škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia III Yakıt Değerleri Paylaşımı-Ana Konu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: A.L.P.E.R;598952
ş içi 9 lt yakıyor

Alper hocam sen yakıt tüketimi yazma yaw arabayı alacak adam bilmez -10 derecede kullandığını, çok yakıyor diye vazgeçer :) önceden kurmuş olduğumuz sohbete istinaden şaka yapıyorum alınma lütfen :) ben senin yaşadığın memlekette 11-12 yakardım herhalde aynı araçla yine ayağının ayarı güzelmiş hakikaten. bu arada reklam amaçlı söylemiyorum, ben clio aldım adamlar çok ilginç bir teknoloji yerleştirmişler makineye. radyatör ve intercooler ın önünde kanatlı bir jaluzi var. araç ilk çalıştığında bu jaluzi kapalı oluyor ve motor ısınıp artık soğutma ihtiyacı hissettiğinde azar azar açıyor kendini. yani hep ihtiyacı olduğu kadar soğutma amaçlı hava geçiriyor radyatörden. nasıl ki taksiciler kışın aracın önüne karton koyar hava almasın çabuk ısınsın motor diye... adamlar otomatiğini yapmış o sistemin. bence tüm araç firmaları uygulamalı bunu. dolaylı yoldan hem yakıt tasarrufu hemde motorun ve turbonun ömrünü uzatan bir olay.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabia2016;598949
tüp takan veya taktırmayı düşünen var mı
arkadaşlar ben aracı alırken benzin litresi 4.2 civarıydı şuan 5.1 kadar çıktı yaklaşık yüzde 20 üstünde bir zam oldu buda bütçeyi etkiliyor açıkçası başta gerek görmüyordum ama artık düşünüyıoruz sizler ne düşünüyorsunuz

Biz hep 50 liralık alıyoruz :)

Şaka bir yana da TSI, TFSI ve FSI motorlara Lpg sistemleri randımanlı olmuyor. Prins sistemi takılabiliyor. Hem benzin hem de Lpg ile çalışıyor bu sistem. Fiyatı da pahalı 4,500 TL den filan başlıyor. Youtube da yusuf koparan diye birisi var. Eğer düşünüyorsanız videolarına göz atın derim.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13886]Eray Güler[/MENTION] kardeşim foruma farklı bakış açıları, şirketlerin battle card olarak adlandırdığı karşılaştırmalı özellikler sunuyor bu güzel birşey:). Benim oğlan daha otoparktan çıkarken ısındığı için sorun olmuyor ön mazgal açıkmış değilmiş:)

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bize kısmet olmadıki hocam bilemiyoruz kaç sn de ısınıyor ;) zaten bu fransız arabaları da bi enteresan arabada hararet göstergesi yok bnm bi lamba var, motoru yeni çalıştırınca mavi yanıyor. motor ısınınca sönüyor. hararet normLin üzerine çıkarsa kırmızıya dönüyormuş. stepnesi aracın dısında kamyon modeli diye tabir ettiğimiz türden. park sensörü normalde sürekli açık 10 km nin altındayken. yani sıkışık trafikte arkadaki çok yanaşınca ötmeye başlıyor ya da biz öndekine cok yanasınca ötmeye başlıyor. bi enteresan araç yani :)

Çevrimdışı Hacibumbada

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yakıt değerlerimi paylaşayım bende, ilginç gelebilir :)
Ofis-ev arası 1 dakikalık motor ısınma beklemesi dahil ekrana göre konuşuyorum 6 dakika sürüyor. Ofise giderken yol açık oluyor genelde 11.5lt gösteriyor dönerken trafik oluyor trafiğin durumuna göre 15.8-22lt gösteriyor :)

Fazla gibi gözükebilir ama kısa mesafe dur kalk bekle vs 100 km'ye bölünce bu rakam bence normal. Şöyle normal araç şuan 650 km'de 185 tl ve sonradan 55tl yakıt aldım toplamda, şuan çeyrek deponun az üstünde gösterge.

Dikkatimi çeken ise şu; Mesela ofis dönüşü yogun dur kalk trafikte durdum diyelim.Ortalama 12.0 olsun misal. Durdugum yerde klima vs kapalıyken 12.1 12.2 12.3 gibi böyle artıyor tabi start-stop devre dışı. Birde şunu da belirtmek isterim bahsettiğim dur kalk trafikte manuel kullanıyorum vites sürekli 1-2 2-1 değilde 1. vites ortalama 2000 devirde gittiğim 3-5 saniye.

Ve son olarak her sabah gördüğüm 15-22lt leri ben kafama takmıyorum neden derseniz Araç yeniyken yanlış hatırlamıyorsam 126km deyken yani kadıköy tuzla gidip geldim bir kaç gün işten dolayı. 33km lik yol sabah boş yol giderken 4.2-4.7lt değerlerini aldım. Dönerken yer yer yogun trafikte ki bostancı-göztepe arası şuanki trafiği bilenler biliyordur eve döndüğümde 5.8-6.1lt arasıydı değerler. Bu verdiğim değer aralıkları 4 gün için geçerli 4 gidiş 4 dönüş yani. Henüz en uzun mesafem bu kadar :)

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o kanser özelliği biliyorum şirkettei Merso araçtan trafikte gereksiz ötüryor İstanbulda:). Allahtan kapanabiliyor o özellik yoksa sinir ediyor:)

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;599392
o kanser özelliği biliyorum şirkettei Merso araçtan trafikte gereksiz ötüryor İstanbulda:). Allahtan kapanabiliyor o özellik yoksa sinir ediyor:)

Aynen bu arbaya da kapatmak için tuş koymuşlar ancak her kontak basmada otomatik olarak özellik açık geliyor(s&s gibi) birde kapadık unuttuk eve vardık diyelim park edicez, sensör devrede sanıyorsunuz gitti tampon :D

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konu sabit başlık haline getirilmiştir.

Fabia III yakıt tüketim değerleri tecrübeleri ve yakıt tüketim değerleri ile ilgili soruları bu başlık altında paylaşalım. Bundan sonra tüketim ile ilgili bu başlık haricinde açılacak konular direkt olarak kilitlenecektir.

Konunun amacına uygun ilerlemesi için; tüketim değerleriyle ilgili olarak güzergah, trafik durumu, mesafe, trafikte geçirilen zaman, ortalama hız vb. bilgileri de paylaşalım lütfen.

Ayrıca konunun zaman içinde akaryakıt fiyatlarındaki değişim nedeniyle anlamsız hale gelmemesi için tüketim verilerini litre bazında paylaşalım.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler admin söylediklerinde haklısın çok daha efektif olur o şekilde.

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Eray Güler;599366
Alper hocam sen yakıt tüketimi yazma yaw arabayı alacak adam bilmez -10 derecede kullandığını, çok yakıyor diye vazgeçer :) önceden kurmuş olduğumuz sohbete istinaden şaka yapıyorum alınma lütfen :) ben senin yaşadığın memlekette 11-12 yakardım herhalde aynı araçla yine ayağının ayarı güzelmiş hakikaten. bu arada reklam amaçlı söylemiyorum, ben clio aldım adamlar çok ilginç bir teknoloji yerleştirmişler makineye. radyatör ve intercooler ın önünde kanatlı bir jaluzi var. araç ilk çalıştığında bu jaluzi kapalı oluyor ve motor ısınıp artık soğutma ihtiyacı hissettiğinde azar azar açıyor kendini. yani hep ihtiyacı olduğu kadar soğutma amaçlı hava geçiriyor radyatörden. nasıl ki taksiciler kışın aracın önüne karton koyar hava almasın çabuk ısınsın motor diye... adamlar otomatiğini yapmış o sistemin. bence tüm araç firmaları uygulamalı bunu. dolaylı yoldan hem yakıt tasarrufu hemde motorun ve turbonun ömrünü uzatan bir olay.

Öncelikle -10 olsa çok iyi  geçen yıl  -55 i gördük benzin pompapda donmuştu vs.

Yakıt olarak Fabia öncesi hyunda. Era kullanıyordum ve ş .içi 5,5lt  agresif sürüşle  ve ş dışı gull yüklü araçla 2,4 lt ile sanırım Tr rekoru bende Şuan bizim Tech turkey de bunu videolarla uzun kaydetmiştim amma youtube birşey ihlali sebiyle sildi ve tekrar yükletmiyor.

Belirttiğin özellik Era da vardı ve ilk kez gördüm normal ısılarda radyatörden hiç döndermiyor suyu otomatik bunu motor suyunu boşaltmaya çalışırken öğrendik  boşaltmak için hararet yaptırmaya çalışmıştımda öyle açtı.skoda da olması gerekli.

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
God year ug9  etiket b b  cok iyi degerlerine sebep aldim

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
FABİA III Mpı 1.0 75 hp, 4 yetişkin Beylikdüzü- Çerkezköy/Pınarca 140 km gidiş dönüş.

D-100 ve D-567  ve Kapaklı Pınarca arası yol kullanıldı.

4.4 lt/100 km , %86 green score ve  75km/saat ortalama hız ile tamamlandı

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skodaizm;599673
FABİA III Mpı 1.0 75 hp, 4 yetişkin Beylikdüzü- Çerkezköy/Pınarca 140 km gidiş dönüş.

D-100 ve D-567  ve Kapaklı Pınarca arası yol kullanıldı.

4.4 lt/100 km , %86 green score ve  75km/saat ortalama hız ile tamamlandı

Valla gayet başarili, 75km ortalama hizin trafikde kalmasi ya da ara ara 130-140 denemesi var mi yoksa sabit sakin bir kullanim mi?

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;599675
Valla gayet başarili, 75km ortalama hizin trafikde kalmasi ya da ara ara 130-140 denemesi var mi yoksa sabit sakin bir kullanim mi?

Aynen dediğiniz gibi Çerkezköy ile gişeler arası parasız bölümde 145 km/saat hızlık 3-4 dakikalık düz yol denemesi yapıldı. Ancak birden yakıt tüketimini 7.5 ortalamaya çıkardı. Belki o denemeyi yapmasaydım, ortalama 0.3 ,0.4 daha az olurdu.