škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Start-Stop: Aracın enerji ihtiyacı yüksek.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı firat1337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar dün akşam işten eve giderken şöyle bir durumla karşılaştım. Radyo dinliyorum, Start Stop devredeyken ışıklarda durdum. Araç sustu. Ayağımı çektim frenden araç çalıştı ama radyo istasyonu da değişti :)
3-4 defa arka arkaya denedim ve her seferinde de dinlediğim radyo istasyonundan bir sonraki istasyona geçti. Start Stop devre dışıyken olmuyor zaten :) Lütfen siz de deneyip bilgi verir misiniz sizde de oluyor mu? :)

Edit : Sabah aracımı ilk çalıştırdığımda frene tam bastım ve start stop devreye girdi bende de.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2016, 09:38:47 Gönderen: firat1337 »

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Octacia'da motor soğukken de çalışıyor start stop :) GArip bir durum.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;598072
süper detaya girmişsin hocam aynen öyle KLİMA SEVİYENİZ 3-4 İKEN START-STOP GİRMEZ DEVREYE.

Klimanız 1-2 ise zaten çok sıcak-soğuk değil ihtiyaç yok diye devreye girer. Teşekkürler bilgi için

eğer motor ısınmış ise klima seviyesi 3-4'de olsa yine de devreye girecektir.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia'nın start&stop sisteminin biraz kafasına göre çalıştığı konusunda bir yorum yazdığımda epey laf edilmişti bana. Halbuki youtube'daki bir test videosunda da araca aynı eleştiri yapılmıştı.

Öncelikle şunu belirteyim ben sabahları klimayı değil kaloriferi çalıştırıyorum. Kalorifer 1. kademede iken bile start stop çalışmıyor. Kaloriferi kapatınca çalışmaya başlıyor.

Motorun ısınması konusunda gelince araçlar zaten benzinli. Dizel motor olsa, kısa mesafeli şehir içi sürüşlerde motorun yeterince ısınmaması konusu doğru olabilir. Ancak benzinli motorda bu durumun yaşanmaması lazım.

Bu arada kısa mesafe derken 25 km'lik bir sürüş mesafesinden bahsediyorum. Evden çıktıktan sonraki 17 km boyunca saatte 90 km min. hızla gittiğimden motorun ısınmama gibi bir sorunu olmuyor.

Bence fabia'lardaki sistem çok verimli bir çalışma performansına sahip değil. bunun sebebi akünün yeterince güçlü olmaması olabilir diye düşünüyorum. Çünkü start&stop sistemli araçların kendine has aküleri var.

İmkan olsa da farklı bir aküyle deneme yapabilsem bu soruya daha net bir yanıt verebilirim.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2016, 18:03:10 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç 1.0 FABİA. Her sabah 6:30 da  aracı çalıştırdıktan sonra cam buğusu için 1-2 seviyede havalandırmayı açarım, gündüz farı otomatik olarak zaten açık, sonrasında far da açık,  bu aralar hava sıcaklığı Beylikdüzü'nde sabah 8-9 derece ve 4-5 dakıka veya 1.5- 2 km içinde start stop devrede

Ancak daha önce de yazmıştım;  bayiden aracı alıp bindikten sonra 8-9 km sonrası ancak start stop devreye girmişti. Şimdileri ise durum yukarıdaki gibi seyrediyor.

Anlatılanlar ya bir akü problemi yada alternatörün şarj problemini işaret ediyor gibi.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Faruk beye katiliyorum 5 yasinda aku degilki icindeki depolanmis enerjiyi kessin ya da yettiremesin. Sanirim turbo yaglamasini kesmesin diye. Motor isinmadan bide turboyu yagsiz birakirsa sistem hem turboyu hem sekmanlari hizli asindirir ... Motor ideal sicakliga geldiginde otomatik olarak devreye girer diye dusunuyorum. Ancak aracin enerji ihtiyaci yuksek uyarisi seklinde uyari vermesi ilginc geldi. Acaba araci yeni aldiginizdan akuyu tam doldurmadan vermia olabilirler mi? Bir sure izlemekte fayda var hayirli olsun araciniz

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kavih;598188
eğer motor ısınmış ise klima seviyesi 3-4'de olsa yine de devreye girecektir.

Denedinmide emin konuşuyorsun ? ben denedim çünkü 3 te soğukken yazın ortasında girmedi devreye içeriyi soğutabilmek için. 2 ye çektim tık diye stop etti.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;598278
Denedinmide emin konuşuyorsun ? ben denedim çünkü 3 te soğukken yazın ortasında girmedi devreye içeriyi soğutabilmek için. 2 ye çektim tık diye stop etti.

denemesem yazmam. motor henüz tam ısınmak ve ısınmamak arasında ise böyle olur. ikinci seviyedeki klima gücü için yeterli enerji var, dördüncü seviyede iken klima start stop devreye girmesi için henüz araç hazır değil demektir bu. amma hazır olursa her klima seviyesinde sistem devreye girecektir.

tanışmadığınız kişilerle konuşurken daha dikkatli bir uslupta konuşmanızı tavsiye ve rica ederim. kullanıcı adınıza sığınarak bir uslupta konuşmanız forumda doğru değil.

Çevrimdışı Halilpdr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kavih;598284
denemesem yazmam. motor henüz tam ısınmak ve ısınmamak arasında ise böyle olur. ikinci seviyedeki klima gücü için yeterli enerji var, dördüncü seviyede iken klima start stop devreye girmesi için henüz araç hazır değil demektir bu. amma hazır olursa her klima seviyesinde sistem devreye girecektir.

tanışmadığınız kişilerle konuşurken daha dikkatli bir uslupta konuşmanızı tavsiye ve rica ederim. kullanıcı adınıza sığınarak bir uslupta konuşmanız forumda doğru değil.

Aynen durum benim araçta da böyle. Ki mantık olarak da böyle çalışması gerekiyor konfor ve ekonomi hedefliyor yeni nesil sonuç olarak. Aracım 1.2 tsi dsg style.

Uslup konusunda da size katılıyorum.
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2016, 00:59:26 Gönderen: Halilpdr »

Çevrimdışı Yeşil R53

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Skoda nın bize bir kazığıda aküdür,,, ihtayıncan küçük aküler konduğu için start stop problemi yaşıyorsunuz. İlk fırsatta akülerinizi değiştirin yüksek amperli agm aküler start stop uyumludur. Yüksek amper ve marş gücü olan aküleri tercih edin bu sorununuz ortadan kalkmış olucak. Benim aracım skoda rapid sb 2015 model aracımdan çıkan akü 35 amper motosiklet aküsü idi hemen değiştirdim kendimi riske atamam...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı dorland

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
merhaba,bende bu durumdan şikayetçiyim %70 çalışmıyor,çalıştığı zaman arabamda bu sistemin olduğunu biranda şaşırarak hatırlıyorum.çoğu zaman gün içerisinde hiç çalışmıyor..yani dandik yapmışlar

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben bakımda bu şikayetimi bildirdim. Bana sistemde sıkıntı olmadığını söylediler. Tabi esas test sadece farklı akü takılarak denenebilir. Ama kaliteli start&stop akülerin 700 TL civarında olması sebebiyle bunu yapmak pek kolay olamayacak.

Ancak yukarıda bir arkadaşın dediği gibi bu sistem %70 çalışmıyor.

Çevrimdışı Halilpdr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dorland;601035
merhaba,bende bu durumdan şikayetçiyim %70 çalışmıyor,çalıştığı zaman arabamda bu sistemin olduğunu biranda şaşırarak hatırlıyorum.çoğu zaman gün içerisinde hiç çalışmıyor..yani dandik yapmışlar
Bu sorunlari biz neden yaşamıyoruz acaba[emoji53] zamanla mı yaşayacağız yoksa. Ben şuan çok memnunum hatta hayranım denilebilir.
Aracim 1.2 tsi dsg style

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı dorland

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Halilpdr;601049
Bu sorunlari biz neden yaşamıyoruz acaba[emoji53] zamanla mı yaşayacağız yoksa. Ben şuan çok memnunum hatta hayranım denilebilir.
Aracim 1.2 tsi dsg style

inan arkadaşım böyle bir sıkıntım varolmasa yazmam,niye yazayım ki.fabıa mı severek ve isteyerek aldım..ama bu durumu ben yaşıyorum ve en kısa zamanda da servise bildiricem ve birkaç sorunu daha..ayrıca senin adınada sevindim:)

Çevrimdışı Halilpdr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14173]dorland[/MENTION] olmayan şeyi neden yazacaksın tabiki. Sadece boyle şeyleri okuyunca, acaba ben de zamanla mı yaşayacağım bunları diye insan bi tırsmıyor değil (: