škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb yakıt sarfiyatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı deathbomb

• Superb Tutkunu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurdemirel;454168
Bizim araçlara kesinlikle yazılım şart. Şöyle 130 hp 300 Tork olursa tadından yenmez. Bugün şehir dışı ortalama 4,7 idi .

Yazılım şart, araştırmaya devam :spr:

Çevrimdışı bozkurt0632

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bence suberbler gaza  basmadığımız zaman gayet cimri olan bir araç. ama gaza birazcık dokunduğunuzda da hakkını veriyor. Yazın,  ortalama 120 km hızla 0,216  tl yaktığını hesaplamıştım. ama hız 160-170 e çıkınca da ortalama 0,270 tl yaktı.  
İstanbul'a gidip dönüşte Adapazarı dolaylarında otoban üzerinde shel de depoyu fullediğimde 720 km yol yapmış , 165 tl ye depoyu fullemiş ve hala çeyrek depo mazot vardı.

Çevrimdışı mukavemetli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba ,

Bende bu yıl kendime superb 1.6 tdi combi aldım , yaklaşık 1 ay önce depoyu fulledim şehir içinde 936 km gördüm. açıkçası; nerdeyse 1600 kg lık bu canavarla şehiriçinde bu kadar yol katetmem hoşuma gitti. (fakat tabi belirtmeden gecmeyecem gaz pedalını hep okşamışımdır ) şehir dışına gelirken sürekli çıkışın v.s olmadığı yollarda (2 kişi) mesela ankara-istanbul arası maks. 90-120 km hızla ortalama 4 lt yakıt tüketimim oluyor.

Aracın fazla yaktığı zamanlar ise soğuk havalarda motor soğukken şehiriçinde ciddi anlamda fazla yakıyor (ort 7-8.5 arası) hee birde arkadaş biraz bahsetmiş spor kullanınca 12-13 ltreleri rahat görüyorum. hiç sürekli uzun yol kullanmadım ama biraz daha motor acılınca uzun yolda az yükle (1 yolcu+sürücü) ortalama bir depoyla 1400 km'leri gorurum diye düşünüyorum.

Birde söylemeden gecemicem bazı durumlarda (büyük ihtimalle optimum hız ve devir) 150-160km/h civarı giderken 4.5 - 5.0 arası tüketimleri yakalıyorum o zman çok zevkli oluyor :D

vaktinizi aldım ,; kazasız ,belasız iyi sürüşler

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüketim rekoru bende sanırım...

Araç 1.4 TSI... 1. güzergah Ankara Öveçler-Tunus Caddesi; 2. güzergah Tunus Caddesi-Öveçler...

1.Mesafe 5 km., havalandırma açık, ortalama hız 13 km./saat, tüketim 11,5 lt/100 km...

2.Mesafe 5.km., havalandırma açık, ortalama hız 8km/saat, tüketim 18 lt/100 km.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ogulcandac

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım 2013 model Skoda Superb 1.6 TDİ DSG 105 hp elegance prestij paketi. Araç su an 3000 km ye yaklaştı. Pek fazla uzun yol yapmadım ancak kısa mesafede istanbul yolunda hız sabitleyici kullandığım zaman ortalama 70-80 km/h la bilgi ekranındaki ortalama yakıt tüketimi 4.2 ye kadar düştü. Diğer aracım olan 2001 model vw golf(1.6 105hp) otomatik vitese nazaran çok ekonomik geliyor. Yakıt performans ve  konfor açısından oldukça tatmin edeci bir araç. Bu kadar büyük ve ağırlığı olan bir araç için bence çok çok ekonomik. Henüz yakıt tüketimini kendim ölçmedim ama en kısa zamanda onun da bilgilerini sizinle paylaşacağım.

Çevrimdışı Artukbey

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracımı 9 Ocakta İstanbul'dan teslim aldım. Araç 2013 Superb 1.6 TDI Elagance Manuel vites. Aracı istanbul'dan fulleyip yola çıktım. Bugün tekrar fullediğimden yakıt sarfiyatı az çok belli oldu. 650 km'de fulledim. Bunun 400 km'si istanbul -Ankara arası 250 km'side orta yoğunlukta şehir içi. Yalnız burda özellikle belirtmek istediğim husus İstanbul-Ankara arasına tam uzun yol diyemeyeceğim çünkü 4 saatlik yolculuğun 1,5 saati görüş mesafesinin 50-100 metreye kadar düştüğü yoğun sis altında gerçekleşti. Yani hızı 50-60 km'ye kadar düşürdüğüm rahat 1 saat var. Ve gelelim finale sabah fulledim ve 162TL mazot aldı. Yani 162/650= 0,25 krş. İlk 650 km için bence gayet makul hatta bir önceki aracım 2012 punto evo multijetle aynı diyebilirim. (Aracı fazla zorlamıyorum sakin bir kullanımım var dünkü sol şeriti süpürerek gelen mercedesin tacizine aynı şekilde karşılık vermem sayılmazsa:) . Araç hakkında da kısaca şunu söylemek istiyorum. Bu 19. aracım yani 19 senede 19 araç. Yani baya tecrübeli sayılırım :) diğer emektarlarımın da hakkını yemek istemem ama superb ayrı bir araba. Allah'(cc) tan bir kaza bela vs olmaza sanırım bu araba değiştirme alışkanlığım bitti.:) Herkese kazasız belasız ve hayırlı sürüşler dilerim.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayni olayı bende birkez yaşadım aracı aldığım gün sonradan farkettim ki yedek depo dediğimiz olay var çünkü benim aracimi da ist şehir içinde 45 dk trafikte ardından  200 km uzun yol yaptım k.eline geldiğimde 27 tl almıştı benzin 4.3 tl falandi

He bu arada otobandada hiç uslu durmadım denemek maksadıyla yokuş aşağı 200 u gördüğümde oldu.
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2014, 12:17:53 Gönderen: anamarina »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıt fişlerini boşverin yol bilgisayarı ne diyor?:) Ayrıca pompada ölçüm yapılacaksa bence pompa attığında üstüne benzin koyulmamalı ki ölçüm net çıksın.Yoksa böyle 100kmde 2 litre gibi değerler çıkıyor:)

Size asla iftira, yalancı demiyorum kesinlikle yanlış anlamayın ama bu değere inanmıyorum.Hata var ortada.

Çevrimdışı İZZETCULAZ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Slm herkese

1 hafta önce superb ambition 1.6 tdi dsg aldim,alir almaz full yakit koydum 250 tl tuttu.hiç yakiti full leyip kaç km gittiğini hesaplayan varmi?
Yani ben bu araçla kaç km giderim arkadaş :)

Çevrimdışı rafy1453

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ben de alır almaz depoyu 245 tl'ye doldurdum yanlış hatırlamıyorsam şehir içi-şehirler arası yaklaşık 1000km gittim

Çevrimdışı İZZETCULAZ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1500 kg lık bi araç üstelik 1.6 motor 105 hp_ 1000 km gidiyosa bu süper bişi

Çevrimdışı bedo

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: İZZETCULAZ;456253
1500 kg lık bi araç üstelik 1.6 motor 105 hp_ 1000 km gidiyosa bu süper bişi

Super değil "Superb" bişey :)

İşin şakası bir yana "sakin sürerseniz" bu değerler yakalanıyor. Ben 2013 1.6 TDI makyajsız Superb ile şehir içinde trafik durumuna göre 5.5-6 L/100 km değerlerini görüyorum. Genelde depo çeyreğe indiğinde yeniden doldururum. Çeyrek depo mazotum kaldığında 800-850 km yol gitmiş oluyorum. Ama şunu özellikle ve özellikle belirtiyorum "sakin sürüşte". İvmeli kalkışlar, ani frenlemeler, yüksek devirler, yüksek hızla seyahat (120 km/s hız üzerinde) sarfiyatı arttırıyor. Şehirlerarası çok yol gidemedim ama 4.5-5 L/100km değerlerini kendi sürüş alışkanlıklarımla kolayca yakalarım gibi geliyor. Bir depo ile çok rahat 1100-1200 km yol yapılabilir gibi geliyor bana.

Bu arada bir küçük bilgi olsun; bu bilgi aracın el kitabında da var buradaki pek çok kişi de deneyim olarak yazdı. Şu anda kış ve hava soğuk; aracınızla kısa mesafelerde yapacağınız seyahatler (2-3 km ve aşağısı) yakıt sarfiyatınıza tavan yaptırır. Motor ısınana kadar sarfiyat yukarıda belirttiğim değerlerin 2 katına kadar çıkabiliyor. Aracın motoru tam ısınmadan kısa mesafede yapacağınız sık seyahatler bu soğuk kış günlerinde yüksek yakıt sarfiyat değerleri görmenize neden olabilir. Bunları aklıma geldiği için yazıyorum, sonra yukarıda bizlerin paylaştığı değerlere yaklaşamayıp neden ben bu değerleri yakalayamıyorum dememeniz için bilgim dahilinde peşinen bunları sizle paylaşmak istedim :)

Saygılarımla..
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2014, 08:45:02 Gönderen: bedo »

Çevrimdışı İZZETCULAZ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
O zaman gerçekten superb :)
bu araçtan önce 1.6 jettam vardi tdi dsg iydi çok iyi yakit performansi vardi
1000 km gördüm full depoyla.superb yi aldim biraz kuşkuya düştüm ağirliğindan dolayi.şuan 556 km de ve yarim depo yakit var.bakalim ne kadar gidecek.tabi araç daha 1 haftalik,rodaj süresimi ne varmiş.

Çevrimdışı bedo

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: İZZETCULAZ;456263
O zaman gerçekten superb :)
bu araçtan önce 1.6 jettam vardi tdi dsg iydi çok iyi yakit performansi vardi
1000 km gördüm full depoyla.superb yi aldim biraz kuşkuya düştüm ağirliğindan dolayi.şuan 556 km de ve yarim depo yakit var.bakalim ne kadar gidecek.tabi araç daha 1 haftalik,rodaj süresimi ne varmiş.

İzzet Bey,

İlk 1000 km rodaj süresi. El kitabında da bu yazılı. Bu süre içinde motoru yüksek devirlere çıkartmamaya özen gösterin. Bunun dışında tüm motorlar 5000 ila 10.000 km aralığında tam başarıma erişiyor. Aracınız 5000 km civarına gelince yakıt sarfiyatının biraz daha aşağı indiğine şahit olabilirsiniz.

Daha önce Jetta kullanmış biri olarak yakıt tüketimi dışında Superb'ü nasıl buldunuz? Malzeme kalitesi, işçilik, aracın yol tutuşu vb. durumlar için genel bir kıyaslama yapabilir misiniz Jetta ile?

Bir de ukalalık olarak düşünmeyin sakın kesinlikle öyle bir düşüncem yok. Sadece bilgi olması için söylüyorum. Yazış şeklinizden anladığım kadarı ile aracın adını "süper be" şeklinde telafuz ediyorsunuz. Aslında bu model adı sadece bir kelime. Super ve B birleşimi değil sadece Superb. İngilizce kökenli bir kelime http://tureng.com/search/superb Harikulade, nefis, şahane, fevkalade hatta fevkaledenin fevkinde :) anlamları taşıyor. Okunuşu da "süpörb" şeklinde. Okunuşunu şu linkten dinleyebilirsiniz http://dictionary.reference.com/browse/superb İlave bir bilgi olarak kayda geçsin :)

Saygılarımla..

Çevrimdışı İZZETCULAZ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgileriniz için teşekkürler bedreddin bey ,

jetta dan superb e geçmek acayip bi duygu.öncelikle arabanin duruşu iç malzemelerindeki kalite çok farkli,kapinin kapanmasindaki ses bile ne kadar kaliteli bi araç olduğunu gösteriyor.jetta da çok mükemmel bi araç ama superb le kiyaslanmaz.passat da var bi yakinimda onuda 1 ay kullandim ama superb çok farkli..içine binip yola çiktiğin zaman ne olduğunu gayet iyi anliyosun.