škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 265456

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: ichief;427363
Arkadaslar 97 oktan benzin deneyen varmi ve 95 ile aralarındaki farki söyleyecek birisini arıyorum

Tavsiye edilmiyor, fazladan para vermiş olursun 1.2 motorda

Çevrimdışı Blackhawk

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
kontak çevirdiğinizde ilk 3 dakika 12 -13 ortalamalardan başlar değer 1 vites 2 vites devir yükselirken gördüğü rakamlardır bunlar aracın gerçek yakıt değerini en azından 5 6 km gittikten görebilirsiniz ortalama alabilmesi için yani gördüğünüz rakamlar sizi yanıltmasın benim aracım şuan 25 bin km de normal sürüş ve yüzde 80 boş trafikte görebildiğim en düşük ortalama 6.5  ve 30 km bir mesafe gidiyorum günde en az Çekmeköy-Taksim arası Fatih sultan mehmet köprüsü kullanarak.
Ama aracı bu şekilde test edemezsiniz normal sürüş ara sıra hızlanma durmalar trafiğe girmeler olduğunda aldığınız verimdir eğer böyle bir ortalamayımerak ediyorsanız bu arabanın öyle veya böyle ortalama yakıtı 7-8 litredir. Boş yolda ne yaktığı önemli değildir uzun yolda da ortalama 5.5-6.5 arasıdır tabi buda 80 90 km aşmamak koşulu ile ondan ötesi hikayedir...aracınızı keyifle sürmeye bakın bu hesaplar can sıkmaktan başkada birşey değildir ben aracım 1.2 olarak bakmıyorum 1.6 olarak düşünüyorum zaten yaktığıda verdiği performansta "1.6"

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
son yakıt hesabım dün oldu İstanbul içi 210 km + Manisa ya dönüş toplam 610 km km si 32 kuruşa geldi bende bundan memnunum çünkü dönüşte konvoy sollamalarda epey bir dip gaz yapmıştım.
şimdi rakamsal olarak çok denebilir ama benim kıyasım şu ben önceki aracım fio 1,3 multijet otomatik ile zaten bukadar yakıyordum nerdeyse çok kasarsam 5,8 e iniyordum. ondan önceki 1.6 cmax ile konuşmak bile istemiyorum. Bi dönem anti lpg ci olan ben ilk ist manisa yolculuğumdan sonra hemen lpg sistemi taktırmıştım. Ondan önceki aracım Lada Vega ile 1,5 16v sport ile de bu yakıtı yakıyordum. şimdi bu araçlardaki aldığım hizmete baktığımda yeti 4 yıldız önde açıkçası işte benim anlayışımda bu fiat/fayda yani yaktığını hak ediyor varsın yaksın yetim yeterki sakin olsun sinirlenmesin :)
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı ZİRAATÇİ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.2 dsg 2011 31000km de aracım.cruise control taktırdım.otomatik vitesle bence çok kullanışlı oldu.bursa-didim-kuşadası-selçuk-bursa bayram tatil yaptım.675tl toplam benzin aldım.1920km yol yaptım.35kuruş yaktı.yaptığım yolun %90nı cruise controlle yaptım.2 senelik kullanımımda 35 kuruştan aşağı düşmedi.çalıştığım yerde veteriner arkadaşım nissan kaşkayi 1.5dci aldı.ben arabayı 45 bine almıştım.o 60 bine aldı.oda bayramda akhisara gitti.ortalama 4.5litre motorin yakmış.inanmadım arabanın yol bilgisayarına baktım doğru 4.5 yzıyor gerçekten çok iyi rakam bazen yanlış yaptımmı diye düşünüyorum.benzinle mazot arasında fark kalmadı ama ortalama yakıt tüketimi bana fazla gelmeye başladı.benzinli arabalarda yakıt tüketiminin fazla olması insanı arabasından soğutuyor....:confused:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ZİRAATÇİ;447918
1.2 dsg 2011 31000km de aracım.cruise control taktırdım.otomatik vitesle bence çok kullanışlı oldu.bursa-didim-kuşadası-selçuk-bursa bayram tatil yaptım.675tl toplam benzin aldım.1920km yol yaptım.35kuruş yaktı.yaptığım yolun %90nı cruise controlle yaptım.2 senelik kullanımımda 35 kuruştan aşağı düşmedi.çalıştığım yerde veteriner arkadaşım nissan kaşkayi 1.5dci aldı.ben arabayı 45 bine almıştım.o 60 bine aldı.oda bayramda akhisara gitti.ortalama 4.5litre motorin yakmış.inanmadım arabanın yol bilgisayarına baktım doğru 4.5 yzıyor gerçekten çok iyi rakam bazen yanlış yaptımmı diye düşünüyorum.benzinle mazot arasında fark kalmadı ama ortalama yakıt tüketimi bana fazla gelmeye başladı.benzinli arabalarda yakıt tüketiminin fazla olması insanı arabasından soğutuyor....:confused:

Siz sanırım yaklaşık 7,2-7,3 civarı yakmışsınız. Biraz bastıysanız normsal, zira 120 km/sa üzeri hızlarda TSI motor resmen yakıtı içmeye başlıyor.

Bir de önemli olan nokta siz kaç km. ortalama hız ile gittiniz, arkadaşınız kaç km. ortalama ile gitti?

Ancak eninde sonunda; hem pompada yakıtı alırken, hem de sürüşte dizel her daim daha tutumlu olacaktır.(Mevcut sistem değişmedikçe tabii)
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı technotibet

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ZİRAATÇİ;447918

Iyi akşamlar...
Bende 1.2 Dsg 2011 kullanıyorum Cruise Control taktıramayacağım söylenmişti. Servis noktalarında farklı yerlerde bu sistemin takılmasının mümkün olmadığı söylenmişti. Bu durumu yaklaşık altı ay önce sormuştum. Bilgi verirseniz sevinirim.
Bayram tatilinde Çanakkale Alanya arası gidip geldim. Özellikle 110 km sürati geçmemeye özen gösterdim. Hatta ekrandan ayarlayarak 110 km uyarı sinyali belirledim bu sürati alınca hemen yavaşladım. Bir depo ile 800 km yol yapmayı başardım. Eğer Cruise Control olsaydı daha da uygun km yapacağımı düşünüyorum. Yük ve yol şartları önemli tabiki...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: technotibet;448437
Iyi akşamlar...
Bende 1.2 Dsg 2011 kullanıyorum Cruise Control taktıramayacağım söylenmişti. Servis noktalarında farklı yerlerde bu sistemin takılmasının mümkün olmadığı söylenmişti. Bu durumu yaklaşık altı ay önce sormuştum. Bilgi verirseniz sevinirim.
Bayram tatilinde Çanakkale Alanya arası gidip geldim. Özellikle 110 km sürati geçmemeye özen gösterdim. Hatta ekrandan ayarlayarak 110 km uyarı sinyali belirledim bu sürati alınca hemen yavaşladım. Bir depo ile 800 km yol yapmayı başardım. Eğer Cruise Control olsaydı daha da uygun km yapacağımı düşünüyorum. Yük ve yol şartları önemli tabiki...

CC düz yolda yakıt tüketimini olumlu etkiliyor, ancak rampa çıkışlarda cc hızı sabit tutmaya çalıştığı için tüketimi artırıyor.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ytas11

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 24,08,2013te Ankara'da bp den aldığım lpg ile kars'a doğru yola çıktım. Araç depo boş iken 46lt lpg aldı. Litresi 2,38den. Araba tam 590 km gitti. Hız sabitleyici 112 de sabit. Yol yapımlarında 80 civarı. Bence lpgde ucuz olunca müthiş bir değer. Dizele çok verenlerin zoruna gitmesin :D

Çevrimdışı coldplayer

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Mayıs sonunda aldığım 1.2 DSG Yeti'mle İstanbul'da çok sıkışık trafiğe girmeden 4400 km yol yaptım. İlk 1000 km. yaklaşık 46 kr olan ortalamam bugün yaptığım hesapla 41.7 kr 'a gelmiş durumda. Aynı BP'den 95 oktan aldım benzini ve çok ekonomik kullanma meraklısı da olmadım. Basılacak yerde bastım veya kimi zaman gazı dipleyerek ani hızlanmalar da yaptım.

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2013, 22:22:00 Gönderen: coldplayer »

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende henüz fulleyip denemedim en sağlam test fulleyip denemek ama sürekli yol bilgisayarını takip ediyorum şuan 260km deyim ilk 50-100 km arasında 8.2 orttalama gösteriyordu şuan 6.4 e düştü bu orttalama 29 kuruş gibi gösteriyor tabi kesin sonuç değildir birde ben motora hiç yüklenmiyorum şuan 2500 deviri geçmiyorum ve ağır kalkışlar yapıyorum  anlık tüketimde viteste hız sabitleyici ile 4.1 e kadar düşdüğünü gördüm

Çevrimdışı Emynation

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bir depo ile sehir ici 600km civarinda geziyorum ortalamam 8.5 / 8.6 lt civarinda

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracımı alalı bir ay oldu 1,4 tsi DSG şu an 900 km civarı oldu ve neredeyse %70 şehir içi, ortalama hızım 21 km ve ortalama tüketim 8,8 lt. 100 tl lik benzinle 210-230 km arası geçiyorum,genelde sakin kullanırım ama bazen'de basıyorum. birde lastikleri yuvarlanma direnci daha düşük lastikle değiştirdik orijinal inde sorun vardı, belki bunlarla biraz daha düşer. yol durumuna göre vitesi boşa atıyorum bu da tüketimi biraz düşürüyor sanırım, uzun inişleri vitesle iniyorum yakmaması için ama düz yolda boşa atıyorum

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
boşa atmalarda araç vitesde olduğundan daha fazla yakar sebebide araçlarda bulunan CUT-OFF denilen sistemdir (araba vitesteyken ve motor devri belli bir değerin üzerindeyken, ayak gaz pedalından çekildiğinde, elektronik kontrol ünitesinin enjeksiyonu kesmesi olayıdır. çünkü araba sahip olduğu kinetik enerji ile hareketine devam eder ve bu hareketi için yakıta ihtiyaç duyulmaz. yakıt tasarrufu sağlanır. çevre daha az kirletilmiş olur. küreyi daha az ısıtmış oluruz. (bkz: küresel ısınma) )(cut off yaklasık 1700 devırın uzerınde seyerederken emme manıfold pozısyonun sıfır olmasıyla enjektorlere gıden yakıtı en mınamal değere ındırır bu değer okadar kucukturkı sıfır kabul edılır arac cut off da ıken yol bıgısayarında anlık yakıt tuketımı sıfır gorunur --Alıntı dh--) bunu yol bilgisayarınızdan anlık tüketimden görebilirsiniz yokuş inerken vitesde, anlık tüketimi sıfır göreceksiniz (ancak bazı araçlarda anlık tüketimde en düşük değer 2 lt dir daha altını göstermez 2 de sabit kalır.) boşta iken 2 lt nin üzerinde tüketim göreceksiniz ayrıca boşta gitmek sakıncalıdır ilk başta balatalar elden gider gerçi siz düzde demişsiniz ama...
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2013, 00:38:24 Gönderen: muallim45 »
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
rampa aşağı inerken viteste hiç yakmadığını biliyorum, zaten dediğiniz gibi yol bil. 0 gösteriyor ama düz yolda mesela kırmızı ışık yanıyor uzaktan fark ettim eğer boşa atmasam lambaya ulaşmadan yavaşlıyor ve tekrar gaz vermem gerekiyor ama boşa atınca gidiyor anlık tüketim de en fazla 2.2 falan gösteriyor gaza basmaktan daha iyi, dediğiniz gibi frenler'de etkileniyor ama zaten tatlı bir fren le yavaşlıyorsun ani sert fren yapmadıkça pek etkilenmez. önceki aracımı 85 000 km de sattım yine bu tarz kullanıyordum 60 000 km falandı sanırım ön balatalar değişmişti arkalar hiç değişmedi tabi onunda neredeyse değişme zamanı gelmişti

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yönteminiz akılcı, zaten öncekinde de yazmıştım siz düz de demişsiniz diye...
 yazdıklarım zaten genel bilgi olması yönünde idi ee nede olsa eski bir forumcu yum yaaa illa paylaşım yapacağım...
2020 Karoq 1.6 TDI