škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kışlık Lastik Tavsiyesi

mtlyhn06 · 236 · 171834

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben 215 55 17 için Falken Euro AllSeason As210 aldım, bugün de taktırdım üstünden çıkan Pirelli lere göre çok yumuşak bir lastik. Bakalım şu ara hava 20 derece civarı gidiyor, hem sıcakta hem soğukta deneme imkanım olacak gibi. Umarım yüzümü kara çıkartmaz da kışlık ihtiyacı doğmaz bir daha.

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Nokian wr d4 2 kıs kullandim bu kıs 3. Sezonu olacak. Oldukca memnunum.

Çevrimdışı erman17

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Konuyu hortlatıyorum. İstanbul Avrupa’da önerebileceğiniz bir lastikçi var mı? Ayrıca yazlık lastiği saklayabilen?
Kış lastiği için nokian kullanan veya orta bütçe için kış lastiği önerebilecek var mı?
185/65/15 lastik ebatları

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Daha önce 2018 b8 kasa passat aracımda nokian wr d4 kışlık lastik kullanmıştım ve çok memnundum. Şuanki aracımda da sizin de istediğiniz orta bütçeli diyebileceğimiz( malum fiyatlardan dolayı ne kadar orta bütçeli orası tartışılır! ) hankook i’cept evo3 w330 modelindeki kışlıkları 2 sezondur kullanıyorum ve çok memnunum. Kar yağışlı günlerde uzun yolda yüksek hızlarda bile hiç tedirgin etmedi.

İstanbulda yaşamadığım için size bir lastikçi öneremiyorum fakat istanbulda yaşayan forumdaki birçok arkadaşımız mutlaka size önerilerde bulunacaktır.

Çevrimdışı erman17

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evo3 için lastik ebatlarında bulamadım. Ama hankook genel olarak iyi derseniz bi bakabilirim. Benim bir tanıdığım nokian ı bayağı övmüştü. Aslında onu merak ediyordum. Siz neden memnun olduğunuz halde değiştirdiniz? Bir nedeni var mıdır?

Merhaba,

Daha önce 2018 b8 kasa passat aracımda nokian wr d4 kışlık lastik kullanmıştım ve çok memnundum. Şuanki aracımda da sizin de istediğiniz orta bütçeli diyebileceğimiz( malum fiyatlardan dolayı ne kadar orta bütçeli orası tartışılır! ) hankook i’cept evo3 w330 modelindeki kışlıkları 2 sezondur kullanıyorum ve çok memnunum. Kar yağışlı günlerde uzun yolda yüksek hızlarda bile hiç tedirgin etmedi.

İstanbulda yaşamadığım için size bir lastikçi öneremiyorum fakat istanbulda yaşayan forumdaki birçok arkadaşımız mutlaka size önerilerde bulunacaktır.

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Nokian kışlık lastikte bana göre bu işin nirvanasıdır. Ama bu lastik seçimi şartlara ve duruma göre ( maddi durum ve aracın daha çok hangi şartlarda kullanıldığıyla ilgili)  değişkenlik gösterir. Bir arkadaşımın aracında hankook’un bahsetmiş olduğum modeli takılıydı ve doğu tarafına bir yolculuk yapmıştık. Yüksek hızlarda bile tedirgin etmemişti.
   O dönem araç değişikliği yapmıştım ve şuan kullanmış olduğum skoda kodiaq aracı almıştım. Kışlık seçimimi de hankooktan yana kullanmıştım. Bir fırsat vereyim dedim. Ve hiç pişman etmedi beni. Ama tabi benim aracın ağırlığı bir önceki passat b8 aracımdan biraz daha fazla olduğu için yola daha iyi basıyor. Belki de bu yüzden bir tedirginlik ya da hankook’un nokian’a göre bir eksikliğini hissetmemiş de olabilirim.
   Yoğun kar yağışı olan bir şehirde yaşıyorsanız ve ya çok fazla şehirlerarası yolculuk yapıyorsanız Nokian alın geçin derim. Ama hankook alırsanız da pişman etmez diyebilirim.
   Hankook w330 bulamadım dediniz. Aracınıza uygun ebatlarda nokian bulduysanız alın geçin derim. Nokian haricinde konuşacak olursam da markadan ziyade lastiğin deseni çok daha önemli.
   Buna bir örnek vermem gerekirse 2021 de sıfır km 2 adet passat b8 almıştık kardeşimle birlikte. Tabiki lastikler yazlık ve onunkinde continental benimkinde pirelli gelmişti. Marka olarak bakarsak piyasada continental daha bilinir tercih edilir. Fakat kardeşimle birlikte yağmurlu bir günde ankara-İstanbul arası 2 araba arkalı önlü gittik. Onunki virajlara sert girerken arkayı hafif hafif attı ama benimkinde kıpırdama bile olmadı. Ok gibi virajlara girip çıktım. Lastik havalarına baktık. 2 araçta da aynıydı. Arabaları değiştik yolda. Cidden yol tutamıyordu conti. Su birikintilerinde falan yol tutuş sıfırdı. O da benimkini kullanırken şok oldu tutuş harika demişti. O günden sonra markaya göre değil Desenine göre ve yapılan test sonuçlarına göre lastik alırım.

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Tekirdağ Çorlu ikametim. Bölgede neredeyse 5 yıldır ne kar ne buz durumu yaşamaz olduk. 2004 senesinden beri tüm araçlarımda yaz ve kış lastiği ayrı ayrı kullandım. Şükür hiç sıkıntı sorun yaşatmadılar. Öyle aman aman şehir dışı seyahatte yapmıyorum. Senede 1 defa yaz, 1 defa kış tatili o kadar.
Kışın etkilerinin azalması ile bu sene 4 mevsim lastik tercih ettim ilk defa. Cumartesi taktırdım. Kullanıcı yorumları etkili oldu bu markayı seçmemde. Son dönem F/P bakımından çokça tercih edilen bir marka.
Falken Euroall Season AS210/ 225/55R/18 102V XL
Kullandıkça, mevsim ve kullanım şartlarına göre lastiklerin davranış ve durumlarını buradan paylaşırım.
Aracım Peugeot 3008

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tekirdağ Çorlu ikametim. Bölgede neredeyse 5 yıldır ne kar ne buz durumu yaşamaz olduk. 2004 senesinden beri tüm araçlarımda yaz ve kış lastiği ayrı ayrı kullandım. Şükür hiç sıkıntı sorun yaşatmadılar. Öyle aman aman şehir dışı seyahatte yapmıyorum. Senede 1 defa yaz, 1 defa kış tatili o kadar.
Kışın etkilerinin azalması ile bu sene 4 mevsim lastik tercih ettim ilk defa. Cumartesi taktırdım. Kullanıcı yorumları etkili oldu bu markayı seçmemde. Son dönem F/P bakımından çokça tercih edilen bir marka.
Falken Euroall Season AS210/ 225/55R/18 102V XL
Kullandıkça, mevsim ve kullanım şartlarına göre lastiklerin davranış ve durumlarını buradan paylaşırım.
Aracım Peugeot 3008
Güle güle kullan Kerem.
Devir artık 4 mevsim lastiklere doğru gidiyor yavaş yavaş. Saray Çerkezköy tarafında bile artık kar düşmüyor. Önceki yıllarda o bölgeye bi düşerdi.
4 mevsim lastikler kış aylarında iyi davranır bence, ancak yaz sıcaklarında nasıl davranır bakmak lazım. Malum 40 ları geçmeye başladı Trakya'da havalar.
Bende muhtelemen sonraki lastik setini 4 mevsim alacağım.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence 4 mevsim diye bir lastik yok. Kışın kıslık gıbı davranmıyor yazın yazlık. Ses daha fazla, vs vs.
Orta segment lastik kesinlikle almayın 5 sene sonra çöp olur dişleri bile gitmediği halde. 5 sene içinde çok km yaparım dişler aşınır dersen al. Yoksa 2 kat para.  Lastiklerin ömürleri sözde 10 yıl benim Dunlop lastikler 6 yılda çöp oldu 5. Yıl çatlakları olustu. Dişlerine baksan daha 3 4 yıl daha giderdi. Continental yazlık aldım ama aklımda Michelin de kalmadı değil. Çok km yapmıyorum e birde yaz kış takacaksam kesinlikle iyi ve kauçuğunun ömrü olarak 10 yılı garanti eden ve arkasında duran markaları alırım.

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bir önceki yorumu yapan arkadaşımızla ben de aynı fikirdeyim. 4 mevsim lastiklerin kauçukları orta ayar bir seviyede. Ne tam yazlık lastiklerin kauçuğuna sahip ne de kışlık lastik kauçuğuna sahip. Bana göre 4 mevsim tamamen ticari bir yaklaşımın ürünü.
   Şuan kullandığım aracımdaki lastikler aracımı sıfır km satın aldığımda üzerinde takılı olan yazlık lastikler. Michelin Primacy 3. 2019 Yılında satın aldığım bu araç şuan 108.000 km. En fazla 6-7bin km kışlık lastikle kullanmışımdır aracımı. Gerisi hep yazlıkla kullanıldı. Lastik diş derinliği çentiğe gelmek üzere. Zaten çentiğe geldiğinde muayeneden de geçmiyor araç bildiğim kadarıyla. Önümüzdeki sezon bir takım yazlık alacağım ve o da yine michelin olur büyük ihtimalle.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Trakya ve Türkyenin bir çok bölgesi artık ılıman iklime sahip. Bu bölgelerde aslında yaz lastiği ile devam edilebilir istisnasız. Ancak ticari politikalar insanları aşırı şekilde tereddütte bırakıyor. Güvenlik-sağlık konusu da işin içine girince, insanlar ticari sömürü rüzgarına kapılıyor malesef.
Bende 6 yıl önce kış lastiği aldım, belki 10k geçmedim onlarla. Spor olsun diye ilk bahar ve son baharda değiştiriyoruz işte.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2023, 15:48:02 Gönderen: Levcho »