škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sürekli yağ eklemenin sonucu olarak...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba sevgili arkadalar. Hepimizin bildiği ve sürekli olarak burada da konusunu ettiğimiz gibi 1.4 101 bg. motorlar ciddi miktarda yağ eksiltiyor.  Benim aracı örnek verecek olursak, 10.000 km'lik süreçte 5 litre kadar yağ ekliyorum. Yani her yağ değişimi zamanı geldiğinde, aracımın yağı, 10.000 km önce konulan yağ değil. Arada, neredeyse iki kez değişmiş oldu. Şimdi durum böyleyken, bizim araçların yağ değiştirme aralığı da uzar mı sizce? Elbette, filtre etkeni de var ama benim içimden yağ değiştirmek gelmiyor hiç. Dediğim gibi, sürekli eksiltiyor, sürekli yenileniyor. Bu durumla ilgili düşünceleriniz nedir arkadaşlar? Hepinize iyi günler ve esenlikler dilerim...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu kadar eksiltmeye yağ değişimi yapılacaksa da 10.000 km olmamalı..

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu durum anormal değil mi? bi sıkıntı olmalı bu kadar çok ekleme bana mantıklı gelmedi.birde kullanılan yağın etkisi olabilir mi? ben edge 5/30 kullanırken 0/40 mobile geçtim yağ esme yok denecek kadar azaldı

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;465889
Bu kadar eksiltmeye yağ değişimi yapılacaksa da 10.000 km olmamalı..
Ben de, hiç değiştirmeyim demiyorum elbette ama 10.000 den fazla olmalı bence de

Alıntı yapılan: fmaka;465890
bu durum anormal değil mi? bi sıkıntı olmalı bu kadar çok ekleme bana mantıklı gelmedi.birde kullanılan yağın etkisi olabilir mi? ben edge 5/30 kullanırken 0/40 mobile geçtim yağ esme yok denecek kadar azaldı
1500 km'de 1 lt eksilten arkadaşlar bile var. motor 62 bin km'de ve hiç bir işlem görmedi. üstelik bu eksiltme olayı 30 bin km'ye kadar asla sözkonusu değildi. sonradan eksiltmeye başladı. ben her zaman 10/40 kullanıyorum. marka zaman zaman değişiyor ama viskozite hep 10/40 viskozite dğişikliği ile çözülebilir mi benim sorunum onu da bilmiyorum ama eğer BBZ motor kodu için uygunsa dediğiniz marka ve viskozite, onu da deneyebilirim

Çevrimdışı emor78

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;465884
Merhaba sevgili arkadalar. Hepimizin bildiği ve sürekli olarak burada da konusunu ettiğimiz gibi 1.4 101 bg. motorlar ciddi miktarda yağ eksiltiyor.  Benim aracı örnek verecek olursak, 10.000 km'lik süreçte 5 litre kadar yağ ekliyorum. Yani her yağ değişimi zamanı geldiğinde, aracımın yağı, 10.000 km önce konulan yağ değil. Arada, neredeyse iki kez değişmiş oldu. Şimdi durum böyleyken, bizim araçların yağ değiştirme aralığı da uzar mı sizce? Elbette, filtre etkeni de var ama benim içimden yağ değiştirmek gelmiyor hiç. Dediğim gibi, sürekli eksiltiyor, sürekli yenileniyor. Bu durumla ilgili düşünceleriniz nedir arkadaşlar? Hepinize iyi günler ve esenlikler dilerim...

15000 degiştir ama yagın vizkosite oranın ince heralde yagını yaşadıgın şehre göre ayarla çok eksiltiyor yada yag yakıyor aracın

Çevrimdışı 101hp

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;465892
1500 km'de 1 lt eksilten arkadaşlar bile var. motor 62 bin km'de ve hiç bir işlem görmedi. üstelik bu eksiltme olayı 30 bin km'ye kadar asla sözkonusu değildi. sonradan eksiltmeye başladı. ben her zaman 10/40 kullanıyorum. marka zaman zaman değişiyor ama viskozite hep 10/40 viskozite dğişikliği ile çözülebilir mi benim sorunum onu da bilmiyorum ama eğer BBZ motor kodu için uygunsa dediğiniz marka ve viskozite, onu da deneyebilirim

benim aracımda BBZ kodlu 101 fabia ama 10.000de eklediğim yağ 1-1.5 litreydi. dediğinize göre arabanın kmsi düşük ama bir problem olduğunu düşünüyorum. forumda bir çok yazıldığı gibi mobil-1 10/60 yağı tavsiye ederim.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10.000 de 5 litre eksiltmesi normal bir değer değil.Bir yerde kaçak olabilir aracınızın altını kontrol edin derim

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 101hp;465896
benim aracımda BBZ kodlu 101 fabia ama 10.000de eklediğim yağ 1-1.5 litreydi. dediğinize göre arabanın kmsi düşük ama bir problem olduğunu düşünüyorum. forumda bir çok yazıldığı gibi mobil-1 10/60 yağı tavsiye ederim.
Evet 10/60 mobil1 eksiltme sorununu bir parça çözüyormuş. ancak bu viskozite, bu motorların çalışmasında ir sorun oluşturabilir mi ondan emin değilim. Bu viskozitenin, yüksek km'li ve hatta rektefiye gerektirecek duruma gelmiş araçlar için daha uygun olduğu söyleniyor. Siz bir sorun gözlemlediniz mi peki aracınızda?

Alıntı yapılan: kadir_;465897
10.000 de 5 litre eksiltmesi normal bir değer değil.Bir yerde kaçak olabilir aracınızın altını kontrol edin derim
Motorun üzerindeki, hava filtresini de içinde barındıran plastik kapağı kaldırdığımızda bobinlerin ve manifoldun çevresinde bir miktar yağ laçağı var. ama çok az. bunun dışında da ne altta ne de başka bir yerde kaçak yok.

Alıntı yapılan: emor78;465895
15000 degiştir ama yagın vizkosite oranın ince heralde yagını yaşadıgın şehre göre ayarla çok eksiltiyor yada yag yakıyor aracın
10/40 viskozite, Ankara için uygun bir değer. Zaten yetkili servisler de bu değerde yağ kullanıyorlar.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10.000km de normal kullanımla 1 hadi 1.5lt yağ eksiltmesi gerekiyor aracın. 2lt eksiltiyorsa segman atmak denenebilir. 5lt eksiltmesi demek aracınız benzin+yağ ile çalışıyor demek :D rotary wankel motor mu bu :D

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;465905
Motorun üzerindeki, hava filtresini de içinde barındıran plastik kapağı kaldırdığımızda bobinlerin ve manifoldun çevresinde bir miktar yağ laçağı var. ama çok az. bunun dışında da ne altta ne de başka bir yerde kaçak yok.

Bariz üst kapak contanız kaçırıyor :)

Çevrimdışı 101hp

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benimkinin yağ eksiltmesi sizinki kadar olmadigi için ben kullanmadim ama baya bi arastirmistim bir zarari olacağını sanmıyorum ama arkadaşlarin da dediği gibi saglam bir ustaya gostermeni tavsiye ederim

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;465909
Bariz üst kapak contanız kaçırıyor :)
Kastettiğim kaçak, siz ya da herhangi bir arkadaşımızın da o kapağı kaldırdığında görebileceği miktarda bir kaçak. Her motorun, birleşme noktalarından sızdırdığı kadar. Ne yazık ki aşırı eksiltmeyi açıklamaz. Deiğim gibi, alt tarafta da yok herhangi bir kaçak.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;465942
Kastettiğim kaçak, siz ya da herhangi bir arkadaşımızın da o kapağı kaldırdığında görebileceği miktarda bir kaçak. Her motorun, birleşme noktalarından sızdırdığı kadar. Ne yazık ki aşırı eksiltmeyi açıklamaz. Deiğim gibi, alt tarafta da yok herhangi bir kaçak.

Anladığım kadarıyla kaçak diye bahsi geçen terleme şeklinde, o kadar eksiltmenin kaynağı olma ihtimali çok az..
Arabayı siz sıfır olarak mı aldınız?
Değilse kaç yılında kaç km de aldınız?

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;465947
Anladığım kadarıyla kaçak diye bahsi geçen terleme şeklinde, o kadar eksiltmenin kaynağı olma ihtimali çok az..
Arabayı siz sıfır olarak mı aldınız?
Değilse kaç yılında kaç km de aldınız?
Evet aracı 0 km olarak aldık. ve 30.000 km olana kadar da en ufak bir eksiltme durumu yoktu. Ne olduysa, 30.000 km'den sonra eksiltmeye başladı. şimdi ise bu dereceye kadar geldi. 42.000 km'de LPG takıldı. Eksiltmeyei LPG dönüşümüne bağlayan arkadaşlar da var ama dediğim gibi, daha önce başlamıştı bile.

Alıntı yapılan: DDŞ!;465908
10.000km de normal kullanımla 1 hadi 1.5lt yağ eksiltmesi gerekiyor aracın. 2lt eksiltiyorsa segman atmak denenebilir. 5lt eksiltmesi demek aracınız benzin+yağ ile çalışıyor demek :D rotary wankel motor mu bu :D
Kesinlikle çok bu kadar yağ eksiltmesi. Ancak bir diğer yandan da şöyle bir durum var ki, Kullanma kılavuzundan birebir aktarıyorum;  "Motorun yağ tüketmesi normaldir. Yağ tüketimi, sürüş tarzına ve işletme şartlarına bağlı olarak 0,5 l/1000 km. değerine kadar olabilir. İlk 5000 km.deki tüketim bu değerin üzerinde olabilir."

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu ibareleri her kılavuza yazıyorlar. Nedeni olası yağ eksiltmelerde normal diyebilmek için..
Herşeye rağmen yağ eksiltme çok fazla. Bu km. için kabul edilebilir düzeyde olmadığını düşünüyorum.
30.000km bakımını yani yağ eksiltmeye başlamaya başladıktan bir önceki bakımında, bakımı nerede yaptırdınız? Acaba uygun olmayan bir yağ değişimi yapıldı da motora zarar mı verdi?
diye aklıma geldi..
farklı viskozite bir yağ denemekte fayda olabilir.