škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

sübapmı avansmı nedir nasıl çözülür?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba yeni üye oldum. 60.000 km 2012 model 1.6 dizel manuel yeti sahibiyim. bir süredir şöyle bir sorunum var ve canımı sıkıyor. Düşük devirle gaza bastığımda motordan çıkır çıkır ses geliyor araba 2000 - 2500 devir üzerine çıktığında bu ses ya azalıyor yada tamamen kesiliyor. dün arabadan anlayan bir arkadaşım ki kendisi de yeti sahibiydi geçen ay sattı dediki arabanın sübaplarında problem var ve bunu yaptırman tahminen 5-6 bin TL yi bulur ve canım iyice sıkıldı. aracı sürmek dışında bu tip şeylerden de hiç anlamam araştırıyorum avans seslerine bakıyorum netten benziyor, sübap sesinede benziyor.. haziranın başında da aracı servise götürmüştüm yıllık bakıma, ustama söyledim test sürüşü yaptı ses filan duymadım bu çok iyi araba yağına suyuna bak seni emekli eder dedi kafam allak bullak.. ayrıca önümüzdeki hafta ortalama 2000 km yol yapmam gerekiyor gidiş dönüş tatil için. bu sorun oluştururmu ki şimdiyekadar hiç bir sıkıntım olmadı. yardımı dokunabilecek birileri varmı acaba?
umarım sorunumu anlatabilmişimdir

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Dizellerde yağ pompasından bu tip bir ses geldiğini Ustam söylemişti. Ama emin olmak için varsa tanıdık bildik bir ustaya göstermek en güzeli

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Cevabınız için teşekkür ederim. İşte dediğim gibi ay başında servise götürdüğümde ustaya söyledim durumu baktı hiç bir şey yok dedi ama arkadaşın da beni telaşlandırması ciddi ciddi canımı sıkmış durumda. Araba da yaramaz çocuklar gibi yaptı resmen :) hani evde canavar misafirlikte melek bıcırıklar olurya aynen o hesap. Ustanın test edeceği gün çıtı çıkmamış :) Sadece bana devirli kullan az yaksın diye pedala basmaya korkma diye uyarıda bulundu. Şimdi dediğim gibi tatile gideceğim dönüşte tekrar göstermeyi düşünüyorum (anlarlarsa).

Daha önce de bu tip sorunlar yaşayanlar olmuş internetten araştırdığım kadarıyla. Sorununuz nasıl çözüldü? kaç paraya mal oldu? Sorun yaşamış arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tipik 1.6 tdı enjektör sesi sizin sorununuz. İnternetten araştırabilirsiniz. Motora sıkıntısı olmaz ama zamanla ses artabilir. Kimi yerler onarım yapıyor ama garantisi yok yine ses problemi tekrarlayabilir.

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hiç üzme kafana da takma evhamlı hiç olma besmele çek git nereye gidersen TDİ lerin hepsinde var bu tarz sesler sıfır alanda da var uzun km de de var servis bakımlı bir araçsa bir daha uğra servise ama bu sefer serviste araç motoru iyice soğusun öyle çalıştır o zaman ustan da ses duyacaktır...

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı garantisi dolduktan sonra yetkili servise götürüp kendimi parçalatmıyorum ama işinin erbabı senelerin ustası tüm işyerimin güvendiği bir usta var sanayide ona götürüyorum tatil dönüşü yine bir göstereyim... işte o usta dedi zaten araba harika yağına suyuna baktınmı seni emekli eder dedi ki yaşım 35 daha. Yani korkulacak bir durum değil diyorsunuz... Arkadaşın olumsuz yorumu ve bana söylediği 5-6 bin tl masrafı var demesi içime oturdu 3 gündür anlatamam :) Şahsen o ses geldiği zaman da gelmediğinde de aracın gidişinde en ufak bir problem hissetmiyorum hafif devri arttırıyorum ve artan devirle birlikte ses kesiliyordu.

Birde birşey farkettim kuruntu yaptığımı düşünmüyorum defalarca denedim çünkü. Opetten eurodiesel yakıt aldığımda o ses minimize oluyor. Shellden diesel aldığımda neredeyse ondada azalıyor. Ama Total dan PO dan aldığımda o ses tavan yapıyor çıt çıt çıt sesi çat çat çata dönüyor. Bu normalmidir? Özellikle opetten yakıt almaya özen gösteriyorum nadirende shell, mecbur kalmazsam diğerlerinden almıyorum bir süredir. Arkadaşlar 40 soru ile meşgul ediyorum ama kusura bakmayın