škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yazlık Lastik Tavsiyesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Son duzlukteyim bi kac gune alacagim ama hala kararsizlik yasiyorum.

Cukurumuz tumsegimiz cok fazla burda. Egp'de tek tereddutum bu. Yoksa baya sessizmis.

Dun gece sahibindende bakinirken gordum, vatandasin birisi 12 mart gunu sifir leon alip cpc5leri sokmus arabadan sifir niyetine satiyormus. Msj attim ama bugun 500 e vermis 1 takim lastigi. Acaba nesini begenmedi diye de dusunmuyor degilim...

Çevrimdışı azraili4402

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;501813
Kış bitiyor, havalar da ısınmaya başlıyor. Birçok kişi aracı için yazlık lastik arayışında olacaktır. Bu nedenle böyle bir sabit başlık açmayı uygun buldum. Bu başlık altında tecrübe ve fikirlerimizi paylaşalım...

Abi Bize yeni superb var bizde petlas PT741 Var çok memnunuz tanesini 190TL den aldık istersen bayi söyleyebilirim :D EBATIM 225/40/18

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azraili4402;502503
Abi Bize yeni superb var bizde petlas PT741 Var çok memnunuz tanesini 190TL den aldık istersen bayi söyleyebilirim :D EBATIM 225/40/18

Teşekkürler İbrahim, ama benim yazlık lastiğim var. Bu konuyu genel olarak yazlık lastikler hakkında bilgi paylaşımı olsun diye açtım.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;502501
Son duzlukteyim bi kac gune alacagim ama hala kararsizlik yasiyorum.

Cukurumuz tumsegimiz cok fazla burda. Egp'de tek tereddutum bu. Yoksa baya sessizmis.

Dun gece sahibindende bakinirken gordum, vatandasin birisi 12 mart gunu sifir leon alip cpc5leri sokmus arabadan sifir niyetine satiyormus. Msj attim ama bugun 500 e vermis 1 takim lastigi. Acaba nesini begenmedi diye de dusunmuyor degilim...

Aklıma bir tek ses seviyesi geldi vallahi. Performansını beğenmeyip yerine ne alabilir ki?

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende alacağım inşallah, Marshall diye bir lastik var üzerinde gerçi lastik denmez buna kaya mübarek en ufak virajda bile adamı tedirgin ediyor. Yağmur falan yağarsa zaten rampada kaldırmak mucize. Kışlıkları takınca nasıl seviniyorum anlatamam :) Kışlıklar goodyear ug8 çok severek kullanıyorum. Yazlıklar için belki goodyear efficientgrip alabilirim kesin emin değilim ama yumuşak bir lastik alacağım garanti, dağa bayıra vurunca da zaten yavaş gidiyoruz.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Continental ContiSportContact 5

Aracı alırken lastikler bitik olsaydı direk bundan alacaktım, neyseki üstünde geldi hem de gıcır gıcır :)

Yol tutuş performansını çok başarılı buldum virajlarda yüksek hız dönüşlerinde. Ama biraz gürültülü olduğu da aşikar.

Michelin Energy Saver modellerinden uzak durun. İlk yıl çok memnun kalırsınız ancak sonraki zamanlarda çok ciddi bir düşüş olur lastik performansında, dişleri pul pul dökülmeye başlar

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;502507
Aklıma bir tek ses seviyesi geldi vallahi. Performansını beğenmeyip yerine ne alabilir ki?

Benim de ses seviyesi geldi, belki bir de şu leon'a yakışan 17 jant var ya ona geçmiş olabilir diyeceğim ama onu zaten aldığı yerden direk lastikle birlikte değiştirmeleri lazım.

Alıntı yapılan: GÖKHAN06;502508
Bende alacağım inşallah, Marshall diye bir lastik var üzerinde gerçi lastik denmez buna kaya mübarek en ufak virajda bile adamı tedirgin ediyor. Yağmur falan yağarsa zaten rampada kaldırmak mucize. Kışlıkları takınca nasıl seviniyorum anlatamam :) Kışlıklar goodyear ug8 çok severek kullanıyorum. Yazlıklar için belki goodyear efficientgrip alabilirim kesin emin değilim ama yumuşak bir lastik alacağım garanti, dağa bayıra vurunca da zaten yavaş gidiyoruz.

Dağ bayır biz de gidiyoruz. Kullananlara sormak lazım EGP alıp dağa bayıra vuran var mı? CPC5i ben çok vurdum sıkıntı yok.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: GÖKHAN06;502543
Nokian line kullanan var mı?
http://www.kliksa.com/urun/nokian-20555-r16-91v-line-oto-lastik/901915327

Lastikçiye EGP sormaya gidince bana bunu önerdi, muhtemelen elinde olduğu için. Hatta başka lastikler de önerdi ama EGP alacağım dedim. Gürültü seviyesi düşük dedim. 2-3 dB farkı hissetmezsin dedi :D halbuki 2-3 dB dediğin şey yaklaşık 2 kat sese karşılık geliyor logaritmik skalada. Line 72 dB ki hiç yaklaşmam. Son aldığım kışlık Falken de 72 dB idi anamız ağladı :)

Çevrimdışı etms

• Platonik ST Üyesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;502547

...Dağ bayır biz de gidiyoruz. Kullananlara sormak lazım EGP alıp dağa bayıra vuran var mı? CPC5i ben çok vurdum sıkıntı yok.

Köy yollarına girdim, dağ bayır çıktım, stabilize yola da girdim, ama lastiğin sınırlarını bilip çok sakin kullandım. O şekilde bi sıkıntı yaşamadım. Köylülerin kullandığı bir yolda birkaç kez farketmeyip çukura da girdim, balon yapma durumu olmadı çok şükür. Referans olmaz elbette bunlar, sıkıntı olmadığı olmayacağı anlamına gelmez, ama caddy gibi bir araçta, xl lastik olmamasına rağmen, genellikle 4-5 kişi kullanımda, ben bi sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar, umarım yaşamam bundan sonra da..
Edit: 205/55/r16 kullanıyorum, orjinal tenekeler kışlıklarda.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2015, 14:02:04 Gönderen: etms »

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
konunun yakinen takipçisiyim :) sonucu merakla bekliyorum

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlker abi 4 kişi+2 çocuk+full bagaj kümbet yaylasına çıktık kürtün barajından.Full stabilize bol çakıllı arazı yolu sende bilirsin oraları daha 1 haftalık lastikle girdik o yola bi sıkıntı olmadı :)

Çevrimdışı Buhar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: murat aktaş;502392
Octavia üzerinde michelin energy saver 205/55/16 ile geldi
Ne hikmetse araba yoldaki şeritleri bile hissetiriyor.  
Sizce bu durumu lastiğe verebilir miyiz

Hız endeksine bak h değil de V ise bu yüzden olabilir .
Bir de arkadaşların dediği gibi basınçta etkiliyor .
Misal eski lastiklerimde 3 un üstüne cıkınca arabanın her heri titriyordu .

Michelini takan ustaya dedim 30 yap 32 bastı bu iyidir dedi ,lastiği düşük basınç bitirir diyo .
Düşünüyorum ki lastiklerin sesini etkiler mi 32 den 30a düşürsem ?

Bu arada tek yada eşimle kullanıyorum fazla yolcu almıyorum:confused:

Çevrimdışı murat aktaş

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Buhar;503175
Hız endeksine bak h değil de V ise bu yüzden olabilir .
Bir de arkadaşların dediği gibi basınçta etkiliyor .
Misal eski lastiklerimde 3 un üstüne cıkınca arabanın her heri titriyordu .

Michelini takan ustaya dedim 30 yap 32 bastı bu iyidir dedi ,lastiği düşük basınç bitirir diyo .
Düşünüyorum ki lastiklerin sesini etkiler mi 32 den 30a düşürsem ?

Bu arada tek yada eşimle kullanıyorum fazla yolcu almıyorum:confused:

Bugün iki virajda da savrulunca hemen Lastikciye gittim
 ölçtürünce üç teker 38 arka sağ tekere de  40 hava basmış skoda servisi

araba havada gidiyormuş resmen

Neyse Yakit depo kapağındaki değerlere bi anlam veremeyince havasını 32 ye düşürdük. Şeritleri hissetmez olduk :)

Yalnız havada giderken ortalama yakıt 6 litreydi simdi 6.5 olur heralde

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Murat Bey depo kapağındaki değerler "psi" cinsinden. O değerleri "bar"a çevirneniz gerekiyor. Neticede çözüm bulmanız güzel olmuş. Yakıt tüketimi defiğiniz gibi bir miktar artabilir, ancak eski hava değerlerinde devam etseydinuz lastikleriniz merkezden aşınmaya başlardı.