škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia a7 test sürüşü

skoda2 · 17 · 10218

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.otomobilucargider.com/
Merhaba zamanım olmadığından bir türlü test sürüşü izlenimlerimi yazamamışdım şimdi yazıyorum,

Dış görünüş

Araba dış görünüş olarak büyük değişikliğe gitmiş ve citigo ile başlayan bu suratı artık Octavia da kullanıyor,arkası klasik Skoda yani ters c şeklindeki farlar bence yakışmış,arabada artık Led farlar kullanılıyor ve bu farlar çok yakışmış

İç görünüş ve malzeme kalitesi

Öncelikle içinde  gözle fark edilir bir büyüme olduğunu söylemeliyim ve yeni bolero arabaya bir hava katmış açık renkli iç döşeme arabayı çok ferah gösteriyor ve koltuklar gerçekten çok rahat ve yanal destekleri çok iyi.

Malzeme kalitesine gelirsek a5 den hiç bir eksikliği yok ve a7 de sanki daha güzel bir malzeme kullanılmış ve şunu çok rahat söyleyebilirizki malzeme kalitesi jettadan çok daha kaliteli.

Yol tutuşu,süspansiyon ve araç içi izolasyon sessizlik

Yol tutuşu octavianın Zayıflamasndan ve yeni MQB platformundan dolayı çok gelişmiş  test parkurundaki viraja a5 ile girdiğinizde esp devreye girerken bu arabada esp ye bile gerek duymuyor(hız 50 kmh )

Süspansiyon

Görevini çok güzel yapıyor dışarıdaki hiç bir çukuru taşı araba içine hissettirmiyor

İzolasyon

Kesinlikle mühendisler en çok bu konuya çalışmış,
Ne dışarıdaki yol sesi ne rüzgar sesi nede motor sesini geçirmiyor
Örnek;arabayı ilk çalıştırdığımda benzinlimi yoksa dizelmi anlamadım hiç ses gelmiyorm ve korna sesini bile nerdeyse içeride çok az duyuyoruz.

Müzik sistemi

Ben gayet yeterli buldum a5 kadar iyi ses veriyor ,
Yeni boleroya bayıldım

Maxi dot

Eskisi gibi değil renkli ve daha çok bilgi barındırıyor

Müşteri ilgisi

Ben kapanmaya yakın gittim bayi hala tıklım tıklımdı herkez Octavia ve rapid için gelmiş şahsen beni mutlu etti.

Yakıt tüketimi

Bu kadar basmaya ve şehir içinde olmamıza rağmen eski müşterilerin kullanmadıysa beraber
4 yada 5 lt yakmıştı 100 km de

.......
Peki hiç beğenmediğin birşey olmadımı diye soruyorsunuzdur

16 inç jantlarını hiç beğenmedim kesinlikle standart 17 inç gelmeli

Koyu arka camlar vb birkaç özellik Haziran'dan sonra sunulmaya başlıcakmış bu müşteri için olumsuz bir şey.

Benlik bu kadar okuduğunuz için teşekkürler.
Devamı gelecektir performans yorumlarında gelicektir

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel bir paylaşım teşekkürler . Aracı test etmedim ama gördüğüm kadarıyla 16 jant gerçekten o arabaya hiç yakışmamış belki 16 jantta farklı bir model tercih edilse çok daha iyi olurdu. Benim birde anlamadığım hazirandan sonra bazı donanımların eklenmesi ne alaka yani ilk gelişte niye gelmiyor ?

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurdemirel;430907
Güzel bir paylaşım teşekkürler . Aracı test etmedim ama gördüğüm kadarıyla 16 jant gerçekten o arabaya hiç yakışmamış belki 16 jantta farklı bir model tercih edilse çok daha iyi olurdu. Benim birde anlamadığım hazirandan sonra bazı donanımların eklenmesi ne alaka yani ilk gelişte niye gelmiyor ?
1)700 tl civarına çok rahat 17 inç rahat temin edebiliriz
 2)bu donanımlar opsiyonel olarak gelen donanımlar örnek koyu renk cam,sunroof gibi donanımlar daha sonradan geliyor buda fabrikanaın olayı ilk önce bunları getirmiyor haziran ayından sonra bu donanımları opsiyonel olarak getiriyor

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yaza kesin bir test sürüşü yapıp aracı tam olarak inceleyeceğim .

Çevrimdışı oyunbitti

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda2;430932
1)700 tl civarına çok rahat 17 inç rahat temin edebiliriz
 2)bu donanımlar opsiyonel olarak gelen donanımlar örnek koyu renk cam,sunroof gibi donanımlar daha sonradan geliyor buda fabrikanaın olayı ilk önce bunları getirmiyor haziran ayından sonra bu donanımları opsiyonel olarak getiriyor

Sanırım opsiyon istediğimizde aracın gelişi iki ayı buluyor. Peki şimdiden opsiyon isteyemez miyiz? Örneğin alcantra deri döşeme, ya da sunroof gibi. En azından şimdiden sipariş versek gelmesi temmuzun ilk haftasını bulur. Haziranı bekleyecek olursak aracın gelişi ağustos sonunu bulacak.

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: oyunbitti;430969
Sanırım opsiyon istediğimizde aracın gelişi iki ayı buluyor. Peki şimdiden opsiyon isteyemez miyiz? Örneğin alcantra deri döşeme, ya da sunroof gibi. En azından şimdiden sipariş versek gelmesi temmuzun ilk haftasını bulur. Haziranı bekleyecek olursak aracın gelişi ağustos sonunu bulacak.

Her opsiyonel donanım için geçerli değil,bazı ek donanımlar Haziran'da geliyor digerleri için yarın bile sipariş verebilirsiniz dediğim gibi sadece 1-2 tane donanım Haziran'dan itibaren sunulacak siz en iyisi bir bayiye gidip detaylı bilgi alın

Çevrimdışı Paranoia

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Peki şuna ne diyorsunuz ; Avrupa Elegance donanımı ile buraya getirilen donanım arasında ciddi farklılıklar var. Bunlar Türkiye'ye gelen donanımlarda bayağı bir kırpıntı var anlamına geliyor. Mesela şerit takip ; aktif sürüş kontrol , park asist vb. ..gibi . Bunları da Hazirandan sonra opsiyonel donanım olarak getirirler mi yoksa bunlr asla gelmeyecek mi ?

Çevrimdışı oyunbitti

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Paranoia;431001
Peki şuna ne diyorsunuz ; Avrupa Elegance donanımı ile buraya getirilen donanım arasında ciddi farklılıklar var. Bunlar Türkiye'ye gelen donanımlarda bayağı bir kırpıntı var anlamına geliyor. Mesela şerit takip ; aktif sürüş kontrol , park asist vb. ..gibi . Bunları da Hazirandan sonra opsiyonel donanım olarak getirirler mi yoksa bunlr asla gelmeyecek mi ?

Bunlar bence opsiyonel olarak gelecek.

Bu gerçekten haksızlık. Mesela ingilterede alcantra deri döşeme elegance donanımda standart. Benim merak ettiğim ise o opsiyonları içeren aracı şimdiden sipariş verebiliyor muyuz? Verebiliyorsak hangi fiyatlar üzerinden?

Çevrimdışı Laden

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
yeni octavia da yurt dışında ne gördüyseniz tr den şuan bile gidip siparişinizi oluşturabilirsiniz araç haziran sonu temmuz başı gibi elinizde benim bilgilendirildiğim kadarı ile :)

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Laden;431020
yeni octavia da yurt dışında ne gördüyseniz tr den şuan bile gidip siparişinizi oluşturabilirsiniz araç haziran sonu temmuz başı gibi elinizde benim bilgilendirildiğim kadarı ile :)

Bende böyle düşünüyorum parasını verdikten sonra niye getiremiyesinki özel sipariş verirsin ne istiyorsan getirirler,2 ay falan bekliyorsun özel sipariş için araba 2 ay sonra sende ;)

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: oyunbitti;431016
Bunlar bence opsiyonel olarak gelecek.

Bu gerçekten haksızlık. Mesela ingilterede alcantra deri döşeme elegance donanımda standart. Benim merak ettiğim ise o opsiyonları içeren aracı şimdiden sipariş verebiliyor muyuz? Verebiliyorsak hangi fiyatlar üzerinden?

Fiyatları bayi ile konuşmalısınız sonucunda hiçbirimiz ne bayiyiz nede dispritör firma

Çevrimdışı oyunbitti

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda2;431038
Fiyatları bayi ile konuşmalısınız sonucunda hiçbirimiz ne bayiyiz nede dispritör firma

Mutlaka. Sadece opsiyon listesinde olmayan opsiyonları (mesela alcantra deri listede yok) sipariş ederken fiyatını bilmeden mi sipariş vereceğiz yoksa bayii onun için de bir fiyat verir mi onu öğrenmek istedim.

Ortada dolanan opsiyon listesinde olmayan opsiyonları veren arkadaşlar da olmuş. Onlar bu konuda bilgi sahibi olabilir diye düşündüm. Yoksa sizin bayii olmadığınızın ben de farkındayım.

Saygılar...

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dün bende incelemeye gittim aracı :

Dış Görünüm
Öncelikle araç dışarıdan kesinlikle fotoğraflardakinden daha güzel ve ihtişamlı görünüyor. Fotoğraflara bakarak kalmayın, gidin inceleyin bi aracı. Ben fotoğraflarını ilk gördüğümde bariz bi şekilde eski kasa daha güzel diyordum. Ama yanılmışım :) Önü, arkası, yandan görünümü gerçekten çok güzel. Bu sportif görünüme 17" hatta 18" jantlar bile gider. Tabi güzel ülkemin süper yollarında(!) ne derece gider onu bilemem :)

İç Görünüm
Aracın içine bakacak olursak; kapı içlerinde çok yumuşaktan sert plastiğe kadar pek çok parça kullanılmış. Sert plastik olan sadece üst kısım var. Torpido kısmıysa tamamen yumuşak plastik. Kapı açma kolunun orada ki ince bir şerit halindeki kaplama çok güzel görünüyor.

Multimedia
Bolero ekran biraz daha geliştirilmiş. Artık araçla ilgili bilgileri de buradan görebiliyoruz. Ambition modeldeki Swing radyoda eskiye göre büyümüş gibi geldi bana. Radyo ekranının hemen altında, klima panelinin üstünde USB ve AUX girişi bulunuyor. Boleronun CD değiştirici kısmı torpido gözünün içine gizlenmiş. Ambition modelinde burası boş haliyle ve ekstra alan olarak kullanılabilir. Bolero'dan video da izlenebiliyor artık dedi eleman ama denemedik o özelliği. Hangi formatları destekler bilemiyorum.

Renkli maxi-dot ekranda gayet güzel. Yol bilgisayarını artık direksiyon üzerindeki sağdaki düğmeden kullanıyoruz. Ve görünümler arası geçişler falan gayet güzel. Windows 7'nin windows+tab tuşlarıyla ekranlar arasındaki geçişi gibi olmuş :)

Koltuklar
Koltuklar konusunda sağda solda şikayetler gördüm hep, tabi herkes fotoğraflara göre yorum yaptığı için bunlara kulak asmayın. Koltuklarda bir sıkıntı yok. Eleştirecek bir yanı varsa da yanal destekleri A5 kasadaki gibi çok fazla değil yine.

Arka Taraf
Arka tarafa geçecek olursak, kapılar açıldığında ön koltukların altındaki ışıklarla arka taraftaki ayak bölümü aydınlatılıyor. Aracın eskisine göre uzunluğunun ve genişliğini artması arka taraftaki yaşam alanını fazlasıyla etkilemiş. Arkadaş aracı denerken 3 kişi arka tarafta oturduk ve omuzlarımız birbirine değmedi bile. Diz mesafesi A5 de bile gayet iyiyken bu kasada iyice artmış. Şaft tüneli yine var ama A5 kasadan daha ince geldi bana, ya da daha alçak. Arkadaşın araçla gittiğimiz için bi karşılaştırma yapamadım, yalnız ortada oturan yolcu A5'e göre daha rahat ediyor, bunu söyleyebilirim.

İzolasyon
Test ettiğimiz araç 1.6 TDI DSG idi. Araç dizel olmasına rağmen motor sesi neredeyse hiç duyulmuyor. Benzinli motorda bu daha da az olacaktır eminim. Yol sesi eskiye oranla baya azalmış. Mıcırlı asfaltta da görmek lazım tabi. A5'in en çok eleştirilen yanı yol ve motor sesiydi. Bu konu üzerinde fazlasıyla çalışmışlar.

Süspansiyon
Süspansiyonlar A5 ile aynı aşağı yukarı. 1-2 tümsekten geçtim, A5 ile aynı seviyede etkilendim.

Yakıt Tüketimi
Aracı 7.viteste 80'e sabitlediğimde; 2.8 litre, 90'a sabitlediğimde 3 litre anlık yakıt tüketimi gösteriyordu. Yani aracın uzun yol değerleri fabrika değerleriyle aynı. Tabi düz yolda gidince böyle, rampalı yollarda artacaktır. Ortalama yakıt tüketimi ise 5.5 falandı sanırım. Yani şehir için söylenenden fazla kesinlikle.

Performans
Aracın hafiflemesiyle hızlanma oranı da bunu doğru orantılı olarak artmış. Yine de benzinli olanı kullanmak isterdim. 8.4sn 0-100'ü merak etmiyor değilim :)

Fiyat
Ben hala bu konuya takmış durumdayım. Yeni Leon'da 1.2TSI 105 HP ile 1.4 TSI 140 HP arasında 2000 lira varken, Yeni Octavia'da neden 6000 lira fark var? Gördüğüm kadarıyla aşağı yukarı aynı yakıyor araçlar, her hangi bir teknoloji farkı da yok bu durumda. 1.4TSI 140HP'nin 55 bin lira civarı olması lazımdı bu hesapla. 58500 çok fazla geldi bana. Ayrıca; dizel ile arasında 2000 lira fark var sadece. Satış elemanına sorduğumda benzinlide artık dizel kadar az yakıyor ondan fiyatları yakın gibi garip bir cevap aldım :)

Opsiyonlar
Opsiyon konusu karışık şu anda. Ya yok diyorlar, ya Haziran'da diyorlar.

Sonuç
Sonuç olarak araç A5 kasaya göre her yönden gelişmiş. Tabi fiyat olarakta :) Alınır mı derseniz dizel için fiyatlar uygun ama benzinli fiyatları çok diyorum.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2013, 22:51:42 Gönderen: ailotana »

Çevrimdışı armagant

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Active donanımını neden getirmedikleri hakkında bir bilgi var mı acaba ?

Çevrimdışı emreozukan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: armagant;431152
Active donanımını neden getirmedikleri hakkında bir bilgi var mı acaba ?

Bence  ülkemize gelen ambition donanımı avrupada active diye satıldığından dolayıdır