škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 265815

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fcakir28

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İyi akşamlar yeti kullanıcıları;
Yeti 1.6 tdi elegance kullanıyorum. Şu anda 1000 km yi devirmek üzereyim. Geçen gün depoyu fulleyerek ne kadar yaktığımı ölçtüm. Km de 30 kuruş yakmışım. Kullanımın tamamı şehir içiydi. Yol bilgisayarında ortalama 7 litre civarıydı.
Bir de anlık tüketimi bir türlü ayarlayamıyorum. Bazen 20-25 litreyi gösteriyor.
Yakalamışken bir soru daha sorayım. Ben alırken sadece halı paspas verdiler. Şimdi kauçuk paspas arıyorum. Uyumlu bir paspası nereden alabilirim.
Sizde tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ekleme(enoktakenokta):

Bundan sonra Yeti yakıt tüketim değerleri tecrübeleri ve yakıt tüketim değerleri ile ilgili soruları bu başlık altında paylaşalım lütfen. Konu sabitlenecektir. Bu şekilde faydalı ve dinamik bir veri sağlanmış olacaktır. Bundan sonra tüketim ile ilgili bu başlık haricinde açılacak konular direkt olarak kilitlenecektir.

Konunun amacına uygun ilerlemesi için; tüketim değerleriyle ilgili olarak yakıt türü ve markası, güzergah, trafik durumu, mesafe, trafikte geçirilen zaman, ortalama hız(ayrıca bubortakamı oluşturan kısmi yavaş kısmi sürstli kullanım bilgileriniz, araçtaki yük durumu, lastik marka ve modeli vb. bilgileri de paylaşalım lütfen.

Ayrıca konunun zaman içinde akaryakıt fiyatlarındaki değişim nedeniyle anlamsız hale gelmemesi için tüketim verilerini litre bazında paylaşalım.

Çevrimdışı atakaneraslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fcakir28;419796
     Yeti 1.6 tdi elegance kullanıyorum. Şu anda 1000 km yi devirmek üzereyim. Geçen gün depoyu fulleyerek ne kadar yaktığımı ölçtüm. Km de 30 kuruş yakmışım. Kullanımın tamamı şehir içiydi. Yol bilgisayarında ortalama 7 litre civarıydı.
    Bir de anlık tüketimi bir türlü ayarlayamıyorum. Bazen 20-25 litreyi gösteriyor.
    Yakalamışken bir soru daha sorayım. Ben alırken sadece halı paspas verdiler. Şimdi kauçuk paspas arıyorum. Uyumlu bir paspası nereden alabilirim.

Merhaba, Ben de 1500 km yi devirdim ambition tdi Ile, Su an 5.8 deyim ortalama, ileride daha da duseceginden eminim

Çevrimdışı caglar262001

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fcakir28;419796

1.2 TSI DSG 1000 KM de. Şehir içi sakin kullanım ortalama 41 kuruş yakıyor.Yol bilgisayarında da ortalama 8 - 8.5 litre arasında değişiyor.

Çevrimdışı fcakir28

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atakaneraslan;419800
Merhaba, Ben de 1500 km yi devirdim ambition tdi Ile, Su an 5.8 deyim ortalama, ileride daha da duseceginden eminim
gün içinde bende o değerleri görüyorum ama petrole vardığımda değer 7 civarı ve ortalama  30 kuruş çıktı.

Çevrimdışı atakaneraslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fcakir28;419821
gün içinde bende o değerleri görüyorum ama petrole vardığımda değer 7 civarı ve ortalama 30 kuruş çıktı.

Belki kullanım tarzıyla ilgisi olabilir , şöyle söyleyeyim , sarı ışık yandı , bir 15-20 km gittim , test etmek için 50 TL mazot aldım , tekrar sarı ışık 200 km sonra yandı , aynı gün içinde oluyor bunlar. Dolayısıyla 50 TL ile 215-220 km yol yapmış oldu.Bu dediğim değerler istanbul içinde , geçen hafta cumartesi 2 saat köprü trafiği ve minimum 1 saat sürekli dur kalk trafiği içindedir.

Çevrimdışı mzantur

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Şu anki mazot fiyatları ve yol şartlarını düşündüğümüzde hiçbir zaman homojen bir yakıt sarfiyatı ile karşılaşamayız.

Yetinin yol bilgisayarı bir acayip, 1. viteste 3000 devirlere biraz sert çıktığınızda 40LT/100km gibi değerler gösteriyorki anlamış değilim.

Her araç hızlanma sürecinde en fazla yakıtı yakar. Bu fizik kurallarının ta kendisi. Ama Yetinin yol bilgisayarında gördüğüm değerleri başka bir arabada görmedim diye düşünüyorum. bazen kendimi o kadar kasıyorumki az yakayım diye. yüksek devirlere çıkmamak için gayret gösteriyorum ama vites büyüttüğünüzde bu sefer araba çok bayılıyor. bir üst vitese geçtiğinizde araç 2000d/d kalmıyorsa boğuluyor. tabi rampa aşağı durum farklı. 16 valfli bir araç olması hasebiyle düşük devirlerde tork malesef yok ve bu sebeple biraz devirli olmak zorunda kalıyor. tabi tonajında bunda etkisi büyük. 1.5 dci kullanan hiç sevmediğim markada motor düşük devirlerde daha stabil duruyor. Vites oranlarımızın yüksek tutulması bunuda etkiliyor. Allah aşkına 90km/s hızda 5 e attığımda devir 1800d/d civarında seyrediyor. sollamak için gaza yüklendiğimde araba sanki sorlanıyormuş gibi ses çıkarıyor. Ya ben araba kullanmasını bilmiyorum yada bu tonaj ve bu motor hacmine vites oranları iyi ayarlanmamış. yakıttan biraz şikayetçi olmak istiyorum aslında ama tam olarak olamıyorum.

aracımdaki 2. yakıt ortalaması 7,7 civarında ve tamamen şehiriçi kullanımı. yüksek devir yok. ama vites göstergesine uymak da yok : )))

Çevrimdışı atakaneraslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mzantur;419835
Şu anki mazot fiyatları ve yol şartlarını düşündüğümüzde hiçbir zaman homojen bir yakıt sarfiyatı ile karşılaşamayız.

Yetinin yol bilgisayarı bir acayip, 1. viteste 3000 devirlere biraz sert çıktığınızda 40LT/100km gibi değerler gösteriyorki anlamış değilim.

Her araç hızlanma sürecinde en fazla yakıtı yakar. Bu fizik kurallarının ta kendisi. Ama Yetinin yol bilgisayarında gördüğüm değerleri başka bir arabada görmedim diye düşünüyorum. bazen kendimi o kadar kasıyorumki az yakayım diye. yüksek devirlere çıkmamak için gayret gösteriyorum ama vites büyüttüğünüzde bu sefer araba çok bayılıyor. bir üst vitese geçtiğinizde araç 2000d/d kalmıyorsa boğuluyor. tabi rampa aşağı durum farklı. 16 valfli bir araç olması hasebiyle düşük devirlerde tork malesef yok ve bu sebeple biraz devirli olmak zorunda kalıyor. tabi tonajında bunda etkisi büyük. 1.5 dci kullanan hiç sevmediğim markada motor düşük devirlerde daha stabil duruyor. Vites oranlarımızın yüksek tutulması bunuda etkiliyor. Allah aşkına 90km/s hızda 5 e attığımda devir 1800d/d civarında seyrediyor. sollamak için gaza yüklendiğimde araba sanki sorlanıyormuş gibi ses çıkarıyor. Ya ben araba kullanmasını bilmiyorum yada bu tonaj ve bu motor hacmine vites oranları iyi ayarlanmamış. yakıttan biraz şikayetçi olmak istiyorum aslında ama tam olarak olamıyorum.

aracımdaki 2. yakıt ortalaması 7,7 civarında ve tamamen şehiriçi kullanımı. yüksek devir yok. ama vites göstergesine uymak da yok : )))

Anlık yakıt tüketimleri doğru değerleri veriyor olsa da o an için , genel tüketimi gözlemlemek için bir ışık tutmaz benim kanaatimce.Benim eski aracımda 1,6 atmosferik twin spark alfa idi ve onun da anlık tüketimleri bu rakamları görebiliyordu dolayısıyla bir acaiplik olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan average dır. O da sürüş tarzına göre değişir. Sonuçta her insanın bir sürüş karakteristiği var , buna göre de özellikle 1000 km gibi mesafelerde görünen average bence en doğruya yakın değerlerdir. Tabi sıfır aldığınız bir araçta optimal tüketimi yakalayacak sürüş tarzı için de zaman gerekiyor bence. Yol bilgisayarındaki vites değişikliği tavsiyeleri çok anlamlı olmuyor her zaman , dediğiniz gibi aracı bayıltıyor.

O nedenler 50 TL üzerinden bir bilgi paylaştım :) mazot fiyatı 4,24 ten BP den aldım , 215-220 km arası bir değerde yol katettim. 50 TL 11,79 litre mazot ediyor , bu da 100 km de 5,89 luk bir yakıt tüketimine tekabül ediyor. Yol bilgisayarım da zaten 5.8 gösteriyor. Dolayısıyla her zaman average consumption dur benim pusulam :) Ki ben arabamın 10.000 km civarına geldiğinde bu averajın 5-5,5 aralığında sabitleneceğini tahmin ediyorum en fazla. Bu da benim gibi benzinli araç geçmişi olan birisi için çoook çok güzel bir değer.

Çevrimdışı fcakir28

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bugün Antalya'dan Davraz Kayak merkezine gittik. Ortalama 125 km yol git gel 250 civarı yakıt tüketimi ortalama da 4,5 idi. bakalım ayarlamayı becerip 25 kuruş civarında tutabilecekmiyim.

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 dsg ile %80 i şehir içi kısa mesafeler olmak üzere toplam 1700km yol yaptım.  Genel ortalamam 8.1 lt. Ama bu değer gittikçe azalıyor gibi. Yokuşta abanınca 40-45 lt yazıyor ama sakin bir yolda sabit hızda 3.0-4.5 aralığında geziniyor. 40-50 km sonunda ortalama 6lt gördüğüm de oluyor. Bu ağırlık ve hacim için bence yeterli...

Çevrimdışı corova

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben Yeti 1,6 TDI Greenline aracimla 10 bin KM'yi devirmek uzereyim. Ortalama tuketimim hep 100 KM'de 6 ve 7 ortalamasinda seyretti. Sehir ici trafikte normal karsiliyordum bunu. Gecen gun Erzurum'a gidip gelmek zirunda kaldim. İstanbul cikisinda depoyu fulleyip, KM'yi sifirladim. İsik yanana ve 100 KM'yi de o sekilde ddvirene kadar, otoyolda, 120-140 ve 160 KM'lik hizlarla toplam: 865 KM yol yaptim. Dusuk hizla (120'yi gecmeden) denemek isterdim yakit performansini ama isim aceleydi ve basmak zorunda kalmistim. Sonuc su ki:  Yol musaade ettikce, gaza olabildigince basip hizli gitme durumunda Yeti'nin deposu 850 KM ortalama yol goturuyor! Sizce bu, iyi bir deger midir? Sonucta 1000-1200 KM yol yapanlar da var(mis)

Çevrimdışı corova

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada, merak eddnler icin yazayim: İstanbul-Erzurum yolu toplamda (120 KM otedeki ilceye gidis dahil) 1350 KM civari. Ve ben Yeti'yle gidis-gelis toplam 3,5 depo mazot harcadim!

Çevrimdışı atakaneraslan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: corova;419979
Bu arada, merak eddnler icin yazayim: İstanbul-Erzurum yolu toplamda (120 KM otedeki ilceye gidis dahil) 1350 KM civari. Ve ben Yeti'yle gidis-gelis toplam 3,5 depo mazot harcadim!

Ortalama 7.1/100 km yapiyor, biraz yuksek geldi bana, dediğim gibi ben 1500 km deyim ve ortalama 5.8 . Kullanımdan fark ediyordur bir miktar, bir de araç yuklumuydu?

Çevrimdışı Blackhawk

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracım şuan 20.000 de 1.2 dsg  2012 model şehir içi bi depo ile 440-520 km arası yol gidiyor şehir dışında ki bunun hepsi şehir dışı ise 700 km anca gördü daha fazla diyenlere inanmıyorum basite indirgersek 50 tl yani 10.6 litre benzinle şehir içinde anca 130 -140 km yol alırsınız oda baya tutuk gitmeniz lazım

Çevrimdışı coolpassenger

• Yeti2.0TDİ4x4DSGOCTtuning
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
benim araçla şehirdışı 930 gidiyorum. 1,5 depo beni götürür getirdi.

Çevrimdışı fcakir28

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar ben yeni keşfettim. ortalama yakıtı görmek için menüyü açtığımızda sağ üst köşede 1 yazıyor direksiyonda değiştime düğmesine basınca sağ üst köşede 2 yazıyor o da sanırım aracın toplamda orlama yakıtını gösteriyor. benim araçta 6,2 idi.