škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 101bg Yağ Eksilme

mszgn · 41 · 10950

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı abdullah_ulusoy

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
mobil esp 5x30 formula kullaniyorum 10bin km de yarim lt ekliyorum hepsi bu

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;456109
Hocam,

Castrol Magnatec 10w40 kullanıyorum.

Sizin dediklerinizin en kötü senaryosunu alırsak yaklaşık 3000 tl civarı olacak sanırım. Bu durumda ne önerirsiniz? İrfan abi yağ ekle devam et dedi siz ne dersiniz?

Bir süre yağ ekleyip gözlemlemekte yarar var..
Sorun olmuyorsa bu şekilde devam..
Marka değiştirin Mobil i deneyin..

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yahu bunlar bişey değil mazda rx-8 in wankel motoru yağ ile çalışıyor. yaklaşık 1 yıl kadar önce 1 gün kullanmıştım. 80km yol gittim 100tl benzin 1lt de yağ aldım arabaya onu da benzinlikten almıştım pahalıydı 10tl miydi neydi litresi 110 tl ye 80km yol gitmiştim fabiama geri nasıl sarıldım hatırlamıyorum :D

işin şakası bir yana mobil1 in yağı denenebilir. bende ilk defa duyuyorum. ama 10.000 km de 1lt eksiltmesi çok da baş ağrıtacak durumlara neden olmaz.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Zamanla segmanların sertleşmesi - aşınmasıyla ,motordaki yağ, yanma odasına sızar ve motor yağ yakmaya başlar .

Buna oto sanayi dilinde " üfleme " denir . Aracınızda böyle bir durum var ise bu zaten zamanla artacak ve sonuçta motor yaptırmak şart olacaktır. Bu durumun ilerleme hızı kullanımla alakalı biraz . Çok hızlı şekilde ilerlemez genelde . 100000 km de üfleme olan bir motoru , bir 100000 km daha kullanmak mümkün olabilir.

Bu durumu kontrol ettiniz mi bilmiyor. Kolayca denemek için motoru çalıştırıp , yağ çubuğunu yukarı çekin .  Bu durumdayken gaza basıldığında çubuk haznesinden beyaz duman çıkıyorsa motorda üfleme var demektir . İlerleyen zamanlarda egzozdan da duman atar.

Ancak bu durumda motor yapılıp yapılmamasına karar verecek kişi bizler değiliz . Buna, güvenilir ve bu işin ustası olan insanlara danışarak karar verin .

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Şuan bu motor koduna sahip kullanıcıların yaşadıklarına bakılırsa üflemeden ziyade tam bir kronik problem mevcut. Yoksa bu durumdaki (bahsedilen kötü senaryoların dışında sadece yağ yakan onun dışında bir sorunu olmayan araçlar için...) bütün araçların bir kere motorunun elden geçmesi gerekiyor.

Genel kanı mobil 1 10-60 gibi bir yağ deneyip kaçak olabilecek bölümleri elimizden geldiğinde tıkamaya yönelik işlemler yapmak ve kontrolleri aksatmamak gerekiyor. Yada benim anladığım genel kanı bu yönde...

Çevrimdışı samet tek

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
evet arkadaşlar,

101 bg bbz motor kodlu araç bende de var.

ilk aldığımda yağını kontrol ettim sanırım içinde 10w/40 vardı 1 lt kadar 10w/40 ekledim, ank-ist gittim ist da baktım gene 1 lt eksiltmiş.

forumlarda uzun süren araştırmalar yaptıktan sonra
mobil1 10w/60 yağ koydum. inanırmısınız 10/40 a göre daha az eksiltmeye başladı, ben çok uzun yola gider gelirim işim gereği 2 ayda 7.000 km yaptım, tekrar yağ değişimim geldi, elimden de bu işler gelir ekipman da olunca kendi yağımı alıp kendim değiştirirm.
mobil1 10w/60 aldım 1 lt yedek bidona doldurdum, kalan 3 lt yi koydum, yağ çubuğunun yarısına kadar yağ geldi.
zaten bu motorlar 3.2 lt yağ alır 4lt koyar ustalar ama yanlış, 4 lt koyunca yağ çubuğundaki limitin üstüne çıkıyor ve böylece fazla kısımdaki yağı motor hemen eksiltiyor 10w/60 olsa bile,

o yüzden mobil1 10w/60 yağı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. ben 5. veya 6. kez 10w/60 koydum oldukça memnunum.

mobil1 10w/60 yağıda çok güvendiğiniz bi bayiden alın sahte olmamasına özen gösterin, ankarada oturan arkadaşlar şaşmazsa şah makina var ben ordan alıyorum 85 tl fiyatta gayet uygun daha ucuza ve güvenilir bulnabilir mi bilmiyorum.

biz nebze bbz veya aub motor kodlu yağ eksilten fabia'cıların içini rahatlattıysam ne mutlu bana.

fabia mı seviyorum.

Çevrimdışı samet tek

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
daha önce diğer skoda forum sitesinde skodaizm arkadaş ile bu konuyla ilgili cevaplar vermiştik.

diğer skoda forum sitesine giriş yapamıyorum, üyelik ile ilgili bir sıkıntı oldu sanıyorum, yönetici de ilgilenmeyince hesap öyle kala kaldı.

bilginize.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: samet tek;458563
...bu motorlar 3.2 lt yağ alır 4lt koyar ustalar ama yanlış...

Bildiğim kadarıyla sadece yağ değiştirilirse 3,5 litre; yağ filtresi de değiştirilmişse 4 litre yağ alıyor. Gene de tam olarak emin olamıyorum.:hmm::blm:

Çevrimdışı samet tek

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yağınızı değiştirriken 4lt lik yağ bidonundan 1 lt sini başka bir yere aktarın araca 3 lt koyun,
bu işi ustaya bırakmayın siz yapın.
sonra aracı biraz kullanın düz bir yerde seviye kontrolü yapın 2-3 saat sonra ısınan yağ sıcakken iyice süzülsün kartere sonra seviye ölçümü yapın, yaü seviye çubuğundaki tırtıklı yerin tam ortasına yakın ( aşağı veya yukarı ) yerde olduğunu göreceksiniz.
zaten kullanım kitapçığınıda dikkatli okuduysanız orda da yazar bu durum, tercih edilen en uygun seviye diye,
aracınızı iyi tanıyın
birde kullanıdğınız buji modeli yağ yakmayı ve çekişi çok etkiler, bu araçlar için orjinal ngk 3 tırnak buji kullanılır,
ben ufak bir araştırma yaptım iridium buji gazlı araçlar için daha iyi ve performaslı
aracınızın motor bilgilerini girerek en uygun bujiyi bulup o bujiyi kullanın
http://www.bosch-automotive-catalog.com/public/catalog/products;jsessionid=Ezx9dNWbt4mrbMxNa-9nah9?lgRedirect=true
bu lintken tüm orjinal bosh parçalarının kodlarını bulabilirsiniz.

bir nebze yardımım olduysa ne mutlu bana

Çevrimdışı fabiaman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
sanırım genel olara bu sorun var gibi genelde castrol 10-40w kullanırdım geçenlerde yağ aldığım kişi artık castrol eskisi gibi ii değil falan dedi  totaldan  bir yağ önerdi onu aldım 10-40w bakalım nasıl olacak.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
satıcılarında samimiyetine ne akdar inanılır bilemeyiz? (şahsi ilişkinizin sıfır olduğunu varsayarak konuşuyorum)