škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik önerileriniz

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;656320
Antalya'da Michelin Primacy 4 ve 4 S1 modeline bakarken, Michelin bayisinde bana da Nokian'ı önerdiler. Eşime kaynıma enişteme de aldırdım muhabbeti çevrildi. Sanki elinde Nokianlar kalmış da elden çıkartmaya çalışıyor izlenimi uyandırmadı değil :D

Michelin'in Almanya veya Fransa'nın dışında başka ülke üretimi lastiğinin kalitesinde kayda değer fark olacağına ihtimal vermiyorum. Çünkü aynı teknoloji, aynı hammadde, aynı prosesle yapılıyor. Polonya'daki Michelin fabrikası bakımsız, hammaddeyi 2. sınıf malzemeden seçerek yapıyor diyebilir miyiz? Coca-Cola Antalya'da farklı tat, Trabzon'da farklı tat diyebiliyor muyuz? Bu şirketler küresel piyasada devasa yatırımlarla çalışıyor ve teknik takip yapılıyor. Patron şirketi değiller.

İşin özü, lastik yerle teması sağlayan tek şey. İyi lastik iyi para, ancak sonuçta can da bizim canımız. Elbette bütçe meselesi ama almışken premium markalardan seçin.
:) Volkan iş ve hayat tecrübesine dayalı görüşler ve yorumlar farklılık gösterebilir.

Tüm üretim fabrikalarında tamamen aynı hammadde ve ayni iş bakış açısı ve ciddiyeti olabileceğinizi düşünebiliyor musunuz?
Ben bu hususların mümkün olabileceğiniz kesinlikle kabul etmiyorum. :)
Ayrıca, kalite tolerans kriterleri de işin maliyetine göre ayarlanmaktadır bir çok endüstride.
En basitinden bir örnek; İzmir Efes fabrikasında üretilen bira ile Lüleburgaz Efes fabrikasında üretilen biranın tadları faklıdır. :o
Özellikle belirli standarta göre kalite testi yapılmasına imkan vermeyen ürünlerde, kesinlikle kalite kontrol sağlanamaz, kalite göreceli olur ve uzun yılların sonuç-istatistiki bilgisinden yorum yapılır.
İkinci örnek; Kalite toleransı dışı üretilen ürünler, 3. dünya ülkelerine gönderildiğini çok bilinen bir şey. Demek ki tüm fabrikalarda aynı kriter uygulAnAmıyor ve kalite tolerans dışı malzeme de üretilebiliyor.
Üretilmiş olan ürün, tek şekil sabit kalıptan oluşan bir ürün olursa örnek olarak, sertlik ve hammadde içeriğine göre yorum yapılabilir ve kalite sağlanabilir, ancak içinde birçok komplike mazleme (kauçuk, tel, ip v.b) olan ve şekil-tasarım mühendisliği içeriği olan ürünlerde kalite farkı kesinlikle olabiliyor (üretim kalıp aşınması bazlı).

Çok uzun yazdım ancak benim görüşüm budur. :ok: