škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akü sarj durumu, Start-Stop problemi

mkoray79 · 986 · 237059

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;645426
Arkadaşlar son durum ne yaptınız. En son ölçümler, yapılanlar, servise gidip de yeni bir şey yapanlar dakika skor verebilirler mi?

Bu arada dun benim aliexpresten ismarladığım foksur sarj aletini eger banggood dan ısmarlasaydım hem daha ucuza hem de simdiye elime gececeğini farkettim. Bu da bana ders olsun. Bilgi zaman, arastırma ve tecrube kazanımıdır. hala şarj aletini bekliyorum.
Bu arada akü sarjı hala berbat durumda.
02 aralık - şarj cihazı ile full şarj, 12.4 volt (Black Decker BDV090)

07 aralık - 450 km yol, akü seviye %90, 12.5 volt
10 aralık - 12.25volt
11 aralık - 12.15volt
14 aralık - 11.95volt
08 aralıktan sonra araç hiç çalıştırılmadı.
Takipteyim...

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;644407
.
Alıntı yapılan: **SEMİH**;644411
.
Alıntı yapılan: dryusufbal;644437
.
Alıntı yapılan: a_o.b;644443
.
Alıntı yapılan: airdriver;644479
.
Alıntı yapılan: mşah;644481
.
Alıntı yapılan: rsimsek;644493
.
Alıntı yapılan: remy;644494
.
Alıntı yapılan: yahya73eser;644538
.
Alıntı yapılan: lrfan;644464
.
Değerli arkadaşlar, uzun bir aradan sonra beklediğim şarj aleti geldi.
Çok profesyonel bir ürün olduğunu düşünmesem de, ilk etapta ekonomik ve işlevsel olduğunu düşündüğüm için aldım. belki bana yetecek ya da yenisine ihtiyacım olacak ama her halükarda bu üründen haberdar olmamı sağlayan arkadaş veya arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.

Ürünün fotoları bunlar: kullanma klavuzu kısmında genel manada faydalı bilgilerde var okumanızı tavsiye ederim, özellikle problem ve çözüm önerisi kısımlarını.
https://imgyukle.com/i/zwOKU
https://imgyukle.com/i/zwj0H
https://imgyukle.com/i/zwgD1
https://imgyukle.com/i/zwcxA

Daha henüz geldiği için bir de ilk çalıştırmada havai fişek tadında bir gösteriyle karşılaşmamak için şu an kullanmayacağım.
Bir garaj veya açık alana sahip olmadığım için hafta sonu hanim ve çocukları anasına yollayıp; ilk dememeyi balkonda, kimse yokken ve yangın tüpü eşliğinde, ortaokul arkadaşımla birlikte tüm gece boyunca çilingir soframızla beraber yapmayı düşünüyorum :) :)
Gelişmeler, şarj cihazı hakkında ve şarjdan sonra akü durumu ve aracın performansı hakkında sizleri bilgilendireceğim.
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2019, 17:50:46 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;646070
Değerli arkadaşlar, uzun bir aradan sonra beklediğim şarj aleti geldi.
Çok profesyonel bir ürün olduğunu düşünmesem de, ilk etapta ekonomik ve işlevsel olduğunu düşündüğüm için aldım. belki bana yetecek ya da yenisine ihtiyacım olacak ama her halükarda bu üründen haberdar olmamı sağlayan arkadaş veya arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.

Ürünün fotoları bunlar: kullanma klavuzu kısmında genel manada faydalı bilgilerde var okumanızı tavsiye ederim, özellikle problem ve çözüm önerisi kısımlarını.
https://imgyukle.com/i/zwOKU
https://imgyukle.com/i/zwj0H
https://imgyukle.com/i/zwgD1
https://imgyukle.com/i/zwcxA

Daha henüz geldiği için bir de ilk çalıştırmada havai fişek tadında bir gösteriyle karşılaşmamak için şu an kullanmayacağım.
Bir garaj veya açık alana sahip olmadığım için hafta sonu hanim ve çocukları anasına yollayıp; ilk dememeyi balkonda, kimse yokken ve yangın tüpü eşliğinde, ortaokul arkadaşımla birlikte tüm gece boyunca çilingir soframızla beraber yapmayı düşünüyorum :) :)
Gelişmeler, şarj cihazı hakkında ve şarjdan sonra akü durumu ve aracın performansı hakkında sizleri bilgilendireceğim.

"HAYIRLI ŞARJLAR" :p:D
İlk şarj konusunu iyi düşünmüşsünüz. Benim de temkinli yaklaştığım bir konudur. Ben de ilk şarjda garajda 30-35 dakika bekledim. Çilingir sofrası organizasyonunu da pek sevdim.
Aküyü araçtan sökecek misiniz? Veya üstünde mi yapacaksınız şarjı? Umarım şarjdan sonra akü toparlar.

Benim akü biraz kendine geldi gibi. Gerçi yine çok km geçmiyorum, ancak sanırım "olüm uykusundan" uyandı gibi. (amman şeytan duymasın, bu konuda biraz şanssızım, ne zaman rahatlasam bir konuda, illa ki olumsuz bir şeyler oluveriyor)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION]

Hayırlısı olsun. Cihaz ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır, benin kendi yapmış olduğum cihaz işimi görüyorsa sizinki daha spesifik o yüzden şarj konusunda korkunuz olmasın. İzlenim ve yorumlarınızı bekliyoruz.
Benim akünün şarj durumu da aracı çalıştırmadığım için her hafta sonu şarja takıp bir hafta içinde %65 e kadar düşüyor.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2019, 11:04:55 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;646071
"
Alıntı yapılan: mşah;646092
.

Sarj aletini nasil yaptin merak ettim dogrusu, Youtube da Murat Sen diye biri var uye ol ona, vidolarini eminim cok seveceksin. Aletin ve ic yapisinin fotosunu atarsan bir ara cok sevinirim.

Bu arada sarj yapma imkanim henuz olmasada gosterge ne gosteriyor diye bir bakayim dedim. Gozlemleri paylasiyorum.
https://imgyukle.com/i/1JQoA
Resimde goreceginiz gibi benim avometre 12,36V gosterirken bu alet 12,6V gosteriyor ancak % olarak hamen hemen dogru %60 olarak dolulugu gostermekte. Full sarjda 13,xx olacagi icin %'yi ona gore ayarladilar sanirim cipsette. Olcumler arac soguk ve 9-10 saat dinlenmisken yapildi. Benim akude sulfatlasma bile olmustur bence...

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hangisinin doğru olduğunu referans başka bir cihazla karşılaştırmak lazım. Akü ölçümünde 0,10 volt bile çok önemli. Yani gerçekte 12,35 volt olan bir aküyü 12,45 volt ölçtüğünüzde kritik seviye (12,40 volt) altında olduğunu fark etmezsiniz. Bendeki benzer küçük boy multimetrenin içinde küçük bir ayar yeri (tripot) vardı, bir miktar çevirip referans başka bir multimetre ile karşılaştırıp birbirine yakın hale getirdim. Fark için 3,7 volt lityum iyon pil ile de karşılaştırdım.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;646123
Hangisinin doğru olduğunu referans başka bir cihazla karşılaştırmak lazım. Akü ölçümünde 0,10 volt bile çok önemli. Yani gerçekte 12,35 volt olan bir aküyü 12,45 volt ölçtüğünüzde kritik seviye (12,40 volt) altında olduğunu fark etmezsiniz. Bendeki benzer küçük boy multimetrenin içinde küçük bir ayar yeri (tripot) vardı, bir miktar çevirip referans başka bir multimetre ile karşılaştırıp birbirine yakın hale getirdim. Fark için 3,7 volt lityum iyon pil ile de karşılaştırdım.

Bir arkadaşta Fluke var onunla karşılaştıracağım.
Ama bence benim avometre daha doğru ölçüyordur, yoksa 12,6 V zaten neredeyse %100 şarjlı demek. Halbuki avometre 12,36 V gösteriyor ki o da neredeyse %55-60 şarj demek.
Şarj cihazı voltajı 12,6V (bence doğru değil) ama şarj durumunu %60 olarak gösteriyor (şarj durum göstergesi gerçeği yansıtıyor sanırım).

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;646124
Bir arkadaşta Fluke var onunla karşılaştıracağım.
Ama bence benim avometre daha doğru ölçüyordur, yoksa 12,6 V zaten neredeyse %100 şarjlı demek. Halbuki avometre 12,36 V gösteriyor ki o da neredeyse %55-60 şarj demek.
Şarj cihazı voltajı 12,6V (bence doğru değil) ama şarj durumunu %60 olarak gösteriyor (şarj durum göstergesi gerçeği yansıtıyor sanırım).
Tüm ölçüm cihazlarında sapma olabiliyor, Fluke de olsa.
Ancak, yetkili laboratuvarda kalibrasyondan yeni çıkmış bir cihazı referans alabilirisiniz. Bence ev ortamlarında 0.1 Volt değerlere takılmamak lazım.
Dip noktalardaki aküleri kurtarmaya çalışırken, ancak 0.3 gibi sapmalar beni yanıltabilir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION]

Kutunun içinde üç devre var aynı trafo ile şarj, anfi ve fan devresini çalıştırıyor, ikisini tek soğutucuya bağladım, içi biraz karışık gibi ama  derleyip toplamak zor geldi bu şekilde idare ediyorum. Pansiyometre ile voltaj üst sınırını ayarlayabiliyorum.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;646151
.

Mehmet Bey, meslek nedir sizin? Bir tahminde bulunursam marangoz, mobilya imalati falan diyebilirim? Mekanizma hoş valla tebrik. Yapicam ben de kendime bitane bu sira elektrik elektronik okumaya calisiyorum vakit buldukca :)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;646157
Mehmet Bey, meslek nedir sizin? Bir tahminde bulunursam marangoz, mobilya imalati falan diyebilirim? Mekanizma hoş valla tebrik. Yapicam ben de kendime bitane bu sira elektrik elektronik okumaya calisiyorum vakit buldukca :)

Marangozluk yok ama elimizden geldiği kadar her işten anlarım :). Motor Meslek Mezunuyum şimdi gıda işi ile uğraşıyorum. Kendim bir şeyler yapmayı seviyorum ve araştırıyorum, anfi devresini hazır aldım ama diğerlerini kendim yaptım. Çocuğa okuldan kartondan Kağnı arabası istemişlerdi bende kartonla uğraşmaktan sa tahtadan yaptım orijinal gibi oldu hele boyayınca, eski aracıma hız sabitleyici yapmıştım :o ama artık uğraşmayı pek gözüm almıyor. Elektronik işi çok zevkli keşke daha fazla anlasam.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Serhatt

• Ziyaretçi
2016-2017 model araçlarda moll marka aküde sıkıntı var. üretim hatası. servisler kabul ediyor durumu. yazılanlar benim de başıma geldi ve aracın fabrika garantisi bitmesine rağmen yüce otoyla iletişime geçtim ve yetkili servis sıkıntı çıkarmadan aküyü varta ile değiştirdi.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Serhatt;646188
2016-2017 model araçlarda moll marka aküde sıkıntı var. üretim hatası. servisler kabul ediyor durumu. yazılanlar benim de başıma geldi ve aracın fabrika garantisi bitmesine rağmen yüce otoyla iletişime geçtim ve yetkili servis sıkıntı çıkarmadan aküyü varta ile değiştirdi.

Serhat Bey konuyla alakali detay atabilir misiniz? Servis tutanagi resim vs.? servis adi yeri islem numarasi falan? Cikan ve takilan aku modelleri?
Acikcasi ben hep kisa mesafe yapiyorum diye kendimde buluyordum sorunu hatta sarj cihazi bile aldim ama bu yazdiginiz kafami allak bullak etti? Araci 3 keredir takviye ile calistirmak zorunda kaldim...!

Serhatt

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mkoray79;646214
Serhat Bey konuyla alakali detay atabilir misiniz? Servis tutanagi resim vs.? servis adi yeri islem numarasi falan? Cikan ve takilan aku modelleri?
Acikcasi ben hep kisa mesafe yapiyorum diye kendimde buluyordum sorunu hatta sarj cihazi bile aldim ama bu yazdiginiz kafami allak bullak etti? Araci 3 keredir takviye ile calistirmak zorunda kaldim...!

Bu meseleyle ilgili ben geçen hafta konu açtım. Octavia akü sorunu yazıyor. Tüm detaylar akü modelleri hatta bu sorunu yaşayanlar vs. detaylı bir şekilde yazıyor.