škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

motor yağım hakkında kafa karışıklığı

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben taze bakım yaptırdım, faturada yazıyor hangi yağı koydukları.

total quartz ineo long life 5w-30

buraya da hepsiburada linki koyuyorum: tıklayın

fiyatı da paylaştığımla birebir aynı.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınız garantisi bitti ise bakıma giderken yağı dışarıdan alıp kendiniz götürün bakım ücreti bayağı düşüyor. Benim yıllık bakım kasımda idi Castrol Edge 5W-30 LL kattılar.

Çevrimiçi rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

[MENTION=8414]mşah[/MENTION], 15k değişimi olacak. 5w-30 olarak baktım da Petronas Syntium 5000 AV 5W-30 4Lt serisi var, 504 00 standartını sağlayan. Güneyde ve sıcak bir bölgede olmadığımdan 5w-40 tercih etmiyorum. Az da olsa vizkozite artması sesi artırabilir diye düşünüyorum, üreticinin önerisine devam edeyim. ;)

Litre bazında bakınca MOTUL 8100 X-CLEAN+ 5w-30 5 Lt olduğundan 211 TL civarı, PETRONAS 4Lt 155 TL. yani litre bazında Petronas 3,25 TL gibi daha ucuz. Sonuçta 1.2 TSI motor 3,6 Lt alıyor ve 15k km de önceki Mobil 1 Esp den kalan yarım lt gibi yağ bir köşede duruyor, seviyede bariz bir düşme/eksilme olmadığından sonradan herhangi bir ilave yapmadım. Dolayısıyla MOTUL'den artacak 1,4 Lt yağ da atıl kalacak, 4 Lt. liğini göremedim.

Filitre seti de muhtemelen bunlar olacak; https://www.onlineyedekparca.com/urun/skoda-yeti-1-2-tsi-cbzb-filtre-seti-yakit-haric-mann-marka?gclid=Cj0KCQiAnY_jBRDdARIsAIEqpJ0FIZtkQk0bAbLVhpHpUSlqdYqXciX5qhH4Juz7pefav8iNlwtB9G0aAoAwEALw_wcB

[MENTION=8414]mşah[/MENTION], Mehmet bey, 10k servis süresi öneriniz burada da varmış.;)

Hem dh forumda hem hb de petronas deyince sizin yorumlarla karşılaşıyorum, sanırım epeyce bir duygusallık oluşmuş aranızda.:)

Yine bir yağ değişimi zamanı geldi de geçiyor. Geçen defa bir önceki gibi Mobil 1 eEsp 5w30 ile değişim yapmıştım. Yağı değiştirmeyi çok da fazla tercih etmiyorum. Kimyasal yapıları farklı olabileceğinden, motorda kalan ve tam süzülmeyen önceki yağla geçinememe durumu olabilir! Gerçi motordaki yağı temizleyen ürünler de varmış ama, gerekli mi gereksiz mi, ne kadar işe yarar emin değilim. Yine de bu defa Malezya üretimi Petronas Syntium 5000AV de kararlıyım. 2022 üretimli uygun fiyat 4 lt yağ arayışındayım.;)

Çevrimdışı iirfansk25

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimiçi rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araba nedir, hangi bölge?

Ben maalesef uygun standarttaki (504 spesifikasyon) Petronas bulamadım. Mobil 1 Esp 5w30 sipariş ettim. Filitreler de gelince özel serviste değişime gideceğim. Bir de yağ değişiminde farklı marka kimyasallarının biribirine etkileri nasıl olur diye kafamda soru olmuştu. Çünkü değişim zamanı gelmeden oluşan yağ eksiltmelerde ustalar motordaki aynı yağdan ilave edilebileceğini soylüyorlar.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araba nedir, hangi bölge?

Ben maalesef uygun standarttaki (504 spesifikasyon) Petronas bulamadım. Mobil 1 Esp 5w30 sipariş ettim. Filitreler de gelince özel serviste değişime gideceğim. Bir de yağ değişiminde farklı marka kimyasallarının biribirine etkileri nasıl olur diye kafamda soru olmuştu. Çünkü değişim zamanı gelmeden oluşan yağ eksiltmelerde ustalar motordaki aynı yağdan ilave edilebileceğini soylüyorlar.
,
,
504.0 SPEFİKASYON içln Petronas Syntium 3000 AV serisi veya ikinci seçenek olarak 3000 E serisi uygun 5-40 olarak. Mobil ben daha önce kullandım ve pişman oldum.,
Mobil her marka için aynı yağı öneriyor ama Petronas öyle değil

Çevrimiçi rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Maalesef temin sorunu olmasa deneyecektim. Mobil'den bir şikayetim yok.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Maalesef temin sorunu olmasa deneyecektim. Mobil'den bir şikayetim yok.
,

Nette var aslında ve 1.2 TSİ için 5-30 yerine 5-40 kullanmak çok daha sağlıklı bizim iklim şartları için

Çevrimiçi rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
,

Nette var aslında ve 1.2 TSİ için 5-30 yerine 5-40 kullanmak çok daha sağlıklı bizim iklim şartları için
Bu defa da Mobil'den devam edeyim, bir sonrasına Allah kerim. :)

Bir de yağın ömrü ve rafta kalma süresi önemli. Yukarıdaki Total yağ 2020 üretimi belki de sadece dolum tarihidir. Aldığım yağı 2023 tarihli diye aldım. Henüz ambalajı açmadım, filitreler henüz gelmedi. 5 yıl ambalajda ömrünü doldurduğu söyleniyor.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu defa da Mobil'den devam edeyim, bir sonrasına Allah kerim. :)

Bir de yağın ömrü ve rafta kalma süresi önemli. Yukarıdaki Total yağ 2020 üretimi belki de sadece dolum tarihidir. Aldığım yağı 2023 tarihli diye aldım. Henüz ambalajı açmadım, filitreler henüz gelmedi. 5 yıl ambalajda ömrünü doldurduğu söyleniyor.

Hayırlısı olsun
Yağların doğru koşullarda saklandığı sürece 10 yıl raf ömrü var. Şu anda 2017 tarihli yağ var kullanılmak için bekleyen.
Araç pek kullanılmadığı için bakımı 2 yıldan fazla sürüyor  :).
MANN dışında kesinlikle farklı marka filtre kullanmıyor ama orijinal olması da önemli.