škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 101bg Yağ Eksilme

mszgn · 41 · 10952

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mszgn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Daha önce 101bg olan fabiaların her bin km'de yaklaşık 0,6 lt yağ eksilttiği okumuştum(daha çok uzun yolda) bunun için farklı çözüm önerileri sunmuşlar ancak hiçbirine güvenemedim. Bu konu hakkında teknik bilgisi olan varmı acaba?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
1 litre yağın bagajda dursun, motorun karakteristiği böyle, kitapçıkta da yazdığı üzere

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Irfan abi, örneğin 10w40 yerine 10w60 kullanmak gibi çözüm duydunuz mu hiç? böyle şeyler önerirmisiniz?

Çünkü kendimden biliyorum (10w40 kullanıyorum) yaklaşık 2 bin km yaptıktan sonra motordan çok ses gelmeler başlıyor tüketim artıyor. Tamam sürekli kontrol ediyorum ama rahatsız edici durumlar... Bi kere yağ koysam şöyle 5000 km arkama bakmasam ne iyi olurdu...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ seçiminde motorun durumu, aracı kulanım sıklığı, kullanma mesafesi gibi kriterleri de göz önüne almak lazım. Pazartesi yıllık bakıma gideceğim Şahkan'a, Serkan Ustaya sorarım  ;)

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İrfan abi eğer sorup da ona göre bi cevap verirsen çok memnun olurum. Hergün işe giderken kullanıyorum. Git gel 30 km yol yapıyorum mesela. hafta sonları da 50-75 km filan... :D

Çevrimdışı mszgn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
10w60 yağ çözümünü bende okumuştum ama işte nekadar yararlı olur ne tür sıkıntılar çıkartır merak ediyorum. Serkan ustanın cevaplarını merakla bekliyoruz İrfan hocam.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ eksiltme sorunu , 101 bg de de var , 68 bg MPI de de var. Ayrıca VW grubu diğer araçlarda da var. Yukarıda söylendiği gibi birçok aracın kullanım kılavuzunda da bu durum yazıyor.

Bir motor 10000 km de 1 lt yağ eksiltir, bunu normal kabul edelim . Ancak daha sık ve daha fazla yağ eksiltme durumu bir karekteristik özellik midir , yoksa bu motorda teknik anlamda bir hata bir kusur mu vardır ??

Bunu tartışmak lazım...

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
101 hp special 7-8 bin km de 1-1.5 litre ekliyorum çok ta büyütülecek rakam değil ama ara ara kontrolü ihmal etmemek gerek...

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;446137
Yağ seçiminde motorun durumu, aracı kulanım sıklığı, kullanma mesafesi gibi kriterleri de göz önüne almak lazım. Pazartesi yıllık bakıma gideceğim Şahkan'a, Serkan Ustaya sorarım  ;)

İrfan abi sorabildin mi?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;447049
İrfan abi sorabildin mi?

Evet sordum, ama konuyu gözden kaybetmiştim  :)

Serkan Ustam dedi ki: Yağ eksiltmenin önüne o motorda geçmenin tek yolu sekman atmak, değişik yağ deneyerek olmaz, eksilme nedeni yağ yakması. Yağ eksilten bir 101 bg fabia'da sekman attık, sonrasında gram yağ eksiltmiyor...

Aynen aktardım  :)

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;447051
Evet sordum, ama konuyu gözden kaybetmiştim  :)

Serkan Ustam dedi ki: Yağ eksiltmenin önüne o motorda geçmenin tek yolu sekman atmak, değişik yağ deneyerek olmaz, eksilme nedeni yağ yakması. Yağ eksilten bir 101 bg fabia'da sekman attık, sonrasında gram yağ eksiltmiyor...

Aynen aktardım  :)

Abi o zaman baya masraflı iş heralde? Bu şekilde ekleyerek devam mı edelim dersin?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;447073
Bu şekilde ekleyerek devam mı edelim dersin?

Bence de  :)

Kaldı ki bu durum aracın kitapçığında da yazıyor. Bu motora has durum, 1.2 HTP veya 1.4 85 bg benzinli motorlarda böyle bir ibare yok kitapçıkta

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;447051
...Serkan Ustam dedi ki: Yağ eksiltmenin önüne o motorda geçmenin tek yolu sekman atmak, değişik yağ deneyerek olmaz, eksilme nedeni yağ yakması. Yağ eksilten bir 101 bg fabia'da sekman attık, sonrasında gram yağ eksiltmiyor...

Alıntı yapılan: lrfan;447075
...Kaldı ki bu durum aracın kitapçığında da yazıyor. Bu motora has durum,  1.2 HTP veya 1.4 85 bg benzinli motorlarda böyle bir ibare yok  kitapçıkta
Mal VW sorunu çözemeyip "bu modeller böyle" durumuna bağlamış. Serkan Usta VW' den önce çözmüş sorunu yani.