škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Superb Alma Kararı: Karşılaştırmalar, İzlenimler, Yorumlar

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

5 yıldır Ford Focus kullanıyorum. Sık araba değiştirmiyorum ve en az 7-8 sene severek kullanabileceğim D sınıfı bir aile arabası alma niyetindeyim. ;)

Yıl başından bu yana D sınıf bir çok arabayı inceledim. Mayıstaki AutoShow fuarında da yeni Superb dahil birçok arabayı yakından görme imkanım oldu.:gaz:

Kriterlerim özetle;
- Vergi nedeniyle 2.0 altı olması,
- Konfor için otomatik şanzıman olması
- Uzun vadede yakıt ekonomisi nedeniyle dizel olması. Yıllık 15-20 bin km yol yapıyorum. Dizel motor benzinliye göre 4-5 senede başabaş noktasına geliyor. Bundan sonra ise daha avantajlı oluyor. :ok:

Marka takıntım yok. Uzun vadeli düşündüğüm için ikinci el değer kaybı konusunu da bir kenara bıraktım. Fiyat/performans açısından uygun olanı tercih edeceğim.

Geçen 4-5 aylık sürede Mondeo, Insignia, Peugeot, Audi A4 gibi araçları çeşitli nedenlerle eledim. Passat, Superb ve SUV olmasına rağmen Qashqai üzerinde yoğunlaştım.

Aşağıdaki linkte bu 3 aracın orta ve üst donanımlı modellerini mukayese etmeye çalıştım. (Octavia sadece mukayese için yer alıyor. Bazı özellikleri anlamadığım/bulamadığım için hatalar olabilir.)
http://i.hizliresim.com/6k9PQk.jpg

Bu linkte ise aynı araçların fiyat mukayeseleri yer alıyor.
http://i.hizliresim.com/gAq8y2.jpg

Fikir anlamında bulunduğum nokta ise dizel, otomatik, prestige superb siparişi verme yönünde. Ek donanım olarak ACC isteyeceğim. Fiyat olarak 105.000 (dizel manuel)+1400 metalik farkı+ 1400 ACC + 7000 tahmini DSG olmak üzere 115.000 gibi bir fiyat olmasını ümit ediyorum.
İstanbulda bir bayi ile görüştüm. 1000 TL kaparo ile sipariş verebilirsiniz, renk, model ve opsiyon konusunda istediğini gibi olur ve kasımda gelir dedi. Hiçbir neden belirtmeden istediğiniz zaman cayma hakkı veriyoruz diye ekledi. :ok:

Bu bilgiler ışığında siz değerli kardeşlerimin de görüş ve önerilerini alıp kararımı kesinleştirmek isterim. :dede:

Not: Parayı zor kazananlardan olduğumuz için 115.000 verip araba alırken çok düşünmek, bilenlere danışmak kaçınılmaz oluyor. :wax:
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2015, 12:14:58 Gönderen: bilalduzenli »

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben SuperB yi çok beğendim. Bu klasmanda yazdıklarınız içinde zaten Passat ve Superb seçeneği kalıyor. A4 yeni kasa değiştirecek. Eminim ki çok güzel olacaktır ama fiyatı da malum. Hele ki Passat veya Superb donanımlarını A4 e eklerseniz. Bunu yanında A4 de hacim dez avantajı olacaktır.

Babamın PAssat B8 Highline ı var ve bir süredir ben kullanıyorum. Dün de Superb-3 ü gördüm. Objektif olarak diyebilirim ki Superb-3 tasarım olarak Passat ın çok önünde. Ayrıca boyut olarak da daha büyük ve heybetl görünüyor. Araç sanki skoda değil de Audi gibi.

Bunun yanında beni tereddüte düşeren iki nokta var. birincisi iç dizaynı. Nedense iç dizaynı dıştaki kalite hissini bana yansıtmadı. Yine iç tasarım dış ile karşılaştırıldığında çok sade kalıyor. İç tasarım konusunda oyum Passat dan yana. Bir de nedense Superb'de full led ön farlar yok. Bu kadar teknolojik bir araçta ben bu farların olmasını beklerdim.

Bir diğer konu ise yalıtım. Superb-2'de rüzgar sesi, özellikle yağışlı havalarda yol sesi en büyük sorundu. Forum kullanıcıların birisi de Superb-3 için yüksek hızda rüzgar sesinden bahsetmişti. eğer durum bu şekilde ise bu klasmanda bir araca hiç yakışmaz.

Superb-3 ü güel bir test sürüşüne çıkartıp özellikle yalıtım konusu değerlendirmeli. Eğer yalıtım başarılı ise bence Superb-3 çok güzel seçenek.

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba;

Zaten bu konu başlığının sorduğu sorunun, aracın ilk izlenimleri bir alt başlıkta çok derinlemesine olmasa da ifade ediliyor

Çevrimdışı magicfriend

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de Superb almaya karar verdim. Style paket TDI manuel(93900TL). Ek donanım olarak adaptif CC(1450), elektrikli bagaj(1500), xeon var  (3500),  business gri metalik renk (1400), 5.yolcu kemer uyarı (300).  Toplam 101950 tl.  Bi  pazarlık  yaptık.  Bugün  parayı EFT yapacagım.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: magicfriend;528280
Ben de Superb almaya karar verdim. Style paket TDI manuel(93900TL). Ek donanım olarak adaptif CC(1450), elektrikli bagaj(1500), xeon var (3500), business gri metalik renk (1400), 5.yolcu kemer uyarı (300). Toplam 101950 tl. Bi pazarlık yaptık. Bugün parayı EFT yapacagım.

Bir mahsuru yoksa anlaştığınız son fiyatı paylaşabilir misiniz?

Çevrimdışı tayozi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;528285
A3 sedan bakabilirsiniz eğer düşünürseniz.O fiyatlara alınıyor.

A3 ile superb kıyaslaması olmamış bence. Ama kalitesi tartışılır.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tayozi;528328
A3 ile superb kıyaslaması olmamış bence. Ama kalitesi tartışılır.

A3 sedan c sınıfı bir araç ama en iyi c sınıfı bile denebilir a3 için.Superb ise d sınıfı ama d sınıfının giriş araçlarından.Bana göre a3 c+ supo d-.Genişlik dışında  çok bir problem yaşamazsınız.

Çevrimdışı mühendis06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar ankara and veya efe otoya gidebilen oldumu aranızda. normalde test araçları gelince mesaj atarlardı fakat haber çıkmadı

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, bugün yeni kasa superb dizel+manuel+style paket ile test sürüşü yaptım. İzlenimlerimi ana hatlarıyla paylaşmak isterim.

- 100 km civarı hızlarda rüzgar veya lastik sesi/uğultusu hissetmedim.
- Dizel motor sesi focus'a göre daha az. Fakat sanırım sınıfının en sessizi iddiası yoktur. :)
- Yol tutuşu ve sürüş keyfi güzel,
- Belki alışamadığım için olabilir, ilk kalkış ve ara hızlanmalarda sanki benim focus daha iyi gibi. Belki de debriyaj kavrama noktası ve gaz vermeyle ilgilidir. Bir de 6 vites olması kaynaklı olabilir. Otomatik vites düşündüğüm için bunu pek önemsemedim.
- 15 km civarı yolda 950 km'deki araç 6,1 yaktı. Bu değer 4-5 bin km sonra daha da düşer. Günlük kullanım stilini aynen uygulamaya çalıştım.
 - Aktif ön bölge fren asistanını test edemedim. Sanırım 65 km civarı hızda çalışıyormuş.,
 - Adaptif cc tam bir teknoloji harikası. Araç frenleme ve gazlamayı kendi yapıyor. Tam performansı dsg de verir. Çünkü manuel de iyice yavaşlayınca vites düşürmek sürücüye kalıyor. Yalnız buna alışırsanız bunsuz araç kullanmak zor olabilir. :):)

Bir de satış temsilcisi prestij aracın izolasyonunun daha iyi olduğunu söyledi. Ne derece doğrudur bakıp göreceğiz artık.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2015, 01:09:51 Gönderen: bilalduzenli »

Çevrimdışı egeyildirim

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bilalduzenli;529049

Bir de satış temsilcisi prestij aracın izolasyonunun daha iyi olduğunu söyledi. Ne derece doğrudur bakıp göreceğiz artık.

işte bu olayı sevmiyorum. iç malzeme kalitesi donanım seviyelerinde değişmemesi lazım. bu tür şeyler standart olması lazım. adı üstünde donanım paketi yani bunlar. satış politikasıdır sattırmak istiyolardır vs vs lakin kalitenin sabit olması lazım. umarım doğru değildir

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: egeyildirim;529076
işte bu olayı sevmiyorum. iç malzeme kalitesi donanım seviyelerinde değişmemesi lazım. bu tür şeyler standart olması lazım. adı üstünde donanım paketi yani bunlar. satış politikasıdır sattırmak istiyolardır vs vs lakin kalitenin sabit olması lazım. umarım doğru değildir

+1

fark varsa bile üst sınıf izolasyon vb. ad altında fark olduğu gösterilmeli. Müşteri temsilcisinin var dediği ama katalogda olmayan konular şüphe uyandırıyor.

Çünkü yolcu airbag özelliğini bile farklı özellik diye sunuyorlar katalogda.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2015, 12:38:42 Gönderen: bilalduzenli »

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Donanım mukayesesi için aşağıdaki çalışmayı yapmıştım. Faydalı olur ümidiyle paylaşıyorum.

Filtreleme vb. yapmak isteyen olursa excel versiyonunu da paylaşabilirim. Mesela Superb'de olup Passat'ta olmayanlar vb. gibi bakabilirsiniz.

Not: Superb Elegance'da prestij paket baz alınmamıştır.