škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 TDI Superb Donma Problemi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OsmanŞENGÖZ

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yaklaşık 2 ay önce -20 derece sıcaklıkta aracım yakıt dondurdu. Servisi aradım kötü yakıt kullandığın için olmuştur dediler. 2-3 gün kapalı garajda muhafaza ettim, sorun çözüldü (öyle sanıyordum)
Son 10 gündür sıcaklık geceleri -40 civarında. Yakıtı en kaliteli yerden almama ve hatta 2 tüp dizel antifiriz kullanmama rağmen aracım yine donuyor. İlk donmadan sonra yakıt filtresinde kristaller kaldığı ve bu yüzden yine donduğunu söylediler. Bulunduğum ilde servis yok. Yakıt filtresini kendim temin edebilir miyim. Orjinal filtrenin marka-modelini bilen var mı?

Çevrimdışı Onurr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Servise sorun bence. Hatta parayi havale edin kargoya versinler 1 tane. O sicaklikta donmamasi garil olur bence. Bu durum aractan degil yakittan kaynaklaniyor. Tabi dizel yakitin donma derecesi kactir bilmiorum ama aracta yakit tankini isitacak bir aparat olmadiktan sonra o derecenin altinda mercedes de olsa donacaktir. Mesela kombiler kalorifer acik olmasa dahi arada bir suyu hafif isitip donmayi engeller tabi bunun yakit icin bir karsigi var mi bilemiyorum. O derecelere inen yerlerde benzinli arac tercihi daha mantikli olurmus sanki.

Çevrimdışı rabbit

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Osman bey valla cok sasirdim. konu hakkinda hic bilgim yok. ama -40 nedir yaa.. -40 ta nasil geziyorsunuz. ben istanbuldayim hava 5 derece donuyoruz... Allah kolaylik versin.. Bir kis oralara gelip bu soguk nasil oluyormus gormek isterim.. Ama cok zor tabii...

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıt filtresindeki kristallenme hava ısınınca çözülmez mi (çözülmez miymiş) acaba? Emin değilim ama konuyu iyice araştırmadan yepyeni arabanın yakıt filtresini değiştirmeyin bence :o

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Motorinli araçlarda hava eksi derecelere düştüğünde bu tip sıkıntılar maalsef memleketimizin 4 bir yanında sahtekarlık yüzünden yaşanıyor kalitesiz yakıttan kasıt bu ya su katarlar su mazottan ağır olduğu için depa yada yakıt tertibatının her hangi alçak bir noktasında(depo dibi, rekorlar, filtre, pompa vs.) birikir ve orada donar yakıt akışına engel olur yada kötü rafine edilmiş sert kış koşulları yaşanan bölgeye göre donma eşik değeri rafine edilmemiş olduğundan yakıtın kendi donar araç çalışmaz olur. Bu durumda aracı ısrarla çalıştırmaya çalışmayın tıkanıklıktan dolayı herhangi bir yakıt tertibatının çatlamasına yada patlamasına neden olursunuz, yapılacak olan en makul iş havanın ısınmasını yada en az -10 derece yada daha sıcak bir ortama aracı çekip donmanın çözülmesini ümit edip beklemektir. Geçmiş olsun.
Dizel aracı olan herkese tavsiyem netten araştırın donma eşik değeri yaşadığınız yere uygun olan yakıtı tercih edin lakin onada çok gevenmeyin çünkü yakıta su katmış olabilirler, bir avuç su bile olsa aldığınız yakıtta sonuç donma olur bu nedenle bulması zor ama dürüst bir istasyon bulun öncelikle özellliikle kışın.
Birde unutmadan deponuzu özellikle çok soğuk dönemlerde tam dolu tutun, yakıt ne kadar az olursa donması o kadar çok vede çabuk olur.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2016, 00:47:52 Gönderen: MaÇaHeL »

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ve tabii burada sadece yakıt firması(yani dağıtıcı) değil, yakıtı satan bayi de önem arz ediyor...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
-40 derecede sanırım yapacak pek bir şey yok.-11de benim arabanın sesi değişiyor ekranlar yavaşlıyor gaz yemiyor vs. -40ı düşünemiyorum.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mazot donduysa sorun yok aracı biraz kullanamazsınız ama soğutma suyunu kontrol edin bence cünkü standart antifrizler -37 dereceye kadar koruma sağlar. Sonra motoru dondurur, bloğu çatlatırsınız.

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;602426
Ve tabii burada sadece yakıt firması(yani dağıtıcı) değil, yakıtı satan bayi de önem arz ediyor...

Eline sağlık bende  tam olarak bunu anlatmak istemiştim.

Çevrimdışı Onurr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yakit konusunda firmanin kendi islettigi istasyonlari tercih etmek lazim. Bu yil samsunda yasiyorum burda 3 shel var birini kendisi isletiyor surekli ordan almaya calisiyorum ben de.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu kadar soğukta arabayı sabah çalıştırmak için tek çare gece ayazda arabayı çalışır vaziyette bırakmak tabi çaldırmamak kaydıyla :).

Çevrimdışı promethe

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Önceki yıllarda ben de dizel kullanırken araç da yakıt donması, yakıt filtresinin donup çözüldugu için  şişmesi ve görevini yerine getirememesi gibi sorunlar yasıyordum. (PO, OPET, SHELL gibi farklı ve güvenilir firmalar ve şehir içinde taksi ya da dolmuş şoförlerinin genelde alışveriş yaptığı, güvenilir olduğu düşünülen istasyonlardan yakıt almama rağmen).

Bildiğim kadarıyla -22 dereceden sonra dizel donuyor, depoya donma derecesini aşağı çeken katkılar da yine bildiğim kadarıyla -28 e kadar etkili oluyor sonrasında yakıt donuyor. Sivasta geçen hafta gündüz bile -15 idi geceleri de çok daha soğuktu(-25), dacia logan,fiat doblo ve fiorino, passat, corolla donan veya bir şekilde soğukta sıkıntı yaşayan araçlardi. Dizellerdi hepsi.  (Verdiğim örnekler ya komşularım ya da iş arkadaşlarımdı).
İsin özü çok soğuk yerlerde yaşanıyorsa ve dizel  araç almak zaruri değilse benzinli araçtan şaşmamak lazim.
Geçmiş olsun tekrar.

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Hukuki

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Satıp benzinli model alacaksin yada kapalı garajda tutacaksın baska care yok. Van Çaldıran Turkiyenin en soğuk yeri orada kamyoncular mola verdiklerinde ya stop etmezler yada ates yakarlardı mazotu eritmek için.

Çevrimdışı OsmanŞENGÖZ

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rabbit;602401
Osman bey valla cok sasirdim. konu hakkinda hic bilgim yok. ama -40 nedir yaa.. -40 ta nasil geziyorsunuz. ben istanbuldayim hava 5 derece donuyoruz... Allah kolaylik versin.. Bir kis oralara gelip bu soguk nasil oluyormus gormek isterim.. Ama cok zor tabii...

Teşekkür ederim, sağol. O hava şartlarında bikaç dakika dışarda dur, kesinlikle görmek istemediğine karar verirsin.