuel mi ?

Çevrimdışı bekomach

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erdoganonur;583418
GPS ile yaptığım ölçümlerde (Birden fazla cihaz kullandım) 100 km/h üzeri hızlarda düz yolda farkın  7 km/h civarı olduğunu gördüm. Burada çok fazla etken olduğu açık. Bence %5 gibi bir hata payı önemsenmeycek kadar küçük değil yakıtın dışında radar vs gibi durumlarda %10 aşım sınırını da hesaba katarak yol alıyorsanız ceza bile yiyebilirsiniz. (Benim için tam tersi şuanda gerçekten daha fazla gösterdiği için )

Standart lastik ebatları ve standart lastik basıncında hatanın daha düşük olamasını beklerdim doğrusu. Lastik basıncı ölçümlerinde hata vardır dedim ancak, en son servisde de lastik basınçlarını ayarlamalarına rağmen hiç bir değişme olmadı. Her 10.000 km de 500km fazladan yazıyor demek şuanda :)

Birde lastik / jant ebadı değiştirsek ne olacak acaba :D

Bildiğim kadarıyla ODB portundan kalibrasyon yapılabiliyor. Biraz incelemek lazım :D

Benim bildiğim kadarıyla (makine mühendisi bir arkadaşım söyledi) her arabanın kendi hafızasına, tüm viteslerde ve devirlerde motora giden yakıt miktarı harita olarak kaydediliyormuş. Araba da siz yol aldıkça gaza basış miktarınıza göre haritadan tüketim miktarlarını toplayıp alınan yola bölüyormuş. Yani yokuş inmişiz çıkmışız, taşa toprağa girmişiz vs. farketmiyor, araç direk motora gönderilen yakıttan ve mesafeden hesabı hallediyor. Yani hız göstergesi bu konudan bağımsız çalışıyor merak etmeyin :)

Bu arada, bayramda 2014 TDI DSG Golf ile İstanbula gittik , gösterge ile GPS'teki hız neredeyse birebir aynıydı. Bazen 1km/sa fln oynadığı oldu. Fabia'da bu kadar hata olması üzücü

Çevrimdışı erdoganonur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bekomach;583480
Benim bildiğim kadarıyla (makine mühendisi bir arkadaşım söyledi) her arabanın kendi hafızasına, tüm viteslerde ve devirlerde motora giden yakıt miktarı harita olarak kaydediliyormuş. Araba da siz yol aldıkça gaza basış miktarınıza göre haritadan tüketim miktarlarını toplayıp alınan yola bölüyormuş. Yani yokuş inmişiz çıkmışız, taşa toprağa girmişiz vs. farketmiyor, araç direk motora gönderilen yakıttan ve mesafeden hesabı hallediyor. Yani hız göstergesi bu konudan bağımsız çalışıyor merak etmeyin :)

Bu arada, bayramda 2014 TDI DSG Golf ile İstanbula gittik , gösterge ile GPS'teki hız neredeyse birebir aynıydı. Bazen 1km/sa fln oynadığı oldu. Fabia'da bu kadar hata olması üzücü

Evet hocam araçların Elektronik kontrol ünitelerinde yakıt haritası var. Aslından bunun yanında başka bir sürü harita daha var.

Bundan bağımsız olarak. Hız göstergesinin hatalı olması katedilen mesafanenin de hatalı olacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla yol bilgisayarının gösterdiği yakıt tüketimi verinde bu oranda hata olacaktır. Aslında hepsi birbirine bağlı.

Çevrimdışı deukampus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;583453
Peki son bir soru:) Aracınız otomatik mi manuel mi ?

otomatik :) ah bide sabitleyici olsa daha bi dadından yenmez :D

Çevrimdışı gogo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracı dün teslim aldım,klima açık halde şehir içi 7 lt civarında dolandı.İlerleyen zamanlarda 6 yı görür diye düşünüyorum.