škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Webasto Dizel Harici Park Isıtıcı

macrostr · 114 · 30959

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: baloglurecep;604311
Hocam ben de evde oda termostatı kullanıyoruz. 23 dereceye ayarlı. Öyle olmasına rağmen bireysel kombi sistemlerde yakıt çok. Merkezi sistemlerde daha ekonomik. Ev büyük olunca onun da etkisi var. Evde küçük çocuk var. Dışarı çıkarken hiç kapatmıyor, kısmıyorum. Termostat hero 23 derecede duruyor. Apartmanda genelde bu aralıkta faturalar geliyor. Bugün merakımdan doğalgaz saatine baktım on beş günde 300 tl yakmış. 200 –300 daha yakar ay sonuna kadar.
Hocam bir de bugün webosta bakmaya gittim. 1850 tl dedi. Ben e düşüneyim dedim. Kararsızım.

Hakikaten bireysel ısıtma gerçekten külfet, bir uzak bir  akrabam benden 3-4 km mesafede merkezi sistem bir yerde oturuyor, cam pencere açık yanıyoruz, 150 ödedik geçen ay diyor, yaz kış mı ödüyorsunuz diyorum yok diyor. Yani bu konu biraz "şehir içi seri kullanırım yinede 4 lt ancak yakıyor" muhabbetine benziyor. Bende sizin gibi geçen ay 340 ödedim, bu ay bakalım ne gelecek.

Geçen kumanda için gittiğimde minibüsün birine 1.550 TL nakit, faturasız takıyorlardı. Az para değil iyi düşünüp taşınmak lazım. Kendimi "Bu arabayı 4-5 kış daha kullanacaksın, başka aracın olursa ona takarsın, olmadı ikinci el satarsın" falan diye ikna etmiştim. Kendini amorti edecek bir tarafı da yok safi harcama tamamen keyfi. Keyfin bedeli ölçülemez dendiği için hak ediyor diyebiliriz. Tekrar olsa tekrar takarım. Aracı 1-2 yıl içinde değiştirecek olsam takmazdım.

Başka bir forumda daha bu konuyu açtım, düşünen varsa faydalansın diye ortaya çıktı ki bu ısınma problemi bi bizim VAG grubunda var. :uve: Fordunda, toyotasında cliosunda bile PTC denen ön ısıtıcılar var. Millet dizelde 1 dakika içinde sıcak üflemeye başlıyor diyor. Volvosunda BMWsinde webasto orjinal olanlar var. :mad:

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla son birkaç senedir ankara ayazında yaşamama rağmen kapalı otoparkın nimetlerinden dolayı unutmuşum hakikaten soğuk arabaya binmeyi. Ya webasto ya remote start şart. Sabahları kahvaltı yaparken bakıyorum benim panzerin iki yanındaki araçların farları yanıyo komşular remote startla çalıştırmışlar. Bende gidip -15 derece laps diye deri koltuklara oturuyorum kemiklerim üşüyo yemin ederim. Kesinlikle mantıklı tercih yaptınız helal olsun cesaretinize

Çevrimdışı abc123

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: macrostr;604298
Evet arduino ve gsmshield ile olur tabi ama o da en azından 300'e mal olur heralde. Aldığım Staff-02 denen modül 500 TL. Kapalı kutu, röleleri, dijital ve analog girişleri üzerinde, sıcaklık sensörüde var. Yarım saatlik ayarlama ile çalışacak hale getirdim. Bende de iş güç çok yoğun uğraşacak vakit olsa arduino ile daha özel birşeyler yapılabilir. Hatta bu aletler W-BUS denen bir protokol kullanıyor hazır kodu da var. W-Bus üzerinden röle kullanmadan çalıştırırsın.

Ufak bir update yapayım Aç ve kapa komutları gönderdiğimde mesajın alınıp ısıtıcının açıldığından emin olmak için mesaj ile geri bildirim ayarladım. Ayrıca araç ısınıp sıcaklık 20 dereceyi geçince bana geri mesaj atacak bir ayar da yaptım. Hani gidip yanlışlıkla 18 derecede araca binmeyelim :D:D:D

[YOUTUBEHD]J-pXOAbvSd8[/YOUTUBEHD]

Hocam hayırlı olsun. Çok güzel temiz iş olmuş. Bundan sonra webastonun keyfini daha iyi çıkartacaksınız. :)

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kış sonu güncellemesi yapayım çünkü bu hafta ısıtıcının borusunu çıkarıp yaz lastiklerine geçeceğim.

-Performans konusunda 100% memnunum,
-taktırmadan önce 15-20 dakikada ısıtır diye düşünüyordum fakat ısıtma için en az 35-45 dakika gerekiyor, zamanlayıcı ile kurmak en mantıklısı
-1. ay sonunda hiç koku kalmadı, ayrı bir ısı kaynağı olduğu fark edilmiyor.
-aküye etkisi çok az, dün ısıtıcıyı açık unuttum. 7 saat kadar çalıştı. Araç ilk denemede marş bastı, sorun çıkarmadı. Aşrı ısınma yapmadı.
-sıcak havayı araca daha alt bir noktadan girmek gerekiyor, önerilere açığım. Bunu yapamazsam içerideki havayı devir daim etmenin bir yolunu arayacağım.
- sıcak hava girişi arka pandizotta olduğu için eşya taşırken sıkıntı çektim
-GSM modül sıcaklık sensörü ile birlikte çalışırken sorun çıkardı, sensörü devreden çıkardım. Aç kapa olarak sorunsuz çalışıyor. Daha ucuz model tercih edilebilir.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tesekkur ederiz benim gibi konuyu merak edenler icin aydinlatici olmus.

Oncelikle pandizot uzerinde esya tasimak olasi bir kaza durumunda olume sebebiyet vereceginden (verebileceginden demiyorum dikkatinizi cekerim :) ) pandizot uzerinde pecete dahi tasimamanizi tavsiye ederim.

Isinan hava yukselir. Muhtemelen aracin ust kisimlari sogurken ayaklar gec isiniyordur. Surucu ya da yolcu koltugunun altindan isi girisini vermenizi oneririm.

Bir de iyi bir elektrikci yapar. Kontagi kapadiginizda webastoyu kapatacak, ancak kontak kapaliykende calisma komutu verildigindr webasto calisacak. Yani elektrigi tamamen kesmeyecek de kontak kapaninca webastoya kapan komutu verecek. Sanirim roleyle falan yapilir o is. Tavsiye ederim.

Gule gule kullanin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;611258
Tesekkur ederiz benim gibi konuyu merak edenler icin aydinlatici olmus.

Oncelikle pandizot uzerinde esya tasimak olasi bir kaza durumunda olume sebebiyet vereceginden (verebileceginden demiyorum dikkatinizi cekerim :) ) pandizot uzerinde pecete dahi tasimamanizi tavsiye ederim.

Isinan hava yukselir. Muhtemelen aracin ust kisimlari sogurken ayaklar gec isiniyordur. Surucu ya da yolcu koltugunun altindan isi girisini vermenizi oneririm.

Bir de iyi bir elektrikci yapar. Kontagi kapadiginizda webastoyu kapatacak, ancak kontak kapaliykende calisma komutu verildigindr webasto calisacak. Yani elektrigi tamamen kesmeyecek de kontak kapaninca webastoya kapan komutu verecek. Sanirim roleyle falan yapilir o is. Tavsiye ederim.

Gule gule kullanin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Rica ederim DDŞ,

Ya evet mythbustersda bir bölüm vardı, ani frende arkadan uçan eşyalar sürücüyü öldürür mü diye deniyorlardı :)   Ben de üzerine çok elzem olmadığı sürece birşey koymuyorum, geriyi görmeyi engelliyor zaten. Pandizot üzerinde hava menfezi olduğu için yerinden çıkaramıyorum  en büyük sıkıntı bu. O bacağım kadar boruyu bagajdan nasıl içeri taşıcam onu bilemiyorum. Neyse bahar geldi, seneye bakacağız artık...

Bu otomatik kapanma konusunu GSM röle modülünü yapan arkadaşlara yazıcam yaparlar gibi geliyor şuan START komutu gönderince ısıtıcı çalışıyor START 30 dediğimizde 30 dakika çalışacak şekilde ayarlasalar işimi görecek. Zor birşey değil.

Şimdiki proje bir forum üyesinden 18 alaris jant almıştım ona lastik seçme, monaj ve olursa bir forum bahar buluşmasına katılabilme.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Küçük bir güncelleme, hava çıkışının sıcaklığını ölçtüm. Dışarısı 2, araç içi 22, hava çıkışı 12 derece.

resim 1
**
resim 2
**
resim 3

Çevrimdışı hosukoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba, Orjinal webasto euro üzerinden satılıyor. Yaklaşık 450€ , 2500TL-3000TL arasında bir rakama taktırabilirsin. Yerli alternatifleri de var(DAI Sava ve Ithal çin ürünlerini takanlar) onlar 1750-2000 civarı fiyatlar gördüm.