škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor Yağı Seçimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Forumun ulaştığı olgunluk ve araçların yaşı da malumunuz olması nedenıyle artık bakımlar servis dışında yapılmaya başlandı. artan servis bakımları nedenıyle servislerde bakım yaptırmak ta zorlaştı. sizlerden servis dışlında bakım yaptıran ya da kullandıkları yağlardan geri dönüş yapmanızı rica edeceğim bir çok arkadaşa da yardımcı olacaktır.

bakım için hangi yapı kullanıyorsunuz ve neden.

maliyeti + motor sesine etkisi + sabah çalıştırma performansı + avans sesine etkisi + yakıt tüketimine etkisi + motor ısısına etkisi + yağ eksiltmede ki performansı

bu konulardaki görüşlerinizi de eklerseniz sevinirim.

bildiğiniz üzere bizim araçların uygunluk:

VW 504.00
VW 507.00

tercihinizi ve nedenıızı belirtilsenız sevınırım.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2018, 16:53:18 Gönderen: dryusufbal »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2TSI için VW uygunluk koduna dikkat etmeden Mobil 1 ESP Formula 5W-30 almıştım. Km dolmadı fakat senei devriyesi dolmasına rağmen kayganlığını ve rengini koruyor. Kağıt testinde henüz bir kararma yok.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2TSI için VW uygunluk koduna dikkat etmeden Mobil 1 ESP Formula 5W-30 almıştım. Km dolmadı fakat senei devriyesi dolmasına rağmen kayganlığını ve rengini koruyor. Kağıt testinde henüz bir kararma yok. VW 504 00 ve VW 507 00 standartlarını destekliyormuş.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
eklediklerimin hepsi 504 ve 507 onaylı ve dpf özelliği de sunan yağlar

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1,4 TSİ 122 HP için ben Petronas Syntium 3000AV 5-40 kullanıyorum, 5000AV 5-30 da kullandım ama sıcak iklimde yaşadığımız için ve 10 bin km de bir yağ değişimi yaptığım için 5-40 tercih ettim 502.00 onaylı. 5-30 kullanırken sabahları ilk marşta sübap sesi geliyordu ama Petronas'tan önce Mobil ve Motul kullandım 5-40 geçince şimdi düzeldi çok nadir yapıyor eskiden her ilk marşta geliyordu.

Çevrimdışı Serhat26

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bence en iyi yağ gerekli özellikleri taşıyan en ucuz yağdır.

Rapid 1.0 TSI aracım 1 yaşında ve bugün sırf garantisi bozulmasın diye servise 1.049 TL bayıldım. Aracınızda sıkıntı var mı diye sordular. Sadece sağ ön kapı cam açma düğmesi tutukluk yapıyor dedim, baktılar sıkıntı yok dediler. Bende beraber bakalım demedim, keşke deseydim çünkü bakımdan sonra yolda denedim yine tutukluk yapıyor. Yani demek istediğim ülkemizde garanti falan hikaye. Parçaları kendiniz tedarik edip sanayide ustaya yaptırmak daha mantıklı. En azından ben böyle düşünüyorum.

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
yağların hepsi 507 standartına uyuyorsa hepsi kullanılabilir.

emin olun aralarındaki farkı normal kullanıcı normal bakım aralığında anlayamaz.

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben en son bakımda liqui moly toptec 4200 5w30 koydum. Bir öncekinde motul 8100xclean+ vardı, aralarında ben bir fark hissetmedim.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mobl 1 i sessiz oluyor dıye tercıh edenler var. liqie moly ise almanya da 7 yıldır en ıyı yag olarak secılıyor. castrolun turkıye de ıyı pazarlandıgı dusuncesındeyım sadece ama kararsızım.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dryusufbal;644874
mobl 1 i sessiz oluyor dıye tercıh edenler var. liqie moly ise almanya da 7 yıldır en ıyı yag olarak secılıyor. castrolun turkıye de ıyı pazarlandıgı dusuncesındeyım sadece ama kararsızım.

Castrol dışında hepsini kullanmak mantıklı. L.M kullanmayı düşünüyorsanız sizin motora sadece bu yağ uygun: https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/liqui-moly-longlife-3-vw-504-507-volkswagen-motor-yagi-5-litre-20-P282896047

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;644880
Castrol dışında hepsini kullanmak mantıklı. L.M kullanmayı düşünüyorsanız sizin motora sadece bu yağ uygun: https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/liqui-moly-longlife-3-vw-504-507-volkswagen-motor-yagi-5-litre-20-P282896047

4200 modeli ile farkı ne acaba onda da 504 507 onayı var. Ben 4200 kullanmıştım

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: **SEMİH**;644887
4200 modeli ile farkı ne acaba onda da 504 507 onayı var. Ben 4200 kullanmıştım

Bunda 506,00 onaya kadar var yani Euro5 standartlarını kapsıyor ama benim önermiş olduğum VW motorları için özel ve Euro6 yı kapsıyor.

Çevrimdışı Murat Yavuz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende aracıma motul alacağım ama hangisini almam gerek bilemedim,

Araç 1.2 HTP

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bahsettiğiniz yağın sitesinde 507 sertifikası yok görünüyor.

https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-dpfli-sentetik-5-litre-9507

Liqui Moly Top Tec 4200 5w30 ya da longlife 5w30 bu da uygun görünüyor. sitesinde de bu görünüyor ama farklı ise bakmak lazım

https://www.liquimolyturkey.com/copy-of-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-1-litre-8973
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2018, 12:52:53 Gönderen: dryusufbal »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Murat Yavuz;644920
Bende aracıma motul alacağım ama hangisini almam gerek bilemedim,

Araç 1.2 HTP

Sizin araca uygun yağ bu gözüküyor ama burada malesef bulmak mümkün değil ama viskozite olarak 15-40 kullanmak gerekiyormuş.