škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

tek kelimeyle hayal kırıklığı

skoda53 · 57 · 22081

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arkadaşlarımın tavsiyesiyle skoda tercih ettim.tabi tam bir araba cahili olduğum için arabayı servisine ekspertiz için götürdüm.araç temiz dediler ve aldım.yanlız 700 tl masraf çıkardılar.eyvallah dedim.dizel motorun sesinde bir gariplik vardı ve bu giderir dediler.aracı normal bakıma götürdüğümde yaklaşık 3000 tl masraf çıktı karşıma.daha önceki sahibi karteri çatlatmış,motordaki pistonlar vs. zarar görmüş dediler.eğer bunları değişmezsen yatak yakar dediler(bu da ne demekse artık).ekspertiz raporunun bir anlamı yok mu diye sorduğumda motor ancak 101 nokta testinde ayrıntılı bakılırmış dediler.borçla aldığıma mı yanayım,ek masrafa mı yoksa servise götürüp sanayiye baktırmadığıma mı...
bu arada araç 2006 fabia sedan tdi 77000 km.aracı da çok ilkeliyim diyen bir devlet memurundan aldım bu arada...................

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Bu motordan az-çok anlarım. (forumda yeni falan değilim mesajlarım cezalandırma yüzünden silindi :D :D düşük görünüyor)

Şimdi, motorundan enteresan sesler gelirken, aslında almak pek mantıklı değil ama muhtemelen satıcının araçtan kurtulmak için koyduğu fiyata göz kırptınız, size ucuz geldi.

Babamdan araba alıyor olsam dediğine inanmam, yine üstünden girer altından çıkarım. Kartelin çatlaması sonucu muhtemelen yağ kaybına mukabil motorda aşınma olmuş olmalı. Aklıma kartel çatlatmanın pistonlara zarar vermesi keyword'unu girip arama yaptığımda yağsızlıktan başka sonuç döndürmüyor :)  Canınızı sıkmak istemem ama güzel şeyler değil bunlar. Hatta kim bilir ne tarz bir motor yağı koyulupta çalıştırıldı zavallı motor... 10-40 koyan yetkili servis bile varken bahsettiğiniz ortam iç açıcı değil.

Acaba turbosu ne durumda?  

Tabi görmeden ne desek boş, servisin dediği ne derece doğrudur bilemem ama muhtemelen doğrudur, zira anlamsız bir motor sesinden bahsediyorsunuz.

Dizel makinesinin açılıp revize edilmesi işlemi pahalıdır yazdığınız fiyattan belli olduğu üzere.

Size bir kaç tavsiyede bulunayım, araba alacağınız zaman satan kişinin dediği servise veya yetkili servise baktırmayın, önceden kendiniz başka bir yer ayarlayıp oraya baktırın. Muhtemelen satıcı 2-3 gösterebileceğiniz yeri önceden bağlamıştır. Araca binin sürün, her şeyini deneyin.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2010, 03:33:08 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;71369
Bu motordan az-çok anlarım. (forumda yeni falan değilim mesajlarım cezalandırma yüzünden silindi, düşük görünüyor)

Şimdi, motorundan enteresan sesler gelirken, aslında almak pek mantıklı değil ama muhtemelen satıcının araçtan kurtulmak için koyduğu fiyata göz kırptınız, size ucuz geldi.

Babamdan araba alıyor olsam dediğine inanmam, yine üstünden girer altından çıkarım. Kartelin çatlaması sonucu muhtemelen yağ kaybına mukabil motorda aşınma olmuş olmalı. Aklıma kartel çatlatmanın pistonlara zarar vermesi keyword'unu girip arama yaptığımda yağsızlıktan başka sonuç döndürmüyor :) Canınızı sıkmak istemem ama güzel şeyler değil bunlar. Hatta kim bilir ne tarz bir motor yağı koyulupta çalıştırıldı zavallı motor... 10-40 koyan yetkili servis bile varken bahsettiğiniz ortam iç açıcı değil.

Acaba turbosu ne durumda?

Tabi görmeden ne desek boş, servisin dediği ne derece doğrudur bilemem ama muhtemelen doğrudur, zira anlamsız bir motor sesinden bahsediyorsunuz.

Dizel makinesinin açılıp revize edilmesi işlemi pahalıdır yazdığınız fiyattan belli olduğu üzere.

Size bir kaç tavsiyede bulunayım, araba alacağınız zaman satan kişinin dediği servise veya yetkili servise baktırmayın, önceden kendiniz başka bir yer ayarlayıp oraya baktırın. Muhtemelen satıcı 2-3 gösterebileceğiniz yeri önceden bağlamıştır. Araca binin sürün, her şeyini deneyin.

hakan bey,
araca 18000 tl verdim.turbo ile ilgili birşey söylemediler.servis temiz dediği için aldım.demekki ekspertiz hikayeymiş.şikayet etsem sesimi dıyarlarmı .sanmıyorum.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Eğer kazası değişeni yoksa hasarıyla beraber hakkı 16.000 TL falandır gözümde. Sonuçta olan olmuş bir 2.000 TL kadar artık fazla üzülmemek lazım.

Expertizin ne derece yapıldığı önemli. Burada izlenecek prosedür şu olabilir;

Expertizi yapan servis elinize kaşeli imzalı sağlam raporu vermiş ise ve sizde aracın motorunun siz almadan önce hasar görmüş olduğunu ispat edebilirseniz, hakkınızı alabilirsiniz. İmkansızımsı-zor bir durum. Ama olmaz değil. Çok üstüne düşmek lazım. Tüketici hakkının doğması için alınan mal veya hizmetin (ki burda expertiz hizmeti) kusurlu olduğunu ispatlamak gerekli. 2. el araçta dahada zor bir hâl alır bu durum. Sonuçta 2.el, kabullenilmiş bir durum.

Herneyse; başa gelen çekilir misalı bu işin üstesinden gelmeye çalışın. Servis fiyatları her zaman için çok yüksektir. Bulunduğunuz şehirde durum nedir bilemiyorumda, kral bi motor ustasına makine toplattırılabilir, birde pert bi tane 1.4 TDI araç bulursanız motor bloğu sağlam kalmış olacak şekilde, dahada ucuza getirirsiniz parça işini. Onun mekaniği sizin bloğa aktarılır. Tabi burdan konuşmak kolay ama Rize'de işler nasıl işler bilemem.

Allah kolaylık versin. Arkasında durun işin yapılırkende, bi yere gidip hemen he demeyin.

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hakan mesajlarına ne oldu yaw 7 mesaj diyo :)

bu arada geçiş olsun zor bir durum kanıtlamınız bir o kadarda zor 2. el aracın cefası
yetkili servis eğer size kaşeli imzalı bir belge verdiyse ve tarihte yakın bir zamandaysa belki kanıtlayabilrisniz ama öteki türlü aradan zaman geçmişse ki bu 1 ay bile olsa bence geç kalınmış bir durumdur soğuk su tavsiye ederim
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Geçmiş olsun, mekanik sistemler, sürprizler olabilir. Hiç beklenmedik arızalar bie bir anda çıkabilir.

Aracım sıfırken benzin pompası arızası oldu. Önceki sıfır Fabiam'da bir anda 3. enjektör gitti. Yenide bile olurken...

Kaç mesaj lazım Hakan'ım, hemen ekleriz  :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Geçmiş olsun diyeyim öncelikle.
Alıntı yapılan: skoda53;71368
...önceki sahibi karteri çatlatmış,motordaki pistonlar vs. zarar görmüş dediler.eğer bunları değişmezsen yatak yakar dediler...
1- Eğer motorun bu başına geleni önceden bilip de söylemedilerse, büyük terbiyesizlik.
2- Eğer bakım için gittiğinizde fark ettilerse, büyük işbilmezlik
3- Eğer siz aracı satın aldığınızda karter çatlak idiyse, bu yetenekle 101 değil 48956325 noktadan test etseler gene de bulamazlardı o sıkıntıyı.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle foruma hoş geldiniz.keyifli forumlar diyeceğim ama diemiyorum.bu arada insanların hataları nedeniyle skoda markasından soğumanızın anlamı yok duygusallık yapmamak gerek.burda expertiz raporu veren hıyarda ciddi işgüzarlık var.onun için aç telefonu bas duayı.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı fıratt

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
gecmiş olsun 18,000tlde iyi bir rakam,ben roomster ararkende aklım çok kaydı dizel fabialara ama dizelden korkuttular bir kere bakımı ağır masrarlı gibilerinden tipik turk dizel korkusu işte..
neyse olan olmuş bundan sonrasına bakmak lazım tuketici derneği falan hikaye hiç bişey yapamazsın kolay  kolay ikinci elde..
en iyisi once yuzyuze goruşeceksin aracı satnla bi guzel a..zı.a edeceksin:sopa:
oradan servise gececeksin direk servis mudurune servis eğer bayininse bayi mudurune çıkacaksın bi guzel bagırıp çağıracaksın sesini duyuraksın size guzvendim aldım,eksprestize geldim 101 noktadan bahsediyorsunuz kaç çeşit ekpertiz hizmetiniz var ellitanmi diceksin,madem 101 nokta vardı neden yapmadın diye çemkirecen servise eminolki tuketici derneğinden daha faydalı olur

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gecmis olsun, umarım bi an önce sorununuz giderilir, dizel araba alırken iyi düsünmek gerek, önceki sahibi yanlıs yag, yanlıs akaryakıt kullandıysa, cok masraf cıkarabilir,
birazda sans ve tedbir isi sanırım, 3 yıldır ikinci el aldığım TDI 2005 Fabia kullanıyorum, motorla ilgili bir sorunla karsılasmadım,
bende yetkili servise göstermistim, düzgün kullanırsan 400 bin km motor gider demislerdi, aldım memnunum,

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;71435
Gecmis olsun, umarım bi an önce sorununuz giderilir, dizel araba alırken iyi düsünmek gerek, önceki sahibi yanlıs yag, yanlıs akaryakıt kullandıysa, cok masraf cıkarabilir,
birazda sans ve tedbir isi sanırım, 3 yıldır ikinci el aldığım TDI 2005 Fabia kullanıyorum, motorla ilgili bir sorunla karsılasmadım,
bende yetkili servise göstermistim, düzgün kullanırsan 400 bin km motor gider demislerdi, aldım memnunum,
mustafa bey siz kaç bin km de aldınız?

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;71438
mustafa bey siz kaç bin km de aldınız?

112 bin km de aldım, su an 148 bin km oldu, sorunsuz kullanıyorum, hatta düzce at ciftligi bulusmamızda Serkan Usta (Sahkan Oto) tdi larımıza laptopu baglayıp değerlerini ölçmüstü, benimkisi cok iyi cıkmıstı,
ama aramızda 150 binde turbo yakan arkadaslarda var,
tdi in ömrü dogru yag, dogru akaryakıt ve dogru kullanıma baglı, ben arabayı alırken yetkili servis bu araba 100 bine böyle geldiyse 400 bin km gider demisti, benden öncesi tek kisi(bir firmada müdürüymüs sanırım) uzun yol kullanmıstı, araba kmsi kadar yorulmamıstı, dod dan alındı,

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle geçmiş olsun. Valla o yok 101 nokta ekspertiz yok 1001 nokta ekspertiz durumu öyle havalı ve göze güzel gözükür ama genelde arkası çok boş bir kontroldür. Layıkı ile yapılan çok azdır açıkcası o nedenle hiç fazla hatta hiç güvenmem. Motor dizel,normal şartlar altında bile benzinliye göre masraflı motorlardır, birde bu tarz sorun varsa daha can sıkar maddi olarak. Ekspertiz raporundan birşeyler tutturarak hakkınızı aramaya çalışmak en doğru yol olur sanırım,yoksa maddi olarak o motor sizi çok yoracaktır.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben şahsen kartel deliğini fark edemeyen servisten şüphelenirim o semte uğramam bile o derece :)

Geçmiş olsun rizede servis durumu nasıl bilmiyorum ama o tarafta yetkili servis trabzonda var diye biliyorum ben. .

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
peki dizel bir araçta sorunlu motoru nasıl anlarız/anlaşılır bunun teknik bir cevabı yokmudur?sadece aracı çalıştırıp sesini dinleyerek mi anlaşılır,kaldı ki bu araçta seste anormal olan bir durum varmış.yani bu arkadaş aldığı kişiye hakkını helal etmemesi bile sözkonusu.bu alışverişte hileli birticaret sözkonusu.satan kişi bu durumu anlatmalıydı ve ayıplı bir satış sözkonusu.