škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia-2016 Aynada kör nokta sorunu

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yataylimit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Ben aracımı yeni aldım, daha bir ay bile olmadı. Şoför taraf yan aynanın kör noktayı göstermediğini fark ettim. Sizde de durum böyle mi? Bir ay içinde 2-3 kere kaza tehlikesi atlattım. Önceki aracım 2011 Civic idi ve hiçbir şekilde böyle bir sorun yaşamıyordum. Aynalar benim aracımın sadece kapı kollarını gösterecek biçimde dışa dönük durumda. Daha da mı çevirmeliyim, 2016 model araca 10 Liralık kör nokta aynası mı taktırmalıyım anlayamadım...
:confused:
Siz ne dersiniz?

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yataylimit;562369
Merhaba arkadaşlar,

Ben aracımı yeni aldım, daha bir ay bile olmadı. Şoför taraf yan aynanın kör noktayı göstermediğini fark ettim. Sizde de durum böyle mi? Bir ay içinde 2-3 kere kaza tehlikesi atlattım. Önceki aracım 2011 Civic idi ve hiçbir şekilde böyle bir sorun yaşamıyordum. Aynalar benim aracımın sadece kapı kollarını gösterecek biçimde dışa dönük durumda. Daha da mı çevirmeliyim, 2016 model araca 10 Liralık kör nokta aynası mı taktırmalıyım anlayamadım...

:confused:

Siz ne dersiniz?

Konu açmadan hatta aracı almadan forumu okuyup ya da arama yapsaydınız keşke. Bu,  forumda sayfalarca konuşulan kronik bir sıkıntı

Çevrimdışı yataylimit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Üstad, kör nokta olarak araştırıyorum ama bir tek benim mesajım çıkıyor.
Google'da da araştırmıştım ama detaylı bir cevap bulamadığım için yazma gereği hissetmiştim...

Varılan ortak bir sonuç oldu mu peki, biliyor musunuz?
Teşekkürler.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yataylimit;562375
Üstad, kör nokta olarak araştırıyorum ama bir tek benim mesajım çıkıyor.
Google'da da araştırmıştım ama detaylı bir cevap bulamadığım için yazma gereği hissetmiştim...

Varılan ortak bir sonuç oldu mu peki, biliyor musunuz?
Teşekkürler.

Yok hocam eski tip yuvarlak ayna alıp yapıştırabilirsiniz köşelere

Çevrimdışı m@hm@

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
En çok yadırgadığım noktasıdır dış bükey ayna olmaması,çözümüde çok aradım ama ele avuca gelir bişey bulamadım aynacılarda bada büyük araç aynalarını kestirip yapılabilir,ısıtma özelliği yapılabiliyor fakat  karartma özelliği yapılamıyor,karatma özellikli aynadan kesip yapmakta çözüm olmuyor,en güzel çöz0m yan aynaya bakarken başınızı 90° çevirerek bakmanızdır

Çevrimdışı yataylimit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Octavia2015;562398
En çok yadırgadığım noktasıdır dış bükey ayna olmaması,çözümüde çok aradım ama ele avuca gelir bişey bulamadım aynacılarda bada büyük araç aynalarını kestirip yapılabilir,ısıtma özelliği yapılabiliyor fakat  karartma özelliği yapılamıyor,karatma özellikli aynadan kesip yapmakta çözüm olmuyor,en güzel çöz0m yan aynaya bakarken başınızı 90° çevirerek bakmanızdır

Anladım üstad. Desenize Tempra'da kullandığım yuvarlak kör nokta aynasına geri döndük :gaz:

Çevrimdışı telepinu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Octavia bizi düşünmüş
Bol bol boyun egzersizi yapıyoruz sayesinde.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
A5 kasadan sonra en çok sıkıntısını çektiğim konulardan birisi bu. Aynaları istediğin kadar dışa doğru ayarlasan da dış bükey ayna kadar olmuyor ne yazık ki.

Çevrimdışı Sutlage

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aslında çin menşeili alışveriş sitelerinde kaba olmayan bombeli aynalara birazcık araştırma sonucu rastlanabiliyor. Düşünürseniz bakın derim.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
kör nokta hayati bir problem, geçenlerde şerit değiştirmek için sinyal verdim. Aynadan araç görünmüyordu tam direksiyonu kırmak üzereyken solumdaki aracın burnunu fark ettim. Solladı geçti, meğerse araç kör noktadaymış, şerit değiştirme gibi kararlar bir saniyeden daha kısa sürede veriliyor. Bu kararı verdiğiniz an araç kör noktada ise buyurun size kaza.

Çevrimdışı ahmet38

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar ben de octavia kullanıcısıyım ama ciddi bir kör nokta sıkıntısı yaşamadım. çok mu dikkatsiz kullanıcıyım ne:)

ama iç aynadan da kontrol yaparak solluyorum belki o yüzdendir. ama şimdi ilk iş kontrol edeceğim.

Çevrimdışı yataylimit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Konuyu açtıktan sonra soruna şık bir kör nokta aynasıyla çözüm buldum. Geri planda ne var ne yoksa gösteriyor. Hatta onu daha çok kullanır oldum desem doğrudur :) Gayet kaliteli bir ürün ve aynada da fena durmadı. Aynanın açısı ayarlanabiliyor ancak ayar mekanizması sert olduğu için oto yıkamada bozulacağını sanmıyorum.

Gittigidiyor üzerinden aldım. Gönderi hızı, paketleme falan on numaraydı ve kargo dahil 11 Liraya aldım. Satıcının elinde başka var mı bilmiyorum ama soracağım. Fotoğrafları aşağıya ekliyorum.

Not: Soruldu, elinde 30 adet varmış. Şu linkten tekrar satışa sunmuş: http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/3r-kor-nokta-ayna-seti-2-li-genis-gorus-alanli-215660293

http://www.xn--konuanlatm-5ubb.com/wp-content/uploads/2015/05/012.jpg
http://www.xn--konuanlatm-5ubb.com/wp-content/uploads/2015/05/011.jpg
http://www.xn--konuanlatm-5ubb.com/wp-content/uploads/2015/05/009.jpg
http://www.xn--konuanlatm-5ubb.com/wp-content/uploads/2015/05/008.jpg
http://www.xn--konuanlatm-5ubb.com/wp-content/uploads/2015/05/007.jpg
« Son Düzenleme: 25 Mart 2016, 12:59:35 Gönderen: yataylimit »

Çevrimdışı Chao

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
valla ben de hiç kör nokta sıkıntısı yaşamadım. aynalar biraz küçük evet, ancak bende alışkanlıktır hep bi ileri doğru gelip aynada görmediğim noktaya bakarım :) o yüzden yaşamadım belkide.

Çevrimdışı scoutm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kör nokta ile ilgli bilinen bir yanlış var aslında;Bize ehliyet alırken aynanın alt köşesinin arka kapının tutacağını görmesi gerekiyor denilmesdir.Bu maalesef günümüzde doğru olmayan bir bilgi olarak aklımızda kalıyor.
Doğru uygulama aslında şu şekilde öğretiliyor;
Dikiz aynalarına baktığınızda aynadan aracın kaportasına dair hiçbir şey görmeyene kadar açısını genişletmeniz isteniyor.Ayna bu şekilde neredeyse 80-85 derece açıyla yanlara bakıyor oluyor.Aldığım ileri sürüş teknikleri eğitiminde eğitmen kör nokta için bu şekilde tavsiyede bulunmuştu.Bu açıda kullanırken alışana kadar karşilaşılan tek zorluk araç park ederken manevra sırasında etraftaki cisimlere göre aracın konumunu belirlemek zor oluyor ama bir müddet sonra alışılıyor.Bu sorun için çözüm manevra sırasında hafifçe sağa sola doğru eğilmek. Araç yüksek hızla giderken ileri geri hareket ederek kör nokta kontrolu yapmak yerine araç düşük hızla manevra yaparken bu işlemi gerçekleştirmek daha mantıklı geliyor.