škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 101bg Yağ Eksilme

mszgn · 41 · 10951

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
VW bir dsg problemini birde 1.4 tsi motorların yağ yakmanı problemini çözemedi... büyükler büyükler ama sorunlar karşısında bunlar böyle deyip işin içinden çıkıyorlar...

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
122 bg TSI ler de çok aşırı yağ yakma problemi duymadım , ancak 160 bg olanlar yakıyor diyorlar.

Kullandığım bildiğim bir motor değil, söyleyenlerin yalancısıyım , 3000-3500 km de 1 lt nin üzerinde yağ yakıyor diyenler var 160 bg lik TSI ler için..

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yag yakma problemleri en cok 180 lik makinelerde var... ben 160 liklarda hic duymadim... ama duyduguma da sasirmadim...

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar konuyu yeniden gündeme getiriyorum ancak bi sorum olacak bilgisi olan varsa cevaplasın...

Bu akşam aracım yağ eksilttiği için 1lt yağ alıp ekleyeyim dedim. Ekledim ekledim baktım istediğim seviyeye gelmiyor. Araç 1lt yağı resmen yuttu çok moralim bozuldu.

Aracım 101 bg special. Tamam eksiltiyor yakıyor meret ama artık canımı sıkmaya da başladı. Uzun yola gitsem güvenemicem demekki arabaya...

Sizlere sorum daha önce irfan abinin bahsettiği segman atmakla ilgili...

- Bu kesin bir çözüm olur mu?

- Bu işlem bana ne kadara mal olur?

- Son olarak segman attıktan sonra başıma başka bir problem gelme olasılığı varmı?

Teşekkürler saygılar...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;456099
Arkadaşlar konuyu yeniden gündeme getiriyorum ancak bi sorum olacak bilgisi olan varsa cevaplasın...

Bu akşam aracım yağ eksilttiği için 1lt yağ alıp ekleyeyim dedim. Ekledim ekledim baktım istediğim seviyeye gelmiyor. Araç 1lt yağı resmen yuttu çok moralim bozuldu.

Aracım 101 bg special. Tamam eksiltiyor yakıyor meret ama artık canımı sıkmaya da başladı. Uzun yola gitsem güvenemicem demekki arabaya...

Sizlere sorum daha önce irfan abinin bahsettiği segman atmakla ilgili...

- Bu kesin bir çözüm olur mu?

- Bu işlem bana ne kadara mal olur?

- Son olarak segman attıktan sonra başıma başka bir problem gelme olasılığı varmı?

Teşekkürler saygılar...

Motor yağı olarak ne kullanıyorsunuz?

Motor açılmadan kimse birşey söyleyemez.
Ölçümlerini yapıp, kurtaracaksa kısa vadede sekman olabilir.

Tamirci motoru indirip-bindirmek için 500-600TL
Motor yenilemeci işçilik 500-600TL alıyor.
Bunlar ortak masraf..
bu fiyatlara duruma göre sekman ya da diğer parçalarla
birlikte 400-1500 parça tutar diye tahmin ediyorum..
(Parça fiyatları hakkında bilgim yok, sadece tahmin)

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam,

Castrol Magnatec 10w40 kullanıyorum.

Sizin dediklerinizin en kötü senaryosunu alırsak yaklaşık 3000 tl civarı olacak sanırım. Bu durumda ne önerirsiniz? İrfan abi yağ ekle devam et dedi siz ne dersiniz?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araba deliler gibi yağ eksitmiyor ki. sonuçta yüksek devirli bir makinedir 101likler keyiflidirler aynı zamanda. eğer motor aşırı aşırı yağ eksiltmiyorsa arkadan mavi dumanlar atmıyorsa kabullenilebilecek birşey bu. sonuçta sıfır bmw lerde yağ yakıyor. her araç yağ yakar kimisi az kimisi çok. bence sizinkisi çok da abartılacak ve 1000tl masraf edilecek kadar değil. bir de rs cileri düşünün 1.4tsi 180 hp çok çok daha fazla yağ yakıyor. yüksek devirli makinadır sıkıştırdıkça yakacaktır o kadar :) 1000km de bir bakın yağınıza olsun bitsin :)

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Araca soğukken mi bakmak gerekir yağ kontrolünü yaparken? Yada siz nasıl yapıyorsunuz? Bide ekliyoruz fazla ekleriz problem olmasın...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
motor soğukken. araba 3-4 saat çalışmadıktan sonra bakın

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ufak bi araştırma yaptım çoğu yerde sıcakken bakılmalı, düz bir yere park edip 3-5 dk bekleyip yağın kartere ulaşmasını bekleyip o şekilde kontrol edilmeli deniyor.

Bunun yanında sizin dediğiniz gibi soğukken bakılmalı diyenlerde var. Açıkçası kafam karıştı...

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;456457
Araca soğukken mi bakmak gerekir yağ kontrolünü yaparken? Yada siz nasıl yapıyorsunuz? Bide ekliyoruz fazla ekleriz problem olmasın...

1-Aracın yağ kontrolünü düz bir zeminde ve motor yağı iyice kartele süzülmüş bir zamanda  kısacası soğukken yap.
2-Yağ genellikle devirli kullanımlarda  101 BBZ tarafından eksiltilir. Bu da daha çok  sibop lastikleri marifeti ile olur.
3-Sibop lastiklerindeki ve diğer yerlerdeki kaçakları yağınızı Mobil1 10W60ile değiştirerek aşabilirsiniz.
4-İlk  1-2 hafta(kullanım sıklığınıza göre değişir) bir miktar daha yağ eksilir. Bunu 4 litrelik 10W60 kutusunda   3.5 litre kullanımdan sonra kalan yarım litre ile tamamlarsınız.
5-Sonrasında da yıne kontrollü giderek yağın durumunu kontrol edersiniz. Bir süre sonra yağ azaltmanın kesildiğini veya çok az seviyeye düştüğünü göreceksin.
6-sonraki yağ değişimlerinde de aynı yağı kullanmaya devam et ve kalın yağ vs. gibi söylemleri olanlara  takılmadan yoluna devam et. Zira bu yağ bu dediğim iş için yapılmış ve sorununa  tek çözüm getirecek yağdır. Motor performans motoru olduğundan  bu yağın hiç bir eksisi yoktur.
7-Bu işlem sonrası başka marka yağ kullanırsan yağ eksilmesi  yine ortaya çıkacaktır.
8-Bu yazıyı okuyan turbolu araç sahiplerine ise bu yöntemi önermiyorum. Zira bu yağ turboya soğuk çalıştırmada  biraz kıvamlı/ kalın gelebilir.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
3-5 dakika içerisinde bütün yağ süzülmüş olur mu tartışılır? he tabi şöyle bişey de var ilk 3-5 dakika içerisinde büyük bir kısmı süzülüyordur. geri kalan zamanda 100-200 gram yağdır diye tahmin ediyorum.

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
@skodaizm sizin dediğiniz yağ kodunu başka biryerdede deneyenler olmuş onu okudum haklısınız. Bundan sonra yağı alıp kendim teslim ederim tamircime sağolun.

Bunun dışında araç güzel de işte uzun yola çıkmaya korkar oldum sırf bu yağ meselesinden dolayı...

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;456466
@skodaizm sizin dediğiniz yağ kodunu başka biryerdede deneyenler olmuş onu okudum haklısınız. Bundan sonra yağı alıp kendim teslim ederim tamircime sağolun.

Bunun dışında araç güzel de işte uzun yola çıkmaya korkar oldum sırf bu yağ meselesinden dolayı...

101 BBZ motorlar  hız yapıldığında ve sıkıştırıldığında yağ eksiltirler. Bu motorun karekteristiği de bu durumdur. Ancak  bazı yağlar  ve özellikle farklı marka ve çeşit kullanımı  sibop lastiklerinin bollaşmasına sebep olmakta. Bu lastiği toplayıp kaçak yapanmasını en aza indiren ve yine motordaki aşınmalardan kaçak yapan yerleri dolduran Mobil1 10W60 tır.
Araç  uzun yol yapılacaksa bagajda aracın yağından en az 1 litre bulundurmakta yarar var. Ne sebepten olursa olsun bir yağ eksilmesi durumunda bu yağ sizi ve aracı yolda kalmaktan kurtarıp en azından bir benzin istasyonuna  kadar götürür.