škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sürekli yağ eklemenin sonucu olarak...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan_4234

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Öncelikle merhabalar.

Yağ yakmayan araç yoktur. İçten yanmalı motorların karakteristik özelliğidir. Tabi ki belli sınırlar içinde kaldığı sürece. Bendede aynı bbz motor mevcut. 7 bin km kullanımda 1 litre yağ eklemek durumunda kaldim araci aldigimda. Yağ değişiminde full sentetige geçip kaliteli yağ kullanmak istedim. 8 bin km kulllanimda 1.5 litre yağ eklemek durumunda kaldim. 2 bin km sonra bakimda tekrar 10/40 a döneceğim. Bu motor tipi diğer arkadaşların da belirttiği gibi 10 bin km lik bakım periyodunda 1 ila 2 litre yağ yakiyor. Fakat 5 litre normalin üstünde bir durum. Şayet fabrika verisine gore hareket etmeye kalkarak 10 bin km sonra yağ değişiminde aracimizda yağ kalmamasi gerekir. 1000 km de 0.5 litre yağ yakmasi normal denmiş katalogda.  Bi arkadasim sıfır golf aldi.aynı şekilde asırı şekilde yağ yakma söz konusuydu. Wv  ile mahkemelik oldular wv malesef  bu saçma katalog değerini göstererek hakli cikmaya kalkti ve 10 larca avukatiyla bunu basardi. Arkadaş bir üst mahkemeye başvurdu sonucunu bekliyor. Malesef  çok üzücü bir durum.

Konuyu açan arkadaş mutlaka çok iyi bilen birine göstermeli araci. Bu km de bu kadar yıpranması çok zor bir olasılık ( imkansızda değil kullanima gore) . inşallah sorununuza çözüm bulursunuz.

Birde aracı yuksek devirlerde kullandigimizda yağ tüketimini artiriyoruz. Bunada  dikkat etmek lazım.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serkan_4234;469982
Öncelikle merhabalar.

Yağ yakmayan araç yoktur. İçten yanmalı motorların karakteristik özelliğidir. Tabi ki belli sınırlar içinde kaldığı sürece. Bendede aynı bbz motor mevcut. 7 bin km kullanımda 1 litre yağ eklemek durumunda kaldim araci aldigimda. Yağ değişiminde full sentetige geçip kaliteli yağ kullanmak istedim. 8 bin km kulllanimda 1.5 litre yağ eklemek durumunda kaldim. 2 bin km sonra bakimda tekrar 10/40 a döneceğim. Bu motor tipi diğer arkadaşların da belirttiği gibi 10 bin km lik bakım periyodunda 1 ila 2 litre yağ yakiyor. Fakat 5 litre normalin üstünde bir durum. Şayet fabrika verisine gore hareket etmeye kalkarak 10 bin km sonra yağ değişiminde aracimizda yağ kalmamasi gerekir. 1000 km de 0.5 litre yağ yakmasi normal denmiş katalogda.  Bi arkadasim sıfır golf aldi.aynı şekilde asırı şekilde yağ yakma söz konusuydu. Wv  ile mahkemelik oldular wv malesef  bu saçma katalog değerini göstererek hakli cikmaya kalkti ve 10 larca avukatiyla bunu basardi. Arkadaş bir üst mahkemeye başvurdu sonucunu bekliyor. Malesef  çok üzücü bir durum.

Konuyu açan arkadaş mutlaka çok iyi bilen birine göstermeli araci. Bu km de bu kadar yıpranması çok zor bir olasılık ( imkansızda değil kullanima gore) . inşallah sorununuza çözüm bulursunuz.

Birde aracı yuksek devirlerde kullandigimizda yağ tüketimini artiriyoruz. Bunada  dikkat etmek lazım.
İlginiz için teşekkür ederim. Araç 63 bin km'de şu anda. ve 30 binli km'lerde birden bire başladı eksiltme.  LPG'ye de 45 bin km'de takıldı. Yani durumu LPG'ye de bağlayamıyorum. Aracın ilk sahibiyim. 63 bin km. boyunca hiçbir zorlu koşulda kullanılmadığı gibi, ilk zamanlarda motor açma amaçlı yüksek devirli kullanımlar dışında zorlanmadı da. Ayrıca, otomobilller ve kullanım teknikleri konusunda bilgili ve deneyimli bir sürücü olarak, benden kaynaklı bir sorun olabileceğini de düşünmüyorum. Bu kadar az km'de ve bu kadar düzgün kullanılmış bir araçta bu tür bir sorun olması, gerçekten de üretimle ilgili bir eksikliği düşündürüyor. Aracın yakıt tüketimi, performansı ve sorunsuzluğundan memnun olmamdan dolayı, tamir konusunda herhangi bir işlem yaptırmayı düşünmüyorum. Yağ marka ve viskozitelerini değiştirerek en az tüketimi sağlayan yağı kullanacağım. Sonuçları da yine burada, siz değerli arkadaşlarla paylaşacağım.

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
En azından 100000 km dolaylarında bor gibi katkı maddeleri öneriliyor. O zamana kadar değişik yöntemler denenebilir...

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;470071
En azından 100000 km dolaylarında bor gibi katkı maddeleri öneriliyor. O zamana kadar değişik yöntemler denenebilir...
Eksiltmenin ilk başladığı zamanlarda yağ değişimi ile birlikte, 4 litre castrol magnatec ile aynı fiyat olan 250 ml.lik bor katkısı da koydurmuştum. Hiçbir yararı olmadı. Sonra ben de deddim ki; en iyisinden 4 litre yağ ile aynı fiyat olan ve daha önemlisi, hiçbir işe yaramayan (en azından benim işime yaramadı) katkı maddesi yerine, gider 5 bin km.de yağ değiştiririm. Ya da yedekte durur diğer 4 litrelik yağ. Zaten yağ markaları özellikle belirtiyor, hiçbir katkı maddesi kullanmayın diye.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bor katkısının piyasada envai çeşidi bulunuyor. hatta aynı markanın içinde bile dğeişiklikler oluyor. doğrusu atıldığında tamamen kesmez ama bir miktar faydası olur. 2-3 yağ değişiminde bir atmakta fayda var.

birde bu bbz motorlar için şahsi düşüncem mobil1 in tam sentetik onarıcı bir yağı var ondan kullanmak faydalı olabilir. (biraz tuzlu ama denenebilir)

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
mobil1 10w60 genelde tavsiye edilen. Ki bu konuda da belirtilmiş. Ama 100-170 arası fiyat değişiyor. Açıkçası distirbütöründen almayınca da gerçek olup olmadığı muamma...