škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octinizde Karşılaştığınız Sorunlar ve Mükünse Çözümler Yoksa da Servis

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
herkese merhaba,

Temmuz 2013'ten beri octavia sahibiyim. aracım elegance ve üzerinde 6-7 çeşit opsiyon var. bu forumu da sürekli takip ediyorum ve iştirak etmeye çalışıyorum, bilgim dahilinde de yardımcı olmaya çalışıyorum zaman zaman.

aracı kullandıkça dikkatimi çeken, eksik veya kusur diye düşündüğüm ve servis zamanı gelince soracağım bazı konuları not aldım ve liste oluşturdum. bunları aşağıda dilim döndüğünce anlatacağım. ama bu başlığı açma amacımdan bahsedeyim; yüklüce para verip aldığımız arabamızı daha kullanışlı hale getirmek, hepimizin karşılaştığı veya dikkat etmediği bazı konuları dile getirmek ve mümkünse çözülebilmesini sağlamak için bir platform oluşturmak.

aslında bazı ortak konular ayrı ayrı başlıklarda tartışılıyor, bazen de aracın bilmediğimiz özellikleri satır aralarında geçiyor. amacımız hiçbir şeyi veya kimseyi yüceltmek veya kötülemek olmasın ve mümkün oldukça çözüm odaklı olursak başlık daha başarılı olacaktır.

işte listem:

• Sağ ön koltukta oturan için emniyet kemer ikazı çalışmıyor:aracımda hafızalı ve ısıtmalı koltuklar var acaba bunlar takılıyken sürücü kemer ikazı iptal edilmiş olabilir mi?
  • Park sensörleri hassasiyet testi: bazı yerlerde hassasiyet konusunda veryansın edenler olmuş. benim ki bazen 1 metre ötedeki nesneyi algılayıp çok yakınmış gibi bağırmaya başlıyor. (ekranda da en yakın çizgi alarm veriyor)
  • Sol üst kapı çıtasında içten airbag olan bölgede plastikte açıklık var: servise sorulacak
  • Klima fan ayar ışıkları bir kademede yanarken diğerinde sönüyor: bu bir başlıkta konuşuldu ama sonuç alınamadı diye hatırlıyorum.
  • Sürücü camı inerken ses yapıyor: servise sorulacak.
  • Arka cam silecek suyu tazyiği: arka cam silecek fıskiyesi malum sileceğin üzerinde yani altta. bu çalışınca camın yarısına ancak ulaşıyor.
selamlar...

Çevrimdışı dissector

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
8. Torpidodan trim sesleri gelemye başladı
9. Klima radyo herşey kapalıyken arabanın içine 40 km hızdan sonra tıslama tarzı hızlandıkça çoğalan bir ses geliyor

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dissector;461319
7.Yan aynalar bazen gıcırtılı açılıyor.ama çok rahatsız etmiyor.

Hem açılırken hem kapanırken özellikle de şöför tarafı

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
en güzeli ambition bi park sensörü var o kadar en sorunsuz araba en teferruatsız araba:)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;461301

• Sağ ön koltukta oturan için emniyet kemer ikazı çalışmıyor:aracımda hafızalı ve ısıtmalı koltuklar var acaba bunlar takılıyken sürücü kemer ikazı iptal edilmiş olabilir mi?
  • Park sensörleri hassasiyet testi: bazı yerlerde hassasiyet konusunda veryansın edenler olmuş. benim ki bazen 1 metre ötedeki nesneyi algılayıp çok yakınmış gibi bağırmaya başlıyor. (ekranda da en yakın çizgi alarm veriyor)
  • Sol üst kapı çıtasında içten airbag olan bölgede plastikte açıklık var: servise sorulacak
  • Klima fan ayar ışıkları bir kademede yanarken diğerinde sönüyor: bu bir başlıkta konuşuldu ama sonuç alınamadı diye hatırlıyorum.
  • Sürücü camı inerken ses yapıyor: servise sorulacak.
  • Arka cam silecek suyu tazyiği: arka cam silecek fıskiyesi malum sileceğin üzerinde yani altta. bu çalışınca camın yarısına ancak ulaşıyor.
selamlar...

1. Sağ ön yolcu koltuğunda, kemer ikazı benim araçta da yok. (elegance)
2. Anormal durum ikazında, ilgili sensorun kirli olup olmadığını kontrol edin. Engel olarak görülen nesne, cam ve ya tarzı ise, sorun olabiliyor.

5. Nasıl bir ses yapıyor? Tırmalama tarzında mı? Tıkırtı mı?
6. Kısa süreli basışta böyle olabilir mi acaba, uzun süre basılında basınç oluşmuyor mu?

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;461356
1. Sağ ön yolcu koltuğunda, kemer ikazı benim araçta da yok. (elegance)
2. Anormal durum ikazında, ilgili sensorun kirli olup olmadığını kontrol edin. Engel olarak görülen nesne, cam ve ya tarzı ise, sorun olabiliyor.

5. Nasıl bir ses yapıyor? Tırmalama tarzında mı? Tıkırtı mı?
6. Kısa süreli basışta böyle olabilir mi acaba, uzun süre basılında basınç oluşmuyor mu?

sensörler en temiz durumda iken bile saçma sapan alarm verebiliyor. örneğin ada olmayan bir kavşakta ortada beklersiniz de karşıdan gelen araç geçince sola dönersiniz ya işte bazen o geçen aracı bile algılıyor benimki.

cam sesi hafif takılmadan dolayı sürtme sesi gibi. belki birşey kaçmıştır içine. park halindeyken saçma sapan broşür kartvizit filan koyuyurolar ya belki kaçmıştır içine.

bendeki sanki yeterli basınç oluşmama problemi gibi.

teşekkürler ilginiz için.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1- Sağ tarafta zaten kemer uyarısı yok
2- Eğer ön park sensöründen bahsediyorsanız diğer marklrda da oldukça hassas çalışıyor. Mesela Insignia da önden yay geçerken bile (mesafe çok yakın olmasa da) ötmeye başlıyor. Ama arka park sensörü bence gayet güzel çalışıyor.
3-Bu açıklığı hiç farketmedim
4-Işık olayı bende şöyle: eğer kilma açıksa ve motor yeni çalışmış ise full güç vermiyor. Bir kademe azaltınca da bazen 2 ışık sönüyor.
5-Camlarda inip kalkerken hiç ses yok
6-Evt maalesef silecek suyunu yanlış yere koymuşlar. Genelde camın üstüne koyulur ve bu sayede tüm cama yayılır. Ancak Octi de altta olduğundan sadece alt kısımlara etki ediyor.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;461423
1- Sağ tarafta zaten kemer uyarısı yok
2- Eğer ön park sensöründen bahsediyorsanız diğer marklrda da oldukça hassas çalışıyor. Mesela Insignia da önden yay geçerken bile (mesafe çok yakın olmasa da) ötmeye başlıyor. Ama arka park sensörü bence gayet güzel çalışıyor.
3-Bu açıklığı hiç farketmedim
4-Işık olayı bende şöyle: eğer kilma açıksa ve motor yeni çalışmış ise full güç vermiyor. Bir kademe azaltınca da bazen 2 ışık sönüyor.
5-Camlarda inip kalkerken hiç ses yok
6-Evt maalesef silecek suyunu yanlış yere koymuşlar. Genelde camın üstüne koyulur ve bu sayede tüm cama yayılır. Ancak Octi de altta olduğundan sadece alt kısımlara etki ediyor.

kullanma kılavuzunda "emniyet kemeri uyarı lambası ön" bölümünde aynen yazılı olanlar:

"Kontrol lambası , sürücüye ve ön yolcuya emniyet kemerinin takılmasını hatırlatmak
üzere kontak açıldıktan sonra yanar.
Kontrol lambası , ancak sürücü veya ön yolcu emniyet kemerini taktığı zaman söner.
Sürücü veya ön yolcu emniyet kemerini takmadıysa ve araç hızı 30 km/saatten
yüksek ise, kontrol lambası  yanıp söner ve aynı zamanda akustik bir uyarı sinyali
duyulur.
Eğer sürücü veya ön yolcu takip eden yaklaşık 2 dakika içinde emniyet kemerini
takmadıysa, sesli sinyal kesilir fakat  kontrol lambası sürekli yanar."

yukarıda kare kutular göstergelerde görülen kırmızı emniyet kemeri ikazının şekli. kopyalayınca haliyle çıkmıyor.

bu durumda sanırım yolcu tarafında da emniyet kemeri ikazı olmalı ki bütün araçlarda var artık.

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arka silecekteki su püskürtme yeri Rapid de aynı, aynı sorunu bende yaşıyorum. Ayar yapmak istedim ama su püskürtme yeri vida kapağının altında olduğunu gördüm  ve kurcalamaya üşendiğim için uğraşmadım.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;461442
kullanma kılavuzunda "emniyet kemeri uyarı lambası ön" bölümünde aynen yazılı olanlar:

"Kontrol lambası , sürücüye ve ön yolcuya emniyet kemerinin takılmasını hatırlatmak

üzere kontak açıldıktan sonra yanar.

Kontrol lambası , ancak sürücü veya ön yolcu emniyet kemerini taktığı zaman söner.

Sürücü veya ön yolcu emniyet kemerini takmadıysa ve araç hızı 30 km/saatten

yüksek ise, kontrol lambası  yanıp söner ve aynı zamanda akustik bir uyarı sinyali

duyulur.

Eğer sürücü veya ön yolcu takip eden yaklaşık 2 dakika içinde emniyet kemerini

takmadıysa, sesli sinyal kesilir fakat  kontrol lambası sürekli yanar."

yukarıda kare kutular göstergelerde görülen kırmızı emniyet kemeri ikazının şekli. kopyalayınca haliyle çıkmıyor.

bu durumda sanırım yolcu tarafında da emniyet kemeri ikazı olmalı ki bütün araçlarda var artık.

Yok hocam malesef koymamak çok ahmakça ve aynı zamanda ayıptur bi vag grubu aracı için ama yapacak bişey yok

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında bu uyarıya çok da gerek yok. ben prensip olarak yanıma oturan herkese emniyet kemerini taktırıyorum

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
cam acıkken kapıyı kapattıgımda cam sallanıyo ses yapıyo bende. baskasında varmı bilmiyorum

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bütün A7 ler de var o. İlk başlarda takılmasam da şimdi en sinir olduğum şye. Şu camı adam gibi sabitlemek için 2-3 tane daha tırnak koymak maliyeti ne kadar artırırdı acaba :(

Çevrimdışı civilkaya

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu ambition octi'lere fiber optik kablodan dolayı birşey eklenememe durumu ne oldu bileniniz var mı? Çok sinir bozucu bir durum olmaya başladı...:confused: