škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Felicia bagajı Opel vectra dan daha geniş

AhmetH · 64 · 21576

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan  dışı  seni  içi beni  yakar..

hidrolik  direksiyon  pompası  patladı  bunun  yenisini  aldım  

diferansiyeli dağıttı  çok temiz  çıkma  aradım  rezil  oldum  kazıklandım  yaptırdım..

klima  fan  motoru  yandı ..  arada bir  göstergede   km  sayacanın arkasındaki  ışık sönüyor   çakıyorum  konsola  yanıyor :D

kapıda  B  sütunlarındaki  fitiller  tasarım  hatası  çatlamış  parçalanmış..

allahtan  başıma  gelmedi  o yönden  şeytan  kulağına  kurşun  diyorum  ama  bunlar  yağ  da  yakıyormuş  benzin  gibi..

oda  başıma  gelseydi   ne yapardım  bilmiyorum..

bekliyorum  ama  sırada  klima kompresörü ve  EGR  si  var  bunlar  arıza  yapmadı  hayretler  içindeyim.. :D:D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Erhan görmesin bu konuyu :D

Sohbet kısmına taşıyorum..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Buyursunlar :)

sitemizi tasarlayan karanlık kullanıcı adlı abimizlede başka bir opel forumunda çok tartışmıştık..

demokratik bir ortam yoktu orda beni banlayacaklarına üyeliğimi iptal edin demiştim kendisi hatırlayacaktır.

o forumdan dünya kadar kullanıcıya yardım ettim konular araştırılsa hala benim yazdığım bilgiler dolanır etrafta.

Türkiye genelinde Opel gibi bir firmanın manuel şanzımanlarına ATF yağ dolduran özel servisler varken daha ne opeli..

3 sene öncesinden bağrınmaya başlamıştım EP 80 dir bunların yağı diye.. daha geçenlerde sanıyorum bu foruma da üye bir abimiz iyice araştırıp teyid ettirmiş EP 80 olduğunu..

neler neler opel tam bir macera dır opeli bilen bilir. kullanmak lazım aşk la nefretin bu kadar uçlarda yaşandığı başka marka yok :D

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ah erhan ah... nerelerdesin... :D :D
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
he evet, Opel kataloğunda geçer benzin niyetine yağ yaktığı. ki araban 58.000 imiş.

bak yarın öbürgün foruma koyacam, 37.500 de yağ değiştim, yağ çubuğunun resmini çektim, araba 44.500, 45.000 de bi daha değişecem, (yarın öbürgün 500 km den fazla yaparım zati) yağ çubuğunu bi daha koyarım, ya bu kadar mı tatlı olur bi motor, eksiltme meksiltme namına bişi yok... VW makinesi işte, adı yeter böle yazmış üzerine VW AG hay gurban olduğum...

ama yağ yakma problemi Opellerde genel. bizim '93 vectrada öyle, bagajında yağsız gezemiyorsun. yinede güzel makineler ama birazda şans işi.

bizim 93 vectradan sana neler anlatmam ki.... 470-480 bin civarı bi km de, LPG de çalışıyor, motor inmedi. ama full almanca her yeri. ingilizce hiç bişey yazmıyo. 93 yılında 44 bin mark verilmişti.... :hanz:

yol bilgisyarı yazıları almanca, şase etiketleri filan hep... hala anteni teybi açınca cızzzz diye kalkar bi sefer değişmedi. bi kaza yaptı amcam kırmızıda geçen 131 e yandan girdi, adam maalesef öldü ama bi tek far panjur vb basit şeyler değişti düzeltildi gerisi.

şanzıman aynı şanzıman, motor aynı motor... bi kez sökülmedi. o kadarda bakımsız köy yollarında biniliyor hala...

yeni malları mı böle tırıçka opelin yoksa bilemedim. Fronterayı devirdi yalakanın biri 2001 yılında, düzelttik, ankaraya getirildi, 2006 yılına kadar hasarlı haliyle meclis garajında yattı, içinde çiçek bitmiş...

aküye bizim Ford XLT den bi takviye, tek maaaarş..... V6 hor hor hor ötmeye başlarrrrr.... 5 yıldır aynı filtre aynı yağ... saat gibi, clockwork :D

(gerçi o motor ISUZU yapımı) ama şanzıman ışıklarda ''D'' de beklerken kaçırıyor, o da olsun o kadar... döşemesi malzemesi aynı güzellikte kalitede... foruma koydum incelemesi vardı, hiç öle anlattığım şeyler başından geçmiş gibi durmuyor.

neyse Opel'i severim, her daim.... :) ama skoda daha mantıklı bir araç gün itibarı ile. çünkü bir VW...

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
AhmetH yazdıklarını hayretler içerisinde okudum. Bu karşılaştırmayı bu kadar SAÇMA ve bu kadar abuk sabuk yapabiliyorsan hiç bir otomobilin direksiyonuna geçmemeni öneririm. :D

Sedan ile HB araç arası bagaj kıyaslaması :D  

Sadece bir resim koyuyorum...

Alıntı yapılan: AhmetH;36084

Türkiye genelinde Opel gibi bir firmanın manuel şanzımanlarına ATF yağ dolduran özel servisler varken daha ne opeli..

3 sene öncesinden bağrınmaya başlamıştım EP 80 dir bunların yağı diye.. daha geçenlerde sanıyorum bu foruma da üye bir abimiz iyice araştırıp teyid ettirmiş EP 80 olduğunu..

ÖZEL servis ile YETKİLİ servis farkını biliyor musunuz? Yetkili servise gittiniz de ATF koydular mı?

Yağ yakmayan otomobil YOKTUR!

Her otomobil yağ yakar. Ancak her yağ YANDIĞINDA EKSİLMEZ. Yağın yanması demek eksilmesi demek değil. Bilhakis motor yağ eksiltiyorsa bunu yağlamaya ve aracın motorunun yanma odasındaki kurumları temizlemede de etkin olarak kullandığı için eksiltir.

2 sene 1.4 2001 model corsa c ye çekebileceği bütün eziyeti çektirdim. ne bir hararet ibaresi gördüm ne de başka birşey.

Ancak millet gibi bu yağ 15.000 ya da 10.000 gidiyor diyip 10.000 de değil, aracımı sevdiğim ve limitlerinin üstünde kullanmaya çalıştığım için hem daha ince yağ kullandım hem de 6500-7000 km aralığında yağımı değiştirdim.

İşkence derken şöyle açıklayayım; 2 senede ~40.000 kmyi yol, 4 kere ön fren balatası, 2 kere ön fren diskleri, yağ, su ve diğer standart bakımları yaparak geçirdim. Bunun içinde aracımın ön konsol dahil her yerini iç aksamda söktüm taktım defalarca. Hiç bir yerinden 1 kere bile ses gelmedi. Sattığım kişi ile rastladığımda araçtan halen çok memnun olduğunu belirtti.

Ne diyeyim, Allah böyle mantıksız ve saçma karşılaştırmalardan her markayı korusun :) :kiki:
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2009, 23:17:48 Gönderen: ero__ »

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
teşekkürler  çok  fena  kıyaslarım :)

bu  benim gözümde  dandiklik abidesi  olma yolunda ufakta olsa katkı sundu  Opel e

bu arada  vectra b2 estate Türkiyeye  gelmedi biliyorum  ben hiç görmedim..

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;36111

ÖZEL servis ile YETKİLİ servis farkını biliyor musunuz? Yetkili servise gittiniz de ATF koydular mı?

Yağ yakmayan otomobil YOKTUR!

Her otomobil yağ yakar. Ancak her yağ YANDIĞINDA EKSİLMEZ. Yağın yanması demek eksilmesi demek değil. Bilhakis motor yağ eksiltiyorsa bunu yağlamaya ve aracın motorunun yanma odasındaki kurumları temizlemede de etkin olarak kullandığı için eksiltir.

2 sene 1.4 2001 model corsa c ye çekebileceği bütün eziyeti çektirdim. ne bir hararet ibaresi gördüm ne de başka birşey.

Ancak millet gibi bu yağ 15.000 ya da 10.000 gidiyor diyip 10.000 de değil, aracımı sevdiğim ve limitlerinin üstünde kullanmaya çalıştığım için hem daha ince yağ kullandım hem de 6500-7000 km aralığında yağımı değiştirdim.

İşkence derken şöyle açıklayayım; 2 senede ~40.000 kmyi yol, 4 kere ön fren balatası, 2 kere ön fren diskleri, yağ, su ve diğer standart bakımları yaparak geçirdim. Bunun içinde aracımın ön konsol dahil her yerini iç aksamda söktüm taktım defalarca. Hiç bir yerinden 1 kere bile ses gelmedi. Sattığım kişi ile rastladığımda araçtan halen çok memnun olduğunu belirtti.

Ne diyeyim, Allah böyle mantıksız ve saçma karşılaştırmalardan her markayı korusun :) :kiki:

hımm  mesaj güncellenmiş   öyleyse bir mesajda benden..

yetkili servis  <  özel servis

gittiğim 3 yetkili servisin hiç bir teknik elemanını tam anlamıyla bilgili bulmadım.

özel servislerde ise durum biraz daha gelişmiş olsada orda da aracın  bir şekilde yürür hale gelmesinden  öte bir ilgi yok.
kelime oyunlarına bilgi güncellemelerine gerek yok :)kimi opel  1.6 ları mis gibide yağ içiyor bu böyle. kısmetten  bana denk gelmedi .. bunu bende savunurdum zamanında opelimde  ama  görünen köy klavuz istemez 1000 km de  utanmasa 1 litre  yakacak

bende kullandığım süre zarfında el bebek gül bebek muamelesi  yapmadım bu araca  diferansiyeli dağıttık buyurun burdan yakalım..

genel kullanım tarzım hiç bir araç için değişmiyorken  bu meret  nasıl oluyorda diferansiyeli kırabiliyor ? "usta" ların bunların  hastalığı böyle demesi  leb demeden leblebiyi anlar gibi  ıstavroz milini mi kırdı diye sorması  hayretlik :)

ayrıca  aracın  klima fanını yakması  akabinde 30A fan sigortasını da yakıp motoru hararete sürüklemesi dikkatsiz bir sürücünün conta yakmaya kadar gitmesine yol açabileceği de ibretlik..
wash fluid level  gibi görece gereksiz bir uyarıyı bile verebilen yol bilgisayarının  30A  fan sigortasına  ses çıkarmayacak şekilde dizayn edilmesi  hepten  ilginç..

C20XE  ve C20LET  in  hadi  birazda  c16xe nin  hatrı  olmasa  dahada  acımasız  olurdum  ama :D

yahu  şikayetvar  da  hiç mi  okumuyorsunuz   vallahi ben  çok zevk  alıyorum okurken :)

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
B2 olsun diye değil de, station bir vectra ile kıyaslamanız gerektiğini belirttiğimi kaçırdınız sanırım. Resim rastgele seçilmişti ya neyse.

O zaman ben de şöyle örnek vereyim. İsmini vermek istemediğim bir arkadaşımın MAVİ :kiki: fabiasına eski corsama davrandığım gibi 1 kere davranayım dedim. Sonuç? Arıza ışığı, araçta çekiş ve elektrik gücünün beraberinde düşmesi. Devam etsem neler olurdu çok merak ediyorum :kiki: :hanz:

Bu arada çöp olarak kalmasını yeğlediğiniz opelinizi alır seve seve bakar ve kullanırım :)

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bagaj  mukayesesi  zaten  espiri  maksat  biraz  kurt  dökmek  zaten  mesajın  ikonuda  gülen  yüz  farketmişsinizdir..

emin olun en az sizin kadar iyi  baktım  ama  artık  uğraşmak  istemiyorum  çünkü  verim alamıyorum.
kimseninde bulaşmasını  istemiyorum  açıkçası  çünkü  özenilecek araçlar değiller..

seve seve  bakmanın  karşılığını  görmek  ister  insan ..  ikinci  elde  16.000  veren  tiplerle  uğraşmak hiiç  özenilmemiş araçlarla  aynı  kefede olduğunu  farketmek  çok  kötü birşey.

arkadaşım  aşık  olduğu  arabayı  aldı  geçen  sfi  motor  astra  gsi  ne kadar  pişman  olduğunu  umarım  üye  olurda  kendi  anlatır  abi  yürüyen konserve kutusu  diyor  opel e   laf  kondurmazdık  ikimizde

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bagaj olayını Hakan güzel bir şekilde açıklamış. Hatta en iyisi SW tabii.

Opel'e gelince; kısmet diyorum.

9 sene Opel Astra kullandık. Bunun son 3 senesinde aynı modelden 2 Astra'yı aynı anda kullandık. (biri abimindi)

Araçlar 96 ve 97 model Astra Merit ve GL idi. (GL'de X16XEL kodlu 1.6 16V ECOTEC makine mevcuttu. Merit'ten emin değilim. ECOTEC idi, fakat alt devirleri çok daha canlı idi. Farklı bir kodu olabilir -maks tork devri 3600 olan değil de 3200 olan motor olabilir yani-)

Merit'i 38 binde aldık 160 bine doğru sattık.

GL'yi 70 binde aldık, 140 bine doğru sattık.

2 araçta da zamanın ve kalitesiz yakıtın etkisiyle benzin pompasında sorun yaşadık; ama çıkma parçayla makul fiyata sorunu hallettik. Onun dışında koç gibi hizmet verdiler, özellikle Merit mükemmel hizmet verdi.

GL ise geç km'de aldığımızdan olsa gerek, diğeri kadar sorunsuz değildi, ufak tefek bir iki numarası oldu; ama gene de başarılı bir hizmet verdi.

Ayrıca; bu araçların 2'sine de çok insan gibi davrandığımızı söyleyemem. Şu örneği vereyim; Merit ile bir piknikte dereden geçerken suyun altında, görünmeyen bir sivri taşa temas ederek aracın benzin hortumunu yırttırdık dağın başında... Akşamın bir saatinde stres içinde tam dolu sayılacak deponun çeyreğin altına düşüşünü endişe içinde seyrede seyrede şehre ulaştık neyseki...

Ayrıca o dönemde boya koruma falan hak getire... Her 10 araç yıkamamızdan 6-7'si benzinliklerdeki, burdaki waxcı üyelerin deyimiyle, "boya katili" otomatik fırçalı sistem ile gerçekleşmişti.

Buna karşın 2 Astramız da sattığımız güne kadar kız gibi idi boya bakımından. (hele merit, o mükemmel ötesi koyu füme rengi ile hala kalbimdedir)

Performans olarak ise zaten tartışmayı bile gerektirmeyecek başarıya sahiptiler. Özellikle de MERIT'imiz tam anlamıyla bombaydı. GL modelin motoru biraz bakım istiyordu; ona kefil değildim açıkçası.

=======================================

Opel ile ilgili verebileceğim bir diğer uzun vadeli rapor;

En yakın arkadaşımın ailesinin aracı 2003-2004 model bir Z16XE kodlu 1.6 16V ECOTEC Opel Vectra C. Kendileri aracı sıfır km aldılar. Bugünlerde 171 bin km'ye ulaştı araç.:) İlk aldıkları dönemde garantiden halledilen bir arızaları olmuştu. Ondan sonra hangi noktadan olduğunu tam bilmediğim bir arıza daha yaşadılar bundan 2 yıl önce falan. Ama bu da 100 binlerdeki bir araç için kafa kızdıracak bir şey değildi; çok da abartılı olmayan bir maliyetle halledilmiş.

Üstelik araç 2 yıldan uzun süredir LPG ile kullanılıyor.

Aracın genel kalitesi ile ilgili hiçbir sorun yok diyebilirim. Hala seyahat etmekten maksimum keyif aldığım bir araç. Yalnız motorunun sağlam bir bakıma girmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira ciddi bir performans kaybı mevcut. (yaptığımız 4. vites 60-100 ara hızlanma testleri bunu doğruluyor) Bu da keyfe keder tabii; arkadaşın babasının taktığı yok benim bu uyarıyı.:D

================================================

Ayrıca yeri gelmişken belirtmek lazım; bu sözünü ettiğim Z16XE'lik 1.6 Vectra'nın RESMİ kullanım kılavuzunda normal "yağ yakma" değeri 1 lt/1000(bin) km olarak verilmiş.

================================================

Bunları referans olarak sizlerle paylaşmak isterim.:ok:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;36120

Ayrıca yeri gelmişken belirtmek lazım; bu sözünü ettiğim Z16XE'lik 1.6 Vectra'nın RESMİ kullanım kılavuzunda normal "yağ yakma" değeri 1 lt/1000(bin) km olarak verilmiş

ya bu inanılır gibi değil, saçma...

10 bin km de yağ değiş deseler zaten kartel 2 kere dolup boşalmış olur en az, yağ bakımına sokmam ki...

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;36121
ya bu inanılır gibi değil, saçma...

10 bin km de yağ değiş deseler zaten kartel 2 kere dolup boşalmış olur en az, yağ bakımına sokmam ki...

Açıkçası bana da ilginç geldi... Sanırım maks değer olarak verilmiş. Zira benim arkadaşların aracı son 11 ayda 40 binden fazla km yol yaptı. Kaç kere servise gittiklerinden şüpheliyim.:kiki:

Ayrıca diğer motorları bilmem ama, bu X16XEL ve Z16XE'nin çok ilginç karakterleri vardır. Mesela sen Fabia'dan kalkıp Opel'e binince hararet göstergesinin oynamasını ilginç buluyorsun; hatta tırsıyorsun. Tırsmayacaksın.:hanz: Ustalar "abi bu motor sıcağı sever" derler. Hakikaten de öyle. 100 derece olur, kullanan tırsar, ama makine hiç tınlamaz bile. Hatta, bu araçla benim bizzat kullanarak uzun yol tecrübem yok; ama babam aracın ısındıkça performansının arttığını belirtirdi.:ok:

Ayrıca arada sırada yağa bakıp yağ eklediğimizi biliyorum. Ama o kadar da değildi sanırım. Hem bizim araçlar çok km yaptığı için segmanlar da eskimiş idi doğal olarak. Daha ziyade onunla ilgili olduğunu tahmin ediyorum.:ok: (MERIT'in segmanları yenilendikten sonra araç 2 litre benzinli tadı vermeye başlamıştı:hanz:)
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2009, 01:19:03 Gönderen: SEAHAWK »
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]