škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia Motorlarının Tork-kW Grafikleri

Ziyaretçi · 27 · 53292

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63

Çevrimdışı firstemperor

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
mpi motor için olanını göremedim (yoksa bizim motorları adamdan saymıyorlarmı:()

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Grafikler için çok teşekkürler; çok önem verdiğim bir konudur.:ok:

Yalnız bu grafiklere nerden ulaşabileceğimizi de çok merak ettim. Zira benim elimdeki 80 hp'lik TDI grafiği sanki burdakinden biraz farklı gibi. Acaba aynı motorların farklı otolarda farklı grafiklere sahip olması mümkün olabilir mi ? (benim elimdeki grafikte "Roomster 1.4 TDI 80" ibaresi var)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: SEAHAWK;20528
 (benim elimdeki grafikte "Roomster 1.4 TDI 80" ibaresi var)

Aynı motor ve torklar, farklı araçlarda kullanılıyor  ;)

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;20534
Aynı motor ve torklar, farklı araçlarda kullanılıyor ;)

Aslında benim kastettiğim maks güç ve tork değerleri değildi.:) Daha ufak yazılım müdahaleleri. Mesela 1500 civarı devirde biraz daha fazla yakıt püskürttürüp tork bakımından azıcık takviye yapmak gibi.(örnek idi)

==================================================

Bu arada geçen yaz 1.6 MPI - 1.6 FSI tork bandı üzerinde yaptığım çalışmanın aynını merak edilen motor ikilisi "1.4 85'lik ve 1.4 101'lik" için de yaptım. Meraklısı için oldukça açıklayıcı olabilecek, oldukça özenli bir çalışmadır. Az önce bitti, umarım beğenirsiniz. :)

(program olarak paint yeterliydi. 250 devirlik hassasiyetle 101'liğin tork değerleri tespit edilip güzelce bütünleştirildi. Ancak kullanılan 2 grafiğin hassasiyeti farklı olduğundan çok küçük ve önemsiz sayılabilecek hassasiyet eksiklikleri olabilir (1-2 nm'den fazla oynamayacağını tahmin ediyorum)

Buyrun; 63 kw'nin güç tork grafiğine oturtturulmuş bir "74 kw tork grafiği". (parlak yeşil olan 74 kw'nin torku, grafiğe de ekledim:ok:)

« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2009, 20:35:11 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada benzer bir kıyaslamayı çok tartışılan motor ikilisi olan MPI-FSI ve, aralarına sonradan kattığım Roomster, Fabia, İbiza ve Cordoba'da kullanılan 105 hp'lik benzinli motor için de yaptım. Gene güzel bir çalışma oldu.

Grafik aslında 102'lik MPI'nin güç-tork grafiği. Ben o grafiğe 105'lik 16V motor ile FSI'nin tork grafiklerini ekledim. Yani bu grafikte asıl amaç bu 3 motorun torklarını kıyaslamaktı. "105'lik ile FSI'nin güç grafiği nerde ?" demeyin, yok orda.:)

Kırmızı çizgi MPI'nin güç grafiği. Kalın siyah çizgi MPI'nin tork grafiği. Koyu mavi renkli ince çizgi FSI'nin tork grafiği. Açık yeşil renkli ince çizgi ise Roomster, Fabia 2, Ibiza vb'de kullanılan 105'lik motorun tork grafiği.

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2010, 16:09:27 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
"Yukarıdaki grafik çok karışık" diyen FSI-MPI meraklılarına sadece FSI ve MPI'nin kıyaslandığı grafiğini de sunayım.

Bir üst mesajdaki grafikten 105'lik 1.6'nın çıkarılmış hali;

====================================================

Bu da 70'lik 1.4 TDI ile 80'lik 1.4 TDI'ın torklarının kıyaslandığı grafik. Grafik orjinalinde 70'liğin güç-tork grafiği. Ben bu grafiğe koyu mavi ile 80'liğin tork eğrisini ekledim.

Kırmızı 70'liğin güç eğrisi. Açık mavi 70'liğin tork eğrisi. Koyu mavi ise 80'liğin tork eğrisi.

=====================================================

Ayrıca bu forumdan önceki forumda (skodaclubturkey) yöneticilerimizin yüklediği, muhtemelen kendilerinin de unuttuğu (bu foruma tekrar yüklememelerinden belli:kiki:) mükemmel 2 grafiği tekrar forum kullanıcılarına sunmaktan mutluluk duyarım.:)

Karşınızda, son zamanların en sağlam karşılaştırmalı güç tork grafikleri. (Fabia I'de kullanılan motorların neredeyse hepsi sanırım)

BENZİNLİ MOTORLAR

DİZEL MOTORLAR

« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2009, 23:07:48 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
çok güzel paylaşım dikkatle inceledim, bu 1.9 SDI ne kadarda gereksiz bir motor olduğunu tasdikledi.

benzinli ve 2 litre Fabia, cidden yüzümde bu ifade var :hanz:  

beygirce başarısız olduğu malum, torkça oldukça başarılı bir motor olmuş, çok yumuşak gider o makine, zira kasa belli fabia kasası...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam çok çok kıymetli bir paylaşım, çok teşekkür ederim.:) Zira ilk defa bu grafiklerden 1.6 TDI'ın grafiklerine ulaşmış oluyoruz.:kro: Ha bir de 1.2 TSI var tabii.:heyo:

===============

Bu arada;

Bizim 1.4 TDI'ın orda ne işi var hala ya; kaldırın artık şu motoru.:++:
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2010, 19:04:59 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

bu benim aracın-roomster 1.2 nin ve Ibiza 1.2 ye ait olan motorun grafiği...

http://www.netcarshow.com/skoda/2011-fabia/08.htm

Fabia II nin motor grafiklerine tek tek buradan ulaşabilirsiniz.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Serkan abiye sormak istiyorum neden VW güce önem vermiyor 1.6 105 hp araba yapıyor piyasda şimdi japonların 124 hp dizeli gelicek ?

1.6 105 ile 1.5 110 reno motorunun torkları aynı neden hacim olduğu halde bu güçten daha fazlasını sağlayamıyor vw?

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
her şey güç değil. hyundainin 109 hp 1.4 benzinli motoru var ama bak istersen grafiklerine. max gücünü 6000 küsür d/d da max torkunu da aynı şekilde yüksek devirlerde veriyor. yani günlük kullanımda hiçbir şey fark etmiyor. vw nin motorlarına dikkat edersen max güç ve torkunu alt devirlerde verir bu da aracı verimli ve az yakıt tüketerek kullanmayı sağlar.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White