škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Felicia bagajı Opel vectra dan daha geniş

AhmetH · 64 · 21581

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Serkan yorumlar için teşekkürler.

seninle konuştuğumuzu hatırlıyorum özel mesaj yoluyla başka bir site üzerinde :)

maalesef bu tarz örnekler bile iyice kökleştirdiğim düşüncelerimi değiştiremez.
vectra dan bizde gayet memnunduk, inanılmaz güzel anılarım var ama nereye kadar biraz realistik olmak lazım.

Opel deyince tüylerimi diken diken eden o kadar ince detaylar var ki anlatamam yedek parçalarından tutun servislerine bayilerine kadar kapısından geçilmemesi gereken marka bence ve ben hiç bu düşüncelerimde yalnız olduğumu düşünmüyorum.

en basiti Z kodlu motorlara avrupada 30.000 lere veren yağ değişim periyodu veriyorlar bizde yenilerde 15.000 benim kasa için 7.500km

yahu bu araba 1000 km de 1 litre eksiltmeye meyilli ise bakıma kadar yağını zaten ekleye ekleye değiştirmiş olacağız .. kimse bunu sorgulamak istemiyor.

resmen Alfisti & Alfa Romeo muhabbetine döner bu iş Opeli seven bilen alsına gider.

Sorunsuz bir araca binmek isteyen parasının kıymetini bilenlerin tercihi olmamalı opel.

Bunu şu anda 20m ötede yatan yaksalar bagajındaki yıkama kovama ve malzemelerine acıyacğım vectrada acı bir şekilde tecrübe ettim. alın işte 60.000 olmadı ikinci triger zamanı geliyor.. kopsa bakımsız araba değiştirseydin derler ..

ama trigeri kopmuş yarım motor yapılmış bir vectra ile aynı paraya gider piyasada..

bilmiyorum beni anlıyorumsunuz ama illet budur işte..  yattığı  yerden masraf açma budur.

satmaya kıyamazsın para etmez , kullanamazsın çok yakar masraf açar vs..
hepsini geç detaylardaki dandiklikler .. off :D sabahlar olmasın streslendim gene.
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2009, 01:23:23 Gönderen: AhmetH »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
demek ki bayağı kompresyon kaçağı varmış Merit'te. :)

yahu 1 litre/1000 km be opel hiç mi düşünmedin onu oraya yazarken 100.000 km yol yapan adam 1.5 milyar sırf yağa para verir kaçar diye :hanz:

bizim vectra için konuşayım, motor sürati seviyor. dur-kalk yada yavaş gitmekten pek hoşlanmıyor. açık yolda yapıştırınca göstergeler normale bağlıyor, yakıt hariç :hanz:

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sorunsuzluk konusunda katılmıyor değilim; açıkçası marka bazında Opel bana VW Grup kadar güven vermiyor artık.

Sizin araç kadar sıkıntı yaşamadığımızdan öyle belirgin bir soğukluk yok, hala yeni kasa Astra Sedan gördüm mü içim gider...:) Ya da bir Vectra C almaktan kesinlikle çekinmem. (10 bin lira civarı bütcem olsa alacağım ilk otomobilin Astra F olduğunu belirtmeme bile gerek yok sanırım:hanz:)

Ama VW özellikle son 4-5 yıldan beri çıkardığı modellerle daha fazla güven veriyor. Marka kendi kendinin patronu olmasının ve malumumuz olan başarılı yönetiminin de etkisiyle olsa gerek, kalitesini pekiştirdi. Opel ise biraz üvey evlat, ya da emir kulu mantığına maruz kaldı kanımca... Aslında gönlümden geçen, Opel'in satışının VW'ye yapılması idi; ama olmadı malesef...

Alıntı yapılan: hakanerdogan;36124

yahu 1 litre/1000 km be opel hiç mi düşünmedin onu oraya yazarken 100.000 km yol yapan adam 1.5 milyar sırf yağa para verir kaçar diye :hanz:

bizim vectra için konuşayım, motor sürati seviyor. dur-kalk yada yavaş gitmekten pek hoşlanmıyor. açık yolda yapıştırınca göstergeler normale bağlıyor, yakıt hariç :hanz:

Kompresyon hakikaten sıkıntılıydı kanımca. Gerçi o değişiklik sadece segmandan mı ibaretti, emin değilim.:)

Ama o "sağlam bakım"ın yapılmadığı GL ve arkadaşın Vectra'larındaki belirgin performans kaybı da buna işaret ediyor olabilir.:ok:

Yağ olayına da çok takmamak lazım bence. O değer 0.5 litre de olabilir; öte yandan, belki de sıradışı bir değer olarak yazıldı... Emin değilim açıkçası.:) İlk fırsatta tekrar kontrol edeceğim; kulağa hakikaten çok "dehşetli" geliyor.:hanz:

=================================================

Bu arada;

Bu başlık artık "teknik bilgi paylaşımı" ya da en azından "diğer markalar" bölümüne taşınabilir.:++: Pişti yeterince.:D
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2009, 01:38:38 Gönderen: SEAHAWK »
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Asıl  derdim  ne  biliyormusunuz olaya  değişik bir boyut katmak ve beni  biraz daha  anlamanız için söylüyorum
ailede arçların sorumluluğu bendedir  anne  baba  ayrı zira...

annem  arabadan  kesinlikle  anlamaz  ve bu konuda bana aşırı güvenir ben  istanbula üniversiteye döndüğüm zaman iki aracın anahtarlarını ona teslim ediyorum  olay  bitiyor.  tamamiyle sorunsuz  sorun  açsa bile  yolda  bırakmayacak araçlar gözüyle bakıyor ikisinede annem.

zamanında onca emek  onca cefa ile benim isteğim ile alınmış bu iki araçtan  bu  vectra denen  laneti  artık  normal kondüsyonda  gururla  anneme  bırakmaya  korkuyorum.. zaten  bırakamıyorum  diyorum  anne  sen bilirsin zaten kullanmıyorsun uzun yola gitme :)

Bu yaz satayım sana dedim  tamam  oğlum  dedi..  

gittim  araştır  et  onca  çakalın  arasında  yok.. 16.000 max..  hemde  öğreniyorum ki  aracın  sağ çamurluğu değişik  çıkıyor :eek:   izmirdeki  yetkili  servisin  birinde annemi  2002 de  trafikte  sıkıştırınca oluşan hasarı  düzeltmek için vermiştik ..

bende  gururla  yetkili servis  bakımlı tertemiz  sadece yetkili serviste çamurluk boyandı diyorum  sanayi  köşelerinde,  adamlar  beni  yalancısın  olum  boyalı  dedin  değişik  çıktı  muhabbetine  çekiyorlar   kim  bilir  başka neleri  var  diyorlar..

başlasam direksiyondan  anlatmaya  16 bile  vermekten cayarlar  :D :o

adamlar boya kusuru  olmayan sadece  hizadan  şaşmış  yer  için  parçayı değiştirmiş..
buyur  burdanda  yakalım ?  hemde hasarsızlığımız  bozulmasın  diye cebimizden vermiştik ücreti kasko da değil..

yani ne oldu hepsinin  üstüne  araba  boyalı  değşien var satamıyorsun..  
ama  dışardan bakıyorsun  60.000  yok   kız  gibi  feci  güzel tertemiz..  

yani  demek  istediğim  alın teriyle alınmış  bir araca sadece  işi  düşünce  binmek  isteyen biri  var  karşımda sat diyorum ederini vermezlerse satmıyor  kullan diyorum  felicia var diyor ..
gelde çık  işin içinden ..

bakım  zamanları  gelince  olum  buu  nee  duran  arabaya bu kadar masraf mı olur demeside  cabası :D

yani  taş  gibi  evimizin  tüm  hammalığını  yapan eze eze  kullanıdğımız  ufacık  bir  araba kadar güvenemiyorum ya şu  opele  başka bişey demiyorum..

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bagaj muhabbetide  bunun  tuzu  biberi  anne  alır  bu  dedim  eşyaları   dünyanın  benzinini yaktı evin önüne geldik  onuda  beceremediya   sinirden  ağlayasım geldi  hani oğlum alır dedin  onca yoldan getirdik arabayı demez mi :D

olayın özü bundan ibaret.. tam anlamıyla  dışı  sizi  içi beni  yakar muhabbeti.. :o

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Durumu çok iyi anladım. Hakikaten büyük bir talihsizlik olmuş bu şartlar altında. Hatta bu durumda ne kadar lanet etseniz haklısınız... Hani genele vuramayız, ama bir kullanıcı olarak sizi de yarı yolda bırakmış, buna bir lafımız olamaz.:(

Ama 16 bin olayı da biraz ilginç açıkçası. Sizin aracın şartlarında biraz daha yeni Astra G'ye 20-21 bin isteniyor... Sizin aracın değerinin de en azından 17-19 olması gerekir tabii. Ama fazlası Hakan'ın da belirttiği gibi malesef mümkün değil.
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
her kullanıcısı için aynı şey geçerli değildir ama satmaman hata abicim... bu anlattıkların ise şayet vaziyet, inat etmesine gerek yok vâlide hanımın, daha VW'emsi, TOYOTA'msı yerlere yönelinebilinir. neyse bizi aşar o mevzu.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Onada  ayrı  sinir  oluyorum  ya  zaten..

Opelin  piyasasını  ne  belirliyor hiç bilmiyorum.. geçen  işte  klima  fanı  derdi  çıkınca  yağını filitrelerinide  aldım  orjinal olarak  getirdim özel  servise  dedim  bunlarıda  değişin takın işçiliği verirm neyse.. adam  filitreler  yeni sayılır  be abi demez mi... dedim  oldu 1 yıl nerden baksan  5000km  yapmıştır :D

adam  hayran kaldı arabaya gösterdiğim özene dedim 16 veriyorlar  hiç  bakma para etmiyor..  :D

sakııın  dedi  iki elin  kanda  olsa  18 den  alta bırakma.. bize  getir  eşe  dosta  gidecek araba dedi..

biraz  ordan  rahatladım  en  olmadı  bıçak kemiğe  dayanınca veririz elden  çıkar bir şekilde..

ama  duygusallığı  bir kenara  bırakalım  araç hakkındaki  düşüncelerimi  değiştirmiyor..

hele  astra  gsi  aşkı  ile  yanan  arkadaşım  bütün  türkiyeyi  gezip  nerdeyse  sayılı temizlikteki  sfi  gsi lardan birini  alıp  ertesi  hafta  nerdeyse  ağlaya ağlaya  abi  ben  ne yaptım  allah  benim  cezamı versin   bu ne böyle  diyerek  bana  veryansın  etmedi  mi ...

başka  bişey  demiyorum  belki  biz çok  şey bekliyoruz  ama   hakkaten  Opel  her türlü  uzak  olsun..

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni opel corsa var sirkette  bizimde. B sutunu gicirdiyor surekli.On diskler degisti ses yapiyordu.Yag yakiyordu servis normal dedi.Frenler  biraz garip dengesiz tutuyor.Daha 30bin kmde enjektorler degisti.Gerci bunda sirket sahibinin araca dikkat etmemesinde de kaynaklaniyor olabilir. Su an arac 40 binde 2008 model opel corsa 1.3 cdti :) sevemedim yeni corsayi ne yazikki ..Ha birde on takimlardan ses geliyor.Tabi kullanici hatasida var isin icinde...

Opel comboyu da anlatayimmi :D

Opeli seviyorum ama guvenemiyorum nedense...
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
AhmetH neden opele biniyorsun öyleyse? :D :kiki:

İnsan yediği kaba bu kadar pislemez ki? Ben başka bir emel ararım bunun altında. Araç satılamıyor diyorsunuz, benim aldığım tek kapı corsa ( kaç galericiye sordum satamazsın elinde kalır demesine rağmen) 5 günde internetten sattım.

Bu arada duran araba ne masrafı çıkartıyor onu da anlayabilmiş değilim :D Hadi yıl bazında bir kere triger değişir, başka ? Lastikleri de bakımdan saymıyorsunuzdur sanırım???

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ya yok abicim  zamnında hastası olduk acemi kafa  aldık. hoş halada  kimi  açıdan çok saygı duyduğum  yerleri var  ancak  genele vurulduğunda işlevsel ve pratik bir araç değil.

çok genel değerlindirmeyle tamamen  bir  taşra aracı  köyde falan al  dursun  garajda traktörünün yanında.. ailecek  akrabaya git  bayramda çarşıya  in tamam..

onun dışında otomobil kültürü olan araçtan  belkentisi  çıta üstü olan kullanıcalra hitap edemez.. asla bir şehir aracı olamaz..  zaten  olsaydı komple kasa değişip külliyen her yerini değiştirmezlerdi..  astra g  den  ibret almak lazım  hala 0 ları var. utanmadan 10 yıllık aracı satıyorlar..

Her sene bu araçla Bulgaristana gideriz  nerdeyse 1 ay içinde  5000 km  yapar.(zaten son yıllarda yaptığı tek yolda nerdeyse odur)

O kadar tecrübe ettiğim detay  zırvalık  var ki sinirimi bozan  nesini kötüleyeceğimi  bilemiyorum inan :)

ya bir arabanın tavanından bile içinde su yada kum varmış şaldır  şuldur ses  gelirmi sert virajlarda.

sürücü koltuğu  tam düz değil  kullan  4 saat  belin ağrır  hafif  kapıya bakıyor :eek:

98 oktan  koymazsan her seferinde  vitesi  2 ye  sokarken  16  supap  iticisinin 16 tı sı birden şakırdar mı :D

Lamda sensörünün knock sensrörün kablolarını bir arada tutan plastik parça sen takılı olduğun yerden çık katalizörün yanında eri.. görmesem  kablolarda gidecek..

spariş  verdim yetkili servise  anlamadılar.. girdim  yanlarına  bilgisayardan TIS2000 den  buldum  dedim bunu  istiyorum işte  tamam  dediler geri aramadılar..

kablo bağları ile yaptım  lanet  ettim  servisinede  klipsinede..

bu ne biçim dizayndır  bu nebiçim mühendisliktir..  bu ne biçim  ilgidir.

demek  istediğim kesinlikle  araçtan anlayan birinin zevk alacağı araç değil.

Opelin nesini sevdiğime gelince  sadece  kimi modelleri  modifiye edilir  kurt  dökülür  o kadar.
c16xe  si  c20xe  si  heleki  let  i  saygı duyulacak makinalar. F28 i  M32 şanzımanı efsane  ama  o kadar  işte ..

herşey  makina demek  değil.. para bulsam  hobi aracı  yapmak için  opel  parçaları kullanırım heralde o kadar ... kasa opel olmaz :)

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Duran araba şöyle masraf açıyor ben gibi deliler arabayı 0 ayarında korumaya gayret etmeye görsün.. :D

duran arabanın tüm sıvıları tırtlar laçkalaşır 60.000 km de 3 kez şanzıman yağı değiştiren bir tek ben varımdır heralde.. okside olur işlev yapmaz. motor yağı ona keza.

araba 11 ay yatsın sonra 5000km yola gitmeye cesaret edermisin göreyim seni gavur ellerde Opel servisi mi arayacaksın :D

süs bijon kapaklarını çalsınlar (ulan niye çıkarsın yerinden neden düşersin yıkanırken ! ) tanesi 5 ytl den git yetkili servis köşelerinde olmayacak şeyleri spariş et adamların deli muamelesine maruz kal..

teknik servise soru sor direk getir biz yapalım sonra "d**alırsın 300 lira" gibi akla zarar mahalle muahabbetleri..

arkadaşın golf mesela oda nerde trak orda bırak tarzı kullanıyordu ayar yapılmadığından rot başları yapışmıştı o kadar orijinal tuttu anahtar değdirmedi adam 19 a sattı

felicia naparsan yap 9000 altı gitmez piyasa bu..

bu araba neden hizmet edemeyip para etmiyor hayret bişey.. tamam yatan araba ama sadece normal masrafını yapayım hizmet et be yahu yok.. illa ekstra masraf açacak...
Mercedes manyağı arkadaşım var w140 kasa s320 aldı meraktan 16.000 ylt masraf yaptı hep orijinal parça ama her seferinde verim aldı zevkten ölüyor kullanırken..260.000 km de araba.

hakkaten zevk veren psikolojik olarak tatmin eden bir araç olsa canım kurban..

bu kadar muhabbete sokmam bile.. ama yok feci bir üretim..

skoda tekliyor mesela gidiyorum izmirde süleymandan(özel bir servis isim vermiyeyim bilen bilir) parça alıyorum düzeliyor..
süleyman şurdaki lastik düşmüş var mı var abi şu var mı var abi..

Opel ise tam macera işin yoksa TECH II ara derdi neymiş öğren yetkili servis in rezil durumunu gör.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Bankada çalışırken ikinci nesil Vectra araçlar vardı. Henüz 5.000 km. yapmış aracın rölantisi yerinde durmaz mı hiç yahu!
Geçenlerde bir başlıkta bahsetmiştim yeni Corsa' dan. Öyle bir tasarlamışlar ki aynayı nasıl ayarlarsan ayarla asla tekerleği göremezsin ve kaldırıma yanaşırken ya fazla açıkta kalırsın -dışbükey aynanın da etkisi var tabii- ya da lastiği kaldırıma ezdirirsin. Otomatik şanzımana hiç girmiyorum.
Kayınpederim hasta yaklaşık 5 aydır ve sürekli Favorit' in tepesindeyim. Ne yağ değişimi, ne rot ayarı ne bilmem ne. Eşek niyetine biniyorum ama gene de yollarda kalmıyorum. Çok Opel hikayesi dinledim. Ben de güvenemiyorum maalesef Opel' e.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;36124

Geçenlerde bu yazdığın aklıma geldi; doğru cevabı vermediğimi hatırladım, aklıma takıldı. Hortlatayım dedim.:D

Cevaba gelelim;

Merit'te pek bir kompresyon kaçağı olduğunu sanmıyorum. Zira Merit'in eski ve yeni hali değildi en farklı olan... Merit'in yenilenmiş hali GL'ye kıyasla felaket idi. Yani asıl kaçağın GL'de olduğunu tahmin ediyorum.:ok: (Merit'e kıyasla çok ciddi bir fark var idi)
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
vay be okudum konuyu baştan sona bi daha, ne opel dönüyor ha forumda :D :D :lol: