škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bi-xenon Ampül Fiyatları ve Marka Yorumları

octa · 20 · 8324

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçenlerde, Bi-xenon far için ampül fiyatını yetkili servise sordum. Adeti 1320 lira dendi. Ne marka diye sordum, yedek parça ile ilgilenen görevli "VW'nin bize gönderdiği ampül" diye markayı söylemedi, markası ne diye tekrarladım, bilmiyorum diyor. 2013-2014-2015 modellerdeki xenonlu Octavia'ların ampulleri Philips mi Osram mı ne marka çıkıyor?

Orijinal xenon ampülün özellikleri: D3S, 35watt, 4300K, 42 volt

Çeşitli sitelerde bu özellikte; philips, osram, photon, adını duymadığım bir çok marka var. Fiyat skalası 80'den başlıyor, 1600'e kadar çıkıyor. Ucuzsa vardır bir illeti, pahalıysa vardır bir hikmeti mi diyelim?

Değiştirmekteki amacım, sağ farın az daha sönük yanmaya başlamasından. Aslında idare eder ama değişse iyi olacak. Değiştirenler varsa, ne aldılar, memnun mu yorum yaparlarsa sevinirim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;658550
Tavsiyem çift değiştirmen, renk farkı olmasın diye.

Osram veya Philipsten şaşma derim

https://www.hepsiburada.com/osram-d3s-xeranc-standart-xenon-ampul-12v-35w-4300k-p-hbv00000d5274

Çift değiştireceğim ancak bu linkteki 12v, orijinali servis 42v diye belirtti. Ne gibi farklar oluşur acaba? Marka olarak da dediğin gibi İrfan abi, Osram veya Philips bakacağım. Araç 6 yaşını doldurmak üzere, ışıma kuvveti muhtemelen ilk baştakinden çok çok azalmıştır, her ne kadar, çoğu araçtakinden iyi aydınlatsa da aradaki farka eminim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: octa;658555
Çift değiştireceğim ancak bu linkteki 12v, orijinali servis 42v diye belirtti. Ne gibi farklar oluşur acaba? Marka olarak da dediğin gibi İrfan abi, Osram veya Philips bakacağım. Araç 6 yaşını doldurmak üzere, ışıma kuvveti muhtemelen ilk baştakinden çok çok azalmıştır, her ne kadar, çoğu araçtakinden iyi aydınlatsa da aradaki farka eminim.

42 V olanları da var

https://www.hepsiburada.com/philips-d3s-xenon-far-ampulu-42v-35w-4600k-xenon-tip-far-ampulu-pm-otphlp42403vis1

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/orjinal-osram-66340clc-d3s-xenon-ampul-42v-35w-pk32d-5-n10721801-P301755913

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Osram'ın Night Breaker modelini inceledim. Original xenarc ve cool blue versiyonlarından daha iyi aydınlatıyor. Kısa ve uzunda lümen değerleri birçok xenon ampülden daha yüksek. Philips'i inceleyemedim henüz. Bizim farlar 4300K, 6000K çok maviye kaçmadan beyazlık verir mi?

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;658568
Osram'ın Night Breaker modelini inceledim. Original xenarc ve cool blue versiyonlarından daha iyi aydınlatıyor. Kısa ve uzunda lümen değerleri birçok xenon ampülden daha yüksek. Philips'i inceleyemedim henüz. Bizim farlar 4300K, 6000K çok maviye kaçmadan beyazlık verir mi?

Aydınlatma anahtarını sürekli otomatik te (AUTO) da kullanıyorsanız, yani far sensörünüz sürekli açık ise, Osram NB+ ların ömürleri uzun olmuyor. 1 yada 2 seneye patlıyorlar. Bilginiz olsun.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sürekli auto modda kullanıyorum. Bu dediğinizi dikkate alacağım, teşekkürler. Bu arada neden böyle bir sorun yaşanıyor bilgi var mı acaba? Çünkü bizim farların, bazen gündüz oto modda hava güneşli olduğunda dahi yandığı oluyor. Aynı şeyi Audi A4'lerde de yaşandığını duydum, bir süre sonra sönüyordu farlar. Yani bu haliyle bile bu farların 5-6 seneden fazla gitmesi söz konusu.
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2020, 19:46:23 Gönderen: octa »

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;658571
Sürekli auto modda kullanıyorum. Bu dediğinizi dikkate alacağım, teşekkürler. Bu arada neden böyle bir sorun yaşanıyor bilgi var mı acaba? Çünkü bizim farların, bazen gündüz oto modda hava güneşli olduğunda dahi yandığı oluyor. Aynı şeyi Audi A4'lerde de yaşandığını duydum, bir süre sonra sönüyordu farlar. Yani bu haliyle bile bu farların 5-6 seneden fazla gitmesi söz konusu.

Osram NB+ ve muadili ampüller performans odaklı ampüllerdir. (Aydınlatma performansı yüksek) Ancak ömürleri kısadır. Sebebi far sensör sisteminin sürekli farları aç/ kapa yapmasıdır.
Manuel kullanımda günde 1 yada 2 defa açacağınız farları, dediğiniz gibi sistem defalarca açıp kapatır. Buda ampülün ömründen yer. Standarttan 4-5 sene kullanılabilecekken, sensör ile 2 seneyi bulmaz ömürler.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Blackadder59;658582
Osram NB+ ve muadili ampüller performans odaklı ampüllerdir. (Aydınlatma performansı yüksek) Ancak ömürleri kısadır. Sebebi far sensör sisteminin sürekli farları aç/ kapa yapmasıdır.
Manuel kullanımda günde 1 yada 2 defa açacağınız farları, dediğiniz gibi sistem defalarca açıp kapatır. Buda ampülün ömründen yer. Standarttan 4-5 sene kullanılabilecekken, sensör ile 2 seneyi bulmaz ömürler.

Anladım. Demek ki bazı şeylerden feragat etmek gerekiyor. Night Breaker'da hiç ucuz değil. Sanayide bile kaliteli xenon satan yer az var. Olanlar da internetteki fiyatlara yakın fiyattan satıyor. İşimiz iş :)

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;658585
Anladım. Demek ki bazı şeylerden feragat etmek gerekiyor. Night Breaker'da hiç ucuz değil. Sanayide bile kaliteli xenon satan yer az var. Olanlar da internetteki fiyatlara yakın fiyattan satıyor. İşimiz iş :)

Ek olarak piyasada sahteleri de çok bu markaların. Alırken çok dikkat edin, bilindik iyi yerlerden inceleyip alın.

Çevrimdışı gbektas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim 2014 modelde philips marka çıktı, bilginiz olsun. Farı söküp de bakabilirsiniz.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada, size ilginç bir durumu anlatayım. Bizim bu bi-xenon'larda aydınlatma olan yerlerde beyaz, aydınlatma olmayan yollarda sarımtrak yanma durumu var gibi üstelik bu otomatik gerçekleşiyor. Aynı zamanda, aydınlatma olmayan yollarda giderken aydınlatma gücü de arttırılıyor anladığım kadarıyla. Şehirlerarası yolda giderken fark ettim. Araç kamerasından yolu izlerken fark ettim. Alacağımız ampul bunlara uyum sağlayabiliyor mu merak etmedim değil. Baya baya akıllı özellikler bunlar.

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;658711
Bu arada, size ilginç bir durumu anlatayım. Bizim bu bi-xenon'larda aydınlatma olan yerlerde beyaz, aydınlatma olmayan yollarda sarımtrak yanma durumu var gibi üstelik bu otomatik gerçekleşiyor. Aynı zamanda, aydınlatma olmayan yollarda giderken aydınlatma gücü de arttırılıyor anladığım kadarıyla. Şehirlerarası yolda giderken fark ettim. Araç kamerasından yolu izlerken fark ettim. Alacağımız ampul bunlara uyum sağlayabiliyor mu merak etmedim değil. Baya baya akıllı özellikler bunlar.

Aracınızı aydınlatması AFL denilen akıllı far sistemi özellikli değilse, bahsettiğiniz durum farlarda yok maalesef. Kameradan gördüğünüz durum ışık kırılması yansıması vb kaynaklı olabilir.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Blackadder59;658733
Aracınızı aydınlatması AFL denilen akıllı far sistemi özellikli değilse, bahsettiğiniz durum farlarda yok maalesef. Kameradan gördüğünüz durum ışık kırılması yansıması vb kaynaklı olabilir.

Ben de önceden ışık kırılması ışık yansıması tarzı şeyler sanmıştım ama olay öyle değil. Kendim de profesyonel bir fotoğraf makinası kullanıyorum, renk konusunda bilgim var. Araç kamerasından izlediğim bir kısmı kaydettim. YouTube'a yükleyip gösteririm. Diğer araçlar, yol aydınlatmalar, karşıdaki farklı aydınlatmaların parlaklık ve renkleri değişmediği halde, aracın farları farklı renk yanıyor. Zaten bu özelliği, aracın kilidini ilk açtığınızda, beyazımsı yanan xenonların, yola çıktıktan bir süre sonra sarımsı hale gelmesinden de anlayabilirsiniz. Gözle bile algılanabiliyor. Bunun sebebi bir ihtimal xenon ampulün artık ömrünü tamamlıyor oluşu olabilir ama renk değişimi sürekli olmaması lazımdı.

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;658739
Ben de önceden ışık kırılması ışık yansıması tarzı şeyler sanmıştım ama olay öyle değil. Kendim de profesyonel bir fotoğraf makinası kullanıyorum, renk konusunda bilgim var. Araç kamerasından izlediğim bir kısmı kaydettim. YouTube'a yükleyip gösteririm. Diğer araçlar, yol aydınlatmalar, karşıdaki farklı aydınlatmaların parlaklık ve renkleri değişmediği halde, aracın farları farklı renk yanıyor. Zaten bu özelliği, aracın kilidini ilk açtığınızda, beyazımsı yanan xenonların, yola çıktıktan bir süre sonra sarımsı hale gelmesinden de anlayabilirsiniz. Gözle bile algılanabiliyor. Bunun sebebi bir ihtimal xenon ampulün artık ömrünü tamamlıyor oluşu olabilir ama renk değişimi sürekli olmaması lazımdı.

Yukarıda bahsettiğiniz şeyi sanki bir özellik gibi yazmışsınız. O sebeple cevap vermiştim. Tabiiki ampül ömürleri de renk değişimine etken. Yoksa yol/ hava karardıkça ampül ışıması artmıyor aracınızda.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi