škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia III Yakıt Değerleri Paylaşımı-Ana Konu

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mrkaragoz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrkaragoz;589742
Hesabıma göre yeni ötv zammına rağmen 0.21 kuruş/km

21 kuruş/km olacaktı yanlış yazmışım kusura bakmayın.

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Corvette.;588600
Selam arkadaşlar alalı 1 hafta oldu arabayı 160 km yaptım ama ort. 10 litre yakıyor 50 tl ye 110 km gittim. Ne zaman düşer acaba ?

Bende birde ibiza var 1.2 tsı dsg onuda geçen sene sıfır aldım 10-15 gün sonra 8-9 seviyesine geldi. Fabia düşmedi daha.

Maalesef dusmeyecek..Ilk gun ne yakiyorsa sonra da aynisini yakacak..Ancak siz km yaptikca ortalama biraz daha asagi gelecektir.Yakitin belli km sonra dusmesi sehir efsanesidir.Hicbir bilimselligi yoktur.

Çevrimdışı erkan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: burak_erat;589790
abicim saygılar aracınız hayırlı uğurlu olsunaynı aractan almayı düşünüyorum ama şehir yakıt durumu nedir aracınızdan memnunmusun acaba?  eksileri nelerdir acaba?

1.2 manüel steyle paketi alalı 2 ay oldu 3063 km yol yapmışım gösterge daha 40 km gider diyor şehir içı dışı karışık 941 tl  benzin harcamışım  hesabını yap umarım sana yardımcı olabilmişimdir 1310 km si şehir dışı

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 Style Fabia III Dsg yi yaklaşık 9 aydır ve 11.000 km'dir kullanıyorum. Uzun süreli yakıt tüketimim 5,7 litre. Bu rakam ortalama tüketim. Yani şehir-içi ve şehir dışı karışık. Şehir içi tüketimimse 6.7 litreyi geçmedi. Rodaj sonrasında daha da düşer. Şimdi bu tüketimlerle ilgili bir kaç şey açıklamak istiyorum. Lütfen bu söylediklerimi ukalalık olarak algılamayın. Kişisel tecrübelerim ve bunca yıldır edindiğim bilgilerli aktarmaktır amacım.

Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturmak lazım. Buradaki kullanıcı verilerindeki aşırı değişkenlik araçlarınızda bir sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Aynı modeldeki 2 araç arasında çok ciddi farklar varsa bunun 2 temel sebebi vardır (Araçların her ikisinin de bakımlarının zamanında yapıldığını varsayıyorum). Birincisi ve en önemlisi kullanıcıdan kaynaklanan sebepler. Nedir bunlar:

1- Gaz - fren kullancısı diye tabir edilen sürücülerdenseniz aracınız fazla yakar. Araçlar en fazla yakıt tüketimini ilk kalkışındaki anlarda yaşarlar. 1200 kg ağırlığında bir aracı sıfırdan harekete geçirmek ya da kaldırmak için motor ciddi yakıt tüketir. Ancak hızını almış bir araç momentumunda etkisiyle daha üst hıza çıkmak için ilk kalkıştaki kadar yakıt harcamaz. Mesela aracı 0-40 km ye kadar hızlandırmak için yaktığınız yakıtla 80-120 km hız arasındaki yakıt miktarınız aynı değildir. Bunu kendiniz de anlık tüketimden gözlemleyebilirsiniz.  Dolayısıyla aracınızın ilk kalkışında aşırı derecede hızlı kalkışlardan kaçının. Gaza tatlı tatlı basın. İleride kırmızı ışıklar yanıyorsa ışığın dibine kadar gaza basıp ışıkların dibinde fren yapmayın. Durmanız gereken yere kadar gazdan ayağınızı çekin. Bırakın cut-off devreye girsin. Uzun yolda da motor frenini kullanmaya çalışın. 120 km ye kadar 7 ileri DGS düşük tüketime izin verir. Bu hızdan sonra tüketim ortalamanız gittikçe artar.

2- Güzergahtan kaynaklanan sebepler. Yolunuzda çok fazla dur - kalk yapıyorsanız, burada 5,5 lt ortalamayla seyahat ediyorum diyen kullanıcıları dikkate almayın. Yukarıda da yazdığım gibi ilk kalkışta çok fazla yakıt tüketiyoruz. Dolayısıyla her dur kalk işleminde döngü baştan başlıyor.

Bir diğer sebepte güzergahtaki engebeler. Mesela sabit açılı bir rampa inişi ve çıkışı düşünün. Örneğin 5 dereceli 1000 metrelik iniş ve çıkışlı bir yol düşünün. Araç rampa inerken ayağınızı gazdan çektiniz ve araba kendi hızıyla cut-off devrede gidiyor. Anlık tüketim 0.00 litre görünüyor. Sonra rampayı çıkmaya başladınız. Anlık tüketim farzedelim ki 8.30 litre görünmeye başladı. Peki açı atıyorum 25 dereceye çıksın. Yine iniş 1000 metre, çıkış 1000 metre olsun. İnerken yine tüketim 0.00. Ama çıkışa geldiğinizde anlık tüketim 19 litreyi buluyor. Yani mesafe iki örnekte de aynı ama 2.güzergahta tüketim rampa çıkarken neredeyse 3 katına çıkıyor.

Bu yazdıklarım bakımları zamanında yapılmış ve aynı ağırlıkta (yolcu sayısı, bagaj v.s.) 2 araç için geçerlidir.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2016, 21:09:15 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Rodaj denilen sey alistirma suresidir.Bunu da ureteci klavuzda aciklamistir.Bu ilk 1500 km dir.Bu zaman zarfinda yakit tuketimiyle ilgili herhangi bir bilgi verilmemistir.Cunku tuketimi etkileyecek herhangi bir degisken yoktur.Olsa da hesap edilecek gozle farkedilecek kadar degildir.Eger tuketim dusecek olsa idi bunu mutlaka klavuzda belirtirlerdi.Yaklasik 8000 km kullandigim fabiamda herhengi bir tuketim azalmasi kesinlikle olmadi.Zaten olmasi icin de herhangi bilimsel bir neden de yoktur.Olmustur diyenlerin hayal gorduklerini dusunuyorum..

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ruzgar;590491
Rodaj denilen sey alistirma suresidir.Bunu da ureteci klavuzda aciklamistir.Bu ilk 1500 km dir.Bu zaman zarfinda yakit tuketimiyle ilgili herhangi bir bilgi verilmemistir.Cunku tuketimi etkileyecek herhangi bir degisken yoktur.Olsa da hesap edilecek gozle farkedilecek kadar degildir.Eger tuketim dusecek olsa idi bunu mutlaka klavuzda belirtirlerdi.Yaklasik 8000 km kullandigim fabiamda herhengi bir tuketim azalmasi kesinlikle olmadi.Zaten olmasi icin de herhangi bilimsel bir neden de yoktur.Olmustur diyenlerin hayal gorduklerini dusunuyorum..
Seat yetkili bayi bir araba satarken artık bunlar lazer kesimi rodaj süresi falan eskide kaldı demişti. Benimde yakıt falan düşmedi oda eskide kaldı artık.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;590503
Seat yetkili bayi bir araba satarken artık bunlar lazer kesimi rodaj süresi falan eskide kaldı demişti. Benimde yakıt falan düşmedi oda eskide kaldı artık.

Bizim de Spaceback var. 9,800 km oldu. İlk gün ne yakıyorsa şimdi de aynısını yakıyor. Ben de tüketimin değişeceğine inanmıyorum.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu yakıt degerlerini gördükçe iyi ki dizel almışım diyorum. 9000 km nin ortalamasi 4.8 litre

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Gezen_Orion

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracım 17000 km de. Istanbul şehir içi ortalama 6.0 Şehirlerarası 4.2  (Çok hız yapmamak koşulu ile) Şehirlerarası minimum 3.8 gördüm.

Çevrimdışı WeReWoLF

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Nisan sonu aldığım araç 10500 km de şuan. 1.2 TSI 90 Beygirlik re'map sonucu 130 HP ve 220 Nm. Yakıt değeri ise şehir içi 6 litre civarı şehir dışı 5.2 ile 5 arası

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 tsi dsg sehir ici 9 lt şehir disi 7 lt yakiyor..Bu normal kullanim.Kasarak kullanımla şehir disi 5 lt  sehir ici 8 lt.Şehir dışı 90 km/h gitmek için de evliya sabrı olması gerek..

Çevrimdışı Fabia59

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Konu hakkında genel bir soru sormak istiyorum, geçmiş mesajların hepsini okudum ama genellikle 100 km başına ortalama veriler yazılmış normal olarak;
Benim sorum şu;
Full bir depo benzinle 1.2 DSG ile ortalama kaç kilometre yapıyorsunuz? 500? 600? 700?
Yani özetle full bir depo kaç km götürür?

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia59;596984
Konu hakkında genel bir soru sormak istiyorum, geçmiş mesajların hepsini okudum ama genellikle 100 km başına ortalama veriler yazılmış normal olarak;
Benim sorum şu;
Full bir depo benzinle 1.2 DSG ile ortalama kaç kilometre yapıyorsunuz? 500? 600? 700?
Yani özetle full bir depo kaç km götürür?

195 TL ye doldurduğum full depo beni 520 km götürdü hep şehir içi ama. :gaz:

Çevrimdışı fabia2016

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
tüp takan veya taktırmayı düşünen var mı
arkadaşlar ben aracı alırken benzin litresi 4.2 civarıydı şuan 5.1 kadar çıktı yaklaşık yüzde 20 üstünde bir zam oldu buda bütçeyi etkiliyor açıkçası başta gerek görmüyordum ama artık düşünüyıoruz sizler ne düşünüyorsunuz