škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kışlık Lastik Tavsiyesi

mtlyhn06 · 236 · 172006

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ssforever1016;483863
Evet Bence de Tabanın Daralması ve Birazda Yükselmesi Kış Şartlarında Avantajlı Olabilir. Petlas'a Gelince Benim Kafama Yatmaya Başladı. 215 Lira Diyorlar Birde 8 Taksit Yapıyorlar. Kafama takılan şey ise ucuz olması ileride birşey olsa acaba ucuz diye mi oldu diye düşünürüm. :)
Muhtemelen marka lastikler kadar uzun ömürlü olmayacaktır. Ben akşam 5 yıllık Continental kışlıklarımı taktırıp bir süre deneyeceğim. Umarım sorun çıkarmazlar. Diğer türlü bütçeye bağlı olarak ya Continental TS 850 ya da Kumho KW27, Petlas W561 lastiklerinden birini tercih edeceğim.
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2014, 13:46:21 Gönderen: enoktakenokta »
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik tabaninizi daraltmanizi yavsiye etmem. Evet tekevizyonlarda goruyoruz ralli araclari karin icinde incecik civili lastiklerle cikiyorlar yuzey alanini daraltip basinci arttirmak icin ama sunu unutmayin bu lastikleri sadece kar yaginca takmayacaksiniz. Surekli duracak kuru zeminde ne olacak? Ya da yagmurda? İlla karli zeminde degilsiniz ki sonucta. Hatta soguk ankarada bile en fazla kar yerde 15 gun duruyor. Lastik arabada 5 ay takili duruyor..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;483950
Lastik tabaninizi daraltmanizi yavsiye etmem. Evet tekevizyonlarda goruyoruz ralli araclari karin icinde incecik civili lastiklerle cikiyorlar yuzey alanini daraltip basinci arttirmak icin ama sunu unutmayin bu lastikleri sadece kar yaginca takmayacaksiniz. Surekli duracak kuru zeminde ne olacak? Ya da yagmurda? İlla karli zeminde degilsiniz ki sonucta. Hatta soguk ankarada bile en fazla kar yerde 15 gun duruyor. Lastik arabada 5 ay takili duruyor..
Doğukan dediğin konularda çok haklısın. Ancak benim gibi aracı istisnasız hergün kullanan biri için karın sadece 1 gün bile etkili yağması çok önemli. Zira kullandığım lastik aldığım sene ve hatta sonraki birkaç sene bütün testlerde 1. çıkan bir lastik olmasına rağmen zaman zaman karlı/buzlu zeminde tabanın geniş olmasının yarattığı zaafiyeti yaşadığım oldu.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Son birkaç gündür özellikle sabahları havanın 1-2 derece civarında seyretmesi ve 2 gündür eve çok yakın bir yokuşa sağ dönüşte aracın patinaja düşmesi nedeniyle dün akşam 5 yıllık kışlık lastiklerimi taktırdım...

Yazlık olarak Michelin Primacy 3 kullanıyorum; AB etiket değerine göre 69 db ses değeri var. Kışlıklarım ise Continental TS 830P ve yine AB etiket değerine göre 72 db ses değeri var. Yeni lastiklerle sadece 100 metre gittikten sonra yol sesi konusunda lastiklerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım, zira araç bariz çok daha fazla yol sesi alıyor artık...

Gelelim kazancıma. Bugün yine sabah hava 1-2 derece civarındaydı ve aynı yokuşa sağ dönüşte hiçbir şekilde patinaja düşmeden rahatlıkla çıktım. Ancak şu an için panik fren ve keskin dönüş testi yapamadım. Sanırım Cumartesi bu testleri de yapabileceğim. Zaten şu an "kışın en kötü kışlık lastik, en iyi yazlık lastikten iyidir" kafasındayım...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;483968
Doğukan dediğin konularda çok haklısın. Ancak benim gibi aracı istisnasız hergün kullanan biri için karın sadece 1 gün bile etkili yağması çok önemli. Zira kullandığım lastik aldığım sene ve hatta sonraki birkaç sene bütün testlerde 1. çıkan bir lastik olmasına rağmen zaman zaman karlı/buzlu zeminde tabanın geniş olmasının yarattığı zaafiyeti yaşadığım oldu.

İste bende ondan bahsediyorum abi. Hani hergun kullaniyosun ama kullaniminin %10unda ince taban is gorecek. %90inda normal lastikten geri duseceksin. Yerde kar ve buzun olmadigi her an yanal tutusun azalacak fren mesafen uzayacak ama iyi haber yakitin yarim litre falan duser herhalde :) Soforun kendi kullanim stiline gore verecegi bir karar tabikide. Ben ayni tabanda kaliyorum.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;484051
İste bende ondan bahsediyorum abi. Hani hergun kullaniyosun ama kullaniminin %10unda ince taban is gorecek. %90inda normal lastikten geri duseceksin. Yerde kar ve buzun olmadigi her an yanal tutusun azalacak fren mesafen uzayacak ama iyi haber yakitin yarim litre falan duser herhalde :) Soforun kendi kullanim stiline gore verecegi bir karar tabikide. Ben ayni tabanda kaliyorum.
Yav zaten benim son durumları biliyorsun, ben bu gidişle lastik falan değiştiremem, mevcut 225-45-17 Continental lastiklerimle 5 yıllık da olsa devam ederim:)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;484055
Yav zaten benim son durumları biliyorsun, ben bu gidişle lastik falan değiştiremem, mevcut 225-45-17 Continental lastiklerimle 5 yıllık da olsa devam ederim:)

Sertlesmediyse disi varsa devaam ;)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;484057
Sertlesmediyse disi varsa devaam ;)

Diş var da sertleşme konusundacemin değilim. Pazar inceleriz artık:)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni bilgileri paylaşmak istedim...

Lastiği taktırdığımdan bu yana 2 mesai başlanıcı, 2 mesai sonu süresince lastiği kullandım. Sabahları her şekilde patinaja düştüğüm bir yerde araç artık patinaja düşmüyor. Yine aynı şekilde, akşam işyerinin garajından çıkarken bir rampa var ve gaza çok yüklenmesemde hafi patinaja düşer gibi oluyor, biraz fazla yüklenince ise ASR bile devreye giriyordu, şimdi o rapmayı da sorunsuz çıkabiliyorum.

Kısacası bence Ankara'da ufaktan kışlıkları takma vakti gelmiş diyebiliriz...

Çevrimdışı Š_ve_

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar sonunda kişlik lastiklerimi aldim. Petlas snowmaster w651. 580 km yol yaptim ve ilk izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Yaz lastiklerim 225/45 r17 kiş lastiklerim 205/50 r17.

1. Yazlik lastiklerime göre çok fazla bir ses artişi olmadi.
2. Ortalama yakit tüketimimde 0,2lt lik bir değişim oldu.
3. Konfor olarak birşey söylemek için erken ama hiçbir fark olmadi gayet konforlu.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende cumartesi gunu 185/60/14 lassa snoways era+ lastikleri taktim arabaya. Tanesi 140₺. Daha tecrube yazicak kadar ilisemedim lastige 1 ay sonra falan yazarim.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Continental TS850 aldım bende dün. 220TL tanesi. 205/55 R16 boyutlar. Continental Premium5'leri çıkardık. Yakıt olarak bir fark yok. Yol sesi olarak kış lastikleri biraz daha gürültülü tabi. Konfor aynı.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Š_ve_Š;486149
Arkadaşlar sonunda kişlik lastiklerimi aldim. Petlas snowmaster w651. 580 km yol yaptim ve ilk izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Yaz lastiklerim 225/45 r17 kiş lastiklerim 205/50 r17.

1. Yazlik lastiklerime göre çok fazla bir ses artişi olmadi.
2. Ortalama yakit tüketimimde 0,2lt lik bir değişim oldu.
3. Konfor olarak birşey söylemek için erken ama hiçbir fark olmadi gayet konforlu.

Semih aynı ebattayız. Benim de çok merak ettiğim bir lastik. İlerleyen günlerde ıslak ve karlı zemin performansını da paylaşmanı rica ediyorum.

Alıntı yapılan: DDŞ!;486222
Bende cumartesi gunu 185/60/14 lassa snoways era+ lastikleri taktim arabaya. Tanesi 140₺. Daha tecrube yazicak kadar ilisemedim lastige 1 ay sonra falan yazarim.

4 tane mi aldın sonunda?

Alıntı yapılan: ailotana;486224
Continental TS850 aldım bende dün. 220TL tanesi. 205/55 R16 boyutlar. Continental Premium5'leri çıkardık. Yakıt olarak bir fark yok. Yol sesi olarak kış lastikleri biraz daha gürültülü tabi. Konfor aynı.

Alınabilecek en iyi kış lastiğini almışsınız.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;486263
Semih aynı ebattayız. Benim de çok merak ettiğim bir lastik. İlerleyen günlerde ıslak ve karlı zemin performansını da paylaşmanı rica ediyorum.

4 tane mi aldın sonunda?

Aynen 4 tane aldim. Digerleri de satilik :)

Çevrimdışı Š_ve_

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;486263

4 tane mi aldın sonunda?

Tamamdır abi ben ilerleyen zamanlarda da izlenimlerimi paylaşırım