škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

motor yağım hakkında kafa karışıklığı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba;
arkadaşlar arkadaşım kendi aracı için castrol'ü aradı aramışken bende görüşeyim dedim aracım 2015 skoda fabia 3 1.0 mpi motor gecen bakımda aracıma castrol edge 5w30 C3 kullandım bir şikayetim yok fakat telefondaki bayan aracınıza castrol edge 5w30 LL wolswogen grup araçların onayladığı yağ bunu kullanmanız lazım dedi sizin düşünceleriniz nelerdir şimdiden teşekkür ederim sağolun.

Çevrimdışı salcek

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kafan karışmasın yetkili servis LL 5/30 prof kullanır
Bundan kullanır piyasada yetkili servis hariç bulamazsın . Normal catrol edge Ll kullanabilirsin

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mpi motor turbo veya supercharger olmadığından o kadar pahalı yağa gerek yok. Mobil 1 5w30 koyun oldukça iyi bir yağ ve Castrol edge LL'ye göre daha ucuz.

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: izmirli öğretmen;647145
Evet bbende 5/30 ll tipi olanı kullanıyorum
cok teşekkür ederim hocam sağolun

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: salcek;647238
Kafan karışmasın yetkili servis LL 5/30 prof kullanır
 Bundan kullanır piyasada yetkili servis hariç bulamazsın . Normal catrol edge Ll kullanabilirsin
sağolasun ustram sanada zahmet verdik teşekkürler

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: elliyedi;647240
Mpi motor turbo veya supercharger olmadığından o kadar pahalı yağa gerek yok. Mobil 1 5w30 koyun oldukça iyi bir yağ ve Castrol edge LL'ye göre daha ucuz.
aynen hocam dediğin yağı pek çok kişi tavsiye etti bende kullanacam büyük ihtimal

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence fazla zorlanmaya gerek yok. Sonuçta üreticinin tavsiye ettiği özellikteki kodlu uyumlu yağ hangisi ise onu koyun. Kesinlikle şu yağ olacak diye bir şey yok. Eskiden mineral yağlar vardı, örneğin 3 bin km de değiştirilen castrol 10x40 gibi. Şimdi işler ve teknoloji değişti, gelişti. Yen tip motorlarda bunun 10 katı daha fazla km gidebilen, daha dayanıklı tam sentetik yağlar üretildi. Bir de yarı sentetik yağlar var. Şu anki jenerasyon araçlarda genelde 15k/30k km. lerde değişim periyoduna sahip tam sentetik yağlar kullanılıyor. Yoksa bu yağlar merdiven altı üretilmediğine göre, varsa aralarındaki ince farkı ancak laboratuvar şartlarında analizlerde anlamak mümkün olabilir. Bu sürüş karakterinize, güzergahınıza bile bağlıdır. Yoksa en iyi yağ bile çok zorlanan bir araçta çabuk eskiyebilir.

Çevrimdışı red vıper

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben biraz araştırma yaptıktan sonra 1.2. TSI DSG aracıma Liqui Moly Top Tec  4200, 5*30
Long Life kullandım. İlk zamanlar bir fark görmedim ama bir süre sonra aracımın daha sessiz ve sarsıntısız çalıştığını farkettim.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de önceki bakımda Mobil 1 Esp Formula 5w30 Tam Sentetik Yağ kullanmıştım. TSI Benzinli motor zaten sessiz olduğundan öncesine göre bir fark hissetmedim. Şimdi ise 504 00 standartını karşılayan Motul 8100 X-Clean+ 5w30 5 Litre % 100 Sentetik Motor Yağı almayı düşünüyorum. İnternetteki biraz araştırmalarımda piyasada sahtesinin de olabileceği belirtilmiş(!), o yüzden biraz tedirginim doğrusu.:confused:

Her üç filtreyi de MANN alacağım.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12462]rsimsek[/MENTION]

Eğer 10 km de bir yağ değişiyorsa 5-40 kullan ben 1,4 tsi için kullanıyorum ve orijinal istiyorsan Petronas Syntium 3000AV al kafan rahat olsun, piyasada bileni yok o yüzden sahtesi de :)

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;647372
[MENTION=12462]rsimsek[/MENTION]

Eğer 10 km de bir yağ değişiyorsa 5-40 kullan ben 1,4 tsi için kullanıyorum ve orijinal istiyorsan Petronas Syntium 3000AV al kafan rahat olsun, piyasada bileni yok o yüzden sahtesi de :)

[MENTION=8414]mşah[/MENTION], 15k değişimi olacak. 5w-30 olarak baktım da Petronas Syntium 5000 AV 5W-30 4Lt serisi var, 504 00 standartını sağlayan. Güneyde ve sıcak bir bölgede olmadığımdan 5w-40 tercih etmiyorum. Az da olsa vizkozite artması sesi artırabilir diye düşünüyorum, üreticinin önerisine devam edeyim. ;)

Litre bazında bakınca MOTUL 8100 X-CLEAN+ 5w-30 5 Lt olduğundan 211 TL civarı, PETRONAS 4Lt 155 TL. yani litre bazında Petronas 3,25 TL gibi daha ucuz. Sonuçta 1.2 TSI motor 3,6 Lt alıyor ve 15k km de önceki Mobil 1 Esp den kalan yarım lt gibi yağ bir köşede duruyor, seviyede bariz bir düşme/eksilme olmadığından sonradan herhangi bir ilave yapmadım. Dolayısıyla MOTUL'den artacak 1,4 Lt yağ da atıl kalacak, 4 Lt. liğini göremedim.

Filitre seti de muhtemelen bunlar olacak; https://www.onlineyedekparca.com/urun/skoda-yeti-1-2-tsi-cbzb-filtre-seti-yakit-haric-mann-marka?gclid=Cj0KCQiAnY_jBRDdARIsAIEqpJ0FIZtkQk0bAbLVhpHpUSlqdYqXciX5qhH4Juz7pefav8iNlwtB9G0aAoAwEALw_wcB

[MENTION=8414]mşah[/MENTION], Mehmet bey, 10k servis süresi öneriniz burada da varmış.;)

Hem dh forumda hem hb de petronas deyince sizin yorumlarla karşılaşıyorum, sanırım epeyce bir duygusallık oluşmuş aranızda.:)
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2019, 21:57:49 Gönderen: rsimsek »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;647373
Hem dh forumda hem hb de petronas deyince sizin yorumlarla karşılaşıyorum, sanırım epeyce bir duygusallık oluşmuş aranızda.:)

Aynen uzun süredir kullandığım için kaliteli yağı uygun fiyata almaları için öneriyorum maksat faydamız olsun sırf reklamını iyi yapıyor diye Castrol'e para vermesinler ;). Ben en fazla 10 K de değiştiriyorum ve İzmir için 5-40 daha uygun yoksa pek fazla fiyat farkı yok arasında zaten üretici ikisini de öneriyor. Ben memnunum tercih sizin buradan istediğiniz yağın testine bakabilirsiniz:  https://www.youtube.com/channel/UCLQb2UdBzX_lgTzaz4Ua1IA/videos

Motul 8100 X-Clean+ 5W30:     https://www.youtube.com/watch?v=UKkZePMtcuU
Liqui Moly Top Tec 4200 5W30: https://www.youtube.com/watch?v=ua5sKYdl4ho
Petronas 5000AV:                     https://www.youtube.com/watch?v=zV5nbLjGWOM
Petronas 3000AV:                     https://www.youtube.com/watch?v=KZVcT6Wo7Tc
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2019, 22:56:15 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sadece aşınma sıralamasına göre MOTUL 8100 X-Clean+ 5W30, Petronas 5000AV den 5w-40 (daha viskoz) olmasına rağmen daha az aşınma sağlamış. Burada motora bindirilen yük ve ses olayı da önemli tabi. Seçim için yine de test sonuçlarını göz önünde bulundurmak lazım. Mehmet bey, bilgi için teşekkür ediyorum.:)

Bir de bazı yağlarda Dexos1, Dexos2 standartları ve Gen1, Gen2 varyasyonları var fakat tam ne demek bulamadım!
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2019, 23:49:35 Gönderen: rsimsek »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;647377
Bir de bazı yağlarda Dexos1, Dexos2 standartları ve Gen1, Gen2 varyasyonları var fakat tam ne demek bulamadım!

Bunlar ülke ve markaya göre yağın onay standardını ve özelliklerini belirliyor. API, İLSAC, DEXOS, gibi. Mesela Avrupa API Standardı kullanıyor, ABD Dexos ve benzerleri.