škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb yakıt sarfiyatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı endizdar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamun Aleyküm,

Arkadaşlar sitenize, geçtiğimiz sene birkaç kez girmeme, yazılarınızı okumama rağmen, ancak bu gün üye olabildim.

11.12.2013 de satın aldığım 1,6 TDI CR 105 HP Elegance SUPERB ye ait ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir hatıramı sizler ile paylaşmam gerektiğini düşündüm.

Aşağıda bahsedeceğim eksra ekstem durum için, her iki akaryakıt fişlerimin fotoğraflarını  çektim, ancak bu güne kadar paylaşma imkanı bulamamaştım.

Şu hususu da belirtme durumundayım ki, aşağıda paylaştığım hatıram hakkında ne en ufak bir hilaf (yalan, abartı vb) bulunmamakta ve ne de bunu herhangi bir reklam vb. düşüncesiyle de yapmamaktayım. Sadece benden çok daha ilgili siz muhterem Skoda Turkey üyelerinin, bu güzel platformda, mülahaza ve müdavele-i efkar edebilmeniz düşüncesindeyim.

Ekteki resimlerden de durum aşikar olacağı üzere,

01.01.2013 tarihinde ANKARA da deposunu (kapağına kadar dolduğunu gördüğüm) Superb otomobilimi, TEM üzerinden yaklaşık 200 km yol yapıp KARABÜK e geldiğimde tekrar (yine kapağına kadar) dolduğunu gördümde  karşılaşdığım tablo, benim için de gerçekten şaşırtıcı olmuştur (200 km de toplam 4,19 lt).

Arkadaşlar,

Şu kanımı da paylaşmamın doğru olacağını düşünüyorum: Halen 25.000 km ye yaklaşan aracımla, ne böyle bir test için imkanım, ne de fırsatım olmamıştır. Olsa dahi bu denli düşük bir yakıt sarfiyatını yakalayabileceğime de ihtimal vermiyorum.

Belgelerini ekte sunduğum durum hakkında, sizler gibi üstün bilgisi olan arkadaşların, güzel ve pozitif yorumlarını merakla bekliyorum.

Sitedeki tüm arkadaşlara selam ve sevgilerimi sunuyorum.

E.N. DİZDAR
endizdar@gmail.com

Güzergahtaki Rakımlar:
Ankara 871 m
Bolu, Gerede 1580 m
Karabük 278 m

Not: Akaryakıt fişlerinin resimleri (boyutu büyük geldiği için) maalesef yükleyemedim. Ama arzu edene e-mektup ekinde gönderebilirim. İsteyen arkadaş bu fişleri benim yapamadığımı yapıp, sisteme yükleyebilir.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Değerler cok düşük, 2. Doldurusunuzda deponun içinde bir şekilde boşluk ya da hava yapmış olma ihtimali var. O anki yol bilgisayarı verisi varsa durumu daha net anlayabiliriz..

Çevrimdışı therasmus

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yanlış ölçüm yapmışsınızdır öyle bir tüketim yok. :)

Çevrimdışı guvenxoca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yanlış ölçüm mümkün değil...

ilk dolduran gözle görene kadar basmıştır,2. dolduran tabanca atınca kesmiştir...

Çevrimdışı Artukbey

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Üstad bende yeni superb elagance almayı çok isteyip hevesi kursağında kalan biriyim :) Nasip olmadı hayırlısı olsun. Mazur görün lakin yakıt konusunda belki biryerlerde dikkatinizden kaçan birşey olabilir orasını bilemem ama tarihlerde dikkatinizden kaçan bir durum var gibi. Yanlış okumadıysam aracı alış tarihiniz 11.12.2013  yakıtı fulleme tarihiniz 01.01.2013.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nasıl sürüldüğüne ağırlık durumuna bakmak lazım bence imkansız demeden önce. Ankara'da İstanbul yolu üzerinden işe gidip gelen biri olarak 25 km'lik kulvarda 1.4 TSI ile 70-90 arası hızlarda yol bilgisayarı rekorum 5.2 lt.

Ancak bu sonuçla genelleme yapmak çok güç. Hassas ayaklar ve sabırlı sakin kullanıcının bu tür değerlere inmesini olası görüyorum.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dikkat edince Octavia 1.4 TSI-DSG ile 3.8 Lt tüketim mümkün :D
Bu da benden olsun:)
[YOUTUBE]tYghJWMWZ4s[/YOUTUBE][/QUOTE]

Çevrimdışı endizdar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: guvenxoca;453401
yanlış ölçüm mümkün değil...

ilk dolduran gözle görene kadar basmıştır,2. dolduran tabanca atınca kesmiştir...
Arkadaşlar,

Yazdıklarınızı biraz önce beğeniyle okudum.

1. Her iki dolumda da pompacının yanında, deponun başındaydım. İkinci dolumda, tabanca çalıştırır çalıştırmaz (depo dolu olduğunda attığı gibi) attı. Ancak, deponun göz gürünceye kadar doldurulmasını, pompacının dolumu elle kontrol ederek, kendisi basarak doldurmasını rica ettim. Yakıtın kapağa kadar geldiğini, daha doldurulamayacağını gözlerimle gördüm.
Hatta düşündükçe hatırladığım bir husus olarak şunu ilave edebilirim ki, İkinci (Karabük deki) pompacı, "abi arabanı Eskipazarda mı doldurdun!" (Karabük e 20 km mesafede bir ilçe) diye sorduğunu da hatırlıyorum:)
2. Aracı 11.12.2013 değil, yılı yanlış yazmışım 11.12.2012 de almıştım. Son rakamı yanlış yazmışım. Arkadaşımızın bunu yazmasından mütevellit müteşekkirim.
3. Ölçümü yaptığım gün, yolcum ve bagajım yok idi. O gün aracımı mutedil, hatta az yakması konusunda özenerek kullandığımı, gazı köklemediğimi, hiç durmadan geldiğimi, depoyu ilk doldurduğumda dahi motorun sıcak olduğunu söyleyebilirim.

Bu arada isterseniz otobana giriş-çıkış bilgilerini de, hesaplarımdan bulup paylaşabilirim.

Böyle birşey nasıl olur, onun merakındayım. Yoksa durumun genellenemeyeceğini, hatta bizzat aynı aracı onlarca bin km kullanan olarak ikrar ediyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.

EN DİZDAR

Not: İlk mektupta bahsettiğim, yakıt fişlerinin vs. sisteme nasıl yüklendiğini yazabilir misiniz. Boyutu büyük olduğundan sistem kabul etmemiş idi.

Çevrimdışı gezende

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese selamlar,

forumla da Superble de tanışmam yeni. Aracım 1.6 dizel DSG ve henüz 2500 km de. Ben de bir kısmını TEM de gittiğim ev-iş güzergahımda 120 km/h sürati geçmeden TEM kısmı 4,5 lt, dur kalklı kısım 5,8 lt görüyorum. Bundandır ki endizdar arkadaşımızın verdiği değer çok da mantıksız gelmedi bana...

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sürekli bir iniş söz konusu ama gerçekten büyük başarı yani tbrk.
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı pharnakia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende de 1,6 TDI Elegance var ancak şu aralar yakıt konusunda çoşmuş durumdayız ortalama 40 kuruş yakıyor :) Bunun da en büyük nedeni 4 lastik kış lastiği, -15 dereceye varan hava sıcaklıkları , araç tam anlamıyla ısıtmadan ve kısa mesafe gidiş geliş. Dur kalk ve rampa olayının fazlalığı.

Burada bir söz okumuş çok hoşuma gitmişti. Aslan Besleyen Yemine Razı olur :)

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Aslan besleyen yemine razı olur da itiraf etmek gerek ki bizim araç da o kadar aslan değil, alt tarafı 1.6 motor. 2.0 2.5 olsa ve çok yaksa tamam diycem. Yağmurlu havada sıkışık trafikte 10 litre ortalama tüketimi görmüştüm bi kere, gözlerim fal taşı gibi açık kalmıştı

Bizim makyajsız kasalarda motor zorlanıyor harbiden, bunda 5 ileri manuel şanzımanın dişli oranlarının uzun olmasının da payı var

Çevrimdışı pharnakia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;454118
Aslan besleyen yemine razı olur da itiraf etmek gerek ki bizim araç da o kadar aslan değil, alt tarafı 1.6 motor. 2.0 2.5 olsa ve çok yaksa tamam diycem. Yağmurlu havada sıkışık trafikte 10 litre ortalama tüketimi görmüştüm bi kere, gözlerim fal taşı gibi açık kalmıştı

Bizim makyajsız kasalarda motor zorlanıyor harbiden, bunda 5 ileri manuel şanzımanın dişli oranlarının uzun olmasının da payı var

Birde her yerde her zaman radar olmasının payı büyük hafta sonu akşam saat: 21.00 de radara denk geldim araba devir istiyor devirli kullanınca hız limitini aşıyoruz düşük viteste bu sefer vites istiyor çok yakıyor :)

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim araçlara kesinlikle yazılım şart. Şöyle 130 hp 300 Tork olursa tadından yenmez. Bugün şehir dışı ortalama 4,7 idi .

Çevrimdışı BRS99

• VAG Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
uzun yolda 1.4 tsi ile çok sakin kullanımda  4.8lt gördüğüm için dizele rahat rahat inanırım :)