škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol bilgisayarı fonksiyonları

Ziyaretçi · 58 · 99629

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
UYGUN BULUNURSA SABİTLENMESI ÖNERİSİYLE

(forumda yok galiba artı, tarandıysa kılavuzdan, bu kadar iyi anlatmıyor :hoh::hoh::hoh::hoh::hoh:)

birincisi kontak kapalı iken görüken normal meridyen saati

bir diğeri yine saat, yanında saat simgesi vardı galiba, aracı çalıştırıp yola çıktığınız ilk andan o lahzaya kadar geçen süredir, mola verdiğiniz takdirde yol bilgisayarının hiç bir verisi silinmez, kaldığı yerden devam eder amma velakin verdiğiniz aranın 2 saati geçmemesi gerekir ki  2 saat sora sil baştan başlamak gerek bazen  her veri için bu durum geçerli.:p

bir diğeri kalan yakıtla olan meziliniz, yanında benzinlik işaret olmalı idi. son 50 km lik sürüş verilerinize göre belirler. millet ya bu doğru değil net değil vs... şeyler söyler, yanlış, tamamen doğrudur zira püskürtülen yakıttan hesaplar, ama sadece son 50 km lik verilerinizden harekete çıktığından anlık gibi bişeydir, o sebepten yanılma olur. aslında sizin yanılmanızda neyse... çünkü bir önceki 50 km lik sürüşünüzle o andan itibarenki kıçtan silip başa eklediği yeni 50 km son sürüş nitelikleri aynı olur mu, de ki ben aynı kullanıyom, diyemezsin, o yüzden aşağı yukarı fikir verir... buna inanmayanlar için ''RESET'' tuşu ile ikinci hafiza olayı var, orda birazdan anlatacağım.

efendim bir diğeride ortalama hızınızdır. zaman ve kat edilen yoldan hesaplar. ama ulan ben hep 200 le yardım burda 120 yazıyo ort. hızıma yanlış anasını satim diyenler olacaktır, yanlış değildir, yolculukta mola verdiğiniz vakit zaman işlemekte, ama yol almamakta olduğunuzdan ötürü ortalama hızınız beklediğiniz her dakika aşağı iner, tabi yine 2 saati geçmemek kaidesi ile.

bir diğeride yolculuk başlangıcı ile o an gelinen noktaya kadar kat edilen mesafedir, yola çıktınız bi ton yol gitmişiniz, tüh lan yav hatun km yi sıfırlayacaktık niye hatırlatmadın ulan diye eşinize kükremenize engel olan özelliktir.  sıfırlamaya gerek yok, o zaten sayıyor.

efendim bir diğeri ortalama yakıt, bir diğeri anlık tüketim, herkes bilir, açıklıyayım;

ortalama yakıt, hort diye 2 metre yol alır almaz düşmez oraya, biraz mesafe gidersiniz sonra hemen belirir. ortalama yakıt, (yine 2 saat kaidesi burdada geçerli) sürüşünüz boyunca öz be öz yaktığınız yakıtın ta kendisidir. çok güzel özellikleri vardır.

örneğin 25 km yolu 8 lt. ortalama ile geldi iseniz, şırrak söliyim 2 litre yakıt yakmışınızdır. oran orantıdan gittiğiniz yol ve ortalama tüketimden her seyahat boyunca yaktığınız yakıtı bulabilirsiniz. şaşmaz. ulan ben 8 lt aldım 100 km gitmedi namussuz 85 km gitti yine bak lan tüh bilgsayara güven olmaz, yahu olur, sen sabah istop edip akşam bi daha çalıştırıyon, yeni bi sayfa açılıyor... akşam trafiğe kalırsan 9 da yazar 10 da yazar. ayrıca sen yakıt uyarı ışığını baz alıyosan, o şaşar işte, ışık yanar yanmaz stop ettin mi? etmedin, kimi ışık yanışından sora 5 km gidip fulledin yada yakıt aldın, kimi ışık yanışından sonra 30 km gidip daha sora yaptın belki  aynı şeyi. elini vicdanına koy... :hoh::hoh:

anlık tüketim, anlaşılmakta en çok zorluk çekilen olay bu. ''lan bu bilgisayar bozuk'' diyenine kadar gördüm. açılımı burda, demeyin. ''''''o anki şartlarla 100 km gitsen yakacağı yakıttır''''''

nası mı? şöle.

araba kalkarken 45 yazdı, mal la bu??

değil, 100 km boyunca arabayı kaldır dur kaldır dur, santim santim gide gide 100 km de full depoyu içmezsende bu yazıyı sil. :adm:

şu sonuca varılır mı? hangi sonuç, şu sonuç işte;

=ortalama tüketim değeri, bu an be an anlık tüketim ekranına gelen verilerin aritmetiğinin 100 km ye oranlanmış halidir, evet varılır. =

zira 4.2 olan mevcut ortalamayı yükseltmek için anlığınızın 4.2 yi geçkin olması gerek.

yola çıkıp TEM'de anlığınız 4-6 litre arası gidip geliyorsa ve evveliyatında yüksek km li yüksek ortalamalı bir tüketim değeriniz yoksa 5 li bişi yazar ortalamanız.

örneğin trafikte ışıklarda boş boş beklerken =====bakın bu renoşlarda yok, dururken --/-- çıkarır onlar ha, hesaplayamaz saatliğini, yada viteste gaz kesersen 0.0 yazar iken, peygamberde sallasan yine --/- koyar, beceremezler==== he ne diyoduk ışıkta mışıkta beklerken litre/100 km diyeceğine litre/saat'e döner. ve ortalamana ekleeeer, yani duruyom diye kaçış yok, artar ortalaman. o yüzden uzun süreyse, 40+ saniye falan, şak çek kontağı geri stop et.

la zaten yol gitmiyok mantıklı yani :hanz: hangi 100 km :lol:

0.x li bişi yazar, yani bi saat boşta rölantide çalışırken tüketeceği yakıttır, klima aç, ışık aç, kornaya falan bas, frene bas çek, dörtlü yak, arttığını göreceksin bunların yakıta etkimediğini düşünüyorsan, yada yol bilgisayarını küçümsüyorsan, asla küçümseme püskürtülenden hesaplıyor, ne çıktıysa o, hilaf yok :adm:

gelgelelim ''RESET'' tuşu ile geçtiğimiz ikinci hafızaya, aman basılı tutmayın, basıp hemen çekin, basılı tutarsanız verileri cidden ''RESET''ler

buradaki veriler hiç kaybolmaz, aradan günler geçse bile, bakıma aracı VAS cihazına bağlayınca tazelerler. örneğin kat edilen mesafeye 6557 km yazıyor, ort. yakıta ise 4.3 lt mi diyor, bendeki gibi, son 6557 kmde 4.3 lt ortalama yapmışım, son 6557 km'nin....

git boş depoyu full'le, 2.hafızayı sıfırla, sora depo bitince yine bak. o gerçek.

buradan daha genel bir yakıt hesabı yapabilirsiniz, şaşmaz... ulan ben angaradan istanbula gittim arabam 7 kuruş yaktı yaaa işte en az ben yakıyom yihuu....-demeyeceksiniz, genel tüketiminiz genel kullanımın ortalamasıdır, yakıtınızı buradan hesaplayacaksınız. içinde bakkal çakkal seyahatleri, trafik, dur kalk uzun yol her bişesi vardır, ve gerçek karma tüketim budur.

tabi 2.hafiza yine ilk kısımda bahsettiklerimin silinmemiş halidir, buradan bir çıkarıma varabilirsiniz.

unuttuğum bi yer varsa arkadaşlar tamamlayacaktır.

ha bide aklıma gelmişken 2. hafıza kısmında anlık tüketim ekranı yoktur, zaten olamaz değil mi, silinmemiş anlık ekran salakça değil mi, o tektir.

NOT: LPG niz varsa hiç okumayın okusanızda takmayın :lol: :lol: başa yazmam gerek ama sonda dursun, not sonuçta, sonda olur :D :D :D
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2009, 20:05:35 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan iki resimle çok kral olacak bence :D

eline sağlık

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
servis uyarısı:
menzil:
anlık tüketim:

Bunlar bazıları.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hakan bu resetleme tuşu sinyal kolunda olan on/off yazan yer değil mi? sanırım orsı aynı zamanda sabit hız kontrolunude devre dışı bırakıyor değil mi?ben şunu anlamadım;bir yıldan buyana katettiğim km yi nasıl bulacağım hangi tuşa ne kadar tıklayacağım?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;39569
hakan bu resetleme tuşu sinyal kolunda olan on/off yazan yer değil mi? sanırım orsı aynı zamanda sabit hız kontrolunude devre dışı bırakıyor değil mi?ben şunu anlamadım;bir yıldan buyana katettiğim km yi nasıl bulacağım hangi tuşa ne kadar tıklayacağım?

sinyalde değil silecekte olması lazım hocam.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o zaman diğeri sabit hız devre dışı bırakma fonksiyonu o zaman.ama hakan benim soru yarım kaldı,bu 5000km lik mesafeyi nasıl bulacağım roman gibi yazmışsın aslında ama toparlayamadım.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Çok açıklayıcı ve halk dilinde bi yazı olmuş.

Karınca kararınca bi şey de ben ekleyim. Fabia 1.2'de denenmiştir.

LPG takılı ise arabaya, yol bilgisayarı yine çalışmaya devam eder. Sanki benzinle kullanıyormuşsunuz gibi yani... Bunun esprisi şudur ki, yol bilgisayarı benzinle kullanırken dahi, aslında enjektörlerden püskürtülen benzinin gerçek miktarını ölçmüyor, ama enjektörün ne kadar açıldığını bildiği için püskürtülmesi öngörülen benzin miktarını simüle ediyor. Eğer LPG'de iseniz, bu simülasyon devam ediyor fakat sıralı LPG sistemleri, benzinle aynı performansı vermesi için litre bazında %10-12 gibi fazladan LPG püskürtüyor. Bu yüzden tükettiğiniz LPG'yi kendi yönteminizle hesapladığınızda, bu miktar yol bilgisayarında görünen ortalamadan %10-12 gibi fazla çıkıyor. Bunu LPG'li Fabia kullandığım 2 sene boyunca neredeyse her LPG alışımda hesapladım. Bu civarda çıkıyordu.

Bu artı %10-12 verisini internette çoğu yerden de okuyabilirsiniz. Ama şimdi yazacaklarım sadece skodaturkey.com'da var:

Sakin kullanımda %10-12 civarında çıkan bu fazladan LPG tüketimi, aracı zorlayarak kullandığınızda, şehi riçi olsun şehir dışı olsun, %15-20 değerlerini görebiliyor. Aynı araçta, aynı ayarlarla... Bu devirle de alakalı olabilir. Ankara-Karabük ya da Sasun-Karabük arasında defalarca denedim. Örneğin Çok sakin kullanarak 4.8 ortalama ile Samsun'a gittiğimde oran %10 olmuştu, ama Ankara-Karabük arasında Yardıray modunda 7 ortalama yaptığımda 8.5'a yakın LPg tüketmiştim. Yani + %20...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;39576
o zaman diğeri sabit hız devre dışı bırakma fonksiyonu o zaman.ama hakan benim soru yarım kaldı,bu 5000km lik mesafeyi nasıl bulacağım roman gibi yazmışsın aslında ama toparlayamadım.

aradığın cevap silecek kolunun alt kısmındaki butonda. basıver bi :adm:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan şindik hiç üşenmeden gittim çevirdim kontağı dediğin yere tıkladım 4 günden bu yana servis nyni yazısını görüyordum ya şimdi yine o çıktı o butona bastığımda,yani kendi sıfırlamış herhalde değil mi zamanı geçeli 4 gün oldu servisin.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;39582
Hakan şindik hiç üşenmeden gittim çevirdim kontağı dediğin yere tıkladım 4 günden bu yana servis nyni yazısını görüyordum ya şimdi yine o çıktı o butona bastığımda,yani kendi sıfırlamış herhalde değil mi zamanı geçeli 4 gün oldu servisin.

bastın mı basılı mı tuttun, basılı tutma, bi kaç kez bas menü atlatmaya çalış :D

(işin özü hiç maxı-dot'um olmadı bilmiyorum nası işliyor :++: :++:)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bastım bıraktım yine aynı,basılı tuttum yine aynı.bana kalırsa servis zamanı geldiği için kendi kendine sıfırlandı.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben pek inanmıyorum açıkcası :)

Nedense pek tutmuyor uzun yolda sürükle yardıray yapınca 11-12 lt gösteriyor sakin kullanınca benzinde 8,5-9 lt gösteriyor hiç altını görmedim şahsen :D

Yazın köy yolunda araba 1.viteste olduğundan sürekli bir ara 21,5 lt bile çıkardı beynim döndü resmem:)

Tatile çıkarken 2 sini birden resetliyoruz birisi sürekli sayıyor öbürüde 2 saat kuralına takılıyor sanırım o zaman sıfırlanıyor..

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: kadir_;39679
Ben pek inanmıyorum açıkcası :)

Nedense pek tutmuyor uzun yolda sürükle yardıray yapınca 11-12 lt gösteriyor sakin kullanınca benzinde 8,5-9 lt gösteriyor hiç altını görmedim şahsen :D

Yazın köy yolunda araba 1.viteste olduğundan sürekli bir ara 21,5 lt bile çıkardı beynim döndü resmem:)

Tatile çıkarken 2 sini birden resetliyoruz birisi sürekli sayıyor öbürüde 2 saat kuralına takılıyor sanırım o zaman sıfırlanıyor..

neye göre yanlış? hangi hesap tutmadı?

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;39681
neye göre yanlış? hangi hesap tutmadı?

Uzun yolda 9 lt yazıyor ama depeo fullleyince 11 gibi bir ortalama çıkıyor karşımıza anlamadım..

Gerçi lpg taktırdıktan sonra sadece toplam yol ve ortalama hıza bakıyoruz pek işimiz olmuyo :D

hakanerdogan

• Ziyaretçi