škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

"Skoda Roomster 1.2 hava filtresi nasıl değiştir?"

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozerakin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benzin filtresi değişimini canlı izledim serviste iki boru uzanıyor clipsli onları çıkarıyorsun iki tornavida yardımıyla kıstırıp attırmaya çalşıyorsun sonra o boruları aynı yere takman lazım yoksa araba çalışmıyor karıştırmamak için bir seçenek yok herşeyleri aynı uğraşmıyım diyorsan çıkarmadan renklerle işarerleyeceksin o zaman mis devammm

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1,9 tdi-1,6 tdi-1,8 20v - 1,8 20v T - 1,6 8v aynı filtreyi kullanıyor

Çevrimdışı dogmatik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Roomster la ilgili yedekparçaları nereden temin edebiliriz.Hava filtresi,polen filtresi, fren balatası vb.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: dogmatik;156258
Roomster la ilgili yedekparçaları nereden temin edebiliriz.Hava filtresi,polen filtresi, fren balatası vb.

Ben en makul fiyata Şahkan oto'dan temin ediyorum. Servisi tavsiye ederim şiddetle :ok:

http://www.sahkanotomotiv.com/iletisim.htm

Çevrimdışı dogmatik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracımı almaya vesile olanda serdar bey oldu zaten.Bana çok uzak yerleri 1 günümü vermem lazım oraya gidip gelmeye.Hava filtresini 5000km de bir değiştirmeli diye düşünüyorum en azından onu kendim değiştirebilirim.Servis 780tl masraf çıkardı aracı ekspertiz yaparken bana epeyabartılı geldi.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dogmatik;156291
Aracımı almaya vesile olanda serdar bey oldu zaten.Bana çok uzak yerleri 1 günümü vermem lazım oraya gidip gelmeye...
Kargoya verebilirler.:wnk:

Çevrimdışı ozersaid

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;95434
Düğüne gitmeden önce arabayı yıkadım o sırada değiştireyim dedim yoksa eldivensizde çalışabilirdim.Düğünde eller kirli olmasın dedim sonra kızlarla dans ederiz falan olmaz :++:

Ama seviyorum ya araba ile uğraşmayı..Emin olun lift olsa kendim bile yağını değiştirebilirim.Kampana ayarı hariç standart filtre değişimlerini yaparım..

Benzin filtresi nasıl değişiyor onu bilmiyorum.Zor olmasa gerek ama yakıt olmayacakmı o hatta sıkıntı olmaz mı?
ben motor yağını değiştirmek için; hastanelerde "damar yolu seti" tabir edilen halk ağzı ile "serum hortumu" kullandım.
aslında çok basit ve hemen anlaşılır bir yöntem,,, şimdi siz bile okurken "haa, evet, olabilir" gibi içinizden geçiriyorsunuzdur.
 zaten, bir çok akaryakıt istasyonunda yağ değişimi için bu vakumlama sistemini kullanıyorlar artık:)
ben yine de uzunca tarif edeyim:

bir adet 50 cc (büyük boy) enjektör alıyorsunuz, Ankara-Ulus medikalciler çarşısında tanesini 50 kuruş veya 1 TL'ye bulabilirsiniz, yine medikalcilerden veya mahallenizdeki eczaneden 50 kuruş veya 1 TL'ye "damar yolu seti (serum seti)" alıyorsunuz.
bu serum hortumu lastik gibi esnek olan değil yalnız, yanlışlık olmasın,
serum hortumunun ucundaki iğne kısmını kesmeniz gerek, bir tarafını enjektörün ağzına takıp, hortumun diğer tarafını yağ çubuğunun yolundan karterin içine sallıyorsunuz (yani daldırıyorsunuz) yaklaşık 3-4 litre yağı karterden boşaltmak uzun zaman alıyor. enjektör ile 50cc çekip kirli yağı dışarıya boşaltmak,,, ama, bu zahmete de bir çare bulduğumda tekrar yazacagım...
ustaya gidip-lifte kaldıracak firsat olmazsa denenebilir...:)

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozersaid;355929
ben motor yağını değiştirmek için; hastanelerde "damar yolu seti" tabir edilen halk ağzı ile "serum hortumu" kullandım.
aslında çok basit ve hemen anlaşılır bir yöntem,,, şimdi siz bile okurken "haa, evet, olabilir" gibi içinizden geçiriyorsunuzdur.
 zaten, bir çok akaryakıt istasyonunda yağ değişimi için bu vakumlama sistemini kullanıyorlar artık:)
ben yine de uzunca tarif edeyim:

bir adet 50 cc (büyük boy) enjektör alıyorsunuz, Ankara-Ulus medikalciler çarşısında tanesini 50 kuruş veya 1 TL'ye bulabilirsiniz, yine medikalcilerden veya mahallenizdeki eczaneden 50 kuruş veya 1 TL'ye "damar yolu seti (serum seti)" alıyorsunuz.
bu serum hortumu lastik gibi esnek olan değil yalnız, yanlışlık olmasın,
serum hortumunun ucundaki iğne kısmını kesmeniz gerek, bir tarafını enjektörün ağzına takıp, hortumun diğer tarafını yağ çubuğunun yolundan karterin içine sallıyorsunuz (yani daldırıyorsunuz) yaklaşık 3-4 litre yağı karterden boşaltmak uzun zaman alıyor. enjektör ile 50cc çekip kirli yağı dışarıya boşaltmak,,, ama, bu zahmete de bir çare bulduğumda tekrar yazacagım...
ustaya gidip-lifte kaldıracak firsat olmazsa denenebilir...:)

konuyu hortlatmak istedim, dayanamadım...
Sulama kanallarından tarlaya su çekmek için kullanılan bir sistem vardır...birleşik kap usulu ile çalışır. Birinci şartı tarla tarafında bulunan hortumun ucu kanaldaki su seviyesinden aşağıda olamalıdır.
O nedenle şırınga tarafı da karter tapasından aşağıdaki bir noktada olmalı ki şırınganın pompasını hızlı bir şekilde çekerek yağın aşağıya doğru kendi ivmesi iel boşalmasını sağlayabilirsiniz.
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Pratik bir yöntem gibi görünse de ben kesinlikle üstten yağın boşaltılmasını tercih etmiyorum. Karterin tabanında muhtemel kir, tortu ve filitredekilerin haricinde metal tozları olabileceğinden tapanın sökülerek boşaltılması ve ardından tapanın contasının da değiştirilmesi gerekiyor. Zaten yağ filitresi de değiştirilmesi gerektiğinden olaya daha profesyönel yaklaşmak gerekiyor. Yine de filitrenin değişmesi gerekmeyen değişimlerde kullanılabilir.