škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Suberb lastik basınıcı 2.2 mi? 2.5 mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skoda fun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar depo kapağında basınç göstergesine baktım 2.2 diyor ama eco isterseniz 2.5 yapın diyor eco dediği dah aaz yakıt mı?
Yani daha az yakıt için 2.5 mi basınç olmalı?
Doğru mu anlamışım?

Görseli inceleyebilirsiniz...

https://2.bp.blogspot.com/-xVpcgNWviuo/WwsgxdeHzkI/AAAAAAAAHLk/FQfgHtmzFpsGWrYZRHFm0cvrC8p0VbndACLcBGAs/s320/depo%2Bkapa%25C4%259F%25C4%25B1%2Blastik%2Bbas%25C4%25B1n%25C3%25A7lar%25C4%25B1.JPG

Çevrimdışı skoda fun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rifle44;638390
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=38270&highlight=lastik+bas%C4%B1nc%C4%B1 ilgili konudan faydalanabilirsiniz.

verdiğin likte herkes ayrı bir yerden sallamış.
Ben servisin depo kapağındaki verilerini paylaştım.
normal 2.2 diyor
eco istyorsan 2.5 bar olmalı diyor benim sorum bu eco dan kastı ne 2.5 bar ne zaman basılmalı

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kapağa dikkat ederseniz yüke göre de basınç değerlerini göreceksiniz. 2.5 eko derken tabi ki sürtünmeyi azaltacaktır. Bu durum aynı zamanda konforu azaltacaktır. Aşırı yük durumunda 3.0 bar basılabilirken ben 215/60 R16 lastikli Yeti'ye 2.2 bar/32 psi basıyorum. 5 kişide arabanın oturduğu hissediliyor, diğer türlü de boşken ziplayıp duruyor. Yani lastiğe ve yüke uygun basıncı tutturmak lazım.

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Normal: 2.2 bar normal bir sürüş konforu için, yakıt ekonomisi söz konusu değil (3 adam 3 valiz)
Eco: 2.5 bar Yakıt ekonomisi ön planda, konforu ne siz sorun ne ben söyleyeyim modu (3 adam 3 valiz)
En sağdaki kalabalık şema: Önler:2,5 bar Arkalar:3 bar Arabada eşya ve yolcu yükü çok ise tercih edilmeli (5 adam 5 valiz)

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arabanın normal basıncı 32 psi fakat ben tam yükledim ve ona rağmen lastikte bir ezilme göremedim.
bence önler 32 arka ise 30 iken konforlu oluyor. konforundan fazla memnun kalmadığım için basınçlarla çok oynamış biri olarak söylüyorum ki 35 basınç bu arabaya fazla.
arabam 16 jantlı , michelin lastikle sürüyorum.

bir de şunu belirteyim. lastiklerin basınçları ile yakıt tüketimi arasında çok büyük fark yok. uzun yolda 0.1 litre fazla yaktım. hatta bu değer fabrikanın bastığı 50 psi ile 30 psi arasındaki fark..  fabrikadan , yani mağazadan çıkarken neden 50 bastıklarını henüz anlamış değilim..

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vetapex;638490
arabanın normal basıncı 32 psi fakat ben tam yükledim ve ona rağmen lastikte bir ezilme göremedim.
bence önler 32 arka ise 30 iken konforlu oluyor. konforundan fazla memnun kalmadığım için basınçlarla çok oynamış biri olarak söylüyorum ki 35 basınç bu arabaya fazla.

bir de şunu belirteyim. lastiklerin basınçları ile yakıt tüketimi arasında çok büyük fark yok. uzun yolda 0.1 litre fazla yaktım. hatta bu değer fabrikanın bastığı 50 psi ile 30 psi arasındaki fark..  fabrikadan , yani mağazadan çıkarken neden 50 bastıklarını henüz anlamış değilim..

Gemiye binişte ve gemiden çıkış esnasında rampaya sürtmeleri önlemek için tedbir amaçlı lastik basınçlarının max. değerler civarında tutulduğu söyleniyor. Doğruluk payı varmıdır bilmiyorum.

Çevrimdışı Wolowow

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rifle44;638491
Gemiye binişte ve gemiden çıkış esnasında rampaya sürtmeleri önlemek için tedbir amaçlı lastik basınçlarının max. değerler civarında tutulduğu söyleniyor. Doğruluk payı varmıdır bilmiyorum.

Doğrudur. Hatta amortisörlere takoz konulur

Çevrimdışı skoda fun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vetapex;638490

Lastik badıncı işe yakıt arasında fark yok mu? Şaka yapıyor olmakısın
2.5 çok ama 2,2 yerine 2,3 -2,35genelde aracı çok yüklü 2 kişi ve çok az yükle kullananlara bnce önemli bir tasarruf sağlar lastikleri sürtmesi azalacağı için 2.2 den 2.3 konfor ve yol tutuşunu da aman aman etkilemez bnce
Lastik basıncını 2.3-2.4 yapan varsa tecrübelerini paylaşabilir mi

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
2.3 ile 2.5 arasında 3 psi fark var. zaten ciddi bir fark olmayacaktır..
basınçlar arasında evet çok ciddi bir yakıt farkı yok. yeterki normal değerlerde olsun..

Çevrimdışı noodles

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
17 inç jant için, eğer aşırı yük yoksa ve devamlı 3-4 kişi binilmeyecekse ideali 33psi, yani 2,25 bar.

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vetapex;638598
2.3 ile 2.5 arasında 3 psi fark var. zaten ciddi bir fark olmayacaktır..
basınçlar arasında evet çok ciddi bir yakıt farkı yok. yeterki normal değerlerde olsun..

2.2----32ps
2.3----34ps
2.4----36ps
diye devam ediyor basınç farkı bence çok ciddi
bu da hem yok tutuşa hemde yakıta ciddi tesir eder diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
32 psi basınçla bir çukura, kasise yada hız kesiciye girin yada yapım çalışması olan bir yerde 200 metre sürün. Birde 34 psi basınçla sürün. Araç yumuşak süspansiyonlarında etkisiyle 32 psi üstü basınçlarda rahatsızlık verecek şekilde gemi gibi dalganıyor mecburen yavaş gitmek zorunda kalıyorsunuz. Arkadan selektör korna yemenizde cabası. Yavaş gittiğiniz içinde aracınız çok yakıyor. Ben aracım yüklüde olsa 33psi nin üstüne çıkmıyorum. Fabrika isterse 40 psi yazsın şehir içinde birçok yerde yapım çalışması var ve neredeyse 200 metrede bir olması gerekenden yüksekte hız kesici ve standart dışı yüksekliklerde logar kapakları var. Bunları da göz önünde bulundurmak gerek. Bizim araçlarda 30 psi ile gezen arkadaşlara da rastladım hatta diyarbakır skoda servisinin konforlu rahat bir şekilde sürmek istiyorsanız lastik basıncını 30 psiye çekip bu şekilde sürün şeklinde söylediğinide idda ettiler. Bununda güvenlik riski açısından sakıncaları olacağını öngördüğümden 32 psi de kullanıyorum.
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2018, 03:48:17 Gönderen: Rifle44 »

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ARACı teslim alırken kontrol etmelerini istemiştim. servisten usta gelip 32 psi olarak gösterdi. 2.5 seneyi geçti hep aynı basınç kullanıyorum. sorun yok.

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;638674
ARACı teslim alırken kontrol etmelerini istemiştim. servisten usta gelip 32 psi olarak gösterdi. 2.5 seneyi geçti hep aynı basınç kullanıyorum. sorun yok.

Yorumlarınız için tesekkurler 32 psi dan şaşmayacağım bn de sağolun