škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yağ Işığı Yanma Sorunu

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Darksoldier

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
1 sene kadar önce Rapid 2015 1.2 Spaceback Ambition (75Hp ) aldım.
Aracı aldığım gibi yetkili serviste bütün ağır bakımlarını yaptırdım .

Fakat ilk başlar uzun yollarda ve yüksek devirde kullandığımda yap lambası yanıyordu 5-10 dk arabaya dinlerdikten sonra yanmıyordu.
(140 ı geçmiş halde 15-20 dk gidersem)Bende buna dikkat ederek 130 u geçmeden kullanıyordum.
Fakat son birkaç aydır şehir içinde dur-kalk trafikte bile bu uyarı vermeye başladı. Araç rolantideyken veriyor.
Bu uyarı ekrana geliyor 3 kere yanıp sönüyor sonra kayboluyor . Sonra eğer aracı durdurup 5-10 dk dinlenirsem veya trafikten çıkıp 30-40 km hızları geçersem birdaha çıkmıyor.
Araç soğukken yağ seviyesini kontrol ettim normal gorunuyor.
Nedeni ne olabilir?
Tavsiye ve Önerilerinizi bekliyorum.

NOT : OBD ile hata kodlarına baktığımda P0068 hata kodunu görüyorum.

« Son Düzenleme: 01 Şubat 2024, 12:04:39 Gönderen: Darksoldier »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
1 sene kadar önce Rapid 2015 1.2 Spaceback Ambition (75Hp ) aldım.
Aracı aldığım gibi yetkili serviste bütün ağır bakımlarını yaptırdım .

Fakat ilk başlar uzun yollarda ve yüksek devirde kullandığımda yap lambası yanıyordu 5-10 dk arabaya dinlerdikten sonra yanmıyordu.
(140 ı geçmiş halde 15-20 dk gidersem)Bende buna dikkat ederek 130 u geçmeden kullanıyordum.
Fakat son birkaç aydır şehir içinde dur-kalk trafikte bile bu uyarı vermeye başladı. Araç rolantideyken veriyor.
Bu uyarı ekrana geliyor 3 kere yanıp sönüyor sonra kayboluyor . Sonra eğer aracı durdurup 5-10 dk dinlenirsem veya trafikten çıkıp 30-40 km hızları geçersem birdaha çıkmıyor.
Araç soğukken yağ seviyesini kontrol ettim normal gorunuyor.
Nedeni ne olabilir?
Tavsiye ve Önerilerinizi bekliyorum.

NOT : OBD ile hata kodlarına baktığımda P0068 hata kodunu görüyorum.

Büyük bir ihtimal yağ basıncı ile ilgili sorun var. Yağ kaliteli değil ise viskozite kaybı yüzünden basıncı etkiliyor gibi. 5-40 kaliteli yağ kullanın ve bakım elemanı olarak MANN tercih edin belki biraz pahalı olabilir fakat sorun yaratmayacak bir ürün.

Çevrimdışı Darksoldier

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Büyük bir ihtimal yağ basıncı ile ilgili sorun var. Yağ kaliteli değil ise viskozite kaybı yüzünden basıncı etkiliyor gibi. 5-40 kaliteli yağ kullanın ve bakım elemanı olarak MANN tercih edin belki biraz pahalı olabilir fakat sorun yaratmayacak bir ürün.

Bilgilendirme için teşekkürler .
Sanırım ustamı değiştirmem gerekli

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence öncelikle düz bir yerde aracı park edip bir süre dinlensin motor soğusun. Sonra yağ seviyesini kontrol edin. Seviye normalse, hatayı silip/sildirip bir süre daha deneyin. Aynı durum oluyorsa ve aynı hata kodunu verirse P0068 ile ilgili gaz kelebeği, maf, map sensörü vb elemanları kontrol ettirin.