škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

sağ&sol dönüşlerde uğultu sorunu

abeetox · 24 · 16104

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı abeetox

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba
aracım 2014 ambition dsg skoda superb. 1.6tdı.

Araç durur halden, sağa & sola kırarak hareket başladığım anda (örneğin parktan çıkarken) 10-20 km hızla gaz verirken önden uğultu geliyor. Direksiyon düzleşince uğultu gidiyor. Önemli nokta şu ki; gaz vermeden kendi hareket etmeye başlayınca da ses yok ! Ne zamanki gaza dokununca ses geliyor.

Sadece sağa&sola doğru kalkışlarda bu ses geliyor. Yürür halde problem yok.

Birçok konu okudum, halen okuyorum. Ustaya götürdüğüm zaman rot-balans götür, ayarı bozulmuş olabilir dedi.

Ben davlumbaz körüğüne sürtüyor diye düşündüm, bazı içe kırılan bölümler vardı, onları düzelttirdim ama halen geliyor. Direksiyonu tam kırıp dışarı çıkıp bakıyorum, değen yeri yok. Ve özellikle gaza ufak dokununca ses gelmeye başlıyor.

Kendi servisine götürüp tonla para vermek de istemiyorum.

Yaşayan oldu mu bu sorunu?

Ses tıkırtı şeklinde değil. Metalik bir ses değil. Uğultu şeklinde, sanki davlumbaza sürtüyor gibi.

Çevrimdışı soner2772

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: abeetox;650202
merhaba
aracım 2014 ambition dsg skoda superb. 1.6tdı.

Araç durur halden, sağa & sola kırarak hareket başladığım anda (örneğin parktan çıkarken) 10-20 km hızla gaz verirken önden uğultu geliyor. Direksiyon düzleşince uğultu gidiyor. Önemli nokta şu ki; gaz vermeden kendi hareket etmeye başlayınca da ses yok ! Ne zamanki gaza dokununca ses geliyor.

Sadece sağa&sola doğru kalkışlarda bu ses geliyor. Yürür halde problem yok.

Birçok konu okudum, halen okuyorum. Ustaya götürdüğüm zaman rot-balans götür, ayarı bozulmuş olabilir dedi.

Ben davlumbaz körüğüne sürtüyor diye düşündüm, bazı içe kırılan bölümler vardı, onları düzelttirdim ama halen geliyor. Direksiyonu tam kırıp dışarı çıkıp bakıyorum, değen yeri yok. Ve özellikle gaza ufak dokununca ses gelmeye başlıyor.

Kendi servisine götürüp tonla para vermek de istemiyorum.

Yaşayan oldu mu bu sorunu?

Ses tıkırtı şeklinde değil. Metalik bir ses değil. Uğultu şeklinde, sanki davlumbaza sürtüyor gibi.

Ön amortisör Bilya ve takozundan geliyordur.

Çevrimdışı toso

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Tüm ön takımı kontrol ettiler  ve bir sıkıntı bulamadık dediler. Son olarak lastiklerden kaynaklanabileceğini söylediler. Kış lastiğini taktığımda ses değişimi olup olmadığını yazarım...

Çevrimdışı toso

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
kış ve yeni yaz lastiklerinde de durum değişmedi uğultu devam ediyor.

Çevrimdışı ipek_ali

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selamlar, Ses herhangi bir taraftan mı geliyor? Aklıma ses elektrikli direksiyondan geliyor olabilir mi diye geliyor ama sadece bir fikir.

Çevrimdışı toso

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ipek_ali;656485
Selamlar, Ses herhangi bir taraftan mı geliyor? Aklıma ses elektrikli direksiyondan geliyor olabilir mi diye geliyor ama sadece bir fikir.

merhabalar, ses her iki tarafa dönüşte de çıkıyor...

Çevrimdışı ipek_ali

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: toso;656520
merhabalar, ses her iki tarafa dönüşte de çıkıyor...
Direksiyonu da bi dinleyin derim. Geçmiş olsun

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, anlatmış olduğunuz sorunu tam olarak anladım. Araç dururken sağa sola direksiyon çevirince guurrkkk diye bir ses varsa amortisör bilyasından gelir, arac yürür haldeyken ve dururken vızzzz diye bir ses varsa direksiyon servosundan gelir panikleyecek bir durum yok. eğer direksiyon sertleşiyor ve öyle kalıyorsa en yakın servise gitmeniz gerekir....

Çevrimdışı toso

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: laswidow;656540
Merhabalar, anlatmış olduğunuz sorunu tam olarak anladım. Araç dururken sağa sola direksiyon çevirince guurrkkk diye bir ses varsa amortisör bilyasından gelir, arac yürür haldeyken ve dururken vızzzz diye bir ses varsa direksiyon servosundan gelir panikleyecek bir durum yok. eğer direksiyon sertleşiyor ve öyle kalıyorsa en yakın servise gitmeniz gerekir....

Sayın laswidow, ses sadece direksiyon sağa ya da sola çevrilerek dönüşlerde çıkıyor (aracın harekete geçmesiyle başlıyor, araba dururken direksiyonu çevirdiğimde bir sıkıntı yok). Dönüş hareketi bitip direksiyonu düzelttiğimde (hala hareket halindeyken) ses de kesiliyor. Duyulan ses tekerleğin hafifçe bir plastik aksama sürtmesi gibi bir ses, uğultu şeklinde... Düz sürüşlerde herhangi bir sıkıntı yok (sağa/sola çekme, ses vs).

Bir Ford Forumunda benzer sıkıntıyı yaşayan bir vatandaş sorunun ön takım terazisinde olduğunu, 35 TL lik bir plastik parçanın değişimiyle sorunun çözüldüğünü söylemiş. Bizim arabalarda bu parça var mı bilmiyorum ama servise gittiğimde baktıracağım.

İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: toso;656589
Sayın laswidow, ses sadece direksiyon sağa ya da sola çevrilerek dönüşlerde çıkıyor (aracın harekete geçmesiyle başlıyor, araba dururken direksiyonu çevirdiğimde bir sıkıntı yok). Dönüş hareketi bitip direksiyonu düzelttiğimde (hala hareket halindeyken) ses de kesiliyor. Duyulan ses tekerleğin hafifçe bir plastik aksama sürtmesi gibi bir ses, uğultu şeklinde... Düz sürüşlerde herhangi bir sıkıntı yok (sağa/sola çekme, ses vs).

Bir Ford Forumunda benzer sıkıntıyı yaşayan bir vatandaş sorunun ön takım terazisinde olduğunu, 35 TL lik bir plastik parçanın değişimiyle sorunun çözüldüğünü söylemiş. Bizim arabalarda bu parça var mı bilmiyorum ama servise gittiğimde baktıracağım.

İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Aracı hızlıyken yaylandıran yollardan geçişte vınlama sesi anlık oluyor mu birde o şekilde kontrol edin. Varsa %99 porya bilyasından...
O şekilde de sorun ortaya çıkmazsa rot balansçıya gidip ön teker bilyalarınızı ve aks, aks başlarını kontrol ettirmenizde fayda var. Anladığım kadarıyla araç yüke bindiğinde ve sağa sola dönüşlerde sorun ortaya çıkıyor.

Çevrimdışı fb19077

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı sorun arkadaşın 1.0 tsi octaviasında da mevcut kalkarken sağa sola çok çevirdiğinizde yapıyor servis normal diyor ama baya uğultu geliyor uğğğğ diye özel servislere götürdük 2 servis teker bilyesi dedi değiştik aynı şekilde devam ediyor aks ola bilir dediler sonradan bizim usta kafaya takmış doğuşta tanıdık ustalarla falan görüşmüş bu sorunun olduğunu şanzımandan geldiğini önemli olmadığını söylemiş ama can sıkıcı bir durum belli ki kronik bir sorun var aslında ama kabul eden yok.

Çevrimdışı egzersayz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Konuyu hortlattım ama aynı sorun 2017 Polo aracımda mevcut ve başımdan geçeni paylaşmak istedim.Ayrıca sorunun net çözümü var mı öğrenmek istiyorum.

2017 Polo 1.0 DSG aracımda 2 senedir sağa dönüşlerde uğultu sorunum vardı.Aracımın uzatılmış garantisi varken 03/06/21 tarihinde 3. yıl bakımı için BURSA DOĞUŞ OTO'ya götürdüğümde durumu izah ettim.Almanya'ya yazı yazdıklarını herhangi bir güncelleme olmadığını söylediler.04/10/21 tarihinde Kör Nokta beyninde sorun çıktı garantiden değişimi yapıldı ve uğultu durumunu yine sordum herhangi bir gelişme olmadığını, aracı bu şekilde kullanabileceğimi hatta bazı araçlarda bu sesin olduğunu ama bir sorun olarak görülmediğini söylediler.26/07/22 tarihinde 4. yıl bakımına götürdüm sorunu tekrar söyledim bu seferde " teknikten bilgi beklenmektedir. " dediler.Doğuş Oto genel müdürlüğüne durumu ilettim,3 gün önce arandım önce porya bilyası dediler daha sonra şanzıman rulman vs dediler ve bu gündönüş yapıldı ve 12bin tl gibi bir rakam çıktı.Bakıma getirdiğim için vs vs işçilik alınmayacak parçalardan %30 indirim 5900 tl indirdiler.Almanya'ya şikayette bulunmayı düşünüyorum aracımın garantisi varken bir sorun yoktu garanti bittikten sonra böyle bir meblağ çıktı.Size tavsiyem aracınızın garantisi varsa bu işin peşini bırakmayın sorunu çözmek zorundalar.Araçtaki sesi ve hangi parçaların değişeceğini faturalandırdılar onu da ekliyorum bilgi sahibi olmanız adına.

Çevrimdışı urene

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
aynı sorunu ben de yaşıyorum,çözüm bulan arkadaşlardan çözümleri duymak isteriz.

Çevrimdışı Ahmet ASLAN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aynı sorunu ben de yaşıyorum,çözüm bulan arkadaşlardan çözümleri duymak isteriz.
Akslardan olabilir mi baktırdınız mı

Çevrimdışı fb19077

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Akslardan olabilir mi baktırdınız mı

Aks değil arkadaşım 2 farklı ilin yetkili servislerine götürdü ankarada 3 tane ayrı özel serviste arızayı gösterdi çözüm olmadı hepsi ayrı bir şey diyor. Teker bilyalarını değişti olmadı servis aks dedi getirin dedik ses geçmezse para vermeyiz dedik bu sefer aynı model araç gelsin aksları değişip bakalım dediler 3 ay geçti aramadılar. En son başka bir yetkili servis ve 2-3 tane usta dgs dişlilerinden dediler bence kesinlikle dişlide değil dsg nin içindeki rulmanlardan birinden geliyor ses direk bozuk rulman bilya sesi