škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Start-Stop: Aracın enerji ihtiyacı yüksek.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Fabia 3 TSI alarak bugün aranıza katıldım. Aracın tüm menülerini detaylıca inceledim. Tek anlam veremediğim başlıktaki bu uyarı oldu. Forumlardaki önerilere baktım. Söylenen her şey(emniyet kemeri, ısı, klima vs.) tamam olmasına rağmen bu uyarı çıkıyor. Araç daha 3000 kilometrede ve yalnızca 2 ay kullanılmış. Akünün sorunlu olduğunu sanmıyorum; ama baktıracağım yine de. Gözden kaçırdığım bir detay var mı?

Bir de şunu sorayım: Bir depo benzinle kaç kilometre gidilir?
1.2 manuel 90 beygir benzinli

« Son Düzenleme: 21 Kasım 2016, 21:39:14 Gönderen: Erdem T. »

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Akünü kontrol ettir. ışığı falan filan açık kaldıysa belki bilemedim. Yeterli seviye akü istiyor start stop. Akü azsa sarj ediyim diye devreye girmiyor.
Bir baktırın derim.

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın  motoru ısınmadığı durumlarda, birçok elektrik harcayan uygulama açık olduğunda ve bunları yedeklemesi için aküyü çalışarak doldurması gerektiğinde bu uyarı çıkar. Yaklaşık 8-10 dakikalık bir sürüşten sonra''start stop aktif'' uyarısı çıkar

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı bugün satın alıp yaklaşık 70 km. kullandım ama aküyü yoran tüm uygulamalar kapalı olmasına ve kemer, klima gibi şartlar yerinde olmasına rağmen "start stop aktif" diye bir uyarı çıkmadı hiç. Işıklarda durduğumda ön ekranda start stop sembolünün üstü çizili bir sembol çıktı sadece.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Erdem Bey, öncelikle foruma hoşgeldiniz ve aracınız hayırlı olsun. Kazasız, belasız, hatasız, cezasız, keyifli sürüşleriniz olsun. Forum adabı üzere tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

Soruya gelince tahminim üzere, start-stop aküleri diğer akülerden farklı olması gerektiğini biliyorum. Araçta diğer elektrik çeken, lamba, fan ve klima gibi aygıtların yüklenmesi ile gerekli akımı ve voltajı sağlayamıyor olabilir. Akünün yük durumunda kaç volt verdiğine bakılması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla 12.4 Volt altına düşmemeli SS de önerilen  12.6 diye hatırlıyorum. Yanlış hatırlıyor olabilirim?

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;597844
Erdem Bey, öncelikle foruma hoşgeldiniz ve aracınız hayırlı olsun. Kazasız, belasız, hatasız, cezasız, keyifli sürüşleriniz olsun. Forum adabı üzere tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

Soruya gelince tahminim üzere, start-stop aküleri diğer akülerden farklı olması gerektiğini biliyorum. Araçta diğer elektrik çeken, lamba, fan ve klima gibi aygıtların yüklenmesi ile gerekli akımı ve voltajı sağlayamıyor olabilir. Akünün yük durumunda kaç volt verdiğine bakılması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla 12.4 Volt altına düşmemeli SS de önerilen  12.6 diye hatırlıyorum. Yanlış hatırlıyor olabilirim?

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Hoş bulduk. Tabışma bölümüne uğrayacağım ilk fırsatta. Ben yarın birkaç şey daha deneyip olmazsa bir ölçüm yaptırayım o zaman.

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben aracı  sıfır aldım. Bayiden çıkıp eve gidene kadar yarım saat  ve sonras kullanımda  da 20 dakika kadar bizim ekranda da aynı yazı çıkınca sinir olmuştum. Ancak akü kendini toplayıp uyarı çıkınca sistem devreye girdi ve çalışmaya arada bir bu uyarı çıksa da sorunsuz devam ediyor.

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün sistem çalıştı. Dün bir şeyi eksik yapmışım demek ki.

Çevrimdışı Romario87

• MondiBAY
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://i.hizliresim.com/DJl7MZ.jpg
aynı (sorun diyemiyorum) olay benim aracımda' da mevcut. yalnız bu hatayı sadece ilk çalışmada alıyorum.  araç çalıştıktan sonra 5 dk sonra aktif hale geliyor. bence bu bir sorun değil. belli bir enerji depolama gibi bir olay. tüm araçlarda olur diye tahmin ediyorum. mesela sabah arabana bindin çalıştırdığında direk devreye giren olduğunu sanmıyorum.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Romario87;597945
aynı (sorun diyemiyorum) olay benim aracımda' da mevcut. yalnız bu hatayı sadece ilk çalışmada alıyorum.  araç çalıştıktan sonra 5 dk sonra aktif hale geliyor. bence bu bir sorun değil. belli bir enerji depolama gibi bir olay. tüm araçlarda olur diye tahmin ediyorum. mesela sabah arabana bindin çalıştırdığında direk devreye giren olduğunu sanmıyorum.

Hayır 5 dakika sonra devreye girmesi ondan değil motor soğukken start stop yapılmaz mantıklı değil. Motor belli bir ısıya ulaşınca devreye girmeye başlıyor buda 5-10dk arası hava şartlarına bağlı.

Çevrimdışı ixir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı teslim alırken bana söylenen araç soğukken, klima yüksek ayarda çalışırken direksiyon düz konumda değilken ve emniyet kemeri takılı değilken start-stop un çalışmayacağıydı.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdem T.;597836
Merhaba arkadaşlar. Fabia 3 TSI alarak bugün aranıza katıldım. Aracın tüm menülerini detaylıca inceledim. Tek anlam veremediğim başlıktaki bu uyarı oldu. Forumlardaki önerilere baktım. Söylenen her şey(emniyet kemeri, ısı, klima vs.) tamam olmasına rağmen bu uyarı çıkıyor. Araç daha 3000 kilometrede ve yalnızca 2 ay kullanılmış. Akünün sorunlu olduğunu sanmıyorum; ama baktıracağım yine de. Gözden kaçırdığım bir detay var mı?

Bir de şunu sorayım: Bir depo benzinle kaç kilometre gidilir?
1.2 manuel 90 beygir benzinli

ben, 110 beygir 1.2 TSI'la duruma göre değişmekle beraber 600-700 km arası mesafe yapıyorum. Dikkatli ve iktisatlı kullanınca ve nerede olduğuna da bağlı tâbi bir depoyla 700 üzeri, 750 km'ye kadar olduğu da olabiliyor.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ixir;598056
Aracı teslim alırken bana söylenen araç soğukken, klima yüksek ayarda çalışırken direksiyon düz konumda değilken ve emniyet kemeri takılı değilken start-stop un çalışmayacağıydı.

direksiyon konumu meselesini ben pek anlayamadım hâlâ. evet, start stop devreye girmediğinde direksiyon açısı ile ilgili bazan uyarı veriyor ancak direksiyon tam sağ ya da sola kırılmış iken de devreye girdiği zamanlar çok oldu.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ixir;598056

süper detaya girmişsin hocam aynen öyle KLİMA SEVİYENİZ 3-4 İKEN START-STOP GİRMEZ DEVREYE.

Klimanız 1-2 ise zaten çok sıcak-soğuk değil ihtiyaç yok diye devreye girer. Teşekkürler bilgi için

Çevrimdışı ixir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kavih;598071
direksiyon konumu meselesini ben pek anlayamadım hâlâ. evet, start stop devreye girmediğinde direksiyon açısı ile ilgili bazan uyarı veriyor ancak direksiyon tam sağ ya da sola kırılmış iken de devreye girdiği zamanlar çok oldu.

Direksiyon düz olmadığı durumda bende de çalıştı :)